caution

Scythe CPU Coolers Review: Ομαδική Επίθεση!

Recommended Posts

Πολύ καλή δουλειά Τάσο, το Review τα λέει όλα..!

Όσο για την Scythe, πάντα έβγαζε δυνατά Coolers.. αυτό που μου αρέσει σε αυτήν την εταιρία είναι ότι οι συσκευασίες των προϊόντων της μοιάζουν λες και φτιάχτηκαν για να πωλούνται σε κάποια λαϊκή αγορά της Taiwan που έχει μόνο προϊόντα τεχνολογίας.. αν υπάρχει κάτι τέτοιο.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Caution, Jason το review ήταν πλήρες! Στις ψύκτρες τώρα η Mugen με ενθουσίασε αρκετά, όπως και η μικρή Kozuti! Θα ήθελα μια πιο fancy παρουσίαση από μεριάς Scuthe, αλλά μπροστά στην οικονομία who cares! Και πάλι μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια :)

Ο PinwmpireS είπε κάτι εξαιρετικά εύστοχο και πολύ περιγραφικά, πράγματι η Scythe στις συσκευασίες είναι "φθηνή", το χαρτόνι δεν είναι το πιο glossy ever και αν την βάλεις δίπλα στις ακριβές μάρκες σε ένα ράφι θα είναι δύσκολο να πείσεις πελάτες. Αλλά δεν είναι "φθηνή" where it matters (κολλήσεις, φινίρισμα, fans) οπότε εδώ και χρόνια κάνεις δεν μπορεί να "γελάει" με τις προτάσεις της. We like Scythe - είναι πολύ τίμιο brand σε πολύ μεγάλο μέρος του καταλόγου των προϊόντων της.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον scythe-review!

Μια παρατήρηση μόνο για τις low profile (kozuti και shuriken)... Αυτές δεν έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν ούτε με υπερχρονισμένους, ούτε στα 12V, αλλά για χαμηλά κουτιά π.χ. htpc / mini-itx, όσο πιο αθόρυβα γίνεται... Σε αυτές τις δύο λοιπόν καλό θα ήταν να είχαν δοκιμαστεί (και) "ανάλογα", με τις ελάχιστες δυνατές στροφές μέσω PWM...

ειδικά για την Kozuti, την πήρα την επόμενη του review αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν με βόλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δεύτερο 92άρι για να πειραματισμό, αλλά κρίνοντας από τα αραιά fins και από το σχετικά μαζεμένο profile, δεν νομίζω να γινόταν κάτι θεαματικό. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι με δύο fans, θα μπορούσες να πέφτεις πολύ χαμηλά (rpm) σε idle/semi idle καταστάσεις, χωρίς να "τραυματίζεις" τις επιδόσεις :)

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν πολυ αξιζει να τον βαλεις...μπαινει ευκολα αν το θελησεις?

αναρωτιεμαι πως τα παει τωρα το καλοκαιρι με τις ζεστες...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει με ...πατέντα μιας και καμία Scythe (κακώς) δεν έρχεται με δεύτερο ζευγάρι fan clips. Οπότε είτε τα αναζητάς στο εμπόριο (υπάρχουν) είτε απλά "αυτοσχεδιάζεις".

Τώρα ο παράγοντας ζέστη και καλοκαίρι, επηρεάζει από τα stock coolers μέχρι και τα custom νερά, είναι η αλήθεια... ;)

Link to comment
Share on other sites

37.2 in da house...σου λεει τιποτα? :D

και προσπαθω τον 1090τ καθως ειναι με στοκ ψυκτρα να μην τον πολυζοριζω κ τη σκεφτομουν την ψυκτρουλα...

Link to comment
Share on other sites

Παίξε μπάλα - απλά μην κάνεις stress testing γιατί μιλάμε για τροπικές θερμοκρασίες και 125w με το fanάκι της AMD... ζορίζεις και το chip και την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

heh σωστός

Εγώ πάντως μόνο και μόνο για την ησυχία της σε σύγκριση με την AMD stock θα έκανα την αλλαγή. Δεν πιστεύω πως οποιοδήποτε game θα δημιουργήσει ανησυχία, αλλά καλού-κακού κοίτα το λίγο πρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω βαλει τον ανεμιστηρα του σπιτιου να χτυπαει το ανοιχτο κουτι οποτε καπως πεσαν οι θερμοκρασιες...πανω απο 60 δεν ειδα καθολου,αλλα τα 50+ ειναι καθημερινα ακομα κ σε browsing..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το review. Πολύ καλό και πληρέστατο. Έχω ακόμα την ninja 1 στον e6300 μου. Έχω μια απορία όμως. Οι kozuti και shuriken γενικά έχουν κανένα θέμα με τις high profile μνήμες ή δεν υπάρχει πρόβλημα με όποιο ζευγάρι και να επιλέξει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Στην Shuriken αναλόγως την μητρική ίσως το πρώτο dimm slot να καλύπτεται και να πρέπει να είναι low profile.

Η Kozuti, στις ATX που δοκίμασα, δεν έβρισκε πουθενά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now