POLYDOROS

Νέος Υπολογιστής στα 1000 ευρώ

Recommended Posts

Για τον OCZ Vertex 4, αν δεν σου χρειάζεται για τώρα ο 128αρης, πάρε τον 64αρη.

Αργότερα αν έχεις τα λεφτά, αγοράζεις ακόμα έναν ίδιο, αν σου χρειαστεί παραπάνω χώρος και τους βάζεις να παίξουν σε RAID0 στη μητρική σου.

Εναλλακτική πρόταση ο Samsung 830 64GB.

Link to comment
Share on other sites

Για τον OCZ Vertex 4, αν δεν σου χρειάζεται για τώρα ο 128αρης, πάρε τον 64αρη.

Αργότερα αν έχεις τα λεφτά, αγοράζεις ακόμα έναν ίδιο, αν σου χρειαστεί παραπάνω χώρος και τους βάζεις να παίξουν σε RAID0 στη μητρική σου.

Εναλλακτική πρόταση ο Samsung 830 64GB.

σε θέμα ταχύτητας και ποιότητας φίλε μου πως τα πάει?

Δεν το προτείνω εγώ το προτείνουν όλοι όσοι ασχολούνται με υπολογιστές! Η amd φτιάχνει επεξεργαστές για φτηνούς υπολογιστές και γενικά για όσους πρέπει να κάνουν υποχωρήσεις στα έξοδα με τίμημα χειρότερες επιδόσεις από τους intel!

οκ φίλε μου οπότε καλά τον έχω βάλει αυτόν σαν επεξεργαστή!

Διαφωνώ με αυτή την κάρτα, και με την απλή 660ti μια χαρά θα είσαι, αν θες παραπάνω πάρε την 670.

εμένα μου πρότειναν της Gigabyte εσύ τι λες?

ΔΆδικο έχει? σου είπαμε τόσες φορές μην βάζεις μηνύματα το ένα κάτω από το άλλο κ εσύ εκεί, επιμένεις!

φίλε μου όταν κάποιον σε ένα φόρουμ τον αποκαλείς επικίνδυνο σημαίνει πως τον φοβάσαι για hack και το ότι δεν κάνω edit δεν υπάρχει κανονισμός στα forum τώρα αν το έβαλαν εδώ οκ...αλλά τι edit να κάνεις και γιατί κάνεις quote το μήνυμα σου και γράφεις το συμπληρωμένο..απλά..

Για τον OCZ Vertex 4, αν δεν σου χρειάζεται για τώρα ο 128αρης, πάρε τον 64αρη.

Αργότερα αν έχεις τα λεφτά, αγοράζεις ακόμα έναν ίδιο, αν σου χρειαστεί παραπάνω χώρος και τους βάζεις να παίξουν σε RAID0 στη μητρική σου.

Εναλλακτική πρόταση ο Samsung 830 64GB.

τελικά επέλεξα τον 128 όπου θα τον δεις στην σελίδα 6 όλη την σύνθεση μου αναβαθμισμένη...

2048MB Gigabyte GeForce GTX 660 Ti Windforce 2X OC Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

καλησπέρα σας θα κάνω μερικές προτάσεις και να μου πείτε αν είναι καλές...

Corsair Carbide 500R Mid Tower Μαύρο

? 98,78

Samsung DVD + -R/RW/DL/RAM SATA, μαύρο

? 17,05

8GB Corsair Vengeance LP Μαύρη DDR3-1600

? 32,50

Seagate Barracuda 7200.14 1000GB ST1000DM003 64MB 3,5 "(8,9 cm) SATA 6Gb /

? 63,66 *

Intel Core i5 3570K 4x 3.40GHz So.1155 BOX

? 198,56 *

Gigabyte GA-Z77X-Intel Z77 d3h So.1155 Dual Channel DDR3 ATX Retail

? 118,85 *

2048MB Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WINDFORCE 2X σύνδεση PCIe x16 3,0 (Retail)

? 268,83

Samsung 128GB 830 Series 2,5 "(6,4cm) SATA 6Gb / s MLC (MZ-7PC128B/WW)

? 82,46 *

630 Watt είναι ήσυχο! Καθαρή Ισχύς CM L8 Modular 80 + Bronze

? 72,83

Μερικό σύνολο:

? 953,52

αυτή είναι η νέα σύνθεση μου όποιος θέλει ας σχολιάσει παρακαλώ για βοήθεια

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όταν κάποιον σε ένα φόρουμ τον αποκαλείς επικίνδυνο σημαίνει πως τον φοβάσαι για hack και το ότι δεν κάνω edit δεν υπάρχει κανονισμός στα forum τώρα αν το έβαλαν εδώ οκ...αλλά τι edit να κάνεις και γιατί κάνεις quote το μήνυμα σου και γράφεις το συμπληρωμένο..απλά..

Το forum είναι μια ανοιχτή κοινότητα που λειτουργεί με τους γραμμένους σαν όρους χρήσεις, κ τους "άγραφους" κανόνες που έχουν θεσπιστεί εδώ και πολλά χρόνια.

Καμία σχέση, σε έγραψε επικίνδυνο επειδή δεν συμμορφώνεσαι με τους κανόνες του παιχνιδιού.Και εκνευρίζεις με τον τρόπο σου τους υπόλοιπους χρήστες.

1)Όλα τα μν μου γράφεις το ένα κάτω από τ άλλο μπορούν ν μπουν σε ένα ενιαίο μήνυμα, διαφορετικά κουράζει!

2)Το quote γίνεται για να καταλάβει κάποιος που μπαίνει τώρα στην συζήτηση σε ποιον απαντάς!

Σ αρέσει δεν σ αρέσει έτσι δουλεύει το σύστημα, φτιάξε το δικό σου forum με τους δικούς σου κανόνες.

Τώρα στο θέμα μας, μια χαρά είναι το pc που έφτιαξες!

Link to comment
Share on other sites

Το forum είναι μια ανοιχτή κοινότητα που λειτουργεί με τους γραμμένους σαν όρους χρήσεις, κ τους "άγραφους" κανόνες που έχουν θεσπιστεί εδώ και πολλά χρόνια.

Καμία σχέση, σε έγραψε επικίνδυνο επειδή δεν συμμορφώνεσαι με τους κανόνες του παιχνιδιού.Και εκνευρίζεις με τον τρόπο σου τους υπόλοιπους χρήστες.

1)Όλα τα μν μου γράφεις το ένα κάτω από τ άλλο μπορούν ν μπουν σε ένα ενιαίο μήνυμα, διαφορετικά κουράζει!

2)Το quote γίνεται για να καταλάβει κάποιος που μπαίνει τώρα στην συζήτηση σε ποιον απαντάς!

Σ αρέσει δεν σ αρέσει έτσι δουλεύει το σύστημα, φτιάξε το δικό σου forum με τους δικούς σου κανόνες.

Τώρα στο θέμα μας, μια χαρά είναι το pc που έφτιαξες!

ok φίλε μου μίλησα με τον admin και το λύσαμε το θέμα...

όσο αφορά απαντάω γενικά γιατί απλά δεν ξέρω πόσοι θα μπουν από την αρχή να δουν τι έχω κάνει και τι στο τέλος...και μιας και το σύστημα το έβαλα στην 6η σελίδα....το ξανά έβαλα εδώ για να θυμηθούμε τις αλλαγές...αυτό..

ευχαριστώ για την βοήθεια σου...καλό μου φαίνεται και εμένα...και έψαξα για κάτι φθηνό σε Ελλάδα αλλά τίποτα όλα ακριβά και όταν λέμε ακριβά εννοούμε πολύ ακριβά σε σχέση με εκεί....σκέψου ότι μόνο η μητρική εδώ έχει 20 ευρώ παραπάνω...

να κάνω τώρα μια ακόμα ερώτηση.....όσο αφορά το socket που διάλεξα τι θα γίνει θα υπάρχουν αναβαθμίσεις ?...γιατί κάτι άκουσα ότι είναι τα τελευταία του...πες ότι τα παίρνω αυτά με βγαίνει καμιά 5ετία και βάλε...κάνω αλλαγή σε κάρτα γραφικών σίγουρα τότε..και έπειτα τι γίνεται όσο αφορά επεξεργαστή?.....μιας και είναι s1155???

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

πες ότι τα παίρνω αυτά με βγαίνει καμιά 5ετία και βάλε...

Καταρχήν ξέχασέ την αυτή την λογική, ένα pc το φτιάχνεις για μια 3ετία το πολύ για να σε κρατήσει αξιοπρεπώς μετά γίνεται ένα μικρό κουβαδάκι που απλώς κάνεις την δουλειά σου.

Δέυτερον, το ποσό που θα δώσεις δεν θα σου εξασφαλίσει για κανένα λόγο πως θα παίζεις μετά από 5 χρόνια, μα 5?? σε 5 χρόνια λογικά δεν θα κουμπώνουν καν οι κάρτες γραφικών στην μητρική σου!

Όπως εξελίσσονται οι επεξεργαστές εξελίσσονται και οι μητρικές, δεν μπορεί να μείνει πίσω η τεχνολογία των μητρικών για να έχεις την ίδια μητρική 5 χρόνια.

Άρχισε να σκέφτεσαι ρεαλιστικά, σήμερα του χρόνου σε 2 χρόνια θα είσαι άρχοντας θα παίζεις τα πάντα αξιοπρεπώς, για μετά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς πως θα είναι τα πράγματα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το socket 1155 αλλάζει την επόμενη άνοιξη πάνω, κατώ. Ο 3770Κ θα είναι μάλλον οτι πιο δυνατό θα δέχεται.

ναι αλλά κάτι άκουσα για νέους επεξεργαστές..?...δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο

Καταρχήν ξέχασέ την αυτή την λογική, ένα pc το φτιάχνεις για μια 3ετία το πολύ για να σε κρατήσει αξιοπρεπώς μετά γίνεται ένα μικρό κουβαδάκι που απλώς κάνεις την δουλειά σου.

Δέυτερον, το ποσό που θα δώσεις δεν θα σου εξασφαλίσει για κανένα λόγο πως θα παίζεις μετά από 5 χρόνια, μα 5?? σε 5 χρόνια λογικά δεν θα κουμπώνουν καν οι κάρτες γραφικών στην μητρική σου!

Όπως εξελίσσονται οι επεξεργαστές εξελίσσονται και οι μητρικές, δεν μπορεί να μείνει πίσω η τεχνολογία των μητρικών για να έχεις την ίδια μητρική 5 χρόνια.

Άρχισε να σκέφτεσαι ρεαλιστικά, σήμερα του χρόνου σε 2 χρόνια θα είσαι άρχοντας θα παίζεις τα πάντα αξιοπρεπώς, για μετά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς πως θα είναι τα πράγματα στο μέλλον.

φίλε μου εγώ να σκεφτώ..και μακάρι να μπορούσα να κάνω υπολογιστή με lga2011 αλλά δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα να διαθέσω τόσα πολλά που σίγουρα θα έχει διαφορά από αυτά που έβαλα τώρα που είναι μια καλή λύση για μια 3 έτη

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ να σκεφτώ..και μακάρι να μπορούσα να κάνω υπολογιστή με lga2011 αλλά δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα να διαθέσω τόσα πολλά που σίγουρα θα έχει διαφορά από αυτά που έβαλα τώρα που είναι μια καλή λύση για μια 3 έτη

Μια χαρά είναι για μια 3 ετία και αν θες στα 2 χρόνια βάζεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών και συνεχίζεις να παίζεις τέρμα.Αλλά μέχρι εκεί.

Ξέχνα το και αυτό, δεν έχει κανένα νόημα αν δεν κάνεις σοβαρή επεξεργασία video ή κάτι παρόμοιο να πας στο 2011. Ξεκαθάρισε αυτό στο μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για μια 3 ετία και αν θες στα 2 χρόνια βάζεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών και συνεχίζεις να παίζεις τέρμα.Αλλά μέχρι εκεί.

Ξέχνα το και αυτό, δεν έχει κανένα νόημα αν δεν κάνεις σοβαρή επεξεργασία video ή κάτι παρόμοιο να πας στο 2011. Ξεκαθάρισε αυτό στο μυαλό σου.

ναι φίλε μου αλλά αν ο τελευταίος επεξεργαστής είναι αυτός που λέει το παιδί ποιο πάνω και δεν βγάλουν άλλον εγώ μετά μέχρι 690 θα μπορώ να πάρω...αν από εκεί και πέρα αλλάξουν και το pci-e

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις επεξεργαστή! Θα τα πουλήσεις και θα πάρεις άλλα..μα καλά σκέφτεσαι σήμερα τι θα αγοράσεις σε 3-4 χρόνια? Ειλικρινά ΔΕΝ θα είναι αναβάθμιση το 2016 ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ επεξεργαστής του 1155 ή του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις επεξεργαστή! Θα τα πουλήσεις και θα πάρεις άλλα..μα καλά σκέφτεσαι σήμερα τι θα αγοράσεις σε 3-4 χρόνια? Ειλικρινά ΔΕΝ θα είναι αναβάθμιση το 2016 ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ επεξεργαστής του 1155 ή του 2011.

δεν είναι αυτό φίλε μου απλώς θέλω ότι πάρω να μην πάει για πέταγμα πχ τώρα αυτό που θα φτιάξω μπορώ να το πουλήσω σε 3 χρόνια στα ίδια λεφτά μιας και θα τα πάρω από έξω....απλά ερωτήσεις κάνω...μιας και η τεχνολογία δεν λέει να σταματήσει και μου την δίνει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια λεφτά να πουλήσεις τα σημερινά κομμάτια σε 3 χρόνια ;;; Με τίποτα όμως ; Σε 8 μήνες ήδη θα αξίζουν τα μισά.

Η τεχνολογία πάντα θα προχωράει, από εσένα εξαρτάται τι θα κάνεις με αυτό, αν θες κάθε φορά το πιο καινούργιο, ε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια λεφτά να πουλήσεις τα σημερινά κομμάτια σε 3 χρόνια ;;; Με τίποτα όμως ; Σε 8 μήνες ήδη θα αξίζουν τα μισά.

δεν κατάλαβες καλά εννοώ πως το μηχάνημα αν το αγοράσω σήμερα στα λεφτά που βλέπεις είναι τιμή από έξω θα βρω τιμή από εδώ πόσο έχουν και θα δούμε τις διαφορές...κομπίνα με λίγα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορείς, η τεχνολογία τρέχει με τρελούς ρυθμούς, σε 3 χρόνια τα πράγματα που θα αγοράσεις τώρα θα έχουν το πολύ το 1/3 από αυτά που θα δώσεις. Αυτή η συζήτηση δεν θα γινόταν αν είχες πολλά λεφτά, θα έμπαινες σε ένα ελληνικό κατάστημα θα αγόραζες ότι ακριβότερο υπάρχει κ τέλος..Εφόσον λοιπόν δεν σου περισσεύουν συμβιβάσου με αυτό το εξαιρετικό pc που έφτιαξες κ σταμάτα να σκέφτεσαι τι θα γίνει σε 3 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Πολύδωρε κομπιναδόρε :hehe::hehe:

φίλε Σπύρο συγνώμη αν εδώ έχει 1500 ευρώ. και το πάρω εγώ από έξω 950 πες...και σε 3 χρόνια το φτάσω σε τιμή 800 δεν θα μπορέσω να το δώσω...?....σαν να είναι Ελληνικά τα προϊόντα?

Link to comment
Share on other sites

Από "έξω" έχουν διαφόρες στην τιμή πόσο, 20-30? ας πούμε; Σε 3 χρόνια ΔΕΝ το πουλάς στην ίδια τιμή. Πουλάς σήμερα μια GTX480 του 2010 στα ?500 ;;

Σε 3 χρόνια στα έστω ?800 θα παίρνεις κάτι δύο φορές πιο καλό από το τωρινό.

Link to comment
Share on other sites

Από "έξω" έχουν διαφόρες στην τιμή πόσο, 20-30? ας πούμε; Σε 3 χρόνια ΔΕΝ το πουλάς στην ίδια τιμή. Πουλάς σήμερα μια GTX480 του 2010 στα ?500 ;;

Σε 3 χρόνια στα έστω ?800 θα παίρνεις κάτι δύο φορές πιο καλό από το τωρινό.

φίλε μου δεν κατάλαβες και πάλι τι εννοώ σύγκρινε τα με τιμές της Ελλάδας...

η διαφορά είναι μεγάλη 30 στο κάθε ένα να βάλεις βγαίνει 200 ευρώ με 300 παραπάνω

και οκ να τα δώσεις σε κομμάτια πόσο δηλαδή στην μισή τιμή πχ αν τότε πουλιούνται αυτά 150 να τα δώσεις 100

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορείς, η τεχνολογία τρέχει με τρελούς ρυθμούς, σε 3 χρόνια τα πράγματα που θα αγοράσεις τώρα θα έχουν το πολύ το 1/3 από αυτά που θα δώσεις. Αυτή η συζήτηση δεν θα γινόταν αν είχες πολλά λεφτά, θα έμπαινες σε ένα ελληνικό κατάστημα θα αγόραζες ότι ακριβότερο υπάρχει κ τέλος..Εφόσον λοιπόν δεν σου περισσεύουν συμβιβάσου με αυτό το εξαιρετικό pc που έφτιαξες κ σταμάτα να σκέφτεσαι τι θα γίνει σε 3 χρόνια!

^^ ακριβώς οτι λεει ο venisk.

το pc θα είναι τούμπανο.

καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για merge σε καμιά 15αριά posts.

@POLYDOROS: Υπάρχει και το edit button για να μην κάνεις απανωτά posts. Επίσης υπάρχει καιτ ο κουμπάκι multi-quote για να κάνεις πολλά quotes μαζί και να προσθέτονται σε ένα post.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αυτή είναι η 15η φορά που κάποιος του λέει να κάνει edit και quote...προσωπικά έκατσα ακόμα και του εξήγησα τους λόγους που το κάνουμε αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

^^ ακριβώς οτι λεει ο venisk.

το pc θα είναι τούμπανο.

καλορίζικο

ευχαριστώ....αν κάτι αλλάξει μέχρι να το πάρω θα ρωτήσω για να πάρω γνώμες..γιατί άμεσα δεν βλέπω να το παίρνω ......βγήκα εκτός με κάτι λεφτά που περίμενα να πάρω και δεν θα το πάρω ακόμα

Ετοιμάζομαι για merge σε καμιά 15αριά posts.

@POLYDOROS: Υπάρχει και το edit button για να μην κάνεις απανωτά posts. Επίσης υπάρχει καιτ ο κουμπάκι multi-quote για να κάνεις πολλά quotes μαζί και να προσθέτονται σε ένα post.

Ευχαριστώ :)

μόνο που το multi δεν έχω μάθει ποτέ να το χρησιμοποιώ και απλά μερικές φορές το ξεχνάω...

Γιώργο αυτή είναι η 15η φορά που κάποιος του λέει να κάνει edit και quote...προσωπικά έκατσα ακόμα και του εξήγησα τους λόγους που το κάνουμε αλλά δεν...

μόνο που φίλε μου δεν με βοηθάει τόσο το να κάνω μαζικά quote και edit για ποιο πράγμα?...δεν γράφω κάτι επιπλέον ερώτηση extra έκανα και δεν μπορείτε να μου πείτε ότι δεν γίνεται

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

όνο που φίλε μου δεν με βοηθάει τόσο το να κάνω μαζικά quote και edit για ποιο πράγμα?

Ούτε εμάς μας βοηθάει αυτό που κάνεις, δεν συμμορφώνεσαι.

βγήκα εκτός με κάτι λεφτά που περίμενα να πάρω και δεν θα το πάρω ακόμα

Ας κλειδώσει το θέμα, δεν θα το πάρει τελικά ...Τσάμπα τόσος κόπος..δεν στα έλεγα Γιώργο?

Game Over

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now