thanulee

Corei7 3930k θερμοκρασια

Recommended Posts

Γεια χαρα,

Εχω βαλει τον 3930Κ δεν εχω κανει Ο/C με την Η80 και σε idle εχω γυρω στους 40-45 βαθμους. Η Η80 δεν ειναι στο πισω μερος του κουτιου. Ειναι στο πανω ( cosmos S το κουτι) με 2 ανεμιστηρακια push pull διαταξη. Τα ανεμιστηρακια ειναι στα 2500 rpm απο default με το που εβαλα τα παντα πανω και δεν πεφτουν καθολου αρα εχω και παρα πολυ θορυβο. Εδω να κανω μια παρενθεση και να πω πως εβαλα απλα πανω ολα τα νεα πραγματα με τον παλιο δισκο με OS περασμενο, και δεν εχω κανει ακομα format (δεν ξερω τι ρολο παιζει αυτο στο να λειτουργουν σωστα οι ψυκτρες κτλ.) Ο λογος που δεν εβαλα την Η80 πισω ειναι επειδη δε χωραγαν οι ram (mobo ASUS p9x79 deluxe btw). Aπο ο τι εχω διαβασει μεχρι στιγμης ειναι αρκετα υψηλες οι θερμοκρασιες μου. Η ερωτηση μου ειναι:

α) Παιζει ρολο που η Η80 ειναι στο πανω μερος?

β) Παιζει ρολο που θελει format και δεν εχει καλα καλα drivers πανω η μητρικη?

γ) Μηπως δεν εχει πατησει καλα η ψυκτρα?

δ) Φταιει ισως κατι αλλο?

ty

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Εγώ σου είπα εχθές στο τηλέφωνο πάντως να βγάλεις την μαμά πάστα της H80 και να βάλεις μια άλλη. Εάν έχεις και ανοιχτό συνέχεια το PC όπως μου είπες, σε 2-3 ημέρες που θα έχει πατήσει καλά και θα έχει χρησιμοποιηθεί κιόλας θα δείς θερμοκρασίες καλύτερες.

Το β δεν νομίζω να πάιζει πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εκανα κατι προχειρα τεστ χθες με το OCCT. Σε full load αναλογα το profile της Η80 ειχε: Σε silent profile εφτανε μεχρι 65-67 βαθμους αν θυμαμαι καλα (volt δε θυμαμαι). Σε high profile (εκανε παρα πολυ θορυβο μη ανεκτο για να κατσεις στο δωματιο) επεφτε γυρω στους 60-62? Δε θυμαμαι και πολυ καλα θα το ξαναδω σημερα αλλα πανω κατω αυτα ηταν τα νουμερα. Παρεπιπτοντως απο 3.2 οταν stressαρετε φτανει τα 3.5 χωρις να κανω κατι. Wtf xD

ευχαριστω θα ποσταρω αναλυτικοτερα οταν παω σπιτι

ps. μπορει να λεω και μ...ς και στο silent profile να χτυπαει 70+ και στο high 60+. Οπως και να εχει θα το ξαναδω αργοτερα, αλλα τι ειναι ανεκτο απο θεμα θερμοκρασιας?

Link to comment
Share on other sites

40c idle - 70c full είσαι πάρα πολύ καλά..σιγά σιγά που θα πέφτει η θερμοκρασία λόγο χειμώνα θα δεις διαφορές προς τα κάτω, όπως και θα ανέβουν του χρόνου που θα ξαναμπούμε στις ζέστες!..Ο μόνος τρόπος να έχεις τι ίδιες θερμοκρασίες πάντα είναι να είσαι σε ελεγχόμενο περιβάλλον..δλδ να έχεις μόνιμα ένα a/c αναμμένο σε συγκεκριμένη θερμοκρασία..

Καλώς ήρθες στο forum

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, και εμενα που εχω μεγαλη λοοπα υδροψυξης εχω idle 32-37, (βεβαια ειμαι στα 4.6 με 1.42vcore) γενικα ομως καπου εκει εχω δει της θερμοκρασιες να παιζουν.... το μαξ που λεει η ιντελ ειναι 86 βαθμοι, και εκει θα δεις throttling αν τους φτασεις ( θα σου ριξει την συχνοτητα να πεσουν οι θερμοκρασιες)

εγω θα αλλαζα τους ανεμιστηρες παντως στο h80 και θα εβαζα κατι αλλο...

Noiseblockers

Gentel Typhoons

Cougar

για να παρεις μερικες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αλλαζα τους ανεμιστηρες παντως στο h80 και θα εβαζα κατι αλλο...

Noiseblockers

Gentel Typhoons

Cougar

.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Βασικα εχω διαβασει οτι Ο/C ed cpus παιζουν απο 30-65 βαθμους και εμενα που ειναι στα default ρολογια βλεπω οτι ειναι πολυ πιο ψηλα σε σχεση με αλλους. Αν το οριο ειναι 86 ολα καλα, απλα καπου ειδα οτι το επισημο οριο απο ιντελ ειναι 66,8.

Οσο γιαυτο που λες barfastic, θα δω μεγαλη διαφορα? θα μπορω να μην εχω την Η80 μονο στο silent? ακομα και στο μεσαιο profile κανει πολυ φασαρια

Καλως σας βρηκα :P θα ποσταρω βραδυ αναλυτικα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το λογικότερα για μένα είναι αυτό που σου είπε ο GoriLLakoS λογικά δεν θα έχει πατήσει η ψήκτρα, τώρα κ οι ανεμιστήρες θα κάνουν δουλειά αλλά γιατί να πληρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το λογικότερα για μένα είναι αυτό που σου είπε ο GoriLLakoS λογικά δεν θα έχει πατήσει η ψήκτρα, τώρα κ οι ανεμιστήρες θα κάνουν δουλειά αλλά γιατί να πληρώσεις?

Γιατι κανουν παρα πολυ θορυβο αυτοι οι corsair που εχει. Εχεις την Η100 βλεπω που ειναι αντιστοιχη. Σε ποιο απο τα 3 προφιλ την τρεχεις? Κανει επισης θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο στάδιο από τα 3 που έχει και δεν με ενοχλεί καθόλου..

Υπάρχει κ η πιθανότητα να έπεσες σε κακό κομμάτι επεξεργαστή η να δίνει η μητρική σου παραπάνω ρεύμα από τι χρειάζεται..μπες στο bios και δες πόσο ρεύμα πάει στην cpu.

Link to comment
Share on other sites

βάλε manual mode τιμές στο ρευμα του επεξεργαστή διότι στο automatic ανεβάζει περισσότερο ρεύμα επομένως κ θερμοκρασίες

overclocking και automatic vcore δεν πολυταιριάζουν

Link to comment
Share on other sites

βάλε manual mode τιμές στο ρευμα του επεξεργαστή διότι στο automatic ανεβάζει περισσότερο ρεύμα επομένως κ θερμοκρασίες

overclocking και automatic vcore δεν πολυταιριάζουν

Δεν εχω κανει ο/c, και δε θα κανω. Πρεπει να αλλαξω κατι παραυτα? χρσησιμοποιω το EPU profile στο ΕΖ mode.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ο/c, και δε θα κανω.

sorry m8 , ό,τι να 'ναι διαβάζω , νόμιζα στο αρχικο post οτι έγραφες πως ειναι overclocked.

πάντως ισχύει το ίδιο που σου είπα για σταθερές τιμές στην τάση του επεξεργαστή.

αν και μάλλον δεν εχει πατήσει πολύ καλά η ψύκτρα σου όπως είπε κ ο Κύριος Gorillakos

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θερμοκρασίες έχεις φίλε μου..ξεκίνα το oc γιατί είναι κρίμα τέτοια cpu που την πλήρωσες τόσα χρήματα για να κάθεται στα 3.5ghz και να δουλεύει και το intel speedstep και ν το ρίχνει στα 2ghz!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θερμοκρασίες έχεις φίλε μου..ξεκίνα το oc γιατί είναι κρίμα τέτοια cpu που την πλήρωσες τόσα χρήματα για να κάθεται στα 3.5ghz και να δουλεύει και το intel speedstep και ν το ρίχνει στα 2ghz!!

Αλλοι που εχουν idle 10 βαθμους λιγοτερο και επισης μειον 10 full load με παραπανω ταχυτητες? Εχω διαβασει γενικοτερα οτι οι θερμοκρασιες μου ειναι ψηλες οπως ειναι τωρα, ειδικα για την Η80. Και αν κανω οc αυτοματο, φτανει τα 3,9 τις μνημες τις ριχνει στα 1373 και φτανει temps 77 βαθμους υστερα απο 20 λεπτα. Συμφερει? Αν χρησιμοποιησω ΧΜP Profile τις μνημες τις παει σωστα 1600 και παιζει στα 3,8. Τι ειναι καλυτερο? Γιατι δε σκαμπαζω να βαλω manual τιμες :P

Γενικα θα το αφηνω full load για μερες λογω δουλειας και ανησυχω επειδη οπως ειπες τοσα λεφτα κανει χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κατεβάζεις τον multiplier στο 32 για να μην σου ανεβαίνει? :D

Γινεται αυτο να μη μου ανεβαζει την CPU στο XMP? Καλα θα ηταν να παιζω με λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε full load!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now