Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα να αναβαθμίσω το PC μου για να μπορεί να παίζει με όσο το δυνατόν καλύτερες ρυθμίσεις παιχνίδια όπως το Guild Wars 2, καθώς και να τρέχει το Dolphin (Wii) Emulator σε μέτριες ρυθμίσεις (έως και 2x native 1280x1056). Το τελευταίο απ'ότι έμαθα χρειάζεται τουλάχιστον 20GB memory bandwidth απο την κάρτα γραφικών, και η καλύτερη επιλογή CPU είναι ο Intel Core i5-2500k.

Το δικό μου PC είναι το εξής:

CPU: Intel Core 2 Duo E6600 @2.40GHz

RAM: 2,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 332MHz

MoBo: ASUSTek Computer INC. P5B (Socket 775)

Graphics: ATI Radeon HD 2600 Pro

Το budget μου είναι περίπου τα 400?, και ξέρω πως είναι πολυ λίγα.. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το αναβαθμίσω ώστε να έχω τα αποτελέσματα που θέλω κυρίως με το Dolphin Emulator? Η εναλλακτική μου είναι να μην αγοράσω τίποτα και να κάνω overclock.

(Το Dolphin Emulator αν και απαιτητικό μπορεί να τρέξει στο PC μου αυτή τη στιγμή αρκετά παιχνίδια αλλά σε ταχύτητα 60-80% στις κατώτερες ρυθμίσεις -1x native 640x528-)

Link to comment
Share on other sites

Με το hardware που διαθέτεις δεν νομίζω πως θα δεις τρελά αποτελέσματα για αυτά που το θες

αντιθέτως η προσωπική μου άποψη είναι πως μπορείς να κανείς καλή αναβάθμιση τηρουμένων των αναλογιών με budget 400?. για περισσότερες πληροφορίες και κουβέντα αν θες pm

Link to comment
Share on other sites

Core i3 2100 Intel CPU Intel Core i3 2100(s1155, 3.1GHz) - Επεξεργαστές - plaisio.gr 110?

Gigabyte Z68P-DS3 Gigabyte Z68P-DS3 (s 1155 , Z68 , DDR3, HDMI) - Μητρικές - plaisio.gr 95?

Transcend 2x4GB DDR3-1333MHz Transcend JetRam 8GB DDR3-1333 Kit - Μνήμες - plaisio.gr 55?

Corsair CX500 Corsair Builder Series CX500 V2 500W PSU 80 + (CMPSU-500CXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr 57?

Μεταχειρισμένη Radeon HD 5850 από αγγελίες με τιμή 100-110?

Σύνολο βγαίνει λίγο πάνω από 420?.

Το παραπάνω σύστημα είναι τουμπανάκι και θα σου φανεί πολύ καλύτερο από αυτό που έχεις :)

Αργότερα χτυπάς κι ένα SATA 3 SSD μεταχειρισμένο με κάνα 100άρικο και είσαι jet!

Μην ξεχνάς ότι μπορείς να πουλήσεις και το σύστημα που έχεις ήδη γύρω στα 150? πακέτο, ώστε να ρεφάρεις ;)

P.S. Το skroutz κάνει αναβάθμιση τώρα για αυτό δεν έβαλα links από 'κει.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εγώ ετοιμαζόμουν να του προτείνω αντι για αυτό που οντως είναι πολύ καλό

κάτι τέτοιο

1) Gigabyte GA-A75-D3H - 83?

2) AMD A8 3870K - 120?

3) 2 Χ Corsair Vengeance 4GB - 60?

4) Club 3D Radeon HD6570 1GB για Hydrid Crossfire - 63?

5) Corsair Builder Series CX430 V2 - 45?

σχεδόν 370? με μεταφορικά!

σε επιδόσεις μπορεί να σου πει ο προλαλησας αν αξίζει σε σχέση με αυτό που σου πρότεινε! καθώς και αν δικαιολογούν τα 50? διαφορά τα κομμάτια από πάνω σε επιδόσεις

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Μόλις άνοιξα το tower για να δω τι τροφοδοτικό έχω και νομίζω οτι είναι αρκετά καλό:

600W Peak Power, DC Output Max., Voltage 230VAC, Current 6.3A, Frequency 50Hz

Είναι όντως καλό? Επίσης η κάρτα γραφικών που πρότεινε ο aRkA$ μου φαίνεται αρκετά καλή και οικονομική, έχει μεγάλη διαφορά απο την HD 5850?

Απο επεξεργαστή δεν ξέρω ποιον απο τους δύο να επιλέξω..

Ευχαριστώ και πάλι guys, τέλειο forum τώρα που το'μαθα θα το γνωστοποιήσω και σε φίλους :D

Link to comment
Share on other sites

Yo! Καλώς σε βρήκαμε! :T:

Τι μάρκα/μοντέλο έιναι το τροφοδοτικό που έχεις?

Επίσης, νομίζω μπορείς να βρείς ακόμα πιο φθηνά πράγματα απο αγγελίες σε κάποιο

hardware!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γοριλλάκο! :D

Δεν έχω ιδέα τι μάρκα είναι το τροφοδοτικό.. Το έψαχνα να βρω μήπως γράφει κάτι παραπάνω αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο εκτός απο αυτά που σας έγραψα πιο πάνω.. Πρέπει να το βγάλω εντελώς απο την μονάδα?

Μόλις πουλήσω το iPad 2 και δω πόσα θα βγάλω θα ξεκινήσω να ψάχνω αγγελίες κλπ στα hardware που μου προτείνατε!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...δεν βοηθάει αυτό.

Δεν λέει τίποτα άλλο? Καμιά μάρκα? Καθόλου κέιμενο έστω και μικρό?

Σου έιναι έυκολο να το ξεβιδώσεις και να δείς και απο την άλλη μεριά εάν λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγκη να σκάσει 400? για ένα emulator και ένα game? Το emulator λογικά με κάπως καλύτερη κάρτα ή με λίγο ανέβασμα του επεξεργαστή ίσως να πιάσει άνετα το 100%+. Το game δεν φαίνεται να ζητάει πολλά (link), μάλλον κατηγορία πούπουλου είναι και αν η ανάλυση που χρησιμοποιεί ο Majestik είναι σχετικά μικρή μάλλον αρκεί και μια μεταχειρισμένη κάρτα των 60? ίσως και ποιο φτηνή π.χ. μια 9800GTX ή μια 4850 των 40?. Σε καινούρια μια 6770 των 90? τον καλύπτει λογικά.

Μια πώληση της 2600 και μια αντίστοιχα αγορά μιας 4850 θα του κόστιζε ίσως φτηνότερα από μια έξοδο για φαγητό. Το overclocking του επεξεργαστή 300-400MHz δεν νομίζω να είναι πρόβλημα από την στιγμή που μιλάμε για Intel.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...πόσο καιρό το έχεις? Απο το 2006? Τότε βλέπω πώς κυκλοφόρησε πρώτη φορά το μοντέλο αυτό.

Μοιάζει με αυτό?

Big Ant 600W black nickled 12cm fan power supply (_Products_Brianology

ή αυτό

Pangu S600 Atx Power Supply,atx Pc Power,psu, Psu, Pangu S600 Atx Power Supply | DHgate Factory

?

Λογικά θα έιναι ~400W αληθινά !

Εάν πάς σε καινούρια parts καλό θα ήταν κατ'εμέ να πάρεις και καινούριο τροφοδοτικό,

σε διαφορετική περίπτωση κράτα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με το πρώτο..

Τελικά εσυ γοριλλάκο τι θα πρότεινες στο σύνολο?

@Yanni Δεν παίζω μόνο αυτά τα παιχνίδια και δεν θα με χαλούσε μια γενική αναβάθμιση για να μπορώ να έχω και μια καλύτερη ανάλυση + ταχύτητα, ωστόσο αν μπορώ να δω διαφορά με overclock θα το σκεφτόμουν να μην πουλήσω το iPad 2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (σκεπτόμενος ότι δεν το θέλεις το PC γι'αυτά τα 2 games που λές αλλά και για άλλα) θα έλεγα πώς το σύστημα δεν θέλει αλλαγή αλλά κάποιες αλλαγές.

Τι εννοώ αλλαγές?

CPU: το ίδιο αλλά με μια καλύτερη ψήκτρα για να το ανεβάσεις μέχρι τα 3.00 - 3+ GHz που ανεβαίνει σίγουρα και η μητρική που έχεις βοηθάει.

RAM: Πόδι οι 2x1GB που έχεις και αγορά 2x2GB

VGA: Πόδι η μικρή που έχεις και αγορά απο μεταχειρισμένα μια καρτούλα μέχρι 100? που κάνει τα πάντα. Εγώ έχω την GTX 280 και πάιζω τα πάντα, φυσικά όχι σε full αναλύσεις, αλλά έιμαι μια χαρά.

PSU: Θα έβλεπα εάν είναι οκ με το σύστημα το καινούριο και αναλόγως θα έπρατα.

Εάν περισσέυαν ??? θα αγόραζα κάποιον SSD απο αγγελίες.

Αυτό θα έκανα εγώ στην θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη αν έχει 4 υποδοχές η μητρική μπορεί να πάει και σε ένα επιπλέον ζευγάρι 2Χ1, αν τις βρει σε τιμές μέχρι 20?. Για τα υπόλοιπα πάνω κάτω συμφωνώ με GoriLLako.

Δεν ξέρω αν θα υπάρχει μετά από 10' ή αν την έχουν ήδη παραγγείλει αλλά θα σου πρότεινα Majestik αν έχεις αρχίσει να σκέφτεσαι να παραμείνεις με αυτό το μηχάνημα (βασικά) να βάλεις παραγγελία για τις παρακάτω μνήμη(Χ2) ΤΩΡΑ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/TRANSCEND-2GB-DDR2-667-RAM-DIMM-PC2-5400-JM667QLU-2G.htm

Βάλε παραλαβή από κατάστημα και αν τελικά αποφασίσεις να πας σε πλήρη αναβάθμιση πάρε ένα τηλ. και ακύρωσε την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγκη να σκάσει 400? για ένα emulator και ένα game? Το emulator λογικά με κάπως καλύτερη κάρτα ή με λίγο ανέβασμα του επεξεργαστή ίσως να πιάσει άνετα το 100%+. Το game δεν φαίνεται να ζητάει πολλά (link), μάλλον κατηγορία πούπουλου είναι και αν η ανάλυση που χρησιμοποιεί ο Majestik είναι σχετικά μικρή μάλλον αρκεί και μια μεταχειρισμένη κάρτα των 60? ίσως και ποιο φτηνή π.χ. μια 9800GTX ή μια 4850 των 40?. Σε καινούρια μια 6770 των 90? τον καλύπτει λογικά.

Μια πώληση της 2600 και μια αντίστοιχα αγορά μιας 4850 θα του κόστιζε ίσως φτηνότερα από μια έξοδο για φαγητό. Το overclocking του επεξεργαστή 300-400MHz δεν νομίζω να είναι πρόβλημα από την στιγμή που μιλάμε για Intel.

Tο είπα σκεπτόμενος λίγο και το μέλλον, μιας και ο 65nm Conroe θεωρείται γερόλυκος πλέον :P

@Arkas: Με την 6650D του 3870K σε Hybrid CrossFire με 6570, πάλι θα έχει χειρότερες επιδόσεις από 5870 overclocked στα 900MHz core πχ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν με 4x1GB θα ζορίζεται πολύ το Chipset γι'αυτό έιπα για 2x2GB.

Αυτές που έβαλες Γιάννη λένε πώς δεν έιναι διαθέσιμες πάντως!

Το περίμενα. Είναι από τα λαχεία που βάζουν, τα bulk λαχεία. 2GB 667 στα 10? ή 2Χ2 στα 20? (σιγά μην είχαν 2 κομμάτια) θα λύνανε το θέμα της μνήμης.

George_o/c

καμιά αντίρρηση. Απλά μπορεί να μην του χρειάζεται πραγματικά αναβάθμιση, όχι ολοκληρωτική έστω και από την στιγμή που είναι ήδη σε σημείο να μπορεί να παίξει αυτά που θέλει ακόμα και χωρίς αναβάθμιση (ένα ανέβασμα του επεξεργαστή ίσως να αρκεί για όλα αν και το Gild είναι να το παίξει στα 1280Χ1024) για αυτό είπα ότι μην πάει και δώσει 400? χωρίς ουσιαστικά να χρειάζεται. Βασικά χωρίς να χρειάζεται τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τι games παίζεις/θέλεις να παίζεις και σε τι ανάλυση ??

Θέλω να μπορώ να παίζω σε όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση και ταχύτητα μου επιτρέπει το budget. Αν μπορώ να τερματίσω τα settings θα το κάνω :)

Τελικά θα πάω για full αναβάθμιση, και αν καταφέρω να πουλήσω και τα ήδη υπάρχοντα hardware, το budget θα ανέβει λογικά στα 500-550?.

Η αλήθεια είναι πως λίγο μπερδεύτηκα γιατί μια ασχετοσύνη την έχω.. Μάλλον κλίνω προς το build που πρότεινε ο George_o/c και ίσως με μια καλύτερη κάρτα γραφικών αν μου περισσεύουν ??.. Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις να παίξεις με λίγο πιο μεγάλο budget, τσιμπάς και ένα μεταχειρισμένο SSD (πχ κάναν Agility 3) και πραγματικά θα νομίζεις ότι κάθεσαι σε 1000 φορές καλύτερο PC.

Πολλοί θα έλεγαν ότι το CPU είναι αδύναμο, αλλά ο Core i3 2100 είναι πάρα πολύ καλός επεξεργαστής. 32nm, 65W TDP, διπύρηνος με υποστήριξη HyperThreading για multi-tasking μες στα Windows με 4 εικονικούς πυρήνες, 3MB Cache και HD 2000 ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (μπορείς να την χρησιμοποιείς ενεργοποιώντας την από το BIOS ή μέσω Virtu μες στα Windows) για καλύτερο video decoding και μειωμένη κατανάλωση σε περίπτωση που δεν χρειάζεσαι την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Έχω στήσει σε φίλο μου σύστημα με Core i3 2100, 4GB μνήμη, H67 μητρική και MSI 5770 κάρτα γραφικών (αυτά όταν πρωτοβγήκαν οι Sandy Bridge), οπότε ξέρω από πρώτο χέρι τι σου λέω.

Όσο για την 5850 στην προτείνω γιατί την έχω κι εγώ. Την είχα αγοράσει με 110? μεταχειρισμένη. Σηκώνει άνετα overclocking στα 960/1200MHz και φτάνει για να παίζεις στα 1920 x 1080 με αξιοπρεπή settings όλα τα παιχνίδια. Πόσο μάλλον στα 1280 x 1024 που ενδιαφέρεσαι εσύ :)

Θα σου έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι τέλη Απρίλη που θα έχουν κυκλοφορήσει οι 22nm Ivy Bridge για να στήσεις ένα ακόμα πιο power efficient σύστημα. Ίσως βέβαια και να μην χρειαστεί καν, αλλά δεν βλάπτει να περιμένεις λίγο αν μπορείς, για να δούμε πως θα διαμορφωθούν οι τιμές στα φθηνά κλειδωμένα Ivy Bridge - αντίστοιχα του Core i3 2100 Sandy Bridge που προτείνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα τον AMD FX6100 μαζί με μητρική με το 970 η 990 chipset και θα τον ανέβαζα με default ρεύμα στα 4-4.2GHz. Στα λεφτά του όταν είναι OverClocked δεν υπάρχει καλύτερο all around CPU αυτήν την στιγμή.

Κάρτα γραφικών θα προτείνω όταν μας πεις σε τι ανάλυση θα τρέχεις τα games.

Link to comment
Share on other sites

George_o/c ψάχνω να βρω μεταχειρισμένη Radeon HD 5850, και η πιο φτηνή που βρήκα ήταν στην Αυστρία στα 140? (150 μαζί με μεταφορικά)! Που την βρήκες τόσο χαμηλά? Να ξέρω να ψάξω κι εγώ αν είναι :)

Ωστόσο θα περιμένω μέχρι τέλη Απριλίου, δεν το βιάζομαι τόσο!

Edit: Βασικά δεν μπορώ να την βρω ούτε σε sites καταστημάτων!

Link to comment
Share on other sites

Η 5850 ήταν παράδειγμα.μπορείς εσύ να πάρεις την 6850 με 110 ευρώ. Υπάρχουν πάντως σε αυτή την κατηγορία τιμής πολλές κάρτες..

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now