Recommended Posts

Λοιπόν... ένα κι απο μένα με τον μικρό μου 2600Κ... για το καλό...

Intel 2600K @ 4502.7MHz ... varachio ... 07.17.125 .... 43x104.7 .... 2x2GB @ 1117.1MHz .... 12-11-9-27 1T .... ASUS Maximus IV Extreme ... GSkill 12800 CL7 PI @ 1.75V

[ATTACH]7715[/ATTACH]

[ATTACH]7716[/ATTACH]

Yπολείπεται πολύ σε memory bandwidth η πλατφόρμα σε σχέση με τους ivy+Z77 νομίζω...

Οι μνήμες αυτές (που πιθανότατα φοράνε PSC) είναι ικανές για 1300+ (tested) αλλά ο Sandy δεν μπορεί να τις παίξει τόσο ψηλά με 1:8 διαιρέτη... με 1:9 διαιρέτη δεν ποστάρω καν!

Μπορούν να σφίξουν ως και 1150@9-10-9-27 1Τ αλλά μετά χαλάει η συνταγή... στο 1117@12-11-9-27 1T βρήκα το sweet point... σφίγγουν κι άλλο και τα δευτερεύοντα timings αλλά και πάλι "μπουκώνει" το σύστημα και βγάζω χειρότερα αποτελέσματα... That's final from my side... Καλή επιτυχία στους IVY Bridge powered!

varachio

capture11.jpg

IMGP3379.JPG

capture11.jpg.8009d3cb84fbd31ca7e1e85e53

IMGP3379.JPG.4b27d8ddc6daca068e3689b9159

Link to comment
Share on other sites

Rankings updated :T:

Παρακαλώ πολύ τους Timoleros & alkibiadhs για να είμαστε δίκαιοι αν θέλουν να παραμείνουν στα rankings να βάλουνε φωτό από το σύστημα τους, αυτό ισχύει επίσης για όλους όσους έχουν ποστάρει σκόρ χωρις φωτό και θέλουν να μπούν στην κατάταξη!

Επίσης Βαγγέλη (kintaro) επειδή είσαι πρώτος με το σκορ που έβγαλες βάλε και εσυ φωτο για να μπείς :)

Ευχαριστώ

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Βαζωντας τις μνημες στο αζωτο για πρωτη φορα μαζι με τον CHAOS...

και μη εχοντας πολυ χρονο για παραπανω ψαξιμο μιας και το αζωτο τελειωνε..βγηκε αυτο..

μπράβο ρε παιδί καλά φαίνονται τα μνημόνια :D

Link to comment
Share on other sites

Πως στο καλό παίζεται με αυτό το MemTweakIt θέλω και εγώ να μάθω τους κανόνες..

To MemTweakIt είναι ένα πρόγραμμα της Asus με το οποίο μπορείς να αλλάζεις τα timings των μνημών μέσα από τα Windows. Δουλεύει σε όλες τις μητρικές δε με chipset Z77.

Μπορείς να το κατεβάσεις από την ASUS

Link to comment
Share on other sites

To MemTweakIt είναι ένα πρόγραμμα της Asus με το οποίο μπορείς να αλλάζεις τα timings των μνημών μέσα από τα Windows. Δουλεύει σε όλες τις μητρικές δε με chipset Z77.

Μπορείς να το κατεβάσεις από την ASUS

Ευχαριστώ aristidi για την απάντηση! Το έχω στο pc μου εδώ και καιρό απλά εκτός από τα βασικά primary timings μετά από εκεί κ πέρα δεν έχω ιδέα τι και πόσο να το κατεβάσω..

currentm.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ aristidi για την απάντηση! Το έχω στο pc μου εδώ και καιρό απλά εκτός από τα βασικά primary timings μετά από εκεί κ πέρα δεν έχω ιδέα τι και πόσο να το κατεβάσω..[\QUOTE]

Αυτό εξαρτάται από τις μνήμες σου τα tertiary timmings είναι οκ

Τα secondary λογικά παίρνουν αρκετό σφίξιμο.

Το μόνο που πρέπει να αλλαχθεί από bios είναι το TWCL δοκίμασε να το βάλεις 7 στο bios.

Τώρα εκ πρώτης όψεως μπορείς να βάλεις :

TRRD 4, DRAM REF 122, TWR 8, TRTP 4, TFAW 20, TWTR 5, TCKE 5

Αλλά όλα αυτά χρειάζονται αρκετές δοκιμές. Άλλαζε μια μια τιμή και τρέχε 32άρι να δεις που είναι σταθερό το σύστημα ανεβάζοντας και ρεύμα στις μνήμες αν χρειασθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα τα δοκιμάσω όλα ένα ένα..Ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση!!

Edit

Κατάφερα και τα πέρασα όλα τα νούμερα ακριβώς όπως μου τα γράψατε αλλά δυστυχώς βγάζω χειρότερα αποτελέσματα.

Intel 3770K @ 4499.99MHz 1.312v ........ venisk ........ 07.16.841s .... 45x100 .... 2x4GB @ 1200MHz .... 10-12-11-28 1T .... P8Z77-V deluxe... gskill RipjawsX

716d.png

dsc05294y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις 9-11-9. Κάτι λάθος έχεις κάνει για να έχεις χειρότερα νούμερα

Γιατί δεν ανοίγει..ίσως φταίει που τις έχω 2400mhz...επίσης ανέβασα τ ρεύμα στο 1.7 για να δουλέψει με αυτές τις ρυθμίσεις που μου έστειλες..να τις κατεβάσω στα 2133;:)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, δεν το ήξερα πως πρέπει να δώσω παραπάνω ρεύμα..θα κάνω δοκιμές με 1.72 1.74 κλπ

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια :)

Που πας ρε Καραμήτρο χωρίς χυμό στις μνήμες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now