fasma

Overcloking the 955BE

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Θα ηθελα να μου δωσετε λιγο τα φωτα σας στο πως να κανω overclock τον συγκεκριμενο επεξεργαστη (Amd Phenom x4 3.2ghz 955BlackEdition) Συγκεκριμενα το Spec μου ειναι το παρακατω:

CPU:AMD PHENOM x4 3.2ghz 955BE)

Mobo: M4A88T-M

PSU: LC6600 v2.2(600WAT)

Γενικα τα μονα πραγματα που ξερω ειναι οτι το voltage(VID μεσω coretemp) που ζηταει ο επεξεργαστης δεν πρεπει να ξεπερναει τα 1.4v και οτι η θερμοκρασια του δεν πρεπει να ανεβαινει πανω απο 60 C αναλογως βεβαια με το frequence που θα παιξω.

Απλα θα ηθελα καποιες διευκρινισεις για το αν τα 600WAT του τροφοδοτικου ειναι αρκετα και καποιες εξηγησεις για το Front side bus και HyperTransport .:L..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω τον ίδιο επεξεργαστή μερικά tips:

Ανάλογα με το revicion θα πάει μέχρι 4.5 νομίζω στα καλύτερά του. Το σύνηθες είναι τα 4 για τον συγκεκριμένο...

Το voltage μπορεί να πάει μέχρι και 1.5, τουλάχιστον μέχρι εκεί το έχω πάει και δεν είχε πρόβλημα. Πάντως να ξέρεις πως όσο ανεβάζεις voltage οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν, οπότε άμα είσαι ψηλά με 1.4 volts μην πας παραπάνω.

Το fsb x multiplier = τελική συχνότητα. Πάντως στην αρχή παίζεις με multi για ευκολία καθώς δεν χρειάζεται να μειώσεις την συχνότητα των μνημών σου. Αυτό γιατί όταν αυξάνεται το fsb αυξάνεται και η συχνότητα των μνημών.

Με το ht link δεν θα έπαιξα όταν κλοκάρω τον επεξεργαστή καθώς δημιουργεί αστάθειες. Αστο στα 2 Ghz. Πάντως να ξέρεις πως μπορεί να πάει και μέχρι 2,6 Ghz. Εκτός εάν εννοείς το σκέτο HyperTransport που στην ουσία είναι το fsb.

Όλα αυτά με ένα psu των 550W, οπότε μην αγχώνεσαι. Εάν, όμως, έχεις καμιά beefy gpu τότε να το ψάξεις λίγο :)

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω τον ίδιο επεξεργαστή μερικά tips:

Ανάλογα με το revicion θα πάει μέχρι 4.5 νομίζω στα καλύτερά του. Το σύνηθες είναι τα 4 για τον συγκεκριμένο...

Το voltage μπορεί να πάει μέχρι και 1.5, τουλάχιστον μέχρι εκεί το έχω πάει και δεν είχε πρόβλημα. Πάντως να ξέρεις πως όσο ανεβάζεις voltage οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν, οπότε άμα είσαι ψηλά με 1.4 volts μην πας παραπάνω.

Το fsb x multiplier = τελική συχνότητα. Πάντως στην αρχή παίζεις με multi για ευκολία καθώς δεν χρειάζεται να μειώσεις την συχνότητα των μνημών σου. Αυτό γιατί όταν αυξάνεται το fsb αυξάνεται και η συχνότητα των μνημών.

Με το ht link δεν θα έπαιξα όταν κλοκάρω τον επεξεργαστή καθώς δημιουργεί αστάθειες. Αστο στα 2 Ghz. Πάντως να ξέρεις πως μπορεί να πάει και μέχρι 2,6 Ghz. Εκτός εάν εννοείς το σκέτο HyperTransport που στην ουσία είναι το fsb.

Όλα αυτά με ένα psu των 550W, οπότε μην αγχώνεσαι. Εάν, όμως, έχεις καμιά beefy gpu τότε να το ψάξεις λίγο :)

Οποτε για αρχη πειραζω μονο multiplier και μετα να παιξω και με fsb?

Τι προβλημα μπορει να παιχτει αν ανεβει η συχνοτητα των μνημων ?

Η gpu μου ειναι η EAH5770(CuCore) οποτε δεν την λες και goofy.

Ναι HyperTransport εννουσα το σκετο ,που ουσιαστικα απο οτι καταλαβα ειναι το fsb των AMD? :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τον clockara στα 3.5ghz για αρχη ,αλλαζοντας μονο τον multiplier και αφηνοντας [auto] το voltage. Εκανα ενα stress test με το prime95 και στα πρωτα 2-3 λεπτα πηγε στους 75C...

Και η φωτο για περαιτερω αναλυση :

http://s7.postimage.org/5jlh0xo4p/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το HyperTransport είναι όντως το fsb.

Για αρχή παίζεις με multi και voltage και νομίζω πως θα είναι και αρκετό :)

Εάν ανέβουν πολύ οι μνήμες σου τότε δεν θα μπορείς να κάνεις boot λόγο stabilltiy. Θα πρέπει να τις κατεβάσεις.

Γενικά τα προβλήματα προκύπτουν άμα ανεβάσεις πολύ υψηλά και πέρα από τα όρια το voltage. Τα συνήθη είναι λόγο stabillity και απλά δεν θα μπορείς να κάνεις boot.

Οι θερμοκρασίες σου δεν είναι καλές. Μήπως έχεις την stock ψύκτρα της Amd; Εγώ πχ με μια NH-D14 έχω σε load με 1.5 volts@3.8Ghz 56 βαθμούς. Βέβαια λόγο καλοκαιριού άμα έχεις 30 βαθμούς στο σπίτι θα έπρεπε να είναι γύρω στους 65 μη σου πω και 70.

By the way, ο δικός σου νομίζω και με x19 multi με stock voltage μια χαρά θα είναι...

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Το HyperTransport είναι όντως το fsb.

Για αρχή παίζεις με multi και voltage και νομίζω πως θα είναι και αρκετό :)

Εάν ανέβουν πολύ οι μνήμες σου τότε δεν θα μπορείς να κάνεις boot λόγο stabilltiy. Θα πρέπει να τις κατεβάσεις.

Γενικά τα προβλήματα προκύπτουν άμα ανεβάσεις πολύ υψηλά και πέρα από τα όρια το voltage. Τα συνήθη είναι λόγο stabillity και απλά δεν θα μπορείς να κάνεις boot.

Οι θερμοκρασίες σου δεν είναι καλές. Μήπως έχεις την stock ψύκτρα της Amd; Εγώ πχ με μια NH-D14 έχω σε load με 1.5 volts@3.8Ghz 56 βαθμούς. Βέβαια λόγο καλοκαιριού άμα έχεις 30 βαθμούς στο σπίτι θα έπρεπε να είναι γύρω στους 65 μη σου πω και 70.

By the way, ο δικός σου νομίζω και με x19 multi με stock voltage μια χαρά θα είναι...

Ναι εχω την στοκ ψυχτρα της AMD.

Απλα και τωρα που εχω βαλει στο default την CPU (3.2gz) βαζω το prime95 να testarw θερμοκρασια και απο οτι βλεπω μου εχει παει στους 75-76 στα πρωτα 5 λεπτα, δηλαδη την ιδια που μου εβγαζε και overclocked.Μηπως να αλλαξω ψυχτρα γιατι ειναι αρκετη η θερμοκρασια..

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, με το να αλλάξεις ψύκτρα σίγουρα θα δεις διαφορά θερμοκρασιών. Απλά το θέμα είναι πόσο αξίζει. Τα 3.8 Ghz πάντως τα πιάνεις χωρίς να ανεβάσεις voltage, μόνο με multi.

Εάν θέλεις λίγο παραπάνω τότε πράτεις ανάλογα :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με την αλλαγή ψύκτρας απο την μαμά θα κερδίσεις σε θερμοκρασίες πολλά!

Πρίν που ο chris είπε για την κάρτα σου αν είναι beefy εννοούσε αν τραβάει πολύ ρέυμα,

εσύ του απάντησες goofy :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θεμα ειναι οτι 75C που χτυπαει ακομα και στα 3.2 μου φαινονται πολλοι..

Επισης κατι που διαβασα λιγο ψηλο ασχετο, οτι μονο οι Black Edition της AMD εχουν unlocked το clock ratio ,ισχυει?

GoriLLAkoS , ειλικρινα καταλαβα οτι εννοουσε αν εχω τουμπανιαρα καρτα γραφικων , τωρα πως μου βγηκε να γραψω goofy ενας θεος ξερει :Ρ

παντως chris2005dim ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Black Edition έχουν unlocked multiplier, για αυτό κλοκάρονται τόσο εύκολα :)

Δεν κάνει τίποτα man :)

μαλιστα και πως γινεται στους υπολοιπους επεξεργαστες το clockarisma που δεν εχουν unlocked multiplier?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now