Recommended Posts

Είναι τεράστια η διαφορά ειδικά στο unrar γίνεται υπερβολικά γρήγορα, στα νούμερα που ανέβασα είναι σε raid 0 δλδ 2 vertex 4 που τους βλέπει το pc σαν έναν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πολύ καλό Review!! Έχω γραφτεί εδώ και καιρό εδώ, αλλά δεν είχα συμμετάσχει ως τώρα, πρώτο μήνυμα λοιπόν ;)

Διάβασα όλα τα σχόλια και πήρα μια καλή γεύση τι να περιμένω από το δίσκο.

Έχω ένα OCZ Agility 2 αυτή την στιγμή, 90άρη και επειδή ο αδερφός μου ήθελε να βάλει SSD στο laptop του, σκέφτηκα να βάλει 50, εγώ αλλα 50 και να πάρω ως πρώτη επιλογή είχα τον Agility 3. Αλλά πλέον έχω μπει στο τρυπάκι να βάλω λίγο παραπάνω, και να πάρω τον Vertex 4, στα 128.

1. Θεωρείτε πως θα δω διαφορά από Agility 2 σε Vertex 4;

2. Τον δίσκο τον χρησιμοποιώ κυρίως για το λειτουργικό, το photoshop και για να βάζω 2 παιχνίδια κάθε φορά. Ένα μόνιμο (World of Warcraft) και ένα τρέχον κάθε φορά. Στον 90αρη ζορίζομαι και σε ΜΒ οπότε με τον 128άρη θα φαίνεται καλύτερα.

Εκτός του κύριου δίσκου, έχω έναν εξωτερικό 1TB για τα downloads και ένα μικρό (όχι SSD δλδ) 350GB για τα υπόλοιπα παιχνίδια και προγράμματα.

3. Ίσως να φταίει το Winrar που έχω βάλει, αλλά κάθε φορά που κάνω extract σε agility 2 που έχω τώρα ένα rar, πάει βολίδα έως το 97% όπου πάντα κολλάει για λίγα δευτερόλεπτα, πριν τελειώσει. Μήπως είναι θέμα δίσκου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά, συνεχίστε με την ίδια ποιότητα!

ΥΓ

Το update του firmware θέλει κενό cd απαραίτητα ή μπορεί να γίνει και με daemon tools;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες lancelot. κατέβασε τα crystal disk mark και as ssd τρέξε τα και σύγκρινε τα νούμερα..η διαφορά θα είναι τεράστια!

Το update του firmware θέλει κενό cd απαραίτητα ή μπορεί να γίνει και με daemon tools;

κενό cd τρέχει ένα πρόγραμμα της ocz και με 2 restart το πολύ σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος!Ούτε άλλο δίσκο με windows ούτε τίποτα είναι πανεύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Το drive δεν χρειάζεται κανένα cd αν είναι μόνο του. Κατεβάζεις το toolbox, το εγκαθιστας και τρέχεις το update μέσα από τα Windows.

Sent from my DesireHD while sunburning at the beach...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ξέχασα πως τώρα γίνεται και από τα windows όταν είναι μόνο του! Και νομίζω πως δεν χάνεις ούτε δεδομένα ούτε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος πραγματικά μαμάει, το ίδιο και το review. Ένα μεγάλο μπράβο στον μαιτρ του είδους για ακόμα μία πλήρη απ'όλες τις απόψεις παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος δίσκος απ ότι βλέπω έχει 5 χρόνια εγγύηση. Αν για οποιοδήποτε λόγο εμφανίσει πρόβλημα... που τον πας εδώ στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα που τον αγόρασες ή rma κατευθείαν Ολλανδία (ocz) όπως έκανα κ εγώ κ σου στέλνουν τ καινούριο με δικά τους έξοδα..πλήρωσα 8 ευρώ για να πάει.

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα που τον αγόρασες ή rma κατευθείαν Ολλανδία (ocz) όπως έκανα κ εγώ κ σου στέλνουν τ καινούριο με δικά τους έξοδα..πλήρωσα 8 ευρώ για να πάει.

Καλά από το ελληνικό κατάστημα δεν το βλέπω... Φέξε μου και γλίστρησα... Η όλη διαδικασία της αλλαγής πόσο σου πήρε;

Link to comment
Share on other sites

8 ευρώ και 7 μέρες αναμονή..βασικά για να πάει το δέμα, απο εκεί έφυγε μέσα σε ώρες..12 πήγε 4 την ίδια έφυγε..δεν υπάρχουν στο rma...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα καταρχήν να πω πως το review του Vertex 4 ήταν μακράν το καλύτερο που βρήκα στο internet.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: σκοπεύω να αγοράσω έναν SSD τώρα για τις γιορτές για το laptop μου (Toshiba L505-12Q). Θα αντικαταστήσω τον τωρινό SATAII 5400rpm της Fujitsu που φοράει ο οποίος θα γίνει εξωτερικός. Είμαι μεταξύ του Vertex 3 120GB (102.89 ευρώ στο ΠΛΑΙΣΙΟ) και του Vertex 4 128GB (115,80 ευρώ) γι'αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας. Δεδομένου ότι ο δίσκος αυτός θα συνδεθεί σε SATA II και λαμβάνοντας υπόψη τα υπόλοιπα specs του laptop (Core2Duo T6600@2.2GHz, 4GB DDR3, ATI Mobility Radeon HD4650), νομίζετε ότι αξίζει να δώσω τα επιπλέον 13 ευρώ για τον Vertex 4 ή να προτιμήσω τον Vertex 3; Με αυτά τα χρήματα θα πάρω μια εξωτερική θήκη USB για τον μηχανικό δίσκο.

Στο laptop αυτό χρησιμοποιώ linux (PCLinuxOS 2012.08) και η κυριότερη χρήση του είναι web surfing, downloading και προβολή ταινιών. Ένας από τους λόγους που κατέληξα σε OCZ είναι το Toolbox της το οποίο μπορεί να τρέξει από bootable usb ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Ξέρω ότι όποιον και να προτιμήσω θα υπάρξει τρομερή διαφορά στην απόδοση του συστήματος οπότε παίζει πλέον το θέμα της αξιοπιστίας και της σταθερότητας. Διάβασα ότι οι Vertex 3 είχαν διάφορα προβλήματα τα οποία όμως έχουν εξαλειφθεί με τα τελευταία firmware.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Προσωπική άποψη και μόνο, δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για ένα drive το οποίο κοντεύει τα δύο χρόνια στην αγορά, όπως ο Vertex 3. Επίσης μην ξεχνάς πως ο Vertex 4 έχει 2 χρόνια περισσότερα εγγύηση και είναι σίγουρα πιο γρήγορος, παντού. Ο Vertex 4 μετά το τελευταίο firmware upgrade στην έκδοση 1.5 εκτόξευσε τις επιδόσεις και άνοιξε την ψαλίδα ακόμα περισσότερο με τον Vertex 3. Επίσης τα προβλήματα ήταν απειροελάχιστα, τα οποία εξαλείφθηκαν με το τελευταίο firmware.

Προσωπικά θα κοιτούσα μόνο τον Vertex 4 ανάμεσα σε αυτούς τους 2.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Η εγγύηση είναι όντως ένας πολύ σημαντικός παράγοντας. Και νομίζω ότι τα 13 ευρώ δεν είναι δα και τόσο σημαντική αύξηση στην τιμή.

Η πτώση των επιδόσεων λόγω χρήσης του SATAII που κυμαίνεται περίπου; (αν γνωρίζεις φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις bottleneck από τον SATAII controller. Παρακάτω φωτό αλλά να ξέρεις πως είναι από νετ και όχι δική μου, οπότε με κάθε επιφύλαξη.

73050c89bb3ed371.png

Το Read 4K-64Thrd είναι σίγουρα cached και όχι πραγματικό νούμερο. Όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν ΟΚ για SATA2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now