ggtaxo

Δισκάκια κοπής για πολυεργαλέιο

Recommended Posts

Ωραία δουλειά.

Παιδιά είμαι λίγο off-topic αλλά θέλω να ρωτήσω. Αγόρασα το παρακάτω πολυεργαλείο:

ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ EINHELL BMG 135 KIT ME ΑΞΕΣΟΥΑΡ + ΚΑΣΕΤΙΝΑ 4419177 - ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΑ - E-SHOP.GR

αλλά δε βρίσκω ανταλλακτικά δισκάκια κοπής πουθενά. Ρώτησα σε καταστήματα με εργαλεία-σιδηρικά-χρωματοπωλεία αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ;

Link to comment
Share on other sites

1. Σου έκανα νέο θέμα γιατί χαλούσες το άλλο και θα χανόταν η πληροφορία εκει μέσα.

2. Ρώτα στο eshop

3. Πάρε μερικές μύτες και τράβα να δείς εάν είναι ίδιες με Dremel σε κάποιο μαγαζί.

4. Praktirer πήγες?

5. Ελπίζω να μην φτάσεις σε αυτό το βήμα αλλά στείλε email στην μαμά εταιρία International Service Center

Link to comment
Share on other sites

Mini choke έχει αυτό αν δεν κάνω λάθος από την φωτογραφία, οπότε οποιοδήποτε παρεμφερές σετάκι/ανταλλακτικό κάνει, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της Dremel.

Π.χ.

eBay - The UK's Online Marketplace

Και μόνο κοπής 36 δίσκοι και στέλεχος με 4?...

http://www.ebay.co.uk/itm/36pce-Resin-Cutting-Disc-Kit-Dremel-Hobby-Tool-/130629298209?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item1e6a1ce821#ht_1116wt_902

Link to comment
Share on other sites

Mini choke έχει αυτό αν δεν κάνω λάθος από την φωτογραφία, οπότε οποιοδήποτε παρεμφερές σετάκι/ανταλλακτικό κάνει, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της Dremel.

Π.χ.

eBay - The UK's Online Marketplace

Και μόνο κοπής 36 δίσκοι και στέλεχος με 4?...

36pce Resin Cutting Disc Kit for Dremel Hobby Tool | eBay

^^

Το αυτό

Link to comment
Share on other sites

αρκετα καθυστεριμενα περνε μυτες για dremel ειναι οι καλητερες μυτες (λιγο τσιμπιμενες τιμες) ομως δοκιμασμενες απο ξυλουργους και χειροποιητους σιδεραδες

Link to comment
Share on other sites

για όποιυς χρησιμοποιούν ντρεμελ και τα συναφη, κατα καιρούς βγάζει μια προσφορά(ρα) το lidl με ενα σετ εξαρτηματων (παρα πολλα) που εχει τα παντα και ειναι κ παρα πολυ καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ δεν τα λες και καλής ποιότητος, έχω πάρει και τα δισκάκια τους είναι την πλακας !

Εγώ προσωπικά καταφεύγω πάντα σε προϊόντα της dremel,ότι πληρώνεις παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

για όποιυς χρησιμοποιούν ντρεμελ και τα συναφη, κατα καιρούς βγάζει μια προσφορά(ρα) το lidl με ενα σετ εξαρτηματων (παρα πολλα) που εχει τα παντα και ειναι κ παρα πολυ καλής ποιότητας.

οτι λαμπει δεν ειναι παντα χρυσος ετσι "φτινα" αμα ειναι να περνει καποιος καλο θα ητανε να επερνε μονο κεφαλες για λιμες γιαλοχαρτα και κεφαλες γιαλισματος

αμα ειναι να περνεις δισκους κοπης μεταλου και ξυλου και για σκαλισμα παντα dremel γτ υπαρχει μεγαλος κυνδινος να σπασουνε οι δισκοι οι φτινοι με τη πιεση και τη θερμοκρασια που συκωνουνε.... επισης και μεταλοβουρτσες το ιδιο εχω ποσα γυαλια χαραγμενα απο τριχες της συρματοβουρτσας που εφευγαν και καρφονοντουσαν στα γυαλια μου και στο προσωπο.....

Link to comment
Share on other sites

οτι λαμπει δεν ειναι παντα χρυσος ετσι "φτινα" αμα ειναι να περνει καποιος καλο θα ητανε να επερνε μονο κεφαλες για λιμες γιαλοχαρτα και κεφαλες γιαλισματος

αμα ειναι να περνεις δισκους κοπης μεταλου και ξυλου και για σκαλισμα παντα dremel γτ υπαρχει μεγαλος κυνδινος να σπασουνε οι δισκοι οι φτινοι με τη πιεση και τη θερμοκρασια που συκωνουνε.... επισης και μεταλοβουρτσες το ιδιο εχω ποσα γυαλια χαραγμενα απο τριχες της συρματοβουρτσας που εφευγαν και καρφονοντουσαν στα γυαλια μου και στο προσωπο.....

δεν ειμαι κανενας πιτσιρικας να τρωω οτιδήποτε ουτε και άσχετος με το θέμα.

τα συγκεκριμενα εξαρτήματα τα χρησιμοποιώ κατα κόρον εδώ και ένα χρονο και δεν έχει σπάσει κανένα. αντίθετα τα αυθεντικα ντρεμελ μου εχουν σπάσει μερικά δισκάκια κατα καιρούς

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.. μην μπερδεύεστε.. το ότι σπάει το δισκάκι δεν είναι θέμα ποιότητας.. εξαρτάτε πως το χρησιμοποιείς, αν το πιέζεις πολύ και δεν το αφήνεις να στροφάρει ότι μάρκα/ποιότητα και αν είναι θα σπάσει..

Την ποιότητα των Dremel την βλέπεις αλλού... π.χ. η Dremel βγάζει τα δισκάκια για το μέταλλο σε 5-6 διαφορετικά πάχη, έχει μια κατηγορία δίσκων για κάθε υλικό ( pvc, μέταλλο, ξύλο, πορσελάνη κοκ) Η Dremel έχει πιο συγκεκριμένα πράγματα για πιο εξιδηκευμένες εργασίες.. Αυτά από τα διάφορα μαγαζιά τα έχω δοκιμάσει και εγώ.. μια χαρά είναι, απλά είναι ένα εξάρτημα για 5 δουλειές.. ένα δισκάκι για όλα.. μια διάμετρος ένα πάχος για όλα τα κοψίματα.. Αν σε βολεύει αυτή η διάμετρος τότε είσαι μια χαρά, συν του ότι είναι τόσο φτηνότερα που και να σπάνε κάθε τρείς και λίγο και πάλι οικονομικότερα θα σου έρθει.

Προσωπικά παίρνω πάντα αναλώσιμα της Dremel, είμαι πολύ ευχαριστημένος και όπως είπα, κρατάνε αρκετά, οπότε δεν παίρνω και τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

ωπα αδερφε ωπα σορρυ αλλα δεν ηθελα να να εκνευριστουμε.... απλα το λεω αποτομα γτ λογο δουλειας αυτα τα εργαλεια τα εχω μαθει απεξω εχουν δει πολλα τα ματια μου με ατυχηματα με δισκους και συρματοβουρτσες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκνευρίστηκε κανείς SoniD, δεν νομίζω ότι ο Mofori το πήρε στραβά αυτό που είπες.. κουβέντα κάνουμε όλοι.. Μην αγχώνεσαι, απλά να ξέρεις ότι ο γραπτός λόγος παρερμηνεύεται εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

για όποιυς χρησιμοποιούν ντρεμελ και τα συναφη, κατα καιρούς βγάζει μια προσφορά(ρα) το lidl με ενα σετ εξαρτηματων (παρα πολλα) που εχει τα παντα και ειναι κ παρα πολυ καλής ποιότητας.

χαχαχα πε πρόλαβες :)

Πάντως κοιτάς για ενισχυμένα δισκάκια (οξειδιο αλουμινίου νομίζω) γιατί τα άλλα είναι της πλάκας.Τώρα εγώ έχω χρησιμοποιήσει και dremel και no name μάρκα,διαφορές δεν είδα.Αλλά προτιμώ τα dremel γιατί είναι μεγαλύτερα και έχουν το μηχανισμό speedclick που εμένα προσωπικά με διευκολύνει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now