Fladramon

3870 artifacts από bios και μετά

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

ανέβηκα Αθήνα στου αδερφού μου και το pc του έχει κάποιο θέμα,

του είχα αγοράσει τότε ένα πολύ καλό

AMD black edition 6400+

gigabyte μητρική (όχι τελευταίο bios, αλλά το πρώτο που είχε)

2 γιγα ΡΑΜ 800MHz ddr2

Sapphire Ati 3870

Windows Xp professional

trofodotiko Enermax , 650 me xalkino vraveio kati tetoio

Το pc παρουσιαζει artifacts από το άνοιγμα κιολας, φτάνει στα windows

αλλά μετά από κανα 10λεπτο κλείνει. Η κάρτα γραφικών τότε την είχα πάρει 200+ ευρώ, ήταν καλή αλλά το ζευγαρακι εδώ μονο facebook μπαίναν τόσα χρόνια, κριμα στη κάρτα

-Δε παίζει θέμα overclock

-έλλειψη ρεύματος-καλου τροφ. καθώς αφαίρεσα όλες τις περιττές συσκευές

τον 1/2 σκληρό, δισκέτα, dvd, 2 case fan και όλα πλήν του πληκτρολογίου usb

-την άνοιξα γιατι παλιά είχα δει ότι αν και στο 0% activity έπιανε 66 βαθμούς, ρώτησα καποιον εδώ με την ίδια και μου είχε πει ότι ειναι νορμαλ οποτε δεν έδωσα σημασία. Η πάστα έχει γίνει πλαστελίνη και είναι η περισσότερη εκτός τετραγώνου την αφαιρεσα τη γύρω γυρω, έχει ένα υπερ-λεπτό στρώμα, την καθάρισα από σκόμη κτλ την ξαναβαλα μπρος αλλα τιποτα

Δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι χάλασε, στην ουσία δεν έχει χρησιμοποιηθεί πλην καμιάς πασιέντζας, οπότε...

-αλλαγή πάστας; ξέρετε κανά μαγαζί χαιδαρι-κορυδαλλο-αιγαλεω;

-περιμένω μέχρι το βραδάκι που θα μου δώσει ένας φίλος μου μια 5χχχ ΑΤΙ να απορρίψουμε ή να επιβεβαιώσουμε τη πηγή του ρποβλήματος

-ή επειδή τα artifacts από το bios κιολας σημαίνει total καταστροφή οπότε πάω να τους πάρω άλλη;

(καμία 7970 για να παίζουν με anti-alising ti pasientza :)... )

http://www.freeimagehosting.net/blpjc
http://www.freeimagehosting.net/yksdl
http://www.freeimagehosting.net/nkye5

Link to comment
Share on other sites

Thinks don't look good :/

Βεβαιώσου ότι κάθεται σωστά στο pci και ότι με την άλλη κάρτα παίζει ok η οθόνη (μικρή πιθανότητα) και από εκεί και πέρα... ζέστανε τον φούρνο :D

Link to comment
Share on other sites

Μενω Αιγαλεω και θα μπορουσα να σου κανω την εξυπηρετηση με την αλλαγη παστας μη τρεχει σε μαγαζια και πληρωνεις τσαμπα λεφτα, ειμαι σιγουρος ομως πως δε φταιει αυτο!

Reballing οπως λεει και ο ΤΟΝΥ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ζητώ συγνώμη που δεν απαντούσα, αν και ήταν ευνόητος ο λόγος

Θα σας κουφάνω, όπως με κούφαναν και εμένα και με άκουσε το χαϊδάρι

Είχα ανοιχτό το κουτί, είχα βγαλει μνήμες (αιτία: τα restart) μπας και ήταν τίποτα απο εκεί, πάλευα να το ανοίξω να ετοιμάσω memtest σε καθε μια κτλ αλλά όλα αυτά τα artifacts με είχαν τρελάνει και δε μπορούσα να δω τίποτα. Ίσα που κατάφερα και έκανα bios update, για να δίωξω την έμμεση υποψία περι μητρικής. Εκεί πού κάθε τόσο βαρούσα το γραφείο που έκλεινε το pc τόσο συχνά, έρχεται κοντά η κοπέλα του αδερφού μου και μου λέει "τι έχεις;" Και τις λέω έχω βγάλει τα μάτια μου να δω μέσα από τοσα artif. Και τι με λέει; :o..

"Αυτό μπορώ να στο φτιάξω αν θες"

Βάζει το χέρι της στο ανοικτο κουτί και ενεργοποιημενο και ακουμπάει τη κάρτα γραφικών κάπου εκεί κοντά στον ανεμιστήρα και ακούω τον ανεμιστηρα να πιάνει μεγάλες στροφές (φυσιολογικό αφου ψηνόταν) και αμέσως τα windows sto κανονικο, και σηκώθηκε και έφυγε. Τους έλεγα τόσο καιρό ότι είναι 100% θέμα ζέστης (η έμμεσα λόγω overclock και εν συνεχεια ζέστης) , έβλεπα τον ανεμιστήρα που γυρνούσε και δε πηγαινε το μυαλό μου σε θέματα ταχύτητας μιας και στις σειρές 3χχχ και πίσω δεν υπήρχε software για το αν τρεχει κανονικά ή μη φυσιολογικά. Ο ανεμιστηρας δουλευε αργά, πιθανότατα κάπου δε κάνει επαφή όπως προ-ειπατε. Από το πρωι δουλευει κανονικά όσο δε κουνιέται το γραφείο και θα σκέφτω κάποιο τρόπο στερέωσης , παρόλο που δεν ειναι λυγισμένη και έιναι κανονικότατα στη θύρα της. Το μυαλό μου πάει μόνο στο καλωδιο έξτρα τροφοδοσιας.

Δεν μπορούσα να δεχτώ το ότι χάλασε μια κάρτα που δεν τη δούλεψαν πραγματικά ποτέ. Πλέον οι θερμοκρασίες της είναι σε idle 53, δε με ανησυχει όμως γιατί ξέρω ότι αν ανεβει η θερμοκρασία θα ανέβει και η ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Κάτι τελευταίο, απλά ενημερωτικά, παρόλο που όλα πήγαν καλά ειχα ακόμα το θεμα των επανεκινήσεων σε αγνωστους χρόνους, ο επεξεργαστης είναι μια χαρά, οι σκληροι δεν έχουν τίποτα, τους τσέκαρα, οπότε σίγουρα ήταν η μνημη, αλλά διάβασα κάτι στο νετ. Να γυρίσω τις τιμές στο bios απο auto se normal, με βάση του κατασκευαστη τις τάσεις. Μετά τα bios updates , όλα είχαν γυρίσει σε default τιμες. Τα γύρισα σε normal ότι είχε να κάνει με μνήμες και το pc τρεχει κανονικότατα και δίχως προβληματα :'(....

Τέλος καλό, όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες στην κοπελια να ρθει να μου φτιαξει ενα τροφοδοτικο που εχει προβλημα?:D

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα,παρολαυτα το να βαλεις νεα παστουλα μονο καλο μπορει να σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, αν έκανε κάποιος τέτοια δουλειά στην Ελλάδα θα γινόταν πλούσιος

Υπάρχει τρόπος να ενώσω την τροφοδοσία του ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών με κάποιο απο τα καλώδια του τροφοδοτικού να πηγαίνει μόνιμα σε μια καλή ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, αν έκανε κάποιος τέτοια δουλειά στην Ελλάδα θα γινόταν πλούσιος

Υπάρχει τρόπος να ενώσω την τροφοδοσία του ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών με κάποιο απο τα καλώδια του τροφοδοτικού να πηγαίνει μόνιμα σε μια καλή ταχύτητα;

Το κάνουν ήδη αρκετοί :P

Link to comment
Share on other sites

artifacts απο ταχυτητα ανεμιστηρα δυσκολο.δεν υπαρχει λογικη.το πολλη πολλη θα εκλεινε απο temps. κατα πασα πιθανοτητα θα στο ξανακανει.η 3870 ειχανε θεμα λογου leaded free balls οπως πολλες καρτες 8800.μακαρι να καθυστερησει αρκετα.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, to atitools δε δουλευει σε 64, κάτι με τις υπογραφές κτλ κτλ

Αλλά με το msi αν και η κάρτα είναι sapphire, έκανα το εξής:

control + / 50%

control + * 75%

control + - 100%

3 προφίλ, και με το απλό συνδυασμό των κουμπιών ανεβοκατεβάζω τον ανεμιστήρα

Ζεσταίνεσαι μωρό; :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now