Recommended Posts

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.

έχω έναν I5 2400 και 2 μνήμες 2χ4 GB XMS3

ψάχνω να αγοράσω μια μητρική και ένα τροφοδοτικό. κάρτα γραφικών θα αγοράσω αργότερα άρα θα ήθελα να έχει κάρτα η μητρική και οθόνη προς το παρών θα κρατήσω μια crt philips 107E6 που έχω. ανάμεσα σε msi και Gigabyte τι προτείνετε? για μητρική διαθέτω περίπου 100 ευρό.

Link to comment
Share on other sites

ενσωματωμένα γραφικά έχει ο επεξεργαστής σου

την μητρική την θες με γνώμονα να κάνεις τώρα την δουλειά σου ή και για ενδεχόμενη αναβάθμιση στο μέλλον με ξεκλείδωτο επεξεργαστή που θα θες να τον εκμεταλλευτείς?

περιορισμός στο μέγεθος υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

εάν έβρισκα αργότερα κανέναν 2500 ή ι7 όχι ότι είμαι και ειδικός. αλλά πες και μια πρόταση με την επιλογή να μείνω σε αυτόν. αλλά να μπορώ να βάλω μια κάρτα γραφικών καλύτερη αργότερα. βασικα θέλω να κάνω επεξεργασία βίντεο

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα δέσει απλά εγώ σου πρότεινα λύσεις για κάτω από τα 100?

αν δεν σε ενδιαφέρει το overclock και δεν πρόκειται να πειράξεις ακόμα και ξεκλείδωτο επεξεργαστή η προτίμηση σου ειναι too much

αν μελλοντικά πας σε ξεκλείδωτο επεξεργαστή και έχεις σκοπό να τον πειράξεις πήγαινε σε Z77 chipset

απλά να ξέρεις πως σε αυτήν την περίπτωση καλύτερο bios έχουν κατά σειρά οι ASUS μητρικές, μετά Gigabyte και μετά MSI (προσωπική άποψη πάντα)

ελπίζω να μην σε μπέρδεψα! ότι απορία έχεις ρωτάς

edit: επειδή το ανέφερες όλες οι μητρικές κάνουν για i3/i5/i7 sandy bridge ή ivy bridge και όχι μόνο για i3 ή i5 ή i7

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς πρέπει να αποφασίσεις γιατί δουλειά το θες, για την μελλοντική αναβάθμιση που θες να σου προσφέρει αλλά και μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

για να μην μακρηγορώ θα σου πω τι θα έπαιρνα αν ήμουν στην θέση σου

α) αν δεν ήθελα να ασχοληθώ με overclock ή με μελλοντική αναβάθμιση επεξεργαστή (i5 2500k/i7 2600k/ i5 3570k/ i7 3770k) θα κοίταζα σε πιο οικονομικές λύσεις με σειρά προτίμησης

1) Gigabyte GA-B75M-D3H

2) Asrock B75 Pro3

3) Gigabyte GA-H77M-D3H

β) αν θες να εισαι καλυμένος και θες να δοκιμάσεις να υπερχρονίσεις μελλοντικό επεξεργαστή απο τους παραπάνω αλλά δεν θες να δώσεις και μια περιουσία θα κοίταζα τις παρακάτω με σειρά προτιμησης μέχρι 110?.

1) Asus P8Z77-M

2) Gigabyte GA-Z77M-D3H

3) MSI Z77A-G43

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχω καταλήξει σε δυο αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις να θυμίσω ότι έχω τον i5 2400.

http://www.visionstu...?id=29359&cat=3

http://www.plaisio.g...R3-Z77-DS3H.htm

1. στη σελίδα του πλαισίου γράφει έξοδοι Κάρτας Γραφικών HDMI Port αυτό σημαίνει ότι η οθόνη μου πρέπει να έχει hdmi? προς το παρόν θα κρατήσω τη παλιά οθόνη που έχω μια crt που έχει είσοδο vga. θα κάνω δουλειά μου?

2. υποστηρίζουν virtu και οι δυο μητρικές? εάν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής υποστηρίζει. το χρειάζομαι?

3. τι τροφοδοτικό να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχω καταλήξει σε δυο αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις να θυμίσω ότι έχω τον i5 2400.

http://www.visionstu...?id=29359&cat=3

http://www.plaisio.g...R3-Z77-DS3H.htm

1. στη σελίδα του πλαισίου γράφει έξοδοι Κάρτας Γραφικών HDMI Port αυτό σημαίνει ότι η οθόνη μου πρέπει να έχει hdmi? προς το παρόν θα κρατήσω τη παλιά οθόνη που έχω μια crt που έχει είσοδο vga. θα κάνω δουλειά μου?

2. υποστηρίζουν virtu και οι δυο μητρικές? εάν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής υποστηρίζει. το χρειάζομαι?

3. τι τροφοδοτικό να βάλω?

Φτιάξε τα link σου μιάς και δέν λειτουργούν.

Για το 3 ώς απάντηση θα έδινα ότι... να βάλεις κάποιο ποιοτικό και με WATTs που θα καλύψουν με λλοντικές αναβαθμίσεις σου. Το τροφοδοτικό και καλό μάλιστα είναι κάτι που μένει ώς συνήθως. Προτίμησε, corsair/bequiet ή κάποιο νέας σειράς της coolermaster. Τί κάρτα γραφικών σκοπεύεις να βάλεις αργότερα. Υπάρχει περίπτωση να ασχοληθείς με sli/crossfire...

Δώσε λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

μια κάρτα γραφικών θα μπει. θα ήθελα να κάνω επεξεργασία βίντεο.

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1155 GA-H77-DS3H GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Gigabyte Z77-DS3H (s 1155, Z77, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

εάν πήγαινα σε B75 τι θα έχανα σε σχέση με τις παραπάνω? το virtu το χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τελικά παρέλαβα σήμερα το πακέτο. αλλά έχω το εξής θέμα, έχω cd παλιό ide. η μητρική δεν παίρνει ide συσκευές. μέχρι να αγοράσω ένα έλεγα να βάλω μια κάρτα από pci σε ide που έχω σε αυτόν τον υπολογιστή. λόγο παλαιότητας λέτε να κάνει? η θα δημιουργήσω κανένα θέμα?

Link to comment
Share on other sites

τελικά αγόρασα ένα dvd. αλλά έχω κάποια άλλα θέματα.

1) έχω βάλει 2 μνήμες από 4gb η μια δηλαδή 8 στο σύνολο και μου βγάζει αυτό που βλέπετε στην εικόνα είναι νορμάλ αυτό?

Imageshack - 79212888.png

2) έβαλα τα windows 7 και μου έκανε restart ο υπολογιστής από μόνος του. υπάρχει περίπτωση να φταίει το cd που έκανα format? τωρα εβαλα τα xp να δω πώς θα πάει

3) στη διαχείριση συσκευών βρίσκει μια συσκευή άγνωστη και δεν βρίσκω drivers όπως και για κάποιο ελεγκτή απλών συσκευών επικοινωνιών pci

Link to comment
Share on other sites

1)32bit λειτουργικό είναι, μια χαρά στις αναγνωρίζει 3.4GB

3) ανέβασε μια εικόνα από την περιγραφής του ελεγκτή στο tag Details κάνοντας δεξί κλικ Properties πάνω του

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Ποιες επανεκκινήσεις? σου έβγαλε κάποια μπλε οθόνη κάποιο μν? είναι πολύ αόριστο έτσι όπως το λες..αν ήταν θέμα hardware θα στο έκανε και στα xp..

Link to comment
Share on other sites

μόλις των άνοιγα μετά από μερικά λεπτά χωρίς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο ξαφνικά χωρίς να βγάζει ούτε μπλε οθόνες ούτε τίποτα έκανε επανεκκίνηση μόνο του

και κάτι που ξέχασα οι θερμοκρασίες νορμάλ 36 έως 38

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now