Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum!!Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας για την αγορά μιας ψύκτρας,αλλά θα ήθελα να είναι σταμπωτή και αυτό γιατί δεν μπορώ να δω καλά την κάτω αριστερή οπή της μητρικής από το cpu cut out του κουτιού.Έχω ήδη δει κάποιες που κυκλοφορούν όπως

Freezer 13 PRO · CPU · Cooling · ARCTIC

Freezer 13 · CPU · Cooling · ARCTIC

SCKTN4000_1

Θα ήθελα να μου ποια να προτιμήσω και εννοείται θέλω και δικές σας προτάσεις αν έχετε!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε :)

πρώτα από όλα δεν θα ήταν κακό να μας πεις λίγο το CPU σου..πριν 2 βδομάδες περίπου άνοιξα και εγώ παρόμοιο θέμα ώστε να βρω την κατάλληλη ψύκτρα και κατέληξα στην freezer 13 pro.είναι ποιο καλή από την freezer 13 διότι έχει ποιο μεγάλο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σε πολλές στροφές και δεν κάνει φασαρία είναι απόλυτα αθόρυβη και σε τέρμα στροφές επίσης έχει και 2 μικρο ανεμιστηρακι στην βάση...αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι και το κουτί σου!η ψύκτρα είναι γομάρι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και έχεις δίκιο,έχω έναν intel core i5 2500 και το κουτί είναι το coolermaster 690 II basic,χωράει από ότι είδα!!Για πες μου για τι διαφορές μιλάμε σε θερμοκρασίες!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και έχεις δίκιο,έχω έναν intel core i5 2500 και το κουτί είναι το coolermaster 690 II basic,χωράει από ότι είδα!!Για πες μου για τι διαφορές μιλάμε σε θερμοκρασίες!!

εγώ που έχω τον phenom 565be σε full load stock έπιανε τους 61βαθμούς και idle 45 τωρα το καλοκαίρι

με την freezer 13 pro 48 σε full load σταθερά και 41 σε παιχνίδια idle 31 και άμα έχεις και τον επεξεργαστή πεσμένο στα 800MHz 28 με Firefox ανοιχτό youtube κτλ

Link to comment
Share on other sites

idle 31 και άμα έχεις και τον επεξεργαστή πεσμένο στα 800MHz 28

με ποιο προγραμμα μετράς τις θερμοκρασίες και σε τι θερμοκρασία δωματίου έκανες τις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

με ποιο προγραμμα μετράς τις θερμοκρασίες και σε τι θερμοκρασία δωματίου έκανες τις μετρήσεις?

συγνωμη αυτές η θερμοκρασίες ήταν λάθος μέτρηση

Link to comment
Share on other sites

βρε συ δε σε κατηγόρησε κανείς , δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη.

σε συνθήκες Ελληνικού καλοκαιριού αυτές οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. συν το γεγονός οτι συχνά συναντάται στους AMD να δείχνουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από τις πραγματικές (όταν δε χρησιμοποιείται το σωστό πρόγραμμα για τις μετρήσεις)

Link to comment
Share on other sites

βρε συ δε σε κατηγόρησε κανείς , δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη.

σε συνθήκες Ελληνικού καλοκαιριού αυτές οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. συν το γεγονός οτι συχνά συναντάται στους AMD να δείχνουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από τις πραγματικές (όταν δε χρησιμοποιείται το σωστό πρόγραμμα για τις μετρήσεις)

είχα δοκιμάσει άλλο πρόγραμμα για αυτό οι πρώτες θερμοκρασίες που ανέφερα με ψύκτρα και χωρίς ισχύουν πάντως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν FX 8120

Και πήρα την Arctic Freezer 13 με τα 32 ευρώ..

nUOrA.jpg

και αυτές εδώ είναι οι θερομκρασίες που έχω για 4ις μέρες συνεχώμενες..

Παίζοντας BF3 ακόμα έκανα και Cinebench Video Browsing e.t.c

P16Mn.png

Πολύ ωραία ψύκτρα αξίζει τα λεφτά της με τα παραπάνω!

το Μόνο κακό είναι ότι έχω επειδή AM3+

Η Ψύκτρα μπαίνει μόνο πάνω κάτω.

Οχι δεξια αριστερά..

Πιστεύω θα είχα και καλυτερες θερμοκρασίες άμα πήγαινα με το AIRFLOW

Link to comment
Share on other sites

cpuvcore= 2.92?

Σου απάντησε ο p_under

προφανώς είναι λάθος ένδειξη.

+1

όπως είπα είναι και 4ις μέρες ΟΝ το PC

και έχει γράψει ότι θέλει το HWMonitor

αλλά τα Temps είναι τα σωστά..

Για μένα +1 η Artctic των 30 αξίζει και με το παραπάνω!

Να πω ότι και τον FX τον έχω Bios By defult

(Δηλαδή με Turbo Core On)

Που βάζει ότι ρεύμα θέλει!

Ενώ μπορεί να πάρει και λιγότερο για τα 3.1 και να είναι πιο κρύος

(Και με τα Cool & Quiet/C1/C6 ΟΝ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ core temp αν και πιστεύω μόνο από το bios μπορείς να έχεις πιο αξιόπιστα αποτελέσματα!!Ανάμεσα στη freezer 13 pro και την i30 ποια να προτιμήσω??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ core temp αν και πιστεύω μόνο από το bios μπορείς να έχεις πιο αξιόπιστα αποτελέσματα!!Ανάμεσα στη freezer 13 pro και την i30 ποια να προτιμήσω??

freezer 13 pro άσε που την βρίσκεις άμεσα στο eshop

Εγώ έχω έναν FX 8120

Και πήρα την Arctic Freezer 13 με τα 32 ευρώ..

nUOrA.jpg

και αυτές εδώ είναι οι θερομκρασίες που έχω για 4ις μέρες συνεχώμενες..

Παίζοντας BF3 ακόμα έκανα και Cinebench Video Browsing e.t.c

P16Mn.png

Πολύ ωραία ψύκτρα αξίζει τα λεφτά της με τα παραπάνω!

το Μόνο κακό είναι ότι έχω επειδή AM3+

Η Ψύκτρα μπαίνει μόνο πάνω κάτω.

Οχι δεξια αριστερά..

Πιστεύω θα είχα και καλυτερες θερμοκρασίες άμα πήγαινα με το AIRFLOW

σε τι θερμοκρασία δωματίου;

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα,και εγω συμφωνω με τα παιδια παραπανω.θα σου προτεινα και αυτες cooler master Hyper 412S (στα 40 ευρω περιπου) και Freezer i30(στα 40 περιπου) για τον εξης λογο,τα heatpipes εχουν πιο αμεση επαφη με την cpu δινοντας ετσι γρηγοροτερη απαγωγη θερμοκρασιας και πιστευω πως και οι δυο εχουν πολυ καλη σχεση τιμης αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!Κατέληξα στο 13 pro,να ρωτήσω κάτι τελευταίο λίγο πολύ σχετικό,έχω τo GX-650W - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

για τροφοδοτικό και θελήσω να βάλω ένα ανεμιστήρα στο κουτί,δεδομένου ότι η μητρική δεν έχει άλλα βυσματάκια για fan,πως μπορώ να προσθέσω νέο ανεμιστήρα??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!Κατέληξα στο 13 pro,να ρωτήσω κάτι τελευταίο λίγο πολύ σχετικό,έχω τo GX-650W - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

για τροφοδοτικό και θελήσω να βάλω ένα ανεμιστήρα στο κουτί,δεδομένου ότι η μητρική δεν έχει άλλα βυσματάκια για fan,πως μπορώ να προσθέσω νέο ανεμιστήρα??

με ένα τέτοιο ανταπτοράκι, molex to 3 pin λέγεται. Κυκλοφορούν στο εμπόριο στο 1? περίπου.

l_02334796__40203_zoom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now