barfastic

Ερωτησεις περι δικτου σπιτιου/NAS κτλ...

Recommended Posts

Εντάξει, δεν είναι και απαραίτητο, δεν πιστεύω να κυνηγάει και το τελευταίο mbps από το εσωτερικό δίκτυο. Όσο για το Server, καλό είναι, αλλά θα προτιμήσω το 2012 με την απλή έκδοση.

Αυτό έλεγα και εγώ παλιότερα, μέχρι που αγόρασα και κατάλαβα ότι η διαφορά είναι αισθητή από το network sharing, γρήγορo access στα shares, πραγματικές gigabit ταχύτητες στα file transfers και απροβλημάτιστο streaming δίχως μπουκώματα, pauses και ρεψίματα των onboard. Το μηδαμινό cpu usage σε πολύ βαριά file transfers κτλπ έρχεται απλά σαν κερασάκι στην τούρτα μαζί με το τεράστιο compatibility σε όλα τα λειτουργικά, ειδικά για το FreeNAS που είναι στημένο FreeBSD, γιαυτό και πλέον προτείνω ξεχωριστά Intel nics για σοβαρές δουλειές όπως είναι ένα NAS/Htpc/Server.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύω στο server με το Onboard, αλλά με ποιοτικό netgear (των 30?) και δεν νομίζω ότι θα δω μεγάλη διαφορά αν περάσω σε intel των 150?, τουλάχιστον τόση που να αξίζει τον κόπο να δώσω τη διαφορά χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύω στο server με το Onboard, αλλά με ποιοτικό netgear (των 30?) και δεν νομίζω ότι θα δω μεγάλη διαφορά αν περάσω σε intel των 150?, τουλάχιστον τόση που να αξίζει τον κόπο να δώσω τη διαφορά χρημάτων.

Δεν μιλάω για τις server class κάρτες της Intel, αλλά για την Desktop σειρά που φοράει server class chip αλλά με "desktop" drivers, πάντα συγκρινόμενες με τις onboard των κοινών μητρικών, στην περίπτωση την δικιά σου σίγουρα δεν θα δεις καμιά διαφορά, ξεκαθαρίζω ότι αναφέρομαι στις onboard. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Επαναφέρω το τόπικ μαις και απο σεπτέμβρι μάλλον θα μετακομίσω μόνος μου και βλέποντας τους λογαριασμούς της ΔΕΗ του τελευταίου 2-μήνου αποφάσισα να δώσω το hardware που έχω στο serverακι μου (θα αναρτηθεί αγγελία σύντομα) και να κάνω την μεταβίβαση σε κάποιο έτοιμο NAS για να γλυτώσω ότι μπορώ απο το μηνιάτικο.

Κοιτάω είτε το Synology DS1813+ η το QNAP TS-869L . Δίσκοι υπάρχουν 5 στα 2ΤΒ τους οποίους θα τους αντικαταστήσω σιγα σιγα σε 3ΤΒ.

Λογικά προς το synology θα παω:

To synology μπορει να δεχτει εως και 4gb ram, ενω το qnap μεχρι 3gb

To synology μπορει να εχει 4 gigabit Θύρες ενω το qnap 2 (αχρείαστα να είναι)

έχει και Wake on LAN/WAN καθως και υποδοχη για wireless μεταδωση των αρχειων με προαιρετικο dongle)

αλλα θέλω αν μπορει κάποιος να σχολιάσει το interface σε σχέση με το qnap.

καθως και να μου πει αν:

έχει την δυνατότητα να στέλνει email σε περίπτωση disk failure?

έχει δυνατότητα για remote συνδεση για έλεγχο/ maintenance κτλ?

Link to comment
Share on other sites

4 συνδέσεις gbit δεν θα χρειαστείς ποτέ, ούτε σε εταιρικό δίκτυο να ήσουν και να έπαιζες με vlans.

Η μια θύρα DDR3 είναι κολλημένη με κόλλα, γι'αυτό σου λέει max 3 Gb, εγώ στο δικό μου έχω κανονικά 4 GB :) (TS-469 Pro II)

Για τα άλλα 2 η απάντηση είναι ναι και στα 2 μηχανήματα. Μπορείς να στήσεις και δικό σου VPN αν θέλεις, για να μπαίνεις σε όλο σου το network και όχι μόνο στο NAS. Απλά για το e-mail configuration, είτε θα στήσεις δικό σου mail server, είτε θα περάσεις τα στοιχεία smtp από κάποιο gmail account.

Και ναι, η διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος είναι τεράστια στη δική μου περίπτωση (από 180 Watt σε 30Watt), από πρακτικά 55? στα 10?.

Για το Interface, με το QTS 4.0.1 η QNAP πήγε ένα μεγάλο βήμα μπροστά, και μπορείς να το κάνεις και media server για την TV σου, χωρίς extra hardware. Για το Synology, έχει αρκετά καλά, αλλά έχει μείνει λίγο πίσω σε αυτό το κομμάτι, φάση τη σειρά 3 της QNAP. Μικρές διαφορές στις ολικές λειτουργικότητες, βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι θα τρέχεις επάνω.

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

και το synology εχει media server για την TV αλλα δεν με πολυ απασχολει μιας και υπάρχει HTPC που τρέχει XMBC.

δεν θα τρέχει και πολλά, κυρίως torrent να κατεβάζει καθως ειναι off τα pc θέλω...

και τα δύο στα ίδια λεφτά είναι... και αποτι μου λες η διαφορές τους είναι στο interface οπου η qnap ειναι μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now