dtasos777

Αγορά οθόνης 24" ή 27"

Recommended Posts

δεν σε χρεωνει το τελωνειο τοσα!

εκτος αν εισαι γκαντεμης.

Οι σχιστοματιδες βαζουν αξια ~ 30$ στο invoice και το υπολοιπο ποσο το "χρεωνουν" στα μεταφορικα ως FRAGILE κτλ... και το τελωνειο δεν μπορει να σε χρεωση στην μεταφορα. οποτε σε χρεωνουν το ΦΠΑ της αξιας του προιοντος περιπου... 23% απο 30$ = 6.9$ = 5.61?

η το ελαχιστο ποσο χρεωσης το οποιο δεν το γνωριζω.

Επιση υπαρχει καποιο εξοδο της μεταφορικης για τον εκτελωνισμο τον οποιο δεν μπορω να ξερω, αλλα δεν πρεπει να υπερβαινει τα 30 ?.

Αρκει ο πωλητης να μην δηλωση οτι ειναι LCD, αποφευγουμε διαφορα εξοδα...

Πχ. Led Monitors has an import duty rate of 14% and VAT rate of 23% .

Link to comment
Share on other sites

Και για 30 να το δηλώσει, αν σου "κάτσει", ο τελωνειακός δικαιούται να θεωρήσει παραπλανητική την δήλωση, να την ανοίξει και μετά να βάλει μια estimated τιμή ανάλογα με το αν το έκατσε προχθές η Σούλα... :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κανουν ολες... Μονο καποιες με συγκεκριμενο pcb. V 2B αν θυμαμαι καλα...

Και νομιζο πως θελει dual dvi d κατι τετοιο για να το πετυχει!

Βγαλανε και 30" τωρα με κωδικο ονομασιας LEONIDAS, το οποιο φαινεται τουμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Το απλό μοντέλο έχει μόνο dual link DVI (μπορείς να επιλέξεις έξτρα εισόδους για περισσότερα $$$ ) και βγάζει 120Ηz μόνο εάν είναι από τα παλιότερα μοντέλα με B στο σειριακό τους (2B στον κωδικό του PCB όπως λέει και ο barftastic). Οι νεότερες δεν πάνε πάνω από 60Ηz. Αλλά και πάλι για S-IPS 27'' 2560x1440 αξίζει τρελά.

@barftastic αν δεις στο thread στο OCN (εκεί διάβαζα εγώ τουλάχιστον που έχει 700+ σελίδες) έχουν κάνει ποστ Άγγλοι και Γάλλοι που στο τελωνείο τους βγήκε γύρω στα 130 ευρώ. Ένα κόλπο που από ότι φαίνεται κάνουν αρκετοί για να γλιτώσουν κάποιους δασμούς είναι να ζητάνε από τον αποστολέα να βάζει στην τιμή $50+gift. Είχα δει νομίζω και ένας έλληνας έλεγε για 130 ευρώ τελωνείο στο αντίστοιχο thread του thelab. Θα ψάξω να δω μήπως το ξαναβρώ. Σκεφτόμουν και εγώ χτες να τσιμπήσω καμία αλλά αυτό το 130 ευρώ τελωνείο μου μαύρισε τη διάθεση (αν και με τόσα τελωνείο πάλι συμφέρει στο τέλος). Αν όντως είναι λιγότερα 30-50 τότε φεύγει παραγγελία.

EDIT: Βρήκα το ποστ από το παλικάρι.

Το παρακάτω είναι c/p το ποστ του :

Τις έδειξα σε φίλους και αποφασίσαμε να παραγγειλουμε 2 απο τον ίδιο seller 2-3 μέρες μετα θέλησε και άλλος ένας και παρήγγειλε απο διαφορετικό seller. Οι 2 πρώτες δεν ηθραν Ελλάδα ακομα η 3η είναι στο τελωνείο.

Σύνολο 230 εύρω του ζητάνε απο την fedex...

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 133.00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00

Ε.Ε.Π.Α. 0.00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00

ΑΜΟΙΒΗ 82.41

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00

ΣΥΝΟΛΟ 232.41

Κανά τέτοιο φοβάμαι ρε γμτ αλλιώς την είχα τσιμπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μονη διαφορα μεταξυ S27A750D και S27A950D ειναι το dvi ??

Έτσι πρέπει να 'ναι.

To panel είσαι σίγουρα ίδιο. Τώρα αν out of the box είναι setάρισμένες το ίδιο, δεν το ξέρω tbh.

Link to comment
Share on other sites

Αρα προτεινεις καλυτερα την BenQ XL2420T που ειναι 24" για 1080 αναλυση ? Γιατι απ' οτι βλεπω για τοσο μεγαλη αναλυση που λες ξεφευγουν λιγο οι τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Το απλό μοντέλο έχει μόνο dual link DVI (μπορείς να επιλέξεις έξτρα εισόδους για περισσότερα $$$ ) και βγάζει 120Ηz μόνο εάν είναι από τα παλιότερα μοντέλα με B στο σειριακό τους (2B στον κωδικό του PCB όπως λέει και ο barftastic). Οι νεότερες δεν πάνε πάνω από 60Ηz. Αλλά και πάλι για S-IPS 27'' 2560x1440 αξίζει τρελά.

@barftastic αν δεις στο thread στο OCN (εκεί διάβαζα εγώ τουλάχιστον που έχει 700+ σελίδες) έχουν κάνει ποστ Άγγλοι και Γάλλοι που στο τελωνείο τους βγήκε γύρω στα 130 ευρώ. Ένα κόλπο που από ότι φαίνεται κάνουν αρκετοί για να γλιτώσουν κάποιους δασμούς είναι να ζητάνε από τον αποστολέα να βάζει στην τιμή $50+gift. Είχα δει νομίζω και ένας έλληνας έλεγε για 130 ευρώ τελωνείο στο αντίστοιχο thread του thelab. Θα ψάξω να δω μήπως το ξαναβρώ. Σκεφτόμουν και εγώ χτες να τσιμπήσω καμία αλλά αυτό το 130 ευρώ τελωνείο μου μαύρισε τη διάθεση (αν και με τόσα τελωνείο πάλι συμφέρει στο τέλος). Αν όντως είναι λιγότερα 30-50 τότε φεύγει παραγγελία.

EDIT: Βρήκα το ποστ από το παλικάρι.

Το παρακάτω είναι c/p το ποστ του :

Τις έδειξα σε φίλους και αποφασίσαμε να παραγγειλουμε 2 απο τον ίδιο seller 2-3 μέρες μετα θέλησε και άλλος ένας και παρήγγειλε απο διαφορετικό seller. Οι 2 πρώτες δεν ηθραν Ελλάδα ακομα η 3η είναι στο τελωνείο.

Σύνολο 230 εύρω του ζητάνε απο την fedex...

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 133.00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00

Ε.Ε.Π.Α. 0.00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00

ΑΜΟΙΒΗ 82.41

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00

ΣΥΝΟΛΟ 232.41

Κανά τέτοιο φοβάμαι ρε γμτ αλλιώς την είχα τσιμπήσει.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FedEx...

Αν το αποφασίσεις αποστολή μόνο με Ems, και ζήτα από τον πωλητής να βάλει ένδειξη 50$ + gift.

Πέρα απλό το τελωνείο να ξέρεις ότι συνήθως αυτά τα μόνιτορ έχουν και κάνα καμένο ή κωλημένο pixel + πιθανό backlight bleed.

Από τα 5 που πέρασαν:

3 corossover:

1 τέλειο

1 με 1 κωλημένο και bleed

1 με 1 καμένο.

2catleap

1 με 1 καμένο

1 με ελάχιστο bleed

Κανένα από αυτά δεν έχει osd μόνο ρύθμιση φωτεινότητας.

Γενικά είναι random τι θα κάτσει, αν και τα catleap είναι καλήτερα βάσει των στατιστικών. Υπάρχουν sellers που δίνουν την επιλογή να πάρεις ελενγμένη οθόνη με κάποια επιπλέον χρέωση.

Αν δεν βιάζεσαι πάντως κάνε υπομονή να βγεί η dell2713 και μετά αποφασίζεις.

Αν το θες κυρίως για gaming και ταινίες και ένα 1080p μιά χαρά είναι και μερικές φορές καλήτερο, αλλά για desktop-net-office κλπ. τα 1440p έχου διαφορά.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Frost Από το δικό σου ποστ είναι το quote :)...

Εγώ συνεχίζω να στηρίζω την BenQ. Επειδή έτυχε να την δω σε μια έκθεση που είχα πάει μου φάνηκε καταπληκτική. Για TN έχει καταπληκτική ποιότητα εικόνας, ωραία χρώματα και δυνατό μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα προτεινεις καλυτερα την BenQ XL2420T που ειναι 24" για 1080 αναλυση ?

Ναι και αν βρείς και 1920 χ 1200 ακόμα καλύτερα εφόσον πας για 24" το 3d και τα 120hz είναι απαραίτητα? Επειδή η 660 και εκεί στα όρια της είναι, δλδ που να χρειάζεται κ το διπλάσιο framerate για να δείχνει 3d..μια 2412 νομίζω είναι ότι είναι μια χαρά..κ σου μένουν τα χρήματα για μια 670.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα τα 120Hz ναι...

Και αφού δεν είναι για το 3d τα 120hz που αλλού μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και στους υπόλοιπους μας είναι άχρηστα? Το να δώσεις 450 ευρώ για μια 24 δεν είναι κ πολύ συνετή αγορά όταν με τα λεφτά που σ απομένουν μπορείς να πάρεις μια δυνατότερη κάρτα και να παίζεις περισσότερα games σε καλύτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος και απ' οτι διαβαζω δλδ. Η διαφορα σ' ενα παιχνιδι στα 60Hz μ' ενα παιχνιδι στα 120Hz ειναι τεραστια. Αν δλδ η καρτα γραγικων σου, σου δινει π.χ. 100fps κι εσενα το μονιτορ σου ειναι 60Hz, τοτε ουσιαστικα ειναι σαν να βλεπεις 60fps. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Καμία επαφή με την πραγματικότητα φίλε Τάσο..το μάτι σου βλέπει βίντεο ότι είναι 30fps και πάνω αν έχεις 50 fps και πάνω σε μια οθόνη και 120hz και 120fps σε μια άλλη (η 660 1920 χ 1200 120fps δεν πάει κανένα νέο παιχνίδι) να πάει δεν θα καταλάβεις ποτέ και για κανένα λόγο τι διαφορά..τα 120hz και κάνω χρειάζονται μόνο για το 3d και για τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα που όντως πάνω από 30-40 fps δεν βλέπουν διαφορά. Άτομα που παίζουν όμως αρκετά παιχνίδια και σε διάφορες ρυθμίσεις μπουρούν να καταλάβουν διαφορά και σημαντική. Όπως και να έχει και η κάρτα σου να μην βγάζει 120 καθαρά fps και στα 70/80/90 fps θα αρχίσεις να βλέπεις μια μεγαλύτερη ομαλότητα στην εναλλαγή καρέ.Ειδικά αν ασχολείσαι με ένα παιχνίδι καιρό (FPS,MOBA κτλπ) και το μάτι σου έχει συνηθίσει τα animation μόλις τα δεις με περισσότερα fps εντοπίζεις αμέσως τη διαφορά στην εναλλαγή των καρέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέα threads, έχω την ίδια αναζήτηση αυτό τον καιρό :)

Θα χρησιμοποιήσω την οθόνη κυρίως για Games και ταινίες και από την αναζήτηση που έκανα, κατέληξα αρχικά να πάρω μια 27'αρα, και έλεγα αυτήν: Asus VE278Q - Amazon.com: Asus VE278Q 27-Inch Full-HD LED Monitor with Integrated Speakers: Computers & Accessories .

Φίλοι γνωστοί έπεσαν και μου είπαν πως είναι καλύτερα αφού κάνω την αγορά, να πάω σε 120άρα (δεν με πολυενδιαφέρει το 3D, αν θα το κάνω θα είναι κυρίως για το πιο smooth στα παιχνίδια) και πως αν πάω σε 27'αρα, με 1920x1080 θα ήταν βλακεία.

Άρα είμαι μεταξύ να πάρω μια 24άρα με 120Hz όπου εκεί, ως καλύτερη επιλογή βλέπω την BenQ XL2420T, με μόνο μειονέκτημα ότι είναι 1920x1080 και κοιτάω για 24 ή 27, με 1920x1200 και 120Hz ;) Ξέρετε τπτ;

ΥΓ

Για Yamakasi, Catleap έχω δει και εγώ αλλά θα είναι μπλέξιμο η όλη κατάσταση στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο 27άρα 1920 1080..δεν αξίζει!

Πήγαινε για την Benq μια χαρά θα σε βολέψει. Επειδή την θέλεις για gaming θέλει και μιά καλή καρτούλα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now