racer

Ποιο DDR3 kit?

Recommended Posts

*bump*

Το ένα dimmάκι από τις Corsair 1800C7 τα έχει τινάξει. Την Παρασκευή θα ανέβω Αθήνα και θα πεταχτώ στο Πλαίσιο στη Βούλης να δω τι έχει.

Η τιμή αγοράς ήταν 300? και δεν ξέρω αν θα πάρω κάποιο πιστωτικό ή αντικατάσταση με ίδιες.

Αν πάρω πιστωτικό, σκέφτομαι για 2 κιτάκια aXe 1800άρια, 2x διαβολικές ή ένα κιτάκι διαβολικών 2x2

Έχω τις Diablo 2x1 και δεν έχω ιδέα πώς πάνε.. Η P5Q3 Deluxe μου απλά τις μισεί :(

Οι μνήμες θα μπουν σε μια Evo (δεν είναι για το δικό μου σύστημα). Τι λέτε..; :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν μια δοκιμούλα στην P5Q3, ανέβασα το FSB στο εξωπραγματικό νούμερο των.. 333MHz και.. FAIL. Επίσης δεν παίζουν τα saved settings που είχα για τις ADATA μου (επίσης με GTR)

Μου λείπει η Evo.. Αλλά ακόμα περισσότερο μου λείπει η P5K-E.. :(

Link to comment
Share on other sites

Aυτά είναι ! Τελικά τα Elpida έκαναν το θαύμα τους ;)

Dim δεν νομίζω ότι είναι και ιδιαίτερα ακριβές, αν λάβεις υπόψην τις δυνατότητές τους ... 1000MHz (DDR3 2000MHz) 7-7-7-20 MemTest 500% με 1.56V ... Και μιλάμε για 6G έτσι ? SPi32M CL8 + CL7 WR ... :eek: Sick ! Λίγους μήνες πριν με 400? έπαιρνες Cellshock Blue cherry-picked D9GTR που με 2.3V έπαιζαν 1000MHz με 7-8-5-15 ... 2G κιόλας ...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή θέλω να φύγει παραγγελία τα Adata τα 1800άρια (3GB kit) που έχει το Πλαίσιο στα 179? έχουν τα elpida?Κάτι είχα διαβάσει στο xs αλλα δε το βρίσκω τώρα..Γοριλλάκε διαφώτισε πλιζ :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το βλεπω απιστευτα χλωμο και αδυνατο , τοσο ακριβα τσιπακια να τα φορανε αυτες οι adata των 179 .

elpida φορανε οι adata 2133 των cl8 . Ουτε καν αυτες των cl10 που τις εχει το Πλαισιο μια περιουσια . :D

Link to comment
Share on other sites

Στις αγγελίες λογικά θα βρείς κάτι σε D9GTR.

Πολύς κόσμος ξεφορτώνεται τώρα π.χ. Dual Channel kits για να μεταβούνε σε triple channel.

Από την άλλη, τα 280e που ζητάνε τα 3GB Kits με D9GTR ακούγονται φθηνά μπροστά στα 350+ που θα χρειαστεί κανείς για τα αντίστοιχα kit με τα καλά ICs της Elpida.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now