Recommended Posts

Καλησπέρα !

Σκέφτομαι αρκετό καιρό την αγορά ενός desktop αλλά οι ... ευνόητοι λόγοι κόστους με έχουν κρατήσει πίσω. Επανήλθα, γιατί είδα ότι έπεσαν σε αυτά που ήθελα οι τιμές, ενώ ψάχνοντας λίγο παραπάνω, νομίζω ότι έχω δει value for money λύσεις που αξίζουν. Voila ...

Case: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: Thermaltake VN40001W2N Commander MS-I Case - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

PSU: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Τροφοδοτικά :: Corsair Builder Series CX600 V2 600Watt Certified - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών (ενδοιασμός επειδή είναι 4-pin και χρειάζομαι [;;] 6-pin)

Mobo: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Gigabyte Z68M-D2H, B3, s1155 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

CPU: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Επεξεργαστές :: INTEL CORE i5 2400 3.10GHz s1155 (BX80623I52400) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

RAM: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

GPU: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κάρτες Γραφικών :: Gigabyte GeForce GTX 550 Ti 1GB GDDR5 GV-N550WF2-1GI - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

SSD: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Solid State Drives :: OCZ Agility 3 AGT3-25SAT3-60G 2.5" 60GB SATA III - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

DVD: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Optical & Tape Drives :: Samsung DVD-RW SH-222BB/BEBE Bulk - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Να σημειώσω ότι μέχρι πρότινος πήγαινα για i5-2500 και για 560 (λίγο πιο πριν σκεφτόμουν την 560Ti) αλλά η πραγματικότητα με προσγείωσε. Εντούτοις, εκτιμώ ότι θα είναι ένα πολύ δυνατό μηχάνημα. Το θέλω για games και για προγράμματα όπως after effects γι'αυτό προτίμησα nvidia.

Επειδή έχω καιρό να μπω, δεν θυμάμαι εάν απαγορεύονται τα links. Αν όντως συμβαίνει ζητώ συγγνώμη !

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη παρατήρηση είναι να πάρεις το 2500Κ!

Δεν ξέρω πως ( μεταχειρισμένο; ανεβάζοντας το budget; ξεκλέβοντας από το τροφοδοτικό; ) αλλά κοίτα να πάρεις τον 2500Κ γιατί αργά η γρήγορα θα μετανιώσεις αν πάρεις έναν κλειδωμένο επεξεργαστή :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω την διαφορά του 2500Κ αλλά δεν θα ήθελα να κάνω o/c. Στην αρχή φοβόμουν μήπως κάψω κανένα μηχάνημα, μετά κατάλαβα ότι είναι εύκολο, αλλά στην τελική δεν θα ήθελα να "φθείρω" τόσο πολύ τον επεξεργαστή. Άλλωστε τότε, θα πρέπει να πάρω και άλλη ψύκτρα, ενώ τώρα από όσο ψάξιμο έχω κάνει, θα είμαι ΟΚ με την εργοστασιακή.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η συνθεση.

Αν θες να ανεβεις σε καρτα γραφικων, μπορεις να κοψεις απο το τροφοδοτικο πηγαινοντας στο αντιστοιχο 500αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω στην 560 (Non-ti) τι τροφοδοτικό θα θέλω ; Θα κάνει αυτό εδώ ;;; Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Τροφοδοτικά :: Corsair Builder Series 500W V2 PSU (CMPSU-500CXV2EU) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση !!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και κάνει το τροφοδοτικό ;)

Τα περί φθοράς του επεξεργαστή με συντηρητικές τάσεις (~1.3V) και καλές θερμοκρασίες δεν πολυευσταθούν. Για την ακρίβεια ευσταθούν αλλά σε βάθος χρόνου που δεν σε αφορά ( θα σε πείραζε πεθάνει ο επεξεργαστής σε 20 χρόνια και όχι σε 50 ξερω 'γω; ).

Σκέψου το, γιατί ενώ σήμερα ο επεξεργαστής σου θα είναι θηρίο και δεν θα σε νοιάζει, θα σε πείραζε σε ένα δύο χρόνια να έδινες 30 ευρώ για μία ψύκτρα και να τον δούλευες στα 4.5GHz; ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η σύνθεσή σου απλά δεν αξίζει να χάσεις τέτοιο πλεονέκτημα στην cpu και σίγουρα δεν θα χρειαστείς άλλη ψήκτρα για να κάνεις λιγο oc..Σίγουρα θα πάρεις + σε ότι κ αν κάνεις στο pc..

Σκέψου το, γιατί ενώ σήμερα ο επεξεργαστής σου θα είναι θηρίο και δεν θα σε νοιάζει, θα σε πείραζε σε ένα δύο χρόνια να έδινες 30 ευρώ για μία ψύκτρα και να τον δούλευες στα 4.5GHz;

caution + 1000

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βλέπω ότι επιμένετε όλοι. Αυτή τη στιγμή είμαι οριακά κάτω από 700? άμα τον πάρω, οπότε επειδή κάτι θα ξέρετε, να ρωτήσω μόνο κάτι τελευταίο. Με την 550Ti για πόσα χρόνια εκτιμάτε ότι θα είμαι "καλυμμένος" ; Εμένα μου αρέσει να παίζω CoD, Battlefield, Civilization αλλά και η οθόνη μου δεν είναι full hd. Νομίζω είναι 1440 Χ 960, αλλά ούτως ή άλλως, δεν με νοιάζει να παίζω στα ultra settings. Νομίζω το πιο απαιτητικό είναι το after effects, οπότε πώς το κόβετε ; Θα αντέξει η 550Ti και πόσα χρόνια ; (Μια καθαρά υποκειμενική εκτίμηση δηλαδή ζητάω). Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετά χρόνια θα είσαι καλυμμένος. Είναι μικρή η ανάλυση, και βασικά είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει να πάρεις πιο βαρβάτη κάρτα. Καλά κοιτάς. Εκεί στο 6850/550 παίξε ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now