Pstef

Πρόβλημα με boot time

Recommended Posts

kalispera pedes!prin 3-4 meres evlepa megales thermokrasies stin CPU mou! etsi apofrasisa na anoiksw to kouti gia na katharisw tis psixtres kai genika olo to pc apo tin POLI skoni pou eixe!ola pigan :D alla apo tote enw i CPU douleuei apsoga kai eida veltiwsi sta games pou pezw to boot time twn windows 7 64-bit exei auksithei dramatika gia ena pc me SSD OCZ Agility 3(se sata 2 oxi sata 3)! toulaxiston 10 deuterolepta exei auksithei! to pc anoigei se 41-44 deutera!! enw an thimamai kala anoige se 25deutera prin to katharisw! ti mporei na fteei?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε Pstef :drinks:

Μερικές παρατηρήσεις πριν συνεχίσουμε:

1) Δεν γράφουμε με Greeklish. Ρίξε μια ματιά στους κανόνες του HwBox.

2) Καλά έκανες και το άνοιξες να το καθαρίσεις το PC. Έχω την εντύπωση ότι το ότι καθυστερεί να bootάρει δεν έχει να κάνει με το καθάρισμα. Απλά θέλει λίγο παραπάνω φροντίδα ο SSD. Ακολούθησε αυτά τα tweaks: http://www.hwbox.gr/controllers-drives/14010-ssd-performance-tips-tricks.html

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας

offtopic @ απαγορεύονται τα greeklish

ontopic @ μήπως άλλαξες την SATA υποδοχή του δίσκου σε σχέση με την θύρα που ήταν πριν?

edit: με πρόλαβες Γιώργη

Link to comment
Share on other sites

το φαντάστηκα οτι δεν επιτρέπετε να γράφουμε με greeklish αλλα το έκανα copy-paste απο ενα άλλο σιτε που Postara το ιδιο αλλα σε greeklish! δεν θα ξανα γινει! παντως δεν αλλαξα θεση sata τον SSD και εχω κανει καποια απο τα tips που μου δειχνεις αλλα καθηστερει πολυ! λετε να τον παω στο καταστημα απο οπου τον πηρα για να το ελεγξουν και αν ειναι να τον αντικαταστησουν?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ανοίξει κάποιο "seek floppy" ή απενεργοποιήσει κάποιο "fast boot" στο bios. Επίσης ένα άλλο κλασικό είναι να έχει φύγει καλώδιο τροφοδοσίας από dvd/floppy και να είναι πάνω το sata/eide και να καθυστερεί μέχρι το fail detection.

Αλλά σε ποια φάση καθυστερεί το δικό σου; Που "προστέθηκαν" αυτά τα δευτερόλεπτα; :)

Link to comment
Share on other sites

indexing-disabled

prefetch and superfetch- disabled

windows search-disabel(ηταν απο πριν)

defrag-disabled(ηταν απο πριν)

disk-aligned

hibernate-off(το ειχα κανει παλια)

pagefile-disabled(το εβαλα στον :D oπως ελεγε το guide)

system restore(protection)-disabled

με λιγα λογια τα εκανα ολα οσα ελεγε! και εκανα restart! το boot time ηταν γυρω στα 23 sec!! ξετρελαθηκα! και ειπα ας ξανα κανω restart! εκανα και το boot time πηγε παλι στα 44 sec!! :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το seek floppy? και εψαχνα καιρο για το fast boot στο bios αλλα δεν εχω τετοια επιλογη! εκτος απο προτερεοτητα στους δισκους και πια συσκευη να ειναι πρωτη δεν εχω τιποτα αλλο!!

edit#1:τα δευτερολεπτα προστεθηκαν απο την στιγη που λεει starting windows μεχρι να μου ζητησει να βαλω κωδικο για να μπω!

edit#2: 2 benchmark screenshots

fxckyu.png

jk7ubp.png

EDIT #3:το προβλημα μαλλον φτιαχτηκε! γιατι ξανα εκανα restart και το boot time ηταν 22sec!!!επισης ανοιγει πολυ πιο γρηρο ο Media player και καποια αλλα προγραμματα! ή φτιαχτηκε ή τα έχει παιξει το pc!

Link to comment
Share on other sites

4! windows,anti-virus,anti-malware,realtek HD audio manager!αυτα! και στα services,της microsoft οσα ειχε και καμια 3-4 δικα μου!! να βαλω στα advanced settings να χρησιμοποιει 4 processors για boot ή να το αφησω ατσεκαριστο?

Link to comment
Share on other sites

1.Ανοιξε το Perfetch.To κλειστο Perfetch καθυστερει το Boot.Βαλτο στα Boot Files only μετά τα παρακάτω.

http://www.sevenforums.com/tutorials/77119-superfetch-change-prefetch-data-cached.html

2.Πήγαινε στο C:\Windows\Prefetch

3.Διέγραψε οτι εχει μεσα.

4.Reboot.

5.Αστο Idle 5 min.

6.Optimize, tweak, clean, speed up and repair Windows 7 - Windows 7 Manager

Δωσε βαση σε αυτα.

[ATTACH]7368[/ATTACH]

[ATTACH]7369[/ATTACH]

(Εκει που λεει Disable Perfetcher μην το τικαρεις εχω κανει λαθος)

[ATTACH]7370[/ATTACH]

[ATTACH]7371[/ATTACH]

7.Kανε και ενα Registy Clean & Defrag.

8.Κοψε οτι δεν χρειαζεσαι απο Startup.

9.Σιγουρεψε οτι εχεις τον Controller σε AHCI.

10.Εχει κανενα Tool η OCZ για Trim Optimize?Τρεχτο.

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

1.PNG.f04d7e367a567810582f1995a9408595.P

2.PNG.767162fd5996719b76fd5a756f854cd2.P

3.PNG.30c22a35706c747680b800d8648761b6.P

4.PNG.d365dffb0856cf5184ce1e72c24549f0.P

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που οτι εχω διαβασει σε διαφορα σιτε λενε οτι το prefetch να ειναι κλειστο και απο οτι βλεπω το boot time εχει σταθεροποιηθει στα 22-23 sec δεν το πειραζω καθολου! παντως ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε!

Link to comment
Share on other sites

μια που συζηταμε τοση ωρα!να ρωτησω κατι ακομα! για να κανω update το firmware πρεπει ο ssd να μην ειναι ο κυριος δισκος ε?

Link to comment
Share on other sites

Τον Ζάχο.

O Ζαχος αναφερετε σε SSD Tweaks ,ενω εγω σε Tweaks που βελτιωνουν το BootTime.

Για αλλο λογο ανοιγεις το Perfetch για τα Boot Files..και για αλλο λογο το κλεινεις στους SSD (Generic).

Επισης τα περισσοτερα απο αυτα τα Tweaks που κυκλοφορουνε ειχανε βγει οταν ακομα δεν υπηρχε καν υποστηριξη TRIM..οποτε let me guess.. για τον λογο που τα κανανε.

Δεν γινετε παντα να κανεις Tweaks επειδη τα λεει "Ο Ζαχος" και ο καθε GeorgeVasil...

Link to comment
Share on other sites

αν δεις στον windows manager 7 λεει οτι οταν ειναι Off μικραινει το boot time πραγμα το οποιο θελω! εσυ αν δεν κανω λαθος μου λες να την βαλω στο νουμερο 2 ετσι?

Link to comment
Share on other sites

μια που συζηταμε τοση ωρα!να ρωτησω κατι ακομα! για να κανω update το firmware πρεπει ο ssd να μην ειναι ο κυριος δισκος ε?

μπορεί και να είναι απλά να ξέρεις πως μετά το firmware update πρέπει να τα περάσεις όλα (λειτουργικό, εφαρμογές και drivers) πάλι από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Το Prefetch παραμένει κλειστό, γιατί οι διαφορές που έχει με ανοιχτό για boot files only είναι μηδαμινές σε χρόνους όταν πρόκειται για SSD. Σε 2-3 δοκιμές που έκανα μιλάμε για millisec και αν τα οποία μπορεί να ήταν και τυχαία.

@Pstef. Ένα θέμα βλέπω εγώ στο pc σου που θα έπρεπε να κοιτάξεις πρώτο και σίγουρα σου δημιουργεί πρόβλημα. Ο controller ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ AHCI, φαίνεται από το Screenshot που έχεις δώσει του AS SSD Benchmark (γράφει intelide) και από τα Read 4KQD32/64 από το screenshot του AS SSD Benchmark και του CrystalDiskMark.

Ανοίγεις registry

πηγαίνεις εδώ:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV

Και το Start value από την δεξιά πλευρά το κάνεις διπλό κλικ και αλλάζεις την τιμή σε 0 (αν είναι 0 άφησέ το ως έχει)

πηγαίνεις εδώ:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

Από τη δεξιά πλευρά αλλάζεις το Start value σε 0 (σίγουρα θα είναι 3).

Κάνεις restart.

Όταν ξαναμπείς στα windows κατεβάζεις από εδώ τους νέους drivers αν έχεις AMD:

AMD AHCI Driver 11.12 for Windows 7 Driver for Windows 7 / Windows 7 x64 Free Download - Softpedia

Και τους εγκαθιστάς ή

από εδώ αν έχεις Intel:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20624&ProdId=2101&lang=eng&OSVersion=Windows%207%20%2864-bit%29*&DownloadType=Drivers

και τους εγκαθιστάς.

Κάνεις restart μετά την εγκατάσταση.

Μπαίνεις στο BIOS.

Αλλάζεις τον controller από IDE που είναι σε AHCI (αν δεν ξέρεις πως, γράψε μας τι μητρική έχεις να σου πούμε).

Κάνεις restart και μπαίνεις Windows.

Θα βρει ξανά τον SSD σαν συσκευή και θα σου ζητήσει restart. Ξανά κάνεις restart.

Ξανατρέξε το AS SSD benchmark και δώσε ένα screenshot να δούμε διαφορές. Επίσης μέτρα και τον χρόνο που κάνει ο υπολογιστής για Boot.

Λογικά μέχρι τώρα εκτός από το ότι το drive δεν μπορούσε να αποδώσει τα μέγιστα λόγω IDE, δεν δούλευε και το TRIM.

edit: Το firmware update του SSD δεν μπορεί να γίνει αν το drive έχει το λειτουργικό. Καλό θα είναι αν θέλεις να το κάνεις να το συνδέσεις σε άλλο υπολογιστή.

Δεν είναι 100% σίγουρο πως τα δεδομένα από μέσα θα χαθούν. Μέχρι τώρα σε όσα έχω κάνει από την OCZ δεν χάθηκε τίποτα. Η OCZ όμως ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ να κάνεις backup όλο το drive γιατί μπορεί να χαθούν όλα.

edit2: Ο SATA δίσκος δεν έχει master/slave. Είναι ένα drive με ένα καλώδιο που πάει σε μία θύρα. Καλό είναι και προτεινόμενο να είναι συνδεμένος στην πρώτη θύρα της μητρικής. SATA0 ή SATA1.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως και δεν το εχω δει και σαν επιλογη στο bios !εχς μια παν παλαια gigabyte g31m-es2l

edit#1:Παντως το start value sto msachi itan 0 enw sto IastorV itan 3( pliroforiaka to lew),boot time prin tis allages pou les kai meta ta tips pou exeis se allo post 23-25sec mia xara einai! :D

edit#2:profanws dn exw ahci giauto dn to vgazei(an ginete na min exw) kai to link pou mou edwses o driver leei you dont meet the minimum requirements!! οοπς σορρυ για τα greeklish αλλα βαριεμαι να τα διορθωσω!

Link to comment
Share on other sites

Το Prefetch παραμένει κλειστό, γιατί οι διαφορές που έχει με ανοιχτό για boot files only είναι μηδαμινές σε χρόνους όταν πρόκειται για SSD. Σε 2-3 δοκιμές που έκανα μιλάμε για millisec και αν τα οποία μπορεί να ήταν και τυχαία.

Μηδαμινες στα πρωτα Boot..αν περασει κανενα τριμηνο..τα Sec αυξανονται.

Τουλαχιστον στο δικο μου.

Και απο την στιγμή που δεν κανει και τα φοβερα writes για τα bootfiles γιατι να μην μενει ανοιχτο για αυτα μονο?

Τοσο ζημια κανουν τα 35 ΚB/s που γραφει για 5 λεπτα στο startup το bootconf.etl (πως σκ@τα λέγετε)?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατάσταση από το Γενάρη του έτους. Διαφορά στα boot δεν έχω δει προς το χειρότερο. Ίσως παίζουν ρόλο και οι ταχύτητες του drive. Γενικά η εγκατάστασή μου δεν είναι καθόλου καθαρή, αλλά τα 15-16sec δεν τα περνάω απ'όσο έχω δει.

Τα writes ναι, είναι λίγα, αλλά για ποιο λόγο να γίνονται και να τρέχει και το service όταν δεν υπάρχει όφελος, ή το όφελος είναι μηδαμινό; Με την ίδια λογική, ούτε οι drives για το AHCI χρειάζονται, μια χαρά δουλεύουν και της MS. Ούτε το indexing χρειάζεται κλείσιμο, λίγα writes κάνει και αυτό και μπορεί και να κερδίζεις και ελάχιστα σε searching...

νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατάσταση από το Γενάρη του έτους. Διαφορά στα boot δεν έχω δει προς το χειρότερο. Ίσως παίζουν ρόλο και οι ταχύτητες του drive. Γενικά η εγκατάστασή μου δεν είναι καθόλου καθαρή, αλλά τα 15-16sec δεν τα περνάω απ'όσο έχω δει.

Τα writes ναι, είναι λίγα, αλλά για ποιο λόγο να γίνονται και να τρέχει και το service όταν δεν υπάρχει όφελος, ή το όφελος είναι μηδαμινό; Με την ίδια λογική, ούτε οι drives για το AHCI χρειάζονται, μια χαρά δουλεύουν και της MS. Ούτε το indexing χρειάζεται κλείσιμο, λίγα writes κάνει και αυτό και μπορεί και να κερδίζεις και ελάχιστα σε searching...

νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.

Ενταξει ισως μου φαινετε περιεργο να το κλεισω μιας και επι εποχης Windows XP οταν το ανοιγες ητανε μερα με την νυχτα το Bootime. Επαναφερει παντως το Βootime (αν ολα ειναι F@cked up) ο τροπος που εγραψα παραπανω.Για αυτο τον ανεφερα κιολας (1-2-3-4).

Στους SSD διαφορα δεν βλεπεις με το ματι οτι και να κανεις. Μονο ms στο Bootimer.Οταν ομως δεις μεχρι και 30 sec διαφορα σε κανονικο HDD εκει αλλαζει.

Με τον G2 ειχα φτασει να εχω ~7 sec bootime και ειχε γινει 14 με κλειστο Perfetch σε βαθος χρονου.

Πιστευω πως οι δισκοι δεν εχουν πλεον αναγκη οολλαα αυτα τα Tweaks (απο αποψη Writes). Δεν ψοφανε και καθε μερα δισκοι απο αυτο δλδ.

PS.Ακομα δεν εχω καταφερει τον 520 να παιξει χωρις F4 BSOD με Intel Drivers (οποιαδηποτε ver & tweak). Μονο με M$.Διαβασες τπτ παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now