Recommended Posts

Γεια σας παιδια..ειχα την περιεργεια να σας ρωτησω ποσοι απο σας εχουν μανία και τους τρέχουν τα σάλια με παλια συστηματα αν εχετε παλια συστηματα τι επεξεργαστες κουβαλάνε..

:(....

Link to comment
Share on other sites

Να πω τα Βασικα...

Amiga 2600 Σκετη

Commodore c64 Με την 5.25 και τροφοδοτικο και rf-out/tv-out (ηταν απιστευτο το μπλε στην bravia...)

Schnider euro-pc με 5.25 και τροφοδοτικο και το cm-14 (εγχρωμο cga monitor) 8Mhz 8088 @ 512kb ram

Schneider euro-xt σκετο 8Mhz 8088 @ 512kb ram

DTK DT20 αν θυμαμαι καλα 8Mhz 8088 @ 512kb ram με 8αρι πρασινοασπρο μονιτορ

Hyundai Super-16TE και Hyundai Super-16TU αν θυμαμαι καλα. Ο πρωτος εχει και 20mb MFM seagate...! 8Mhz 8088 @ 512kb ram

Intel Ergodata 386 16Mhz με 2 MB ram. Ενα απιστευτο μωρο που κανει το cosmos να φαινεται πουπουλο μπροστα του. 30 κιλα μασιφ σιδερο. Οποιος εχει καμια ramcard για να μπορεσω να σηκωσω τα wfw 3.11 με cd-rom ας ενημερωσει...

Σε 486 εχω μια φουλ υλοποιηση της DFI (μεχρι και το psu) και εναν δευτερο full modernized 3.11 (οσο γινεται βεβαια. irc mp3 και IE 5.01 εχει παντως...).

Pentium MMX, Pentium II σε τονους χυμα σε κουτες. Επισης εχω και μια τεραστια isa 16&8bit mutimedia κουτα.

και το 3Dfx pc...

K6-III @ 450Mhz Που μου ειχε δωσει ο outlaw πριν πολλα χρονια και δουλευει ακομα ταπα.

512MB ram που θα γινουν 1gb για να μην σαπιζουν οι 133mhz.

Voodoo 5 5500

Creative Sound Blaster 16

Hauppauge wintv και μια ακυρη isa καρτα fm

2x40gb Seagate @ 7200rpm

Windows Millenium με πανω απο 10ωρες στημημο και μπινελικι για να δουλευει. Προχθες που το αναψα παλι πεταξε μπλε οθονη.

Αυτο το pc ειναι σχεδιασμενο για ενα και μονο λογο : glide. Unreal turnament quake III, NFS IISE, III, IV, Porche, Trickstyle, Breakneck, Revolt, Testdrive 4, Fifa 98-2002, και γενικα οτιδηποτε ζηταει τα πολυλατρεμενο api για να δουλεψει, τρεχει σε αυτο το μωρο...

Α επισης ξεχασα και τον IBM 380ED που μετα απο 16χρονια η Λιθιου του βγαζει ακομα 40-50 λεπτα λειτουργειας...!

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο παλιός που έχω είναι ένας 486 σε original υλοποίηση MSI... έχει πρόβλημα με τον δίσκο όμως και δεν έχει λειτουργικό... ποστάρει όμως κανονικά... κάποια στιγμή θα ασχοληθώ για να θυμηθώ κιόλας στο πως έπαιρνε δίσκο γιατί κάτι σε ISA controller πρέπει να έχει που έχει χτυπήσει και θα του περάσω 98SE...

Ο επόμενος είναι ένας Pentium 200 (non MMX) του 1996 φτιαγμένος κομμάτι-κομμάτι με original parts που έφαγα τον κόσμο να τα βρω... τον έχω κάνει παρουσίαση σε αδελφό site εδώ τέλος του 2008. Είναι ακόμα και σήμερα πλήρως λειτουγικός και έχω και backup δίσκο αν τυχόν χτυπήσει αυτός που φοράει...

Τώρα απο PII & PIII έχω πάρα μα πάρα πολλούς επεξεργαστές κι εγώ, και σε slot1 και σε 370, 4-5 σετ απο μνήμες SDRAM όπως τις Muskin REV2, μερικές απο τις πιο καλές μητρικές όπως CUSL-2 / TUSL-2 αλλά και ΑΒΙΤ ΒΕ6-ΙΙ συν την ιδιαίτερη ECS P6BAT-A+ που μπορεί να δεχτεί και slot1 και S370 επεξεργαστές...

Επίσης έχω - ίσως κάτι πολύ σπάνιο - έναν επεξεργαστή Intel 286 κατασκευασμένο απο την AMD... είναι αυτό ακριβώς το chip εδώ. AMD & Intel logo on same chip!

Τον επεξεργαστή τον έβγαλα απο τον πρώτο μου υπολογιστή σαν αναμνηστικό πριν τον πετάξω (που να ήξερα τότε...) μια και είχα πάρει έναν ολοκαίνουργιο 386DX-40 και η αλήθεια τότε είχα και περιορισμό χώρου εκτός απο άγνοια...αφού μου έμεινε και αυτός ο επεξεργαστής πάλι καλά...

@Aquasonic: δώσε μου αν μπορείς πληροφορίες/φώτο για το υποσύστημα δίσκου/controller για τον 486 για να υπάρχει... τώρα αν θέλει και drivers κα τους έχεις ακόμα καλύτερα... θα το εκτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

Amiga? 2600. Εννοείς Atari 2600.

Παναγια μου και χριστε μου τι εγραψα!

varachnio για τον controller drivers δεν θα χρειαστεις (θεωρητικα το controller το βρισκει η μητρικη αυτοματα & οτι και να μην βαλεις drivers σε ΑΤΑ 33 θα παιξει θες δεν θες) και αν προκειται να παιξεις σε 486 τα 98 θα τον ζορισουν πολυ. Καλυτερα παιξε με 95 4.00.950 C που ειναι η final εκδοση και εχει και usb support (αμα εχει pci το board). Γενικα κοιτα μονο η vga να σηκωνει πανω απο 1024x768@85hz γιατι TFT και 9x δεν λεει :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό... δεν θυμάμαι να έχει ATA33... έναν controller δίσκου κουμπωμένο σε slot ISA ή pci θυμάμαι που δεν αναγνώριζε δίσκους... και ναι, '95 usb έχω και λέω θα του περάσω όταν και όποτε...

Είναι μάλλον 486SX-25 ή παρόμοιο... όχι απο τα πιο "σύνχρονα" 486DX-100 π.χ. που έφερναν σε pentium class... αυτό που έχω μάλλον προς 386 class μου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ 486DX μεχρι 50mhz φταναε. ο DX2 ειναι που χτυπαγε τα 100 (και ειναι ο μονος που μπορει να παιξει χωρις σπασιματα ενα mp3 στα 128kbps...) ουσιαστικα εσυ θα εισαι καπως ετσι [media]http://www.youtube.com/watch?v=o-WYYkGcRLE[/media]

Αυτοματη αναγνωριση με sx δεν υπαρχει περιπτωση (εκτως αν ειχες ΤΟ motherboard). Λογικα θα πας και θα κανεις χειροκινητη εγκατασταση του σκληρου βαζοντας κεφαλες κυλινδρους κλπ... Και μην αποπειραθεις να βαλεις κατι πανω απο 4gb πολυ δυσκολα θα το διαβασει! η isa εχει πανω bios chip που το αναγνωριζει η μητρικη. Γενικα ειναι το Ι/Ο board (αφου λογικα εχει και τις σειριακες πανω right?). Αμα δεν δουλευει γωμολαστηχα απο την μπλε πλευρα στα pins. 20++ χρονια μετα λογικο θα ειναι να εχει πιασει μακα ο χαλκος :)

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω και περισσευμα, ισως να βγαλω καποιες προς χαρισμα μολις παω για ξεσκαρταρισμα σπιτι...!

Επισης εχω και slot1 + s370 mobo... oh yeah... :P και πριν λιγο καιρο βρηκα και Slot1->370 adapter! xD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now