racer

Ποιο DDR3 kit?

Recommended Posts

Απο τη συμπεριφορα στα clocks μπορεις να καταλαβεις τι chips φοραει .

Τι εχεις καταφερει απο timings και τασεις ??? Πες μου με 7-6-5-X κατα προτιμηση .

Εαν μπορουν να παιξουν 1600+ με 7-6-5-X με 1.9V+ τοτε ειναι GTR/GTS.

Εαν δεν παιζουν με 7-6-5-X εκει που σου ειπα πριν , ενω παιζουν 7-7-7-X με 1.8V στα 1800+ , τοτε θα ειναι JNL/JNM ή samsung.

Δωσε στοιχεια για να δουμε τι μπορει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Z9=D9 . Και D9 υπαρχουν πολλα .

Απλα λεγονται Z9 τα engineering samples .Εαν ψαξεις , θα το επιβεβαιωσεις αυτο.

Mε αλλα λογια , υπαρχουν και ES των JNL .

Micron 1Gbit DRAM, 128Mx8, 78nm, MT41J128M8BY

FBGA codes for Engineering (ES) and Commercial samples (CS)

Speed grade | ES DRAM | CS DRAM

----------------------------------------

-25E 800 5-5-5 | Z9HWW | D9GTP

-25 800 6-6-6 | Z9HWV | D9GTN

-187E 1066 7-7-7 | Z9HWQ | D9GTR

-187 1066 8-8-8 | Z9HWT | D9GTQ

-15F 1333 8-8-8 | Z9HWS | D9GTT

-15E 1333 9-9-9 | Z9HWR | D9GTS

-15 1333 10-10-10 | Z9HZM | D9HZL

ΥΓ . Μεινετε μακρια απο τα D9GTP για ευνοητους λογους !:hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να δοκιμάσω, αλλά πριν λίγες μέρες έστησα το PC που θα τις φοράει.

GTR λοιπόν;

memory-2806.jpg

ΥΓ. Έπιασαν και λίγο παραπάνω, γύρω στα 940, αλλά έφαγα BSoD

Link to comment
Share on other sites

Racer αφού σου είπα οι μνήμες που σου έδωσα είναι Adata με GTR:shades: Σού έστειλα και φώτο με τα chipάκια χωρίς τις ψύκτρες.Μην κοιτάς που τους άλλαξα τα spd και φαίνονται σαν dominator.Πυροβολάνε και με ελάχιστο volt παραπάνω θα παίξεις και 960@7-5-4-15.:whoohoo: Για την πάρτη μου κράτησα άλλο ένα GTR και ένα GTS το οποίο είναι πυραυλάκι.:harhar:

Link to comment
Share on other sites

1.) Αυτές που δοκίμασα είναι πραγματικές Dominator :kiss:...

2.) Νόμιζα ότι η Evo τα είχε παίξει επειδή είχα φορέσει τις Corsair πριν, μου εμφάνιζε τις Vitesta σαν 1800C7DHX lol. Λόγω του XMP, έπαιζε τον Q6600 στα 450x6 με τις μνήμες στα 900 με 7άρια και 1Τ. Καλά που μου το 'πες γιατί θεωρούσα την Evo τρελή:)...

Link to comment
Share on other sites

1) Ποιός κουβαλάει τις A-Data μου πλέον ? :P

2) Προσοχή παιδιά, στα X38/X48 ο 3/5 divider δεν παίζει, και στην πραγματικότητα είναι 2/3 ( προφανώς συμπεριλαμβανομένης και της Evo racer ) [ δηλαδή ενώ διαλέγεις τον 3/5 στην πραγματικότητα εφαρμόζει το 2/3 ].

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι με διερετη 1/2 οχι με 2/3 ( το cpuz 1.45 διαβαζη σωστα τις μνημες) αυτες ειναι η πρωτες που ειχα παρη απο τον hipro5 του e-shop ειχα gts και τις αλλαξα και πηρα ενα ζευγαρι ocz 2000 με samsung αλλα δεν πανε βημα:T:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά επειδή όλο και κάποιοι μπορεί να τρόγωνται για DDR3 και να μην το έχουν πάρει πρέφα...

CompuStocX ( CSX δηλαδή :D ) Diablo DDR3-2000 2GB Kit με D9GTR ή D9GTS στα... 140 ευρώ από HPM Computer Γερμανία ( δεν ξέρω αν παίζουν ελλάδα και σε τι τιμές ).

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά επειδή όλο και κάποιοι μπορεί να τρόγωνται για DDR3 και να μην το έχουν πάρει πρέφα...

CompuStocX ( CSX δηλαδή :D ) Diablo DDR3-2000 2GB Kit με D9GTR ή D9GTS στα... 140 ευρώ από HPM Computer Γερμανία ( δεν ξέρω αν παίζουν ελλάδα και σε τι τιμές ).

Δει έχει συμπεριλάβει την Ελλάδα στα σταλτικά οπότε υπάρχει και ένα extra κόστος 40? περίπου (στέλνει με DHL και πάει τόσο η ταρίφα).

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Samsung τσιπάκια και ανάλογα το board σου και το πόσα καλά θα το tweakάρεις έχεις ελπίδες και για DDR3-2100 8-8-8-24.

Μπορείς να τις βρείς και αλλού DiPeRR που να στέλνει Ελλάδα με Deutsche Post ( φθηνά και γρήγορα έρχεται Ελλάδα ) όπως το alternate.de, conrad.de και το overclockers.de αν δεν απατώμαι.

Επίσης παίζει και 4GB kit CSX Diablo DDR3-2000 με D9GTS @ 270e! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now