Recommended Posts

Και εγώ είμαι σε δίλημμα για Vertex 4 vs Samsung 830 σε Raid0 για ένα photoshop/video workstation που θα στήσω για πελάτη, Jax ξέρεις εάν υποστηρίζει το SRT στα Z68/Z77, setup 2x128GB SSD RAID0 και 2x640GB HDD RAID0 + SRT με έναν 64αρη Samsung 830;

Αν δεν βιάζεσαι για απάντηση, δώσε μου λίγες μέρες να δοκιμάσω να το στήσω και θα σου πω.

Δεν νομίζω πάντως πως θα έχεις θέμα. Δεν είμαι σίγουρος για το αν το SRT παίζει μόνο στις SATAIII θύρες ή σε όλες των Z68/Z77 μητρικών.

Link to comment
Share on other sites

δεν βιαζομαι καθολου! μην με ξεχασεις ομως! ετσι κ αλλιως μετα τις πανελλαδικες θα παρω το pc! τωρα ποσο μετα ειναι ενα θεμα! παντως μια βδομαδα πριν θα postarw εδω τo hardware του για να παρω γνωμες και για κατι αμφιβολιες που εχω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τον vertex 4 128GB και πετάει.Δες τα διάφορα τεστ και θα καταλάβεις...

Έχει και 5 χρόνια εγγύηση

Ο ssd μπήκε στην καινούρια maximus v gene

Link to comment
Share on other sites

δεν βιαζομαι καθολου! μην με ξεχασεις ομως! ετσι κ αλλιως μετα τις πανελλαδικες θα παρω το pc! τωρα ποσο μετα ειναι ενα θεμα! παντως μια βδομαδα πριν θα postarw εδω τo hardware του για να παρω γνωμες και για κατι αμφιβολιες που εχω!

Βασικά το ποστ μου πήγαινε στον IntelUser2525, ο οποίος θέλει συγκεκριμένο setup.

Τις απαντήσεις σου νομίζω τις έχεις πάρει από όλα τα παιδιά. Όταν είναι να πάρεις το σύστημα, θα γίνει καλύτερα η συζήτηση για τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι για απάντηση, δώσε μου λίγες μέρες να δοκιμάσω να το στήσω και θα σου πω.

Δεν νομίζω πάντως πως θα έχεις θέμα. Δεν είμαι σίγουρος για το αν το SRT παίζει μόνο στις SATAIII θύρες ή σε όλες των Z68/Z77 μητρικών.

Thanks! Ποιο πολύ με καίει το SRT setup είτε με μονό HDD είτε με raid0 2 μηχανικούς + ένας 64αρης SSD για SRT, εάν τα υποστηρίζει αυτά τα setups ο controller του Z68/Z77 με ενεργοποιημένο ταυτόχρονα το πρωτεύον 2x128GB SSD Raid0 array θα είμαι πολύ ευχαριστημένος, το κατά πόσο σταθερό είναι, αυτό είναι άλλο παρατράγουδο που θα το δούμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη και χωρίς να έχω τελειώσει με τις μετρήσεις του Vertex 4, πήγαινε για 2xVertex4 128GB σε Raid0 ή 2xSamsung 830 128GB. Θα πρότεινα και Corsair Performance Pro αλλά τα λεφτά είναι δυσανάλογα περισσότερα απ'όσο αξίζουν. Αν τα έχεις όμως δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος.

Αν πηγαίνεις για μονό drive δες το SSD RoundUp και κάπου ανάμεσα στην 3αδα, βάλε και τον Vertex4. Εκεί ανήκει...

edit: Μία ενημέρωση για τον Vertex 4 που μου brickαρε. Παρασκευή τον έστειλα με express-συστημένο ΕΛΤΑ στην Ολλανδία. ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Σήμερα παρέλαβαν, πέρασε RMA, αντικαταστάθηκε και ξεκίνησε ο καινούριος για επιστροφή.

Το drive το κράτησαν λιγότερο από 12 ώρες. Όταν παραλάβω, θα ενημερώσω.

ευχάριστα νέα, αξιοπρεπέστατη η OCZ, δεν περίμενα και τίποτα λιγότερο εδώ που τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καμια ακρη Αμερική αυτος θα ηταν πολυ καλή περίπτωση Samsung 830-Series MZ-7PC128B/WW 128GB 2.5 SATA III MLC Internal SSD Single Unit 036725604902 | eBay .

αν εχεις παντως πες μου κ μενα ;)

Πο τι τιμή είναι αυτή? Αλήθεια από θέμα εγγύσης τι γίνεται άμα κάτι σου τύχει?

Link to comment
Share on other sites

Πο τι τιμή είναι αυτή? Αλήθεια από θέμα εγγύσης τι γίνεται άμα κάτι σου τύχει?

εχει κανονικα εγγυηση αλλα υποθέτω οτι αν παθει κατι (χτύπα ξύλο) το στέλνεις στην Αμερική για έλεγχο και αντικατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Ωχ κατάλαβα δηλαδή ακόμα και να τον πάρεις είναι δίκοπο μαχάιρι με την εγγύηση. Επειδή μπορεί να έλεγα έναν φίλο μου όταν έρθει να μου φέρει έναν. Αξίζει να το επιχειρήσω??

Link to comment
Share on other sites

@omerta, κοίταξε το ενδεχόμενο αν έχει global εγγύηση. Για τον Samsung δεν ξέρω αλλά ο OCZ έχει σίγουρα, γτ εμένα μου τον έφεραν από Ιαπωνία και πέρασε RMA στην ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια θεια στο chigaco αλλα δυσκολα να επικοινωνησω! εχουμε να τα πουμε πολυ καιρο! εγω ουτε που την ξερω! ο πατερας μου μονο που ειναι ξαδελφη του!!

το θεμα ειναι vertex 4 ή samsung 830??ποιον θεωρειτε καλυτερο?? εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τον OCZ μου παρολο που δεν μπορει να δουλεψει με φουλ δυνατοτητες!

Καλησπέρα σας,

Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει εκτός Ευρώπης Samsung ssd Δυστυχώς η Samsung δεν παρέχει global warranty στους SSD. Τους έστειλα mail για σιγουριά και δυστυχώς…

Dear Customer,

Unfortunately, for the Samsung SSD's they do not carry a global warranty. If you purchase the unit in the US then only for service reasons it will have to come back to the US. You can still receive support but if a replacement is needed then the unit must be returned here in the US.

Total Tech Solutions, Inc.

Samsung Factory Service - SSD/ODD

support@totalts.com

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά απλά για τους OCZ SSD.

Το drive που έστειλα για RMA και πέρασε κανονικά μέσα σε 12 ώρες RMA και ξεκίνησε την επιστροφή, ήταν αγορασμένο από Ιαπωνία. Οπότε η OCZ παρέχει κανονικά global warranty.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now