mixxalis

Sapphire 7770 VAPOR-X OC γραμμές στην οθόνη κατά την εκκίνηση

Recommended Posts

Καλησπέρα...

Πριν μια εβδομάδα αγόρασα την SAPPHIRE VAPOR-X HD 7770 GHz EDITION OC 1GB GDDR5 και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

  • Οριζόντιες γραμμές στην οθόνη κατά την εκκίνηση του υπολογιστή (μερικές φορές εμφανίζονται και κατά την επανεκκίνηση του υπολογιστή) 5E0ZH3j03DM

  • Screen Flickering κατά τη διάρκεια του scrolling up & down σε σελίδες του ίντερνετ καθώς και όταν δουλεύω στο Photoshop

Προς το παρόν:

  • Έχω περάσει τους τελευταίους Drivers (Catalyst 12.8 )

  • Έχω δοκιμάσει καινούριο καλώδιο DVI

  • Έχω δοκιμάσει το καλώδιο σε όλες τις υποδοχές της κάρτας γραφικών

  • Έχω ελέγξει εάν έχει κουμπώσει καλά η κάρτα στη μητρική και επίσης εάν είναι καλά κουμπωμένες οι υποδοχές DVI στην οθόνη και στη κάρτα γραφικών

  • Έχω δοκιμάσει άλλη οθόνη

...αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Επίσης έχω τρέξει το FurMark για 30 λεπτά χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα ούτε στη θερμοκρασία (min.32C max 68C) αλλά ούτε και σε Flickering της οθόνης.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Σε gaming παίζει κανονικά;

Πάντως όπως και να 'χει, αν στο κάνει σε δύο οθόνες, και δοκίμασες και άλλο καλώδιο, κάτι κακό πρέπει να συμβαίνει σε κανένα DAC οπότε μάλλον είσαι για RMA. Δεν έχεις "μαγειρέψει" τίποτα με το bios της, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σε παιχνίδια δεν την έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω από τι στιγμή που δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα με το Furmark είμαι οκ σε αυτό το πεδίο... από Βios δεν έχω πειράξει τίποτα πότε να προλάβω 7 μέρες την έχω....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι κατηγορηματικό για το ότι επειδή περνάς furmark, όλα τα άλλα (games/3d11/κτλ) "βγαίνουν" κανονικά. Με το furmark ξέρεις σίγουρα ότι δεν έχει θέμα με θερμοκρασίες, αλλά από εκεί και πέρα δεν είναι πανάκεια...

7 μέρες ε; Ελπίζω να το πάρουν ως DOA και να στην αντικαταστήσουν χωρίς να περιμένεις ;)

Αλλά πες μας και μητρική μπας και παίζει κανένα απίθανο conflict...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το συστημα μου

MOBO: Gigabyte MB Z68A-D3H-B3

CPU: Intel Core i5 2500

Cooler: Corsair Hydro H100

RAM: 2Kit Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600

SSD: Corsair Force GT 120Gb

HDD: Western Digital Caviar Blue 500Gb

GPU: SAPPHIRE VAPOR-X HD 7770 GHz OC

PSU: Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified

OS: Windows7 Home Premium 64-bit

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά "pop" μητρική για να παίζει κάποιο απίθανο conflict... latest bios ε;

Περίμενε μία μέρα να το δει και άλλος κόσμος μπας και έχεις κάποιο επιπλέον input και στην χειρότερη, την Τετάρτη την παραδίδεις (την vga) στο service :/

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο bios είναι το U1b(UEFI BIOS) και δεν το έχω περάσει ακόμη...διάβασα για πολλά παράπονα....είμαι ακόμα επιφυλακτικός ...έχω το F13...πάντως όσων αφορά τα τεστ έχω τρέξει και το 3D Mark & to Pc Mark χωρίς προβλήματα...Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα περιμένω μια μέρα μπας και βγάλω άκρη αλλιώς RMA.

(πάντως είμαι πολύ γκαντέμης, η Corsair Hydro H100 μου βγήκε ελαττωματική και την πήγα για αλλαγή την επόμενη μέρα που την αγόρασα λόγο υπερβολικού θορύβου της αντλίας ,τις RAM & αυτές για αλλαγή μετά από από λίγους μήνες λόγο υπερβολικών BSOD και τώρα μάλλον και τη GPU μετά από μια εβδομάδα χρήσης....μου έχει βγάλει τη Παναγία αυτό το Pc)

Link to comment
Share on other sites

(πάντως είμαι πολύ γκαντέμης, η Corsair Hydro H100 μου βγήκε ελαττωματική και την πήγα για αλλαγή την επόμενη μέρα που την αγόρασα λόγο υπερβολικού θορύβου της αντλίας ,τις RAM & αυτές για αλλαγή μετά από από λίγους μήνες λόγο υπερβολικών BSOD και τώρα μάλλον και τη GPU μετά από μια εβδομάδα χρήσης....μου έχει βγάλει τη Παναγία αυτό το Pc)

για το Η100 ,οπως είπε κ ο Τάσος, ειναι συνήθες φαινόμενο. για τα υπόλοιπα μήπως πρέπει να το ψάξεις? πολυ γκαντεμιά ρε παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

^ Αν συνεχιστεί το παραπάνω πήγαινε την για RMA.

Όσον αφορά το flickering μου έχει συμβεί μερικές φορές και πιστεύω πως οφείλεται στην αλλαγή συχνοτήτων (όταν ενεργοποιείται το GPU acceleration) αλλά δεν είναι γενικό φαινόμενο και δεν συμβαίνει σε όλες τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο δεν δοκιμάζεις και μία άλλη θύρα PCIexpress πάνω στη μητρική σου;

Να σου πω την αλήθεια δεν το δοκίμασα καν....

Άλλο ένα τεστάκι, κλείσε το full-screen logo στο boot απο το bios

Έκλεισα το screen logo και οι αρχικές γραμμές εξαφανίστηκαν...αλλά δεν με πείθει.. ίσως να μη φαίνεται τίποτα λόγο της μαυρίλας ή ίσως να είναι και ψυχολογικό το θέμα......

Επικοινώνησα πριν 2 ώρες με την εξυπηρέτηση πελατών του online shop από όπου εκανα την αγορα, τους περιέγραψα το πρόβλημα και με ενημέρωσαν ότι θα το πάρουν ως DOA με άμεση αντικατάσταση...Πριν 10 λεπτά ήρθε η courier (TNT) που έστειλαν οι ίδιοι (με δικά τους έξοδα) για να παραλάβει τη κάρτα...!!! (ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΉ)

Τώρα περιμένουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now