GoriLLakoS

MSI Overclocking Contest : Οι νικητές του διαγωνισμού !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/54886e3f575943.jpg[/WRAPLEFT]Έχουν περάσει 73 ημέρες απο την ημερομηνία που ανακοινώσαμε την έναρξη του διαγωνισμού της MSI και σήμερα(αν και μερικές ημέρες καθυστερημένοι και ζητάμε ταπεινά συγνώμη) είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τους δύο νικητές που θα πάνε στην χώρα της Τουλίπας απο τις 22 μέχρι και τις 25 Αυγούστου να εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στου τελικούς του Overclocking Contest της MSI .

Οι δύο νικητές λοιπόν είναι οι συνήθεις ύποπτοι aka gprhellas & hipro5 βάσει του παρακάτω αποτελέσματος :

European MSI Overclocking Contest

Αγαπητοί benchers

Αποφασίσαμε (ο hipro5 και εγώ ο gprhellas) να ενώσουμε τις πατέντες και δεξιότητες μας λαμβάνοντας μέρος στον διαγωνισμό της MSI μαζί με αναπληρωματικό μέλος τον psilo.

Ξεκινώντας να αναφέρω ότι για τις ανάγκες του διαγωνισμού είπαμε να χρησιμοποιήσουμε την 9800GX2 της Nvidia μια κάρτα που στην μονή κατηγορία δείχνει να μην έχει αντίπαλο.

Την κατασκευή του POT για την συγκεκριμένη κάρτα την ανέλαβα εγώ χρησιμοποιώντας ένα κομμάτι από μπρούντζο διαστάσεων 5,5cm x 2,5cm x 12cm.

Κατά την κατασκευή προέκυψαν αρκετές δυσκολίες που ξεπεράστηκαν όμως όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες που ακολουθούν.

Οι πρώτες δοκιμές έγιναν στο gpr-lab και αφορούν την ετοιμασία της κάρτας (μόντες Vcore-Vmem, μόνωση κάρτας, κατασκευή VGA gpr-POT και οι πρώτες δοκιμές σε LN2)

The gpr-9800GX2-POT(Cooling system)

th_006.jpg th_005.jpg th_007.jpg th_008.jpg th_009.jpg

th_010.jpg th_011.jpg th_015.jpg th_016.jpg th_017.jpg

th_020.jpg th_021.jpg th_030.jpg th_031.jpg th_032.jpg

th_035.jpg th_036.jpg th_037.jpg th_038.jpg th_039.jpg

th_040.jpg th_041.jpg th_050.jpg th_051.jpg th_052.jpg

th_0521.jpg th_053.jpg th_054.jpg th_056.jpg th_057.jpg

The Bench Set Up

Στη συνέχεια μεταφερόμαστε στο hipro-lab για τις τελευταίες ρυθμίσεις και το τελικό bench.

Αναλυτικά το σύστημα (hardware setup) που χρησιμοποιήσαμε είναι το ακόλουθο:

M/B: Foxcon BlackOps Retail (Bios G25)

N/B – M/B cooling : H2O with stock motherboard N/B Waterblock system (maked by psilos especially for the competition - thanks psilos )

M/B Bed: gpr handmade

CPU: C2E QX9650 L739B879

CPU POT Gorillakos G-Pot Rev.1.03 + LN2 / benching at Temp:-160C

(http://www.hwbot.org/forum/showpost.php?p=10808&postcount=8)

Memory: G.Skill (F3-12800CL7D-2GBHZ) DDR3 (1GB x 2)

PSU: hipro-tech 1200Watts PSU

Vcore: 1.95V @ real on voltmeter during benching

Vnb: 1.65V @BIOS

Vdimm: 2.2V @BIOS

MEM: 1:2 strap266 CL7-5-5-15 1T, Performance Level=5

OS: Windows XP SP2

Και φυσικά μερικές φωτογραφίες από τις τελικές δοκιμές στο hipro5-lab με έκτακτη συμμετοχή στην φωτογράφηση του hipro5-junior.

Some more photos and the participants !

th_P6230064.jpg th_P6230065.jpg th_P6230066.jpg th_P6230067.jpg

th_P6230068.jpg th_P6230070.jpg th_P6230071.jpg th_DSC02402.jpg

th_P6230074.jpg

Και φυσικά το τελικό αποτέλεσμα με όλα τα σχετικά Link κτλ…

The Final Result

2k3_98063_gpr_hipro.png

ORB Compare URL

http://service.futuremark.com/compare?2k3=5869676

Συγχαρηστήρια απο όλη την ομαδα του HWBox και καλή επιτυχία στους τελικούς της Ολλανδίας...φυσικά θα είμαι και εγώ παρόν για να αποθανατήσω την στιγμή :D

Θέλουμε επίσης να ευχαριστήσουμε θερμά όλους όσους πήραν μέρος στον διαγωνισμό :T: και ευχόμαστε τον επόμενο χρόνο ή στον επόμενο πιθανό διαγωνισμό να έχουμε πολλούς περισσότερους διαγωνιζόμενους με ακόμα περισσότερο ανταγωνισμό :)

Link to comment
Share on other sites

54880b43baadcc.jpg

Ξέχασα...νικητές για τα δώρα είναι :

dread77 @ Motherboard

astri @ VGA

Kolpaz @T-Shirt

fafoulis @T-Shirt

kchris @T-Shirt

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου για να σας αποσταλούν τα δώρα σας.

Και στείλτε μου και τα στοιχεία σας :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εκτός από τον Astri οι άλλοι που έχουν αποτελέσματα και πήραν δώρα? Ένα αυτό. Και το κυριότερο είστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!.

Ολόκληρη 8η θέση σας έφερα με 9800GTX, την καλύτερη με απλή ψύξη όλοι από πάνω είναι με SS,Cascade,LN2,DI. Δηλαδή την καλύτερη που μπορούσα να πάρω με νεράκι. Λυπάμαι πραγματικά τα λεφτά που χάλασα για αυτό το διαγωνισμό, γιατί πραγματικά δεν έχω. Αν είχα θα μπεντσάριζα με LN2. Αλλά πιστεύω σε μένα και επίσης πιστεύω ότι έχω αρκετό ταλέντο και ότι κάτι θα κέρδιζα για αυτό έδωσα και τα χρήματα για να διαγωνιστώ, αλλά διαψεύστηκα.

Σημειώνω και αυτό το οποίο δεν αποτελεί επίθεση στον Astri που εκτιμώ, αλλά πραγματικότητα. 9800GTX και 8800GTS 512MB είναι σχεδόν ίδιες κάρτες με ίδιες επιδόσεις. O Astri με LN2 έβγαλε 55700. Εγώ 55046 με νεράκι. Σχεδόν ίδιο σκορ. Αυτό μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εκτός από τον Astri οι άλλοι που έχουν αποτελέσματα και πήραν δώρα? Ένα αυτό. Και το κυριότερο είστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!.

Ολόκληρη 8η θέση σας έφερα με 9800GTX, την καλύτερη με απλή ψύξη όλοι από πάνω είναι με SS,Cascade,LN2,DI. Δηλαδή την καλύτερη που μπορούσα να πάρω με νεράκι. Λυπάμαι πραγματικά τα λεφτά που χάλασα για αυτό το διαγωνισμό, γιατί πραγματικά δεν έχω. Αν είχα θα μπεντσάριζα με LN2. Αλλά πιστεύω σε μένα και επίσης πιστεύω ότι έχω αρκετό ταλέντο και ότι κάτι θα κέρδιζα για αυτό έδωσα και τα χρήματα για να διαγωνιστώ, αλλά διαψεύστηκα.

Σημειώνω και αυτό το οποίο δεν αποτελεί επίθεση στον Astri που εκτιμώ, αλλά πραγματικότητα. 9800GTX και 8800GTS 512MB είναι σχεδόν ίδιες κάρτες με ίδιες επιδόσεις. O Astri με LN2 έβγαλε 55700. Εγώ 55046 με νεράκι. Σχεδόν ίδιο σκορ. Αυτό μόνο.

Λίγο ηρεμία με τους χαρακτηρισμούς KChris.

Έχεις δίκιο, κάναμε λάθος γιατί κοιτάξαμε μόνο τα email συμμετοχής που μας είχανε στείλει και όχι τα αποτελέσματα...και μερικοί στείλανε μόνο mail αλλά δέν βάλανε αποτελέσματα στο 3DMark03.

Ζητάμε συγνώμη.

Τα αποτελέσματα(με σειρά ποσταρίσματος) τώρα που τα κοίταξα είναι τα παρακάτω :

12.05.2008 billpeppas --> 85161 3DMarks here

12.05.2008 Astri --> 57758 3DMarks here

13.05.2008 billpeppas --> 88288 3DMarks here

24.05.2008 billpeppas --> 53407 3DMarks here

25.06.2008 Gprhellas & hipro5 --> 98063 3DMarks here

30.06.2008 KChris --> 55046 3DMarks here

Ο Διαγωνισμός έληγε στις 30/06/2008 στις 00.00 τα μεσάνυχτα οπότε οι υπόλοιποι , σύμφωνα με την ημερομηνία και την ώρα που βλέπω δέν είναι έγκυροι και είναι οι παρακάτω :

01.07.2008 ShadowJump --> 92096 3DMarks here

Οπότε οι μοναδικοί έγκυροι διαγωνιζόμενοι που βάλανε τον σωστό τίτλο στο ποστ τους και στείλανε και email και τα κάνανε όλα όπως έπρεπε είναι οι :

billpeppas

Astri

KChris

Gprhellas & hipro5

Ο gprhellas και ο hipro5 πήραν το grand prize , και μείνανε τρέις για τα δώρα.

Κόβω χαρτάκια μπροστά μου μόλις τώρα, ξανατραβάω κλήρο και την μητρική πάιρνει ο Astri και την Vga ο KChris.

Την μία μπλούζα ο billpeppas και τις άλλες δύο για να μην πάνε χαμμένες ο dread77 και ο kolpaz.

KChris σου ζητάω και πάλι συγνώμη για την παρεξήγηση πραγματικά. Σου εξήγησα τι έγινε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας thnx για τη μητρικη :tolya:

Το παν ειναι η ευγενη αμιλα παιδια. Οι Γιωργηδες αξιζουν φυσικα πιο πολυ απ' ολους να αντιπροσοπευσουν τη χωρα εξω. Ελπιζω και γω του χρονου να υπαρχουν περισσοτερες συμμετοχες.

Link to comment
Share on other sites

redit( soz για τα greeklish)

Εμείς το post το κάναμε στις 11:58-11:59,αλλά το site κολούσε και βγίκε στις 00:00 ακριβώς.Από τι στιγμή που ο διαγωνισμός έληγε στις 12 και ποστάραμε ακριβός στις 12 δέν βρίσκω λόγο να μείνουμε εκτός,μίας και υποθετικά ήμασταν μέσα στα πλαίσια του χρονικού oρίου....τέσπα και πάλι συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και gl

Link to comment
Share on other sites

Το setup που θα διαγωνιστούν οι νικητές(και θα τους αποσταλέι σήμερα απο την Ολλανδία) είναι το παρακάτω :

  1. MSI P45D3 Platinum Mainboard
  2. MSI N9600GT T2D512 VGA card
  3. Intel Core 2 Duo E8400 processor
  4. OCZ DDR3 Memory: OCZ3P20002GK

Όταν φτάσουνε στην Ολλανδία θα παραλάβουν επίσης τα παρακάτω :

  1. HDD (με Win XP τον οποίο και θα πρέπει να χρησιμοποιησουν οι διαγωνιζόμενοι)
  2. Power Supply S75CF: PC Power & Cooling Silencer® 750 Quad
  3. Backup MSI P45D3 Platinum and MSI N9600GT T2D512 VGA card

Τα μετροπρογράμματα θα έιναι τα :

  • SuperPi1.5XS
  • Cinebench
  • και ένα extra bench που θα το μάθουμε εκεί.

hipro5 & gprhellas έχετε λάβει ένα email με όλες τι λεπτομέρειες του Event και το πρόγραμμα του καθώς και τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσετε.

gpr πήγαινε βγάλε ταυτότητα ωρέ...μην αργείς...γιατί θα πάει άλλος στην θέση σου :P

PS. μου έκαψες την 3870Χ2 ωρέ και δεν μου είπες τίποτα? :(

Τα δώρα του Astri και του Kchris δέν έχουν φέυγει ακόμα, θα ενημερώσω όταν φύγουν :)

Τι άλλο ξεχνάω? :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παιδιά......

Τι βλακίες είναι αυτά τα hardware και τι θα παίξουμε λέει?....Cinebench με δυπύρηνο και μάλιστα Ε8400?..... :stars:

Καλά βασικά για να γνωριστούμε με τα άλλα παιδιά θα πάμε γιατί για κάνα σοβαρό bench μ'αυτό το hardware ΔΕ βλέπω.... :read:

Υ.Γ. e-mail δεν έχω πάρει κανένα εγώ, κι αν έρθουν τα πράματα μετά την Κυριακή, ΠΟΙΟΣ θα τα παραλάβει?.....Δευτέρα φεύγω για διακοπές.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια ρε hipro

Ολοι το ιδιο hardware θα εχουν.

Βρε ναι, δεν αντιλέγω.....ΕΤΣΙ πρέπει να είναι ένας διαγωνισμός......Με όλα τα ίδια (άσχετα που του ενός ο CPU θα πηγαίνει 4300MHz και του αλλουνού 4700MHz π.χ. - θέμα τύχης - )

Το θέμα θα ήταν να δούμε και κάνα νούμερο....ΤΙ να το κάνω να κάθομαι και να βλέπω 3 και 4 χιλιάδες......ΠΩΣ θα μου ανέβει η αδρεναλίνη?..... :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now