dimmu

Bοηθεια για αναβαθμιση

Recommended Posts

Οντας κατοχος 2 καρτων 5870 (cf) για περιπου 2 χρονια,με επιασε το μικροβιο της αναβαθμισης(γιαυτο μη προσπαθησει κανεις να με μεταπεισει για τον αντιθετο:D)Θελω να παω σε μια τοπ μονοπυρηνη καρτα η οποια θα με κρατησει με τη σειρα της για περιπου τα ιδια χρονια.Προς το παρον ειμαι σε 1920 αναλυση,πιο μετα ομως θα ανεβω.

Οι σκεψεις μου ειναι προφανως για τις 7970 απο ΑΤΙ και 680 απο nvidia.

Εχω διαβασει καποια reviews-εχω δει οτι η 680 ειναι λιγο πιο μπροστα αλλα δεν εχω κατασταλαξει γιαυτο και θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη.

Συγκεκριμενα αυτα που με απασχολουν εν ολιγοις ειναι

1)Ποση διαφορα σε fps,δυναμη θα δω σε αναλυση 1920(προς το παρον ειπαμε)απο 2Χ5870 σε καποια απο αυτες?Θα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα περα απο ελλειψη microstuttering κτλ?

2)Θα υπαρξουν πιστευετε και καλυτερες αποδοσεις των καρτων αυτων με νεωτερα drivers η οτι ειχαν να δειξουν,το εδειξαν?

3)Ποτε αναμενουμε νεες μονοπυρηνες,μπας και συμφερει να περιμενω λιγο?

4)Εαν περασουμε απο τους παραπανω σκοπελους,7970 η 680??

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω

όποια κάρτα και να διαλέξεις πιστεύω πως οι διαφορές δεν θα είναι ορατές στο μάτι

βέβαια εξαρτάται από ποια παιχνίδια θες να παίξεις

και τι budget είσαι διατεθειμένος να δώσεις

εγώ αν είχα το δίλημμα σου θα έβαζα μέσα στις επιλογές μου και μια non reference Nvidia GTX 670!!!!

με σχετικά πολύ καλή τιμή και επιδόσεις εφάμιλλες ίσως και καλύτερες από μια reference GTX 680 ή AMD Radeon HD 7970

Link to comment
Share on other sites

παιχνιδια παιζω τα παντα απο fps oποτε γνωριζω οτι θελω κατι πολυ δυνατο και το μπατζετ προς το παρον δεν ειναι προβλημα.Την 670 δεν την ειχα μεσα στις επιλογες μου αλλα σιγουρα θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

διάβασε και αυτό και αυτό και αυτό

αν και νομίζω πως τα λίγα fps, δεν θα κάνουν την διαφορά που θα την αντιληφθεί το μάτι σου

σαν προσωπική επιλογή θα προτιμούσα μια κάρτα με καλύτερα VRM και ας έχει για όνομα αντί για 680 το 670 αλλά μέσω overclocking να έχει μεγαλύτερες δυνατότητες για αύξηση των επιδόσεων της

αν δεν θες να ασχοληθείς καθόλου με oc πήγαινε σε μια GTX 680 να τελειώνεις

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου:

1)Ποση διαφορα σε fps,δυναμη θα δω σε αναλυση 1920(προς το παρον ειπαμε)απο 2Χ5870 σε καποια απο αυτες?Θα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα περα απο ελλειψη microstuttering κτλ?

2)Θα υπαρξουν πιστευετε και καλυτερες αποδοσεις των καρτων αυτων με νεωτερα drivers η οτι ειχαν να δειξουν,το εδειξαν?

3)Ποτε αναμενουμε νεες μονοπυρηνες,μπας και συμφερει να περιμενω λιγο?

4)Εαν περασουμε απο τους παραπανω σκοπελους,7970 η 680??

1) Αν παραμείνεις στην ανάλυση που είσαι, στα περισσότερα παιχνίδια δεν θα έχεις τεράστιο κέρδος σε average frames. Αν πας σε κορυφαία μονοπύρηνη, ναι θα ελαττώσεις αρκετά το microstuttering αλλά και την κατανάλωσή ενέργειας.

Αν ανέβεις περισσότερο σε ανάλυση (>1920x1200), οι νέες μονοπύρινες έχουν και ένα έξτρα αβαντάζ, την παραπάνω VRAM τους.

2) Τα κέρδη σε κάθε driver release δεν είναι και ιδιαίτερα, πλέον μηδαμινά θα έλεγα. Στην καλύτερη να δίνουν ένα +10%, και συνήθως η βελτίωση γίνεται στα πρώτα 1-2 release μετά τον launch driver. Μην ξεχνάς ότι οι drivers κουβάνε ωριμότητα πολλών ετών, και κάθε νέο release επικεντρώνεται κυρίως σε λύση διαφόρων issues, bugs, ασυμβατοτήτων κλπ.

3) Ακούγονται διάφορα για νέες σειρές κατά το τέλος του έτους, αλλα είναι απλά φήμες, προσωπικά πιστεύω πως θα πάνε για του χρόνου. Ο μόνος λόγος που θα άξιζε να περιμένεις είναι ξεκαθαρίσει το τοπίο με τα lineups της nVidia και να γίνει price fixing- προς τα κάτω φυσικά.

4) Για μένα είναι ισότιμες. Αν διαλέξεις κάτι, πάρε αυτό που βολεύει την τσέπη σου, γιατί σε θέμα gaming επιδόσεων δεν θα διακρίνεις τις διαφορές. Προσωπικά, θα κοίταζα και λίγο παρακάτω, σε 7950 και 670 (έρχεται σε λίγες μέρες).

Ουφ αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω θερμα παιδια!

Με βοηθησατε αρκετα μπορω να πω,οποτε κανω λιγη υπομονη μεχρι την 670 -συγκρινω-βλεπω-πληρωνω-αγοραζω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now