dimmisel

Πρόβλημα μετά από φορμάτ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω έναν σταθερό υπολογιστή, αρκετά παλιό. Τον έκανα πρόσφατα φορματ αλλά μετά από κανά δυο μέρες δεν αναγνώριζε την κάρτα δικτύου ενώ στην αρχή έμπαινα κανονικά στο internet και μετά σταμάτησε να με αφήνει. Προσπάθησα να την ξανακάνω εγκατάσταση από τους drivers που είχα κρατημένους(τους κατέβασα με το driver magician) αλλά τίποτα.Έτσι λοιπόν εντελώς μπακάλικα, πήγα να ξανακάνω φορμάτ. Και από εκεί και πέρα δε με αφήνει να κάνω εγκατάσταση κανένα Windows. Είτε μου βγάζει μπλε οθόνη και με πετάει(windows 7) είτε μου βγάζει το πρόβλημα:"adp94xx.sys is missing"!!!

Τι μπορώ να κάνω και τι μπορεί να φταίει?

Είμαι απελπισμένος....:'(....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο παλιός είναι ο υπολογιστής σου..οι drivers που είχες και έμπαινες στο internet ήταν για xp και δεν κάνουν στα 7 από τι καταλαβαίνω η εταιρεία σταμάτησε την υποστήριξη drivers κ έτσι δεν υπάρχουν για τα 7...Προτείνω να βάλεις πάλι xp δεν έχει νόημα σε πολύ παλιούς υπολογιστές τα 7 δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα και είναι κ πιο βαριά..θέλουν και 2 gb ram για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι και όταν πήγα να βάλω τα XP μου βγάζει το πρόβλημα που ανέφερα. Το adp94xx.sys is missing.

Τι σημαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Έχει καμια 10ετία ο υπολογιστής μου...

Link to comment
Share on other sites

Το adp94xx.sys από τι είδα είναι πρόβλημα στις sata του υπολογιστή σου.. σύνδεσε το σκληρό σε μια άλλη θύρα..

Και επίσης νομίζω πως ήρθε η ώρα να σε βοηθήσουμε να αλλάξεις υπολογιστή..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου δεν είναι να αγοράσω καινούριο υπολογιστή. Τι πιστεύετε, ότι το προκάλεσα εγώ το πρόβλημα; Θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω μιας και μιλάμε για hardware που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

Πάντως ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν μόνο στα 7 θα σου έλεγα να γράψεις ξανά το dvd με το λειτουργικό αλλά αφού στο κάνει και στα xp πάει ν πει ότι κάτι τρέχει με τον σκληρό σου δίσκο..δοκίμασε να το συνδέσεις σε μια άλλη θύρα για αρχή και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά ισχύει το ρητό "Εάν κάτι δουλέυει μην το πειράζεις" :P

Δοκίμασε σε άλλες θύρες όπως σου είπε ο venisk, δοκίμασε άλλο καλώδιο, άλλο DVD-ROM, αλλο δισκάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε λειτουργούσε! Αφού δεν είχε internet.

Θα αλλάξω τώρα τον δίσκο. Έχω δοκιμάσει εγκατάσταση με τουλάχιστον 4 διαφορετικά cd!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανών να χρειάζεται drivers για τον ελεγκτή sata πρέπει να τους περάσεις πριν την εγκατάσταση τον windows με κάποιο floppy η usb stick.

Τους drivers τους κατεβάζεις από το site της μητρικής αν δεν έχεις το cd.

Link to comment
Share on other sites

23od51.jpg

Aυτός εδώ είναι ο υπολογιστής μου. Τι πρέπει να αλλάξω για να αλλάξω τον δίσκο που είπατε? Καταρχήν, ο δίσκος είναι αυτός κάτω δεξιά ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανών να χρειάζεται drivers για τον ελεγκτή sata πρέπει να τους περάσεις πριν την εγκατάσταση τον windows με κάποιο floppy η usb stick.

Τους drivers τους κατεβάζεις από το site της μητρικής αν δεν έχεις το cd.

Πως να βρω τη μητρική μου για να ξέρω τι κατεβάσω?Και μετά πως κάνω εγκατάσταση με αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ξεχνάς τους sata drivers επειδή δεν έχει sata έχει καλωδιοταινια ide που είναι το πλακέ κίτρινο καλώδιο δοκίμασε να βάλεις άλλο τα windows 7 μην τα περάσεις επειδή η μητρική δεν τα υποστηρίζει και δεν υπάρχουν drivers πέρνα windows XP ξεκίνα τον υπολογιστή από το cd και στο σημείο που λέει σε πιο διαμέρισμα να κάνουν εγκατάσταση πάτα το πλήκτρο D για να διαγράψεις το διαμέρισμα αν τελείωση η εγκατάσταση επιτυχώς και μπει windows κατέβασε από το παρακάτω site τους drivers για την μητρική http://ee.gigabyte.com/products/page/mb/ga-7va_1x/download/ Η κάρτα δικτύου που έχεις πρόβλημα είναι η πράσινη πλακέτα στην ουσία δεν χρειαζόσουν format τώρα για drivers της κάρτας δικτύου πρέπει να την βγάλεις και να δεις το μοντέλο από κάτω.

Όλα αυτά με επιφύλαξη από την εμπειρία που έχω με τους υπολογιστές μπορεί να είμαι και λάθος πιστεύω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις σωστά το format και σου βγάζει συνέχεια ότι λείπουν αρχεία και έχεις δοκιμάσει αρκετά cd τότε έχεις πρόβλημα στο dvd-rom θα σου πρότεινα να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα αυτά που μου είπες. Τώρα ξεκίνησε την εγκατάσταση και έφτασε μέχρι εκεί που αρχίζει να αντιγράφει αρχεία. Και μου βγάζει ότι το ταδε αρχείο δεν μπορεί να αντιγραφεί. Αν πατήσω skip, δεν αντιγράφει κάποιο άλλο.

Λες να φταίει το dvd-rom μου?

Και να συνέβη τόσο συμπτωματικά με τη μαλακία που έκανα?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Μπορώ να το δοκιμάσω αν πάρω ένα dvd rom από κάποιον άλλον υπολογιστή, μπορώ έτσι να τεστάρω αν φταίει το dvd-rom?

Και τι άλλο θα χρειάζεται να κάνω για να το πετύχω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις φορματ τον hdd σου από το bios πρώτα αν θυμάμαι καλά δεν σε αφήνει να κάνεις downgrade από 7 σε xp!!

και πάντα με καλή πρόθεση δεν φταις εσύ που έχεις πρόβλημα τώρα απλά το pc είναι 10 ετών ++ μήπως πρέπει να σε προβληματίζει αυτό..?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Με άφησε να κάνω εγκατάσταση τα XP.Τα είχα αλλά μετά επειδή κόλλησε η κάρτα δικτύου, θεώρησα ότι εγώ κάτι έκανα λάθος στο φορμάτ για αυτό είπα να ξανακάνω.

Ε, είναι ο σταθερός που χρησιμοποιούν οι δικοί μου. Τι να κάνουμε, να δώσουμε λεφτά για καινούριο pc? Σιγά τώρα, για το facebook? xaxaxa... Μάλιστα dvd πρέπει να αλλάξαμε πριν καμιά 5 χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμπειρικά θα σου πω οτι με αυτα τα συμπτώματα που έχεις 99% ειναι πρόβλημα 1) μνήμης, 2) σκληρού δίσκου, αφού εννοείται οτι έχεις δοκιμάσει αλλο dvd rom + cd/dvd ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαίνεται παράλογο που συνέβη τώρα που έκανα τη χαζομάρα με τα συνεχόμενα φορμάτ.

Να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να κάνω φορμάτ από σκληρό δίσκο. Ξέρετε που μπορώ να βρω έναν οδηγό για να το κάνω αυτό? Γιατί αν τα καταφέρω χωρίς cd rom σίγουρα θα φταίει αυτό.

Η αλλαγή cd rom, είναι απλά η αλλαγή του hardware? Δηλαδή της θήκης? Και μετά θα λειτουργεί κανονικά? Δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο για να τρέξει?Γιατί έχω έναν άλλο σταθερό που μπορώ να τον δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υποστηρίζει η μητρική του εγκατάσταση από το usb μπορεί να μην έχει καν επιλογή να ξεκινάει από usb..

Βγάλε το dvd drive από το άλλο υπολογιστή σου και βάλτο σε αυτόν..στο τέλος θα τα παίξει τελείως ο σκληρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now