Clopyright

Not Optimum Mode - Πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα που γύρισα απο διακοπες και ανοιξα τον υπολογιστή, μου πέταξε η οθόνη (Samsung SM2032MW) το μυνημα "Not Optimum Mode, Recomended Resolution 1680x1050 60 Hz. To θέμα ειναι οτι το είχα σε αυτή την ανάλυση, και το Pc ήταν 5 μέρες κλειστό. Το πρόβλημα φτιάχνει μετα το 4ο-5ο force restart. Καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την οθόνη την έχεις συνδεδεμένη σε μινι-display port μέσο andaptora?

Αντί για reset δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις την οθόνη μέχρι να δει το σήμα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την οθόνη την έχεις συνδεδεμένη σε μινι-display port μέσο andaptora?

Αντί για reset δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις την οθόνη μέχρι να δει το σήμα σωστά.

Όχι φίλε μου, σε VGA την εχω. 4.5 χρονια δουλευε κομπλέ, τι επαθε τωρα και μουλάρωσε έτσι. Συνεδεσα το PC σε μια τηλεοραση Full HD, αναγνωρισε την αναλυση κανονικα χωρις προβλήματα. Το συνεδεσα σε μια αρχαια 17αρα παλι κανενα προβλημα. Την εβαλα στην samsung παλι το ιδιο μηνυμα να μου χαμογελαει....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω συναντήσει το πρόβλημα που αναφέρεις και στην δικιά μου Samsung

Από ότι είδα η καρτούλα σου δίνει 2 DVI ports - 1 HDMI -1 Display port (αν είδα την σωστή). Δοκίμασε την δεύτερη DVI και αν σου κάνει πάλι τα ίδια θα δούμε τι άλλο μπορούμε να σκεφτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω συναντήσει το πρόβλημα που αναφέρεις και στην δικιά μου Samsung

Από ότι είδα η καρτούλα σου δίνει 2 DVI ports - 1 HDMI -1 Display port (αν είδα την σωστή). Δοκίμασε την δεύτερη DVI και αν σου κάνει πάλι τα ίδια θα δούμε τι άλλο μπορούμε να σκεφτούμε.

1 DVI εχει.... Το περιεργο ομως δεν ειναι οτι στην 40αρα Full HD κλειδωσε αμεσως χωρις κανενα προβλημα, και στην αρχαια 17αρα to ιδιο. Μονο στην 20αρα εχει το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις και εκ νέου εγκατάσταση drivers για την κάρτα γραφικών. Πάντως αυτό το μήνυμα σημαίνει πως η κάρτα γραφικών σου στέλνει μη συμβατό σήμα στην οθόνη σου (είτε refresh rate ή ανάλυση). Αν μπορείς να δεις το POST page του BIOS αλλά όχι τα windows μάλλον είναι θέμα software. Αν το πρόβλημα όμως ξεκινάει από το POST μάλλον κάτι άλλο πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις και εκ νέου εγκατάσταση drivers για την κάρτα γραφικών. Πάντως αυτό το μήνυμα σημαίνει πως η κάρτα γραφικών σου στέλνει μη συμβατό σήμα στην οθόνη σου (είτε refresh rate ή ανάλυση). Αν μπορείς να δεις το POST page του BIOS αλλά όχι τα windows μάλλον είναι θέμα software. Αν το πρόβλημα όμως ξεκινάει από το POST μάλλον κάτι άλλο πάει στραβά.

Όχι φίλε μου! Η οθόνη δείχνει κομπλέ μεχρι και το σημείο που ενώνονται τα 4 χρωματιστά τετραγωνάκια των Windows 7. Απο και επειτα οταν θα έπρεπε να δείχνει το descktop εμφανίζει αυτό το μήνυμα. ΔΟκιμασα να περάσω εκ νέου τους drivers, κανένα αποτέλεσμα. Έκανα format (ωρα ήταν μετά απο 11 μήνες), πέρασα τους driverς της AMD, εκανα restart, όλα ΟΚ. Στο επόμενο restart, να σου το πρόβλημα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φαίνεται πως είναι με την οθόνη και την ανάλυση.

Δοκίμασε να κατεβάσεις την ανάλυση 1 σκαλοπάτι την φορά μέχρι να φορτώσει τα Windows κανονικά.

Στην δίκη μου περίπτωση μια custom ανάλυση 1600 χ 1000 @ 60Hz δείχνει να δουλεύει σωστά, δεν είχα πολύ ώρα για testakia προς το παρόν δεν έχω δει την πινακίδα. Δοκίμασε π.χ. 1440 χ 900 @ 60 , 4-5 boot για να σιγουρευτείς

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φαίνεται πως είναι με την οθόνη και την ανάλυση.

Δοκίμασε να κατεβάσεις την ανάλυση 1 σκαλοπάτι την φορά μέχρι να φορτώσει τα Windows κανονικά.

Στην δίκη μου περίπτωση μια custom ανάλυση 1600 χ 1000 @ 60Hz δείχνει να δουλεύει σωστά, δεν είχα πολύ ώρα για testakia προς το παρόν δεν έχω δει την πινακίδα. Δοκίμασε π.χ. 1440 χ 900 @ 60 , 4-5 boot για να σιγουρευτείς

Exω την αίσθηση οτι κατι στα Windows προσπαθει να αλλάξει την ανάλυση πέρα απο το μεγιστο ης οθόνης. Δοκιμασα 1440χ900 μεχρι στιγμης στο 5ο boot δεν μου εχει κανει κανενα πρόβλημα αλλα δυσκολευομαι να την συνηθήσω σαν ανάλυση, πέρα απο το οτι μου κοβει στο κατω μερος της οθόνης, ακόμα και με το Auto Adjustment απο το μενου της Shammy. Kαι γενικά μου κανει καπως να αποδεχτω οτι θα εχω για gaming μι οθονη που δεν θα μπορει να παιξει στο μαξιμουμ της ανάλυσης που θα μπορούσε....

Link to comment
Share on other sites

Είναι χάλι μαύρο το 1440 χ 900 , μπορείς να βάλεις 1600 χ 1000 στο μάτι δεν καταλαβαίνεις διαφορά από την 1680 χ 1050, θα πρέπει να κάνεις όμως λίγο registry tweaking :que:...

Link to comment
Share on other sites

Είναι χάλι μαύρο το 1440 χ 900 , μπορείς να βάλεις 1600 χ 1000 στο μάτι δεν καταλαβαίνεις διαφορά από την 1680 χ 1050, θα πρέπει να κάνεις όμως λίγο registry tweaking :que:...

Nαι το ξέρω αλλα νιωθω λίγο καπως να εχω αγορασει κατι και για να δουλεψει να θελει tweaking, αντι να δουλεψει as-is. Ειδα στο google τροπο για tweaking sthn registry, αλλα στα σχολια είδα οτι και η μεθοδος αυτη παλι εμφανιζει το προβλημα και στην νεα αναλυση στο μελλον....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έμπνευση της στιγμής, παίξε με τις ρυθμίσεις "Refuce DVI frequency..." και "Alternate DVI operational mode" και με τα GPU scaling από πάνω, μήπως για κάποιο λόγο κάτι δεν πάει καλά εκεί, και με τα underscan/overscan μήπως κάτι "ξεφεύγει" και στραβώνει το monitor.

(ρυθμίσεις στο Catalyst είναι όλα τα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την σπασω σημερα, δεν θα την σπασω ποτε. Εβαλα παλιοτερους Catalyst, και με το πρωτο restart μου εκανε το ιδιο. Τους ξυπωνω, βαζω τους τελευταιους (αυτους που είχα) και εδω και 10 απανωτα restart δεν εχει κανει κιχ, περα απο κατι γραμμες που τρεμοπαίζουνε......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now