GoriLLakoS

Μείωση τιμών στους Ivy Bridge πριν ακόμα κυκλοφορήσουν

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Μείωση τιμών στους Ivy Bridge πριν ακόμα κυκλοφορήσουν]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Εάν έχετε βάλει ήδη στα σχέδια σας να αγοράσετε έναν Ivy Bridge, μάλλον διαβάζοντας αυτή την είδηση θα χαρείτε λίγο ακόμα μιας και πρίν ακόμα κυκλοφορήσουν, η Intel έκανε μέιωση τιμών στο κανάλι των διανομέων της. Οταν μιλάμε για τιμές στο κανάλι βέβαια, αναφερόμαστε στην τιμή που αγοράζουν οι διανομείς απο την Intel σε ποσότητα των 1000 τεμαχίων και πάνω και είναι κάτι το τελείως διαφορετικό με τις MSRPs, αλλά το ένα φέρνει τ'άλλο όπως καταλαβαίνετε. Έτσι λοιπόν μετά τα ευχάριστα νέα πώς μάλλον θα κυκλοφορήσουν 6 ημέρες νωρίτερα απο το αρχικό πλάνο, θα δείτε και στην εικόνα που ακολουθεί στο τέλος της είδησης, οτι ο μέσος όρος μέιωσης της τιμής των νέων επεξεργαστών κυμαίνεται μεταξύ $7 με $8 και ταυτόχρονα είναι ακόμα πιο χαμηλη απο διάφορες εικασίες που είχαν γίνει για την πιθανή τιμή κυκλοφορίας τους.

Το κόστος του Core i7-3770K αρχικά εικάζοταν πώς θα ήταν στα $332, ίδια με αυτή του Core i7-2700K δηλαδή, τελικά όμως ήταν $320 και με την νέα μέιωση έφτασε στα $313. Το ίδιο ισχύει και για τον απλό Core i7-3770 που η τιμή του αναμενόταν στα $294 - ίδια με αυτή του Core i7-2600 - αλλά τελικά θα έιναι στα $278. Όσον αφορά τον Core i5-3570K αρχικά εικάζοταν πώς το κόστος του θα ήταν στα $225, όσο δηλαδή και του i5-2500K, αλλά τελικά το αρχικό του κόστος ήταν στα $220 και με την νέα μείωση έφτασε στα $212.

Με μια μικρή αναζήτηση όμως στα κατάλληλα καταστήματα θα δείτε πώς μεταμορφώνονται απο το κανάλι στο retail και σε μερικές περιπτώσεις βλέπουμε μέχρι και 50% άυξηση στην τελική τιμή. Στην Αγγλία, online κατάστημα ήδη πουλάει τον Core i7-3570K για $293, ενώ αφαιρώντας το ΦΠΑ που έιναι 20% η τιμή πάει στα $235. Στην Αμερική, κάποια εταιρία έχει ήδη βάλει στο site της τον Core i7-3570K για $256 και τον μεγάλο Core i7-3570K για $369.

Με λίγα λόγια, μην μπέιτε στον κόπο να τους προπαραγγείλετε για να τους έχετε πρώτοι γιατί οι τιμές πρός το παρόν έιναι τσιμπημένες. Διαθεσιμότητα θα υπάρχει κατά το λανσάρισμα.

Pricelist των Ivy Bridge:

[img_ALT=Μείωση τιμών στους Ivy Bridge πριν ακόμα κυκλοφορήσουν]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/54f88a2a57e35e.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνουν στα ράφια και στις αποθήκες για να χορταινουν σκόνη. Η αγορά CPU άνω των 200 ευρώ είναι πλέον νεκρή για τα ελληνικά δεδομένα. Το 80% ζητάει combo επεξεργαστή/μητρική/ram στα 200 με 250 ευρώ αρα μόνο dualcores από την μεριά της Intel και τα APUs για budget gaming από την μεριά της AMD είναι τα μόνα chips που ενδιαφέρουν την χρεοκοπημένη Ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που γράφεις τα έχεις απο κάπου official ή δουλέυεις σε κάποια εταιρία και τα λές ή είναι δικά σου νούμερα βασισμένα στην λογική σου? Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό που γράφεις, είσαι πολύ απόλυτος και τα βλέπεις όλα πολύ μίζερα. (no offense)

Επίσης, η αγορά της Ελλάδας και της κάθε χώρας, πάνω κάτω έχει το ίδιο trend όσον αφορά τα CPU και κάποια προϊόντα τεχνολογίας. Προφανώς η Hot Selling σειρά δεν θα έιναι οι Core i7, αλλά αργότερα οι i5/i3.

Link to comment
Share on other sites

λογικα απο τα μεσα Μαιου και μετα θα ισορροπήσουν οι τιμες και στην Ελλαδα οταν ολα τα καταστημα θα εχουν διαθεσιμοτητα και ξεστοκαρουν την προηγουμενη γενια επεξεργαστων.

Link to comment
Share on other sites

Τα 22nm με την ταση που εχουν τα τωρινα κομματια , δινουν θερμοκρασιες απο 10-20C περισσοτερο απο εναν sanybridge στα ιδια ρολογια & ταση .

Οταν βελτιωθει η παραγωγη και πεσει η ταση στους ivy bridge , τα πραγματα θα ειναι σαφως καλυτερα .

Υπαρχει μεγαλο leakage ... που βοηθαει υπερβολικα εμας τους extreme overclockers . :D

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα περιμενουμε λιγο καιρο ακομη αφου βγουν για να βελτιωθει η παραγωγη, ετσι θα εχουμε καλυτερα κομματια στα χερια μας σωστα?;)

Πες μου ποιο ειναι το προβλημα των 10-20C παραπανω . Τι σε/σας ενοχλει σε αυτο ??? Εμενα δε με νοιαζει καθολου . Μα καθολου λεω .

Και σε καθημερινο μηχανημα θα το βαλω , αλλα και σε benchομηχανημα . Ποτε δε με απασχολησε η θερμοκρασια επεξεργαστη . Οσο θελει ας ειναι .

Εαν ειναι να βγει νεο stepping , φανταζομαι τουλαχιστον 4 με 6 μηνες το λιγοτερο. Δεν εχω διαβασει ή δει κατι και ειναι προσωπικη υποθεση το να βγει νεο stepping .

Link to comment
Share on other sites

10-20°C παραπανω ειναι καμποσοι Στελιο.

Εννοω πως αν ο 2600 στα 4800 ειχε 75c με μια Noctua o ΙΒ στα ιδια ποσο θα έχει?

Θα μου πεις γιατι να τον πας 4800 κλπ κλπ αλλα πολυς κοσμος τα κοιταει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι εγινε ? Θα λιωσει το κουτι ή η μητρικη απο τους +20C που ειναι στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του πυρηνα ???? Ή θα ζεσταθει το δωματιο σου ??

Η ψυκτρα παραμενει δροσερη !

Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο του κοσμου ...

Link to comment
Share on other sites

χανεις Mhz :P

καπου ειδα μια φωτο και ο πυρηνας δεν ειναι κολλημενος στο καπακι, απλα εχει παστα.

Ισως ειναι εκει το κολπο γιατι λενε οτι ας πουμε το cpu λεει 80+ αλλα η ψυκτρα μενει κρυα.

ps: τι mhz περιμενουμε στο 6-10-6 με αερατες ram? ψηθηκα να κατσω να δοκιμασω οποτε αν ξες τιποτα, πες μου για να ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω :P (φανταζομαι καπου αναμεσα στα 2200-2300?)

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ότι έχουν παραπάνω Peformance από 2600Κ είναι σύγουρό.

Τώρα αυτό για τις θερμοκρασίες άμα μου πούνε ότι και 120 να φτάσει στα 4.8-5 Ghz και ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με μια Η80 εφόσον δεν θα είχα πρόβλήματα (π.χ να κλείνει το PC από temp η οτιδήποτε άλλο ξέρω εγώ.)

Link to comment
Share on other sites

χανεις Mhz :P

καπου ειδα μια φωτο και ο πυρηνας δεν ειναι κολλημενος στο καπακι, απλα εχει παστα.

Ισως ειναι εκει το κολπο γιατι λενε οτι ας πουμε το cpu λεει 80+ αλλα η ψυκτρα μενει κρυα.

ps: τι mhz περιμενουμε στο 6-10-6 με αερατες ram? ψηθηκα να κατσω να δοκιμασω οποτε αν ξες τιποτα, πες μου για να ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω :P (φανταζομαι καπου αναμεσα στα 2200-2300?)

Χανεις Mhz , αλλα παιζει οπως ενας SB με 200Mhz περιπου ψηλοτερα ρολογια.

Για τις παστες το ειδα , αλλα δεν ψηνομαι να δοκιμασω .

Ας δοκιμασει ο sofos στον ES του ... Ετσι και αλλιως δεν εχει εγγυηση για να ανησυχει ! :hehe:

6-10-6 στα 2200 ειναι πολυ ευκολο ακομα και για SB με 1.7-1.75V (Εαν τα dimm τραβανε)

Link to comment
Share on other sites

Χανεις Mhz , αλλα παιζει οπως ενας SB με 200Mhz περιπου ψηλοτερα ρολογια.

Για τις παστες το ειδα , αλλα δεν ψηνομαι να δοκιμασω .

Ας δοκιμασει ο sofos στον ES του ... Ετσι και αλλιως δεν εχει εγγυηση για να ανησυχει ! :hehe:

6-10-6 στα 2200 ειναι πολυ ευκολο ακομα και για SB με 1.7-1.75V (Εαν τα dimm τραβανε)

θα το κανουμε με τον σοφο οταν τον δω :hehe:

(2225 και συνεχαω :P)

ΥΓ2: πρεπει να φτιαξουμε τα enclosures ρεεεεεεεεεεεε!

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

10-20°C παραπανω ειναι καμποσοι Στελιο.

Θα μου πεις γιατι να τον πας 4800 κλπ κλπ αλλα πολυς κοσμος τα κοιταει αυτα.

θα με πνίξεις.... :P

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ξεκινάτε να πουλάτε τους Sandy σας όσοι θέλετε να πάτε σε Ivy

γιατί οι 2500K/2600K θα φάνε μείωση και οι 3770Κ λόγω ^^ θα έρθουν Ελλάδα

αρχές Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now