v1rtualz

New member: Hi!

Recommended Posts

Γεια χαρα λοιπον! Ειμαι pc enthusiast απο το '98 αλλα μόλις πριν ενα χρόνο ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να φτιαξω τον πρωτο υπολογιστη που θα ηταν εξ' ολοκληρου δικος μου και θα μπορουσα να πειραματιστώ με αυτον. Διαθετω:

FX-8150 + Corsair H60 Cooling system

Corsair Vengeance 4x4GB @ 1600Mhz / 1.5V (9-9-9-24)

ASUS Sabertooth 990fx (1308 BIOS) (μολις ειδα οτι βγηκε το 1503, παω για update)

Asus 6950 2GB

OCZ Agility 3 120gb

Όλα είναι σε stock clocks και firmwares (εκτος απο μητρικη) και τωρα που αρχιζουν τα κρυα λέω να πειραματιστώ λίγο. Μου πρότεινε ενας φιλος μου το site και θέλω την γνωμη σας απο που να ξεκινήσω. Εγω λεω να κανω ενα OC στον επεξεργαστη και ενα flasharisma 6970 στην καρτα γραφικων. Με την δικια σας βοηθεια εννοειται γιατι είναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με κατι τετοιο.

:que:...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες v1rtualz :)

Έχεις μαζέψει αρκετά "παιχνιδιάρικο" hw, αλλά ξεκίνα με τα εύκολα, δηλαδή την κάρτα. Είναι κλασική reference με μαύρο pcb και διακοπτάκι για δεύτερο bios;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

NOMIZΩ ότι ο διακόπτης σε αυτή την κάρτα δεν είναι για bios, αλλά για τις επιπλέον θύρες DP. Αλλά και πάλι πρέπει να ξεκλειδώνει :)

http://www.overclock.net/t/1076017/can-asus-eah6950-dcii-2di4s-2gd5-be-unlocked-to-6970

http://www.overclock.net/t/1159688/asus-dcii-6950

Link to comment
Share on other sites

Pfff, same.Με 6970 rom Δεν μπορω να φτασω στο login screen του λειτουργικου. Στο loading, freezarei το pc με μαυρη οθόνη. Λέω να ξεκινησω με CPU...με την ψυξη που έχω, ποσα Ghz πρεπει να εχω ως στοχο να φτασω;

Link to comment
Share on other sites

NOMIZΩ ότι ο διακόπτης σε αυτή την κάρτα δεν είναι για bios, αλλά για τις επιπλέον θύρες DP. Αλλά και πάλι πρέπει να ξεκλειδώνει :)

και καλά...

στις 2 δικές μου γύριζε κανονικά από το flashaρισμένο BIOS στο μανίσιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει σαν dual bios switch αλλα δεν μπορεσα να μπω στο λειτουργικο με 6970 rom. το flashara με δεξια τον διακοπτη και το pc απλα δεν ανοιγε. εφτανα στο login screen και εβγαζε κατι μπλε γραμμες στην οθονη και freezare. πηγα τον διακοπτη αριστερα και ανοιξε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

61°C σε φορτιο ειναι αρκετα κομπλε απλα μαλλον δεν προλαβαινει να ζεσταθει οσο θελει για να δεις την ρπαγματικη θερμοκρασια σε φορτιο!

welcome btw ψηλέ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now