Recommended Posts

Καλησπερα σε ολοι την παρεα ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας.... το μονο που εμεινε ειναι το νερο... και εχω μεγαλο προβλημα... με το setup εχω ολα τα parts edw + rakor apo ola ta eidoi .. αλλα ειναι η πρωτη αποπειρα για υδροψηξη // γιαυτο θα παρακαλεσω οποιον μπορει και ξερει πανω κατω μερικα πραγματα απο νερακι... να ερθει απο το σπιτι μου να μου δωσει τα φωτα του... ( βενζινες και μεταφορικα φαγητο ποτο κτλ κτλ .. δικα μου.. και υποσχομαι.. οτι θελει στην μυκονο.. μενω κοντα στην πανορμου... αυτα.... on fireeeeeeeeeeeee!!!!!!!!

(

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα εχεις ακριβως? σιγουρα θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε εξ αποστασεως :D

Ειναι αρκετα που δεν ξερω τι να γραψω η τι να ρωτησω.... σιγουρα ενα skype η ενα τηλ θα ηταν πολυ καλητερο... αμα μπορεις :P :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

εγω το λεω απο την αποψη πως αμα γραψεις τα προβληματα σου, και σου απαντησουμε, σιγουρα καποιος τριτος που θα το δει το προτζεκτ και θα θελει να επιχειρήσει να κανει κατι παρομιο θα μπορει να δει τι σου συμβουλευτήκαμε :D

Link to comment
Share on other sites

εγω το λεω απο την αποψη πως αμα γραψεις τα προβληματα σου, και σου απαντησουμε, σιγουρα καποιος τριτος που θα το δει το προτζεκτ και θα θελει να επιχειρήσει να κανει κατι παρομιο θα μπορει να δει τι σου συμβουλευτήκαμε :D

Σαφως , αλλα τα ποιο πολλα κομματια ειναι τεχνικα .. αλλα ετσι οπως το εθεσες εχεις και ενα δικιο...

1. Εχω παρει αυτο ..Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Alphacool Repack - Dual Laing D5 - Dual 5,25 Bay Station Alphacool Repack - Dual Laing D5 - Dual 5,25 Bay Station 45306 και 2 D5 αντλιες αλλα θελω να της βαλω σε 1 loop και τις 2 ... απο πισω εχει 2 εξοδους 2 εισοδους ποιες καταργω

"?

2. η διαταξη απο τα ρακορ μου δεν εχω ιδεα πως πρεπει να γινει...

3. εβαλα τα βλοκ των καρτων αλλα δν ειμαι σιγουρος οτι το εκανα καλα...

4. το νερο πρεπει να πηγαινει απο πανω προς τα κατω και να κανει κυκλο παιζει καποιο ρολο ??

5. αλλα τοσα τεχνικα προβληματα που αν δεν τα δει καποιος απο κοντα... να μου πει αυτο ειναι λαθος η εδω χρειαζεσαι αυτο.. το ξερω οτι ζηταω πολλα.. αλλα ειμαι ατομο που θα ανταποδωση γιατι εχω μαθει και να δινω χωρις αντικρισμα αλλα να σεβομαι οτι οποιος σου δινει πρεπει να δινεις και εσυ πισω....

Link to comment
Share on other sites

divo keep calm και εχε υπομονη

λοιπον παρε μια προχειρη φωτογραφια μετα απο ενα leak test απο την δικια μου μη ολοκληρωμενη υδροψυξη να μας πεις τι αποριες εχεις πανω στα κομματια κτλ

να σας βγαλω ολα τα παρτς τα δικα μου?? να τα δειτε??

Link to comment
Share on other sites

επισης το μονο που ξερω οτι πρεπει, ειναι το τανκ να ειναι πριν τις αντλιες και πιο ψηλα για να εχουνε νερο ακομα και σβηστες, αλλα εφοσον ειναι combo δεν νομιζω να εχεις προβλημα, ειδικα αν βαλεις και το ψυγειο απο πανω θα εισαι 100% καλυμμενος

Link to comment
Share on other sites

Σαφως , αλλα τα ποιο πολλα κομματια ειναι τεχνικα .. αλλα ετσι οπως το εθεσες εχεις και ενα δικιο...

1. Εχω παρει αυτο ..Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Alphacool Repack - Dual Laing D5 - Dual 5,25 Bay Station Alphacool Repack - Dual Laing D5 - Dual 5,25 Bay Station 45306 και 2 D5 αντλιες αλλα θελω να της βαλω σε 1 loop και τις 2 ... απο πισω εχει 2 εξοδους 2 εισοδους ποιες καταργω

"?

2. η διαταξη απο τα ρακορ μου δεν εχω ιδεα πως πρεπει να γινει...

3. εβαλα τα βλοκ των καρτων αλλα δν ειμαι σιγουρος οτι το εκανα καλα...

4. το νερο πρεπει να πηγαινει απο πανω προς τα κατω και να κανει κυκλο παιζει καποιο ρολο ??

5. αλλα τοσα τεχνικα προβληματα που αν δεν τα δει καποιος απο κοντα... να μου πει αυτο ειναι λαθος η εδω χρειαζεσαι αυτο.. το ξερω οτι ζηταω πολλα.. αλλα ειμαι ατομο που θα ανταποδωση γιατι εχω μαθει και να δινω χωρις αντικρισμα αλλα να σεβομαι οτι οποιος σου δινει πρεπει να δινεις και εσυ πισω....

1. δυστηχως απο αυτο που βλεπω, δεν μπορεις να τα βαλεις σε σειρα... δλδ απτην μια αντλια να πηγαινει στην δευτερη κατευθειαν. αμα βαλεις οποιοδηποτε ΙΝ στο αντιθετο OUT απλα θα σπρωχνεις το νερο πισω στο ρεσερβοιρ.

2.παντα βαζεις το ρεσερωβοιρ πριν την αντλαι (που εδω δεν εχεις επιλογη) και κανεις το μικροτερο κυκλωμα που μπορεις να πετυχεις. η σειρα τον προιοντων ειναι ΑΣΧΕΤΗ.

3. αυτο θα φανει στης θερμοκρασιες... μπορεις ομως να βγαλεισ το μπλοκ και να δεις αν εκατσα καλα (αν απλωθηκε η παστα κτλ)

4. δες το 2.

5. γιαυτο ειμαστε εδω.... ρωτα οτι θες :D

Link to comment
Share on other sites

Πες του Ιάσωνα. Μένει κοντά σε εσένα και είναι νερουλάς!!!

τι νικναμε εχει στο φορουμ ? ? ιασονας ?? ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις.. μπορείς να τις βάλεις σε 1 κύκλωμα και τις 2 αντλίες. Θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ. Με ένα άλλο tank θα είχες την δυνατότητα να τις βάλεις είτε σειριακά είτε παράλληλα, όπως λέει όμως ο Barfastic σειριακά δεν μπορείς να τις βάλεις με αυτό το tank διότι θα γυρνάς το νερό μέσα στο tank, πράγμα που δεν χρειάζεσαι. Αναγκαστικά λοιπόν θα τις βάλεις παράλληλα.. αυτό μπορεί να γίνει ως εξής.

Θα χρειαστείς δύο Υ connectors, μοιάζουν κάπως έτσι

48545C16543D8C2A93D3FD536793AE05EC09DC.jpg?aHR_cDovL1d1dy3wY0Nhc0VnZWFyLmNvbS7pbWFnZXMvQlAtTUIzUllCc1MuanBnCS6yMTU_LzRGLzQ2NTQ-QzE0NTQzRDhDMkE3M_QzRkQ-MzY1OTNBRTA-RUMwOURDLmpwZwAA

και αυτό πού έχεις να κάνεις από εκεί και μετά είναι να βάλεις πάνω στο ένα Υ τα 2 in και πάνω στο άλλο Υ τα δύο out. Δυστυχώς το αποτέλεσμα θα είναι λίγο χοντροκομμένο με τόσα πολλά ρακόρ και connectors σε τόσο μικρή απόσταση αλλά δεν βλέπω άλλη λύση για να αξιοποιήσεις και τις 2 αντλίες σου σε ένα loop.

Ελπίζω να σε βοήθησα! Φιλικά, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και να κανεις διπλο κυκλωμα με κοινο ρεσερβοιρ, αλλα αμα τα φτυσει η μια αντλια μετα αυτο το κυκλομα δεν θα εχει καθολου ροη...

Link to comment
Share on other sites

The Alphacool Repack – Dual Laing D5 – Dual 5.25” bay station is for designed installation in the front of an enclosure. For mounting two vacant 5.25” drive bays are required. Mounting of the pump(s) can be done individually or in a dual configuration. For both configurations all required material is included. Dual operation can be configured to couple the pumps serially or for parallel operation. The pumps always draw the coolant from one combined reservoir.

Alphacool - CPU Khlung und Wasserkhlung sowie PC-Cooling und Silent-PC Artikel von Alphacool - Alphacool Repack - Dual Laing D5 - Dual 5,25 Bay Station Alphacool Repack - Dual Laing D5 - Dual 5,25 Bay Station 15167

στα τεχνικα χαρακτιριστικα λεει οτι γινεται αμα δν κανω λαθος ..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Nivo, άσε τις υδροψύξεις για τους "κυρίους".

Σου έχω κάνιστρο έτοιμο και μπουκάλα(αρκεί να έχεις φορτηγάκι γιατί έιναι 115LT)

Πλάκα κάνω ωρέ! Μεγειά τα πραγματάκια και όλα να σου πάνε καλά :T::D

Link to comment
Share on other sites

Oχι... Δυστηχως...

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεγαλυτερο κυκλωμα, μπορεις να βαλεις την μια αντλια να πηγαινει στο διπλο και στις καρτες και πισω στο ρεσερβοιρ, και το υπολοιπο στην αλλη αντλια... Και η ψυκτικη ισχυης του κυκλωματος θα ειναι κομπλε... Ολο το υγρο θα ψυχαιτε και απο τα δυο ψυγεια... Ετσι το ειχα εγω στο Freshly Sliced. Και δεν ειχα κανενα προβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

Nivo, άσε τις υδροψύξεις για τους "κυρίους".

Σου έχω κάνιστρο έτοιμο και μπουκάλα(αρκεί να έχεις φορτηγάκι γιατί έιναι 115LT)

Πλάκα κάνω ωρέ! Μεγειά τα πραγματάκια και όλα να σου πάνε καλά :T::D

Ευχαριστω πολυ αγορινα.. και εγω αυτο ελπιζω .. να πανε ολα καλα.... "κυριους" πες ονοματαααα ...χεχε χεχε

φορτηγακι δν εχωωωω αλλα αμα εχεις ετοιμοοοο κανιστροοοο βρηκα κιολας.... χεχε!!

Link to comment
Share on other sites

Oχι... Δυστηχως...

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεγαλυτερο κυκλωμα, μπορεις να βαλεις την μια αντλια να πηγαινει στο διπλο και στις καρτες και πισω στο ρεσερβοιρ, και το υπολοιπο στην αλλη αντλια... Και η ψυκτικη ισχυης του κυκλωματος θα ειναι κομπλε... Ολο το υγρο θα ψυχαιτε και απο τα δυο ψυγεια... Ετσι το ειχα εγω στο Freshly Sliced. Και δεν ειχα κανενα προβλημα! :)

Ευχαριστο πολυ Μιχαλη... δεν ειναι κακη ιδεα.. αλλα θα μας χαλασει λιγο την εμφανιση ... αρα ακυρες οι 2 προς το παρον λες αμα βαλω την μια D5 για cpu και για τις 2 680 να εχω προβλημα??? μεχρι να βρω αλλο ρεζερβουαρ που να τις περνει σε ενα λουπ και τις 2 .. εχεις να προτεινεις κανενα ρεζερβουαρ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now