Recommended Posts

Συντομα θα αγοράσω καινούριο σκληρό για αποθήκευση και για back-up.. είμαι ανάμεσα σε 3.. Western Digital 1TB Caviar Green WD10EZRX

Samsung 1TB EcoGreen F3 HD105SI και Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EALX τι γνώμη έχετε και τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα αγοράσω καινούριο σκληρό για αποθήκευση και για back-up.. είμαι ανάμεσα σε 3.. Western Digital 1TB Caviar Green WD10EZRX

Samsung 1TB EcoGreen F3 HD105SI και Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EALX τι γνώμη έχετε και τι προτείνετε?

γιατι δεν παιρνεις black??? αυτοι και οι τρεις ειναι αργοπορημενα καραβια....

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις black??? αυτοι και οι τρεις ειναι αργοπορημενα καραβια....

γιατι τον θελει για αποθηκη... δε θα βαλει OS απανω...(που και ο black ειναι χειροτερος απο τη καθηστερηση σε σχεση με το χειροτερο SSD :hehe: )

με τα λεφτα του 1ΤΒ black παιρνει 2ΤΒ green και του μενουνε και ρεστα για φαι-καφε

WD green απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Mου πέρασε απο το μυαλό να αγοράσω τον black κυρίως λόγω εγγύησης για τα 5 χρόνια που δίνει αλλά έτσι και αλλιώς το OS το έχω φορτωμένο σε SSD.. οπότε για αυτό δεν κοιτάω black.. για το συγκεκριμένο μοντέλο green ακούμε καλά λόγια?

Link to comment
Share on other sites

γιατι τον θελει για αποθηκη... δε θα βαλει OS απανω...(που και ο black ειναι χειροτερος απο τη καθηστερηση σε σχεση με το χειροτερο SSD :hehe: )

με τα λεφτα του 1ΤΒ black παιρνει 2ΤΒ green και του μενουνε και ρεστα για φαι-καφε

WD green απο μενα

Εγω εχω δυο black και τον εναν για αποθηκευτικο χωρο,ειναι λιγο πιο γρηγοροι ,εχουν μεγαλυτερη εγγυηση και ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες να προκυψει καποιο προβλημα,αυτο μου το τονισε ο πωλητης απο e-shop,"παρε black διοτι ειναι πιο αξιοπιστοι λογω της εγγυησης" για να δινει η εταιρια 5 χρονια κι οχι 3 χρονια υπαρχει λογος,οσο για τους SSD μπορει να ειναι ταχυτατοι αλλα μακρια,να πας να δωσεις ενα σωρο φραγκα για αστειες χωρητικοτητες δε λεει,εχω βαλει στοχο εναν νεο velociraptor 500αρι με 64mb cashe,φαινεται καλος....ωστοσο εγω προτεινω black γιατι δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο black και τον εναν για αποθηκευτικο χωρο,ειναι λιγο πιο γρηγοροι ,εχουν μεγαλυτερη εγγυηση και ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες να προκυψει καποιο προβλημα,αυτο μου το τονισε ο πωλητης απο e-shop,"παρε black διοτι ειναι πιο αξιοπιστοι λογω της εγγυησης" για να δινει η εταιρια 5 χρονια κι οχι 3 χρονια υπαρχει λογος,οσο για τους SSD μπορει να ειναι ταχυτατοι αλλα μακρια,να πας να δωσεις ενα σωρο φραγκα για αστειες χωρητικοτητες δε λεει,εχω βαλει στοχο εναν νεο velociraptor 500αρι με 64mb cashe,φαινεται καλος....ωστοσο εγω προτεινω black γιατι δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην τιμη...

εεεε αφου το ειπε ο guru της τεχνολογιας απο το eshop....αληθεια θα'ναι.... αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

να'σαι καλα με εκανες και γελασα πρωινιατικα.

το οτι ηθελε να σου παρει παραπανω λεφτα το σκεφτηκες??? λεω εγω τωρα...

γιατι black για OS να το καταλαβω... αλλα για αποθηκη ειναι φαιλ...

εγω εχω ενα black(os pro-ssd εποχης) και 7 green 2TB για αποθηκη... και δεν εχουνε παθει τπτ...

ενας ειδικα δουλευει 24/7/356 εδω και 3+χρονια(τορρεντς)

οσο για τους ssd δε τα ξερεις καλα... ssd παιρνεις για το OS και τα βασικα προγραμματα... ενας 120GB ειναι υπεραρκετος... και πλεον κοστιζει κατω απο 100 ευρω

οι ssd δεν ειναι για να βαζεις μεσα ταινιες και τραγουδια...

για αυτο κανε τη χαρη στον εαυτο σου και αντι για τη ταπα το velociraptor παρε ενα ssd να δεις το φως το αληθινον

Link to comment
Share on other sites

εεεε αφου το ειπε ο guru της τεχνολογιας απο το eshop....αληθεια θα'ναι.... αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

να'σαι καλα με εκανες και γελασα πρωινιατικα.

το οτι ηθελε να σου παρει παραπανω λεφτα το σκεφτηκες??? λεω εγω τωρα...

γιατι black για OS να το καταλαβω... αλλα για αποθηκη ειναι φαιλ...

εγω εχω ενα black(os pro-ssd εποχης) και 7 green 2TB για αποθηκη... και δεν εχουνε παθει τπτ...

ενας ειδικα δουλευει 24/7/356 εδω και 3+χρονια(τορρεντς)

οσο για τους ssd δε τα ξερεις καλα... ssd παιρνεις για το OS και τα βασικα προγραμματα... ενας 120GB ειναι υπεραρκετος... και πλεον κοστιζει κατω απο 100 ευρω

οι ssd δεν ειναι για να βαζεις μεσα ταινιες και τραγουδια...

για αυτο κανε τη χαρη στον εαυτο σου και αντι για τη ταπα το velociraptor παρε ενα ssd να δεις το φως το αληθινον

Ηταν πολυ αστειο τι να σου πω,πανε δες τιμες αν εχουν 10-20? διαφορα αλλα ακομη κι αν ειναι ακριβοι πανω απο αυτη τη διαφορα εχεις παραπανω εγγυηση,2 χρονια δεν ειναι και λιγα,απο κει και περα για τους θεικους ssd,δεν αμφισβητω την ταχυτητα τους αλλα εχω συνηθισει απο παλαιοτερων ετων να αποθηκευω στον εναν δισκο που θα εχω τα windows τα προγραμματα και τα παιχνιδια που θελω,ενω τον αλλο τον εχω για mp3 και βιντεακια,αρα θελω για τον πρωτο τουλαχιστον 250GB και για τον δευτερο πανω απο 500GB,ωστοσο δεν βιαζομαι για ssd,περιμενω να αυξηθουν οι χωρητικοτητες μια που δεν πεφτουν οι τιμες.....

Link to comment
Share on other sites

Picard τώρα μπορείς να πάρεις 120gb ssd με 80 ευρώ για το λειτουργικό και τα προγράμματα σου .. μπορείς να κάνεις συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας ή όπου αλλού με την διαδρομή για ότι αρχεία θα είχες στον βασικό σκληρό σου, στον ssd που είναι δεκάδες φορές ταχύτερος στα πάντα..πάντα...

Όσο για την αποθήκη οι καλύτεροι είναι οι green γιατί καταναλώνουν την λιγότερη δυνατή ενέργεια..

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολυ αστειο τι να σου πω,πανε δες τιμες αν εχουν 10-20? διαφορα αλλα ακομη κι αν ειναι ακριβοι πανω απο αυτη τη διαφορα εχεις παραπανω εγγυηση,2 χρονια δεν ειναι και λιγα,απο κει και περα για τους θεικους ssd,δεν αμφισβητω την ταχυτητα τους αλλα εχω συνηθισει απο παλαιοτερων ετων να αποθηκευω στον εναν δισκο που θα εχω τα windows τα προγραμματα και τα παιχνιδια που θελω,ενω τον αλλο τον εχω για mp3 και βιντεακια,αρα θελω για τον πρωτο τουλαχιστον 250GB και για τον δευτερο πανω απο 500GB,ωστοσο δεν βιαζομαι για ssd,περιμενω να αυξηθουν οι χωρητικοτητες μια που δεν πεφτουν οι τιμες.....

Συγνώμη για το παρακάτω που θα γράψω...αλλά ζείς στον πλανήτη γή? :D

Οι SSDs έχουν πέσει σε έναν χρόνο 80% κάτω!!!

Έχεις κάτσει ποτέ σε PC με SSD σωστά στημένο?

Link to comment
Share on other sites

όντως...η διαφορά στις τιμές από πέρυσι είναι χαοτική...όπως επίσης και η διαφορά στην ταχύτητα σε όλα σε σχέση με τους μηχανικους..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το παρακάτω που θα γράψω...αλλά ζείς στον πλανήτη γή? :D

Οι SSDs έχουν πέσει σε έναν χρόνο 80% κάτω!!!

Έχεις κάτσει ποτέ σε PC με SSD σωστά στημένο?

καλα δε βιαζομαι για ssd κατσε να πεσουν κι αλλο οι τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει υπολογιστή με ssd, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση..κ είναι κ ένα πράγμα που δεν μπορείς να το καταλάβεις με εικόνες πρέπει ν το δεις στην πράξη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πιο πάνω δεν έγραψες ότι δεν πέφτουν? :hehe:

το γραψα επειδη εσυ μας ειπες για μειωση τιμων εως 80%,να γελασω κι εγω λιγακι χοχοχοχ

να παρεις εναν με αξιοπρεπη χωρητικοτητα 250gb θελεις 200+ ευρω αλλα επειδη ζουμε ημερες υποτελειας λογω κρισης κι ειμαστε μεσα στην ανεργια δεν τα δινουμε ευκολα αυτα τα χρηματα εστω και μετα τη μειωση....σε κανα χρονο αμφιβαλω οτι θα υπαρχει χωρητικοτητα δισκου μηχανικου η ssd κατω απο 250gb,τι να παρεις πιο κατω,δεν το καταλαβαινω,καποιοι περισυ που πηραν 60αριδες σιγουρα το μετανιωσαν....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ιδέα πόσο είχαν πέρυσι οι 120άρηδες τέτοια εποχή???

Φέτος έχουν φτάσει τα 80?.

Φυσικά και δεν αγοράζεις SSD για να βάλεις μέσα ταινίες..οπότε με έναν 120άρη πρέπει να έισαι οκ και πετάς επάνω και άλλον ένα ότι θές και είσαι καλυμμένος!

Έχεις κάτσει σε PC με SSD?

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε τον ssd δεν τον παίρνεις για αποθηκευτικό χώρο, 2 πράγματα είναι μεγάλα σε χώρο οι hd ταινίες και τα παιχνίδια..και τα 2 μπορείς να τα αποθηκεύεις - εγκαθιστάς σε διαφορετικό δίσκο!Όπως και την μουσική και τα υπόλοιπα αρχεία κ έτσι έχεις ένα μόνιμο back up που ότι και να πάθει το λειτουργικό δεν χάνεις τα αρχεία σου, κ είσαι πάντα κ παντού πολύ μα πολύ ποιο γρήγορος!

Στον ssd βάζει 2 πράγματα! Λειτουργικό και προγράμματα!

Πχ στο δικό σου pc δεν σε φτάνει 120gb για λειτουργικό και προγράμματα και 1tb για φωτογραφίες μουσική ταινίες κ ότι άλλο βάζεις?

Δεν θα σχολιάσω το θέμα τιμής των 80 ευρώ γιατί μπορεί να τα μαζέψει ο οποιοσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ιδέα πόσο είχαν πέρυσι οι 120άρηδες τέτοια εποχή???

Φέτος έχουν φτάσει τα 80?.

Φυσικά και δεν αγοράζεις SSD για να βάλεις μέσα ταινίες..οπότε με έναν 120άρη πρέπει να έισαι οκ και πετάς επάνω και άλλον ένα ότι θές και είσαι καλυμμένος!

Έχεις κάτσει σε PC με SSD?

Ποιος σου ειπε οτι βγηκανε μονο για το λειτουργικο??? οχι δεν εχω κατσει αλλα εχω ακουσει για 20sec boot,ασε γκοριλακο δε μπορεις να με πεισεις,οταν ο 250GB θα εχει την τιμη που εχουν οι τωρινοι 120gb θα τον τσιμπησω....

Ο καθενας παιρνει δισκο για τις προσωπικες του αναγκες με διαφορετικα κριτηρια,οποτε δε βγαζουμε ακρη....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι βγηκανε μονο για το λειτουργικο??? οχι δεν εχω κατσει αλλα εχω ακουσει για 20sec boot,ασε γκοριλακο δε μπορεις να με πεισεις,οταν ο 250GB θα εχει την τιμη που εχουν οι τωρινοι 120gb θα τον τσιμπησω....

Ο καθενας παιρνει δισκο για τις προσωπικες του αναγκες με διαφορετικα κριτηρια,οποτε δε βγαζουμε ακρη....

Να σου εξηγήσω προσπαθώ, όχι να σε πείσω, αλλά εσύ δεν θές να καταλάβεις.

Δηλαδή με 250άρη είναι καλυμμένος? Αυτές είναι οι συνολικές σου ανάγκες για αποθήκευση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now