Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ..! είμαι νέος στην παρέα σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αγορά ενός πύργου κυρίως για games .θέλω να παίξω ένα mmo [GW2 (pre-order 10 Απριλίου ) και αργότερα το Diablo III ] σε όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση. Το bugdet είναι περίπου 1000Ε-1200Ε πάνω κάτω συμπεριλαμβανομένης στο budget 64xbit έκδοσης των windows7 . Επίσης θέλω να αγοράσω μια LED Tv monitor για διπλή χρήση έως 27' με bugdet 400Ε ( δεν με πειράζει αν έχει λιγότερες ίντσες αλλά τέλεια ανάλυση ) . Άλλες περιφεριακές συσκευές και recorder δεν με απασχολούν. Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και καλώς σε βρήκαμε.

CPU: Intel Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 6MB) 200? Αυτό το CPU παίρνει πολύ OC και αργότερα σε 1-2 χρόνια μπορείς να τον ανεβάσεις σχετικά έυκολα για να μην ψάχνεις να πάρεις άλλο CPU.

Mobo: Asrock Z68 Pro3 Gen3 100? Έχει τα πάντα και κάνει τα πάντα. Υπάρχουν και Z68 με 300? αλλά απο εκέι και πέρα έιναι τι θέλεις εσύ όσον αφορά μάρκα ας πούμε, bundle κτλ.

Ram: 8GB DDR3 1600MHz Από 40? μέχρι 140? ανάλογα την μάρκα, αλλά δεν θα δείς ουσιαστικές διαφορές με τα καλύτερα timmings και τις ψύκτρες. Με 8GB κάνεις τα πάντα πάντως.

VGA: Sapphire 7950 (PCI Express , 3 GB , GDDR5) 415? Κάνει τα πάντα και παραπάνω απο αυτά που ζητάς, ρίξε μια ματιά εδώ στο review μας.

Αποθήκευση:

SSD για λειτουργικό και προγράμματα που χρησιμοποιείς κάθε μερα.

60GB είναι υπέραρκετά θεωρώ και με 100? αγοράζεις Vertex 3 60GB απο Πλάισιο.

Θα χρειαστείς όμως άλλον έναν μηχανικό δίσκο 1ΤΒ με τιμή κοντά στα ~120?

PSU: Corsair TX850 V2 120? να σε καλύπτει για πάντα.

Case: Το Case είναι υποκειμενικό γιατί έιναι θέμα ομορφιάς που έιναι υποκειμενικό πράγμα. Θές κάτι απλό με λιτές γραμμές? Θέλεις κάτι πιο gaming σαν τα HAF? Θέλεις κάτι άλλο? Πάντως, με τα 105? που περισέυουν σίγουρα βρίσκεις Case να σε καλύπτει.

Άκου τώρα τι γίνεται. Στα έβγαλα 1200? αλλά έιναι όλα καινούρια. Τι θέλω να πώ με αυτό?

Σίγουρα, πολλά απο τα παραπάνω πράγματα , τα βρίσκεις μεταχειρισμένα με εγγύηση στις αγγελίες του forum και μπορείς να κερδίσεις και πολλά ??? αλλά να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο λόγω εγγύησης.

Να σε βοηθήσουμε να φτάσεις σε ένα τελικό PC Configuration και μετά σε βοηθάμε και σε κατευθύνουμε απο που να πάρεις τα κομμάτια, αλλά έιμαι σίγουρος πώς θα βρούμε καλύτερες τιμές και ίσως και ευκαιρίες για τα παραπάνω πράγματα που γράφω :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .. Ξέχασα να αναφέρω νωρίτερα ότι δεν έχω γνώσεις ή εμπειρία σε ο/c . Δεν έχω προσπαθήσει ποτέ άρα δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή δύσκολο ή αν θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου ίσως με τη βοήθεια του foroum . Οπότε μήπως πρέπει να κοιτάξω για κάποιο άλλο CPU ' ίσως κάτι σε AMD FX-6200 64-bit 3.8GHz socket: AM3+ Χρονισμός: 3800 MHz, Πυρήνες: 6 ή θα έχω προβλήματα συμβατότητας με το υπόλοιπο hardware ;

Link to comment
Share on other sites

η ασυμβατπτητα ειναι στον επεξεργαστη-μητρικης μονο..

οποτε αν η αποφαση παει προς amd μερια τοτε θα παιξεις με την αναλογη amd εκδοση σε μητρικη και τα υπολοιπα ως εχουν.

ομως.. δεν συγκρινεται η προταση του 2500 σε σχεση με τον fx... σε καμια περιπτωση..

οσο για το overclock.. δεν ειναι ευκολο.. ομως με την βοηθεια που δινουν εδω ολα τα παιδια δεν νομιζω οτι θα σε δυσκολεψει τοσο οσο πιστευεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα παω για τον i5 φαινεται εμπιστος και πολυφορεμενος σε τετοιου ειδους config.

Ειναι απαραιτητο το overclock για να τρεξω τετοια παιχνιδια σε maxed settings ;

Υπαρχει καποιος που να προσφερει υπηρεσια για overclock ;

Πως σας φαινεται αυτο το κουτι http://www.skroutz.gr/s/60540/NOX-Moonlight.html

βλεπω πολυ κοσμο να χρησιμοποιει τα HAF αλλα μου φαινονται υπερβολικα μεγαλα..

Για RAM σκεφτομαι κατι σε Corsair vengeance 8Gb καλα παω η να αλλαξω κατευθυνση ;

Με τον SSD συμφωνω απολυτα.. σιγουρα ειναι μεγαλο βοηθημα, ελπιζω να μην τα βρω σκουρα στην εγκατάσταση.

Oσον αφορα τα HDD αφου θα το σπασω το Ευρω μου ετσι και αλλιως, λεω να παω για κατι τετοιο http://www.skroutz.gr/s/404603/Seagate-Barracuda-3TB-SATA-3.html ο εξτρα σκληρος χρειαζεται .. Για ταινιες ,games

Υπαρχει καποια προταση για υδροψυξη στο build που προτεινει ο Gorillakos ;

καθε ποστ και ιδεα ευπροσδεκτη ..ty

Link to comment
Share on other sites

O AMD είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον Intel.

Για overclock δεν χρειάζεται να ξέρεις, άμα αργότερα χρειαστείς βοήθεια, θα το κάνεις εσύ μόνος σου με οδηγίες απο εμάς εδώ. :)

Το κουτί που δείχνεις, σου αρέσει και το βρήκες ή ψάχνεις γενικά κάτι σε 100? ?

Για παράδειγμα για να καταλάβεις ότι έγραψα πιο πάνω , αυτή την στιγμή πάιζει σε αγγελία SSD 120GB στα 100? και έχει και εγγύηση. Τον να τον στήσεις δεν είναι τίποτα!

3TB HDD έισαι σίγουρος πώς τον χρειάζεσαι τόσο μεγάλο? :D

Για υδρόψυξη, γιατί να πάς?

Εάν θέλεις πάση θυσία να βάλεις υδρόψυξη, σε κάτι έτοιμο του στυλ Corsair H100 να πάς!

Αλλά όπως είναι αυτά τα CPU πλέον, δεν χρειάζεσαι κάτι τόσο καλό εκτός και έιναι θέμα φασαρίας :)

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι μου αρεσει, εξωτερικα ( επειδη ειναι φλατ και ωραια φινιρισμενο , δεν μ αρεσουν τα κουτια που εχουν παντου τρυπες ) και επειδη δεν ειναι τεραστιο αλλα και επειδη εχει μια σχετικα καλη τιμη δεν ειναι ομως και τελεσιδικο .. ισως μ αρεσει περισσοτερο καποια δικια σας προταση. Επισης μου αρεσει πολυ και το NZXT :: Unique. Unprecendented. Inspired - Guardian 921 RB Product Detail αλλα δεν το βρισκω στο σκρουτζ .

Το SSD αυτο στην αγγελια ειναι Sata 2 ομως ..

3ΤΒ για 170 ευρω μια χαρα ειναι αν σκεφτεις οτι για καινουργιο εξωτερικο 1ΤΒ κατω απο 100 δεν βρισκεις ευκολα πλεον . Ας υπαρχει και ας ειναι αχρειαστος ..δεν πειραζει

σκεφτομαι την υδροψυξη γιατι μπορει να συνδυαζει επιδοσεις και ησυχια ταυτοχρονα.

επιπλεον δεν σκοπευω να κανω μετατροπες στο pc για καμια 4 ετια . Διαβασα λιγο τα αλλα threads σχετικα με τ Η100 και με απογοητευση ειδα οτι βγαινουν ελλατωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου πως με το h100 θα κάνεις πολύ ποιο εύκολα oc στον επεξεργαστή σου που παίρνει πολύ ο i5 θα ξεφύγεις στις επιδόσεις..και δεν θα ακούς κ τίποτα....επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις 2 μικρότερους σκληρούς..αν χαλάσει ένα 3 τερος πιστεύω πως θα στεναχωρηθείς πολύ αν τον έχεις γεμίσει...

Link to comment
Share on other sites

απο οθονη εβλεπα αυτη BenQ LCD LED 27'' EW2730V που την ανεφεραν στο φορουμ στο section με τις οθονες..θα ηθελα να αγορασω μια LED με αναλυση 2560 x 1440/1600 αλλα παμε σε αρκετα υψηλες τιμες.. πανω απο 600ευρω...Εχεις κατι να προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι μου αρεσει, εξωτερικα ( επειδη ειναι φλατ και ωραια φινιρισμενο , δεν μ αρεσουν τα κουτια που εχουν παντου τρυπες ) και επειδη δεν ειναι τεραστιο αλλα και επειδη εχει μια σχετικα καλη τιμη δεν ειναι ομως και τελεσιδικο .. ισως μ αρεσει περισσοτερο καποια δικια σας προταση. Επισης μου αρεσει πολυ και το NZXT :: Unique. Unprecendented. Inspired - Guardian 921 RB Product Detail αλλα δεν το βρισκω στο σκρουτζ .

Το SSD αυτο στην αγγελια ειναι Sata 2 ομως ..

3ΤΒ για 170 ευρω μια χαρα ειναι αν σκεφτεις οτι για καινουργιο εξωτερικο 1ΤΒ κατω απο 100 δεν βρισκεις ευκολα πλεον . Ας υπαρχει και ας ειναι αχρειαστος ..δεν πειραζει

σκεφτομαι την υδροψυξη γιατι μπορει να συνδυαζει επιδοσεις και ησυχια ταυτοχρονα.

επιπλεον δεν σκοπευω να κανω μετατροπες στο pc για καμια 4 ετια . Διαβασα λιγο τα αλλα threads σχετικα με τ Η100 και με απογοητευση ειδα οτι βγαινουν ελλατωματικα...

Πάω πάσο για το κουτί εάν σου αρέσει :T:

Υπάρχουν πάρα πολλά κουτιά, αλλά απο Ελλάδα δεν σε κόβω να βρίσκεις ούτε το 1/4! Δές εδώ: Caseking, διάλεξε κάποιο και θα προσπαθήσουμε να το βρούμε και απο Ελλάδα ή απο εξωτερικό!

Για τον SSD έχεις δίκιο, αλλά αξίζει 2πλάσια χωριτηκότητα ακόμα και αν δεν είναι Sata 6GB/s στην ίδια τιμή! Έτσι και αλλιώς, θα δείς τεράστια διαφορά απο πρίν!

Ο 3ΤΒ να ξέρεις έιναι πολύ αργός και μόνο για αποθήκη κάνει :)

Όσον αφορά την H100, ναι κάποιες έιχαν βγεί ελλατωματικές, κάποιες όχι!

Ησυχία μπορείς να έχεις και με μια μεγάλη ψύκτρα με έναν αθόρυβο fanάκι!

Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτομαι να τα αγορασω απο το newegg .. απλα αυτο ειναι το ΗW που θελω να εχει μεσα το pc .. απλα το newegg ειχε οσα κομματια ηθελα..

Για παραδειγμα το case δεν μπορουσα να το βρω αλλου ...

Πιστευετε οτι ειναι ενταξει ? Μηπως χρειαζομαι τιποτα αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι απο το newegg εχει 70 δολαρια πες και καμια 10 ~ 15 ακομα για τελωνεια και εξοδα μεταφορας και ειμαστε εντος οριων .. Τωρα για οθονη ποσο μεγαλη διαφορα μπορει να εχουν αυτα τα 2 μονιτορ..

Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr

Dell UltraSharp U2410 | Skroutz.gr

Αξιζει να δωσει κανεις τη διαφορα (200 ευρω) ..?

Link to comment
Share on other sites

psu = Power Supply Unit= τροφοδοτικο

gpu= Graphics Processing Unit= kaρτα γραφικων

cpu= Central Processing Unit= επεξεργαστης ;)

φιλικα...

edit: τα 10-15 ευρω για μεταφορικα για το κουτι απο Αμερικη ... το εχεις τσεκαρει οτι ειναι τοσα?

εχω την εντυπωση πως μαλλον ειναι αρκετα περισσοτερα λογω μεγεθους και βαρους.

κ κατι τελευταιο : εγω θα ελεγα, μιας και υπολογιζεις στο να φτιαξεις κατι που θα μεινει χωρις βελτιωσεις για 4 χρονια, να περιμενεις λιγο μεχρι να κυκλοφορησουν οι Ivy επεξεργαστες και μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

  1. Intel Core i5-2500K Box, LGA1155 188,78 ?
  2. 8GB-Kit Corsair Vengeance DDR3 1600 MHz CL9 41,91 ?
  3. NZXT Phantom Big Tower - Black , ATX, ohne Netzteil 132,49 ?
  4. ASRock Z68 Pro3 Gen3, Sockel 1155, ATX 82,61 ?
  5. Sapphire HD 7950 3GB GDDR5 PCI-Express 397,58 ?
  6. WD Caviar Green 1,5TB Sata 6Gb/s 96,56 ?
  7. Corsair Enthusiast Series TX850 V2 105,05 ?
  8. Cooler Master Hyper 612S, alle Sockel 36,99 ?
  9. OCZ Agility 3 120GB 6,4cm (2,5") SATA3 122,84 ?
  10. Sonderposten: ASUS VE247H 156,78 ?
  11. MS Windows 7 Home Premium 64bit SB-Version Englisch 84,96 ?

=1442 μαζι με τα εξοδα αποστολης και ειναι ολα απο εδω : hardwareversand.de - Startseite

η μονη υποχωρηση μαλλον θα γινει στο κουτι και θα παω μαλλον στη midi εκδοση του phantom

η στο Lexa S .

Link to comment
Share on other sites

  1. Intel Core i5-2500K Box, LGA1155 187,99 ?
  2. 8GB-Kit Corsair Vengeance DDR3 1600 MHz CL9 44,44 ?
  3. Corsair Carbide Series 500R schwarz, ATX, ohne Netzteil 96,50 ?
  4. ASRock Z68 Pro3 Gen3, Sockel 1155, ATX 81,61 ?
  5. ASUS HD7950-DC2T-3GD5, AMD Radeon HD 7950, 3GB, PCI- Express 417,58 ?
  6. WD Caviar Green 1TB Sata 6Gb/s 105,05 ?
  7. Corsair Enthusiast Series TX850 V2 108,09 ?
  8. Scythe Mugen 3 33,33 ?
  9. OCZ Agility 3 120GB 6,4cm (2,5") SATA3 122,84 ?
  10. Noiseblocker BlackSilent Pro Fan PL1 - 120mm x2 20,68 E

= 1228 + 5e Για αποστολη απο Γερμανία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now