chris_1988

Αξίζει o/c και μερική αναβάθμιση;

Recommended Posts

Χαιρετίζω όλα τα παιδιά του φόρουμ! Είμαι πρόσφατο μέλος και τον τελευταίο καιρό σας παρακολουθώ συχνά και ομολογώ ότι σε επίπεδο γνώσεων και βοήθειας σας βρίσκω εξαιρετικούς.

Το τελευταίο 2μηνο περίπου, άρχισα να ψάχνομαι για μια ανανέωση Η/Υ με στόχο κυρίως το gaming σε FPS παιχνίδια (COD, BF3, etc), ορισμένα adventure ( L.A. Noire), και διάφορα άλλα, όπως Skyrim, World of Warcraft etc.

Από εκεί και πέρα, ο υπολογιστής θα χρησιμοποιείται και για τα κλασσικά, ταινίες, μουσική, λίγο photoshop (πιο ερασιτεχνικά πεθαίνεις), και για εργασίες (word, SPSS, etc). Επομένως, η πιο "απαιτητική" διαδικασία θα είναι το gaming.

Στο δια ταύτα. Επειδή στην παρούσα φάση, μου λείπουν 99 cents για να κάνω 1 ?, αναρωτιόμουν, εάν και κατά πόσο το παρών σύστημά μου θα μπορούσε να μου δώσει το κάτι παραπάνω, αν παίρνει καθόλου o/c ή έστω και με μια μικρή αναβάθμιση (πχ: SSD, άλλη VGA) ή καλύτερα να περιμένω μέχρι να φτιάξω κάτι από το μηδέν, το οποίο θα απέδιδε καλύτερα για 2-3 χρόνια.

Το σύστημά μου, αγορασμένο το 2009, με τσάτρα - πάτρα γνώσεις είναι το εξής:

Case: NZXT Tempest

CPU: Intel Core2Duo E7500 @ 2.93GHz

CPU Cooler: Scythe Katana 2

MoBo: DFI Blood Iron P45

RAM: Crucial Ballistix 4GB (2x2GB) DDR2 @800MHz

GPU: NVidia 9600gt 512MB 256-bit (Δεν είναι η συγκεκριμένη που έκανα λινκ, απλά δεν θυμάμαι τον κατασκευαστή και βρίσκομαι εκτός σπιτιού τώρα. Το μόνο που μπορώ να σημειώσω είναι ότι έχει passive cooling, και αν θυμάμαι καλά, το κουτί είχε απ'έξω κάτι σαν Nazgul! :lolling: )

HDDs: (1x) Seagate Barracuda 250GB, 7200rpm, 8MB cache (για λειτουργικό και προγράμματα), και (1x) Western Digital (δεν θυμάμαι κατηγορία) για λοιπά αρχεία.

PSU: Hiper 680W

Monitor: LG W2234S 22" max rez: 1680x1050

Το budget που μπορώ να διαθέσω για SSD και VGA δεν ξεπερνά τα 300-400?, υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει αισθητή διαφορά με το υπάρχων σύστημα (δεν περιμένω όμως και θαύματα) και ότι δεν θα τρώει bottleneck η κάρτα γραφικών από το υπόλοιπο σύστημα.

Αυτά από εμένα, sorry για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες!

Αρχικά το σύστημα σου είναι σχετικά παλιό αλλά δεν το λες για πέταμα. Αναβάθμιση ίσως δύσκολο σε αυτή την πλατφόρμα.

Για αρχή θα έλεγα να πάρεις έναν SSD, και μια κάρτα του τύπου HD7770. Μετά θα έλεγα να βάλεις μια αγγελία για CPU - motherboard - RAM - GPU. και με το budget που θα μαζέψεις μπορείς να στήσεις ένα αξιοπρεπές σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε Chris :T: και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :)

VGA: 660 TI 660ti - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr από 290?

SSD: Να παρακολουθείς αυτό το subforum με τα hot deals και σίγουρα θα βρεθέι κάποιος 120άρης με ~80?

Εάν θέλεις και λίγο παραπάνω μνήμη πάρε ένα 2x4GB Κιτάκι με κόστος περίπου στα ~40? και είσαι οκ 8GB Kit DDR3 - Μνήμες | Skroutz.gr !

Τα υπόλοιπα πράγματ ασου προσωπικά τα βρίκσω σχεδόν οκ. Και λέω σχεδόν γιατί θα μπορουσες να αλλάξεις σιγά σιγά μητρική (με 100? αγοράζει μεταχειρισμένη καλή Z77 πλέον) και αργότερα ένα CPU και να έισαι κομπλε! :)

Link to comment
Share on other sites

P_Under & GoriLLakoS, σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Ήδη οι προτάσεις που μου έχετε κάνει με έχουν βοηθήσει στο να ξεδιαλύνω λίγο το τοπίο και να επικεντρωθώ σε πιο συγκεκριμένα πράγματα.

Έχω δύο επιπλέον ερωτήσεις που μου γεννήθηκαν όμως. Πρώτον, έστω ότι έβαζα μια HD7770 και έναν SSD της OCZ @ 120GB, πιστεύετε πως θα είχα πρόβλημα με τροφοδοτικό ή τα σηκώνει άνετα; Και δεύτερον, Όσον αφορά τις RAM, θα υπάρχει συμβατότητα DDR3 σε DDR2 mobo;

Εφόσον δεν έχετε αναφερθεί σε o/c στον cpu, μάλλον δεν θα παίρνει και άρα να το ξεχάσω, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό αν και παλιό μοντέλο αντέχει πολύ ακόμα. Μνήμες DDR3 δεν μπορείς να βάλεις σε DDR2 μητρική. Γι αυτό σου έγραψα να κοιτάξεις αυτά για αρχή να πάρεις ένα boost, και μετά να κοιτάξεις για αλλαγή πλατφόρμας.

ΟC μπορείς να κάνεις. έχεις κάποια aftermarket ψύκτρα? Κάτσε να δει και κάποιος άλλος - πχ caution το θέμα σου γτ εγώ από DFI δεν ξέρω και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που αντέχει το PSU! Διάβασα ετεροχρονισμένα το post σου για τις DDR3. Αν μπορώ και o/c πάλι καλά! (Το θέμα είναι πώς το κάνω, γιατί είμαι o/c virgin!). Aftermarket ψύκτρα έχω την Scythe Katana 2, όπως αναφέρεται στο αρχικό μου ποστ. Θα περιμένω και επιπλέον feedback λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρκετά τυχερός γιατί δεν έχεις Conroe αλλά 45nm Wolfdale E7500 ο οποίος θα πάει σιγά σιγά στα 4GHz. Η DFI δυστυχώς θέλει αρκετό πιπίλισμα για να την μάθεις, αλλά αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς θα δεις ότι τίποτα δεν είναι δύσκολο. Ξεκίνα εσύ να μπαίνεις στο BIOS, να παίζεις λίγο με FPS, multipliers, Vcore, VTT, FSB Term, διάβασε και μερικά πράγματα στο internet και εδώ είμαστε. Είχα περάσει αρκετό χρόνο με μια DFI P35 UT T2R και έναν E8400, οπότε θυμάμαι πραγματάκια ;) Αν και το P45 έχει λιγάκι πιο χαλαρά latencies οπότε ίσως να μην σε ζορίσει τόσο.

Η μνήμη που έχεις στο σύστημά σου, είναι αρκετή για 24/7 χρήση, ακόμα και για gaming. Δεν αξίζει να ψάξεις για ακόμα δύο DDR2 DIMMs τώρα γιατί πρώτον θα τα πληρώσεις ακριβά και δεύτερον, αν βάλεις και τα 4 πάνω στην DFI θα σου βγει λίγο η πίστη μέχρι να παίξουν σωστά.

Εννοείται ότι ένας 120GB SSD θα δώσει άλλο αέρα στον υπολογιστή σου, ανεξαρτήτως που η μητρική δεν υποστηρίζει SATA3. Πάλι θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά αφού στήσεις το λειτουργικό και ξεκινάς να περνάς τα προγράμματά σου.

Για κάρτα γραφικών θα κοίταζα καλύτερα κάτι σε μεταχειρισμένο. Κάτι 5850 στα 100?, κάτι 5870 στα 140?, κάτι 6950 λίγο πιο πάνω και κάτι 6970 ακόμα λίγο πιο πάνω ;) Αν αφιερώσεις χρόνο θα βρεις αρκετά πράγματα ώστε να εξοικονομήσεις χρήματα από την αγορά κάρτας γραφικών. Εντάξει μια 660 Ti είναι αρκετά πιο δυνατή από την 6950, αλλά όταν εξοικονομείς 100 ευρουλάκια δεν είναι κι άσχημα :D

Μετά υπάρχουν δύο λύσεις. Ή πουλάς μητρική-cpu-mobo και βάζεις χρήματα για μια αξιοπρεπή αναβάθμιση, ή με τα 100? που σου έμειναν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο Quad Q8xxx/Q9xxx και κάνεις την δουλειά σου για αρκετό καιρό ακόμα.

Αν έβλεπα ότι στο άμεσο μέλλον δεν θα μου έμεναν χρήματα για αναβαθμίσεις ή καινούριο PC, θα έκανα αυτό το πραγματάκι ^^ για να δώσω 1.5 χρόνο ακόμα στο PC μου :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

George_o/c σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, υπήρξες κατατοπιστικότατος! Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δεν έχω δοκιμάσει να πάρω από αγγελίες και το φοβάμαι λίγο. Σίγουρα, για να μου το προτείνετε κάτι παραπάνω θα ξέρετε όλοι σας, αλλά ψιλό "φοβάμαι".

Πέρα από αυτό, όπως είπα και πιο πάνω, δεν περιμένω και θαύματα, μια μικρή παράταση αξιοπρεπούς ζωής ευελπιστώ για το σύστημά μου, η οποία από τα ήδη προτεινόμενα, νομίζω σιγά σιγά εξασφαλίζεται.

Στο θέμα πώλησης των κομματιών μου, αναρωτιέμαι για δύο πράγματα. Πρώτον, πόσο θα μπορούσαν να πιάσουν λόγω παλαιότητας, και δεύτερον ποιος θα βρισκόταν να τα αγοράσει;

Κάνοντας μια γύρα στα ηλεκτρονικά καταστήματα, έπεσα πάνω σε αυτή την προσφορά. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513571

Πιστεύετε ότι ταιριάζει σε αυτά που ψάχνω; Αλλά για να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται λίγο πλασματική η προσφορά, γιατί είδα και κάτι αντίστοιχα του ιδίου καταστήματος στα crazy sundays και ήταν σχεδόν όλα εξαντλημένα. Μήπως είναι λίγο κράχτης η προσφορά;

Edited by chris_1988
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μια αγγελία σε διάφορα Ελληνικά forums και τα πουλάς είτε ως πακέτο είτε ξεχωριστά. Τώρα για τιμές δεν ξέρω ακριβώς πόσο μπορούν να "πιάσουν" αλλά θα σου στείλω ένα PM :)

Link to comment
Share on other sites

για μενα φιλε chris επειδη εχουμε πανω κατω το ιδιο εργαλιο και επειδη βλεπω οτι εχεις καποια πραγματα οπως κουτι hdd και psu , παρε εναν amd fx τον ποιο φτηνο μετα μια μητρηκη am3+ την ποιο φτηνη παντα και ραμ 4 η 8gb και μια gtx650 και εχεις ενα πολυ καλυτερο μηχανημα με 300ε!εγω πηγα και εσκασα λεφτα στο παλιο και πηγαν χαμενα το μετανιωσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ακούγεται καθόλου κακή η ιδέα σου Haloed! Απλά θα πρέπει να ρίξω λίγο ψάξιμο, γιατί από AMD δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Καμία προκατάληψη απέναντι στους AMD, απλά δεν έτυχε!

Link to comment
Share on other sites

οχι εκανα την ερευνα μου δεν το ειπα τυχαία 100ε ο fx 50-60ε μια am3+ 20ε τα 4gb ραμ και 120-140ε μια gtx650 δηλαδη καπου στα 300ε.εγω εχω τον e8200 και ειχα δωσει μια 50αρα να παρω μητρηκη να εχει dd3 μνημες κατι ραμ οτι νανε εδωσα μια 50αρα για κουτι χωρις λογο κατι fans και γενικα οτι λεφτα εδωσα χιλιες φορες να ειχα παρει εναν ι3 με μια η67!τωρα εσυ αποφασιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν το budget είναι 400? που αναφέρει ο chris τότε σίγουρα αγοράζει αρκετά καινούρια πραγματάκια.

FX 4170: AMD FX 4170 (s AM3+ , 4.2 GHz , 12 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Mobo: ASROCK 990FX EXTREME3

RAM 8GB: Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance - Μνήμες - plaisio.gr

VGA: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κάρτες Γραφικών :: Asus Radeon HD 7770 1GB GDDR5 HD7770-DC-1GD5 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Για τα 1680χ1050 της οθόνης σου, είναι μια χαρά αυτή τη VGA.

SSD πάρε αργότερα. Δεν είναι κάτι απαραίτητο, όταν ο κύριος στόχος σου είναι το gaming.

Σύνολο των παραπάνω 394?.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ! Ήδη, σήμερα αγόρασα την Sapphire HD 7770 GHz edition O/C, μιας που είναι stand alone και είμαι ήδη αρκετά ικανοποιημένος!

Εν καιρώ, μάλλον θα προχωρήσω στην αναβάθμιση που μου πρότεινε ο jax7480.

Link to comment
Share on other sites

βάλε μια αγγελία για τον υπάρχων setup σου είτε σαν πακέτο (στην αρχή) είτε μεμονωμένα κομμάτια. και αν δεν θες να ασχοληθείς τόσο με overclock μπορείς κάλλιστα να κοιτάξεις κάποιο 970 chipset motherboard - παρόλο που η τιμή της ASRock είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now