zen3

Φοιτητικό Λάπτοπ [Οθόνη πάνω από 15 ίντσες][Εως 850Ε]

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Έφτασε και μένα ο καιρός μου να μπω στην υψηλόβαθμη, ας πούμε, εκπαίδευση. Θα ήθελα, γι'αυτό το λόγο, να μου προτείνετε ένα λάπτοπ που θα μπορέσει να με ικανοποιεί επαρκώς για τα επόμενα 5 τουλάχιστον χρόνια: έχω σκεφτεί πως πρεπει να προσφέρει τη δυνατότητα αναβάθμισης για ssd και την προσθήκη παραπάνω GB ram. Όπως γράφω και στον τίτλο το μπάτζετ είναι γύρω στα 850Ε (προτιμώ το γύρω να το πάρετε ως λιγότερα από 850).

Για τα τεχνικά του χαρακτηριστικά τώρα, έχω σκεφτεί:

CPU: Intel i5 ή i7

GPU: nVidia κάρτα λόγω των προβλημάτων που έχω διαβάσει από χρήστες linux με τις κάρτες Ati/AMD

RAM: DDR3 φυσικά, με μέγεθος >=4GB

Σκληρός: δεν θα ήθελα εξ'αρχής ssd, αλλά να υπάρχει να ικανοποιεί τα παραπάνω και παρακάτω να το προτείνετε, αλλά έναν κανονικό (καλύτερα στις 7200rpm παρά στις 5400) με χωριτικότητα >=320GB.

Επιπλέον, θα ήθελα να έχει μια αρκετά καλή μπαταρία και να έχει δυνατό WiFi. Επίσης, να μην είναι πολύ θορυβώδες και να μην παράγει και πολύ ζέστη.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα χαρώ να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτησή σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Αναβαθμιση δεν θα γινει, παρα μονο στην μνημη και στο δισκο. Δεν παιρνει καπου αλλου.

2) Ανω των 17" μερικα laptop εχουν χωρο και για 2ο σκληρο αλλα δεν δινουν τον controller

απο την αρχη και πρεπει να το αγορασεις ξεχωριστα εσυ απο την εταιρεια.

3) Μπαταριες πανω κατω εχουν ολα την ιδια. Αυτο που εχει σημασια ειναι η χρηση που του

κανεις εσυ.

4) Ι7 δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις, με Ι5 θα εισαι καλυμενος. Καλυτερα ειναι να κοιταξεις

να εχεις μια καλυτερη VGA για τη περιπτωση που θες να παιξεις κανα πιο καινουργιο game.

5) Θερμοκρασια θα εχεις ουτως ή αλλως στο laptop ανεβασμενη, θα θελει προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα zen3, αυτός της linux είπε "fuck you nvidia" επειδη η nvidia δεν βγάζει drivers για τα linux οπότε είναι δεδομένο πως θα έχεις πρόβλημα!

HP Pavilion dv7-7000ev

Βγάζεις τον hdd τον κάνεις εξωτερικό για αποθήκη και βάζεις μέσα έναν καλό 128ρι ssd.

Γενικά σε αυτή τι τιμή είναι δύσκολο να βρείς όσα ζητάς.:)

Link to comment
Share on other sites

Για τη κάρτα γραφικών δεν ξέρω πολλά πράματα, τί θέση έχει γενικά στα λάπτοπ; Παλεύεται;

Μετά και ο 5400άρης σκληρός με προβληματίζει γιατί διάβαζα σ'ένα φορουμ πώς είναι αρκετά γρηγορότεροi γενικά (pros/cons of 7200rpm HD?). Τέλος, η Dell έχει καλή φήμη στα λάπτοπ, είναι ανθεκτικά και τα συναφή;

@Nickzzz, ναι, θα το μεταφέρω συχνά. 15,6 είναι πιο εύκολες λογικά στη μεταφορά. (Συγχαρητήρια που foldάρεις!)

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολήσαι με τον δίσκο αφού θα βάλεις ssd.

Με μία βάση για το λαπτοπ θα είσαι κομπλέ άλλωστε χρειάζεται για ν είναι αθόρυβος και κρύος.

Πολύ καλά είναι έχει η κοπέλα μου έναν 5010 που αγόρασε 1 και χρόνο κ ακόμα δουλεύει χωρίς να της έχει κάνει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Την GPU σκέψου την σαν 9600GT με υποστήριξη DX11

46514fe9acfa8aba4.gif

****SOS****

Αυτή η σειρά της DELL ΔΕΝ έχει από κάτω πορτάκι για αλλαγή του δίσκου, για να τον βγάλεις πρέπει να τον κάνεις φύλλο και φτερό κυριολεκτικά.

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Αλλά λογικά ένας έμπειρος μάστορας θα μπορεί να κάνει την αλλαγή χωρίς να διαλύσει το pc.

Τί θα λέγατε αν έπαιρνα από ebay το pc: http://www.ebay.com/itm/NEW-DELL-INSPIRON-15R-i15RN-5297BK-i7-2670QM-6GB-750GB-1GB-NVidia-525M-BLACK-/110903686439?pt=Laptops_Nov05&hash=item19d25ff527 ; Και αυτό μου φαίνεται καλό, με λογικά πάντα τα έξοδα του τελωνείου: http://www.ebay.com/itm/NEW-Dell-i15rn-6471bk-core-i7-2-2GHz-8GB-1TB-1GB-Dedicated-15-6-BT-Webcam-HDMI-/280905841737?pt=Laptops_Nov05&hash=item41674afc49. Τί λέτε και για τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now