SkillGamer

Αναβάθμιση GPU

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να αναβαθμίσω το PC μου και ποίο συγκεκριμένα την κάρτα γραφικών ...

Το PC μου αποτελείται :

AMD Phenom ii x4 955 3.2

8 gb ram ddr3 1600mhz

asus m4a87td evo

HD 6770 1 GB

320 GB HDD

samsung 830 128 GB SSD

Σκέφτομαι να πάω για HD 7850 και να την κάνω Overclock στα 1100-1200 στο Core Clock

To Bugdet μου είναι 200-230 ευρώ

Επίσης για το τροφοδοτικό είμαι λίγο επιφυλακτικός ...

PSU : LC6650GP3 V2.3

Έχω βγάλει και φωτογραφία το ταμπελάκι από το PSU : ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Θα μπορέσω να τρέξω το παραπάνω PC με την HD 7850 (Stock και Overclocked)

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :)

Αρχικά δεν μας ανάφερες την gaming ανάλυσή σου. Το psu σου πράγματι δεν είναι κάτι αξιόλογο αλλά θεωρώ ότι αν κάνεις σωστό balancing στις δύο γραμμές δεν θα έχει πρόβλημα με την 7850 που θέλεις να πάρεις. Επίσης μην κινηθείς για > 7850 με το Deneb.

Link to comment
Share on other sites

H ανάλυση της οθόνης μου είναι 1920X1080

Εννοείς να μην πάω σε κάποια 7870,7950 ???

Σκέφτομαι να το κάνω OC και τον CPU στα 3.6 με Stock Voltage το έχω ξαναδοκιμάσει ...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα ανεβάσεις το cpu χωρίς επιπλέον τάση, δεν σημαίνει ότι δεν ανεβάσεις και την κατανάλωσή του. Επίσης μια 7950 θα απαιτεί περίπου 60watt επιπλέον (average) αλλά tbh δεν είναι εκεί το θέμα.

Ακόμα και το psu να δείξει χαρακτήρα και να αντέξει τον o/ced 955 μαζί με την 7950, αμφιβάλω αν θα δεις σημαντικές διαφορές σε αρκετά παιχνίδια μεταξύ 7850 και 7950 λόγω του επεξεργαστή σου. Αν από την άλλη υπάρχει στα πλάνα και αναβάθμιση cpu, τότε ίσως η 7950 ή κάποια αντίστοιχη nvidia να αποτελούν λογική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ σκέφτομαι να πάω για HD 7850 και να την ανεβάσω στα 1100-1200 όπως ανέφερα προηγουμένως ...

Μετά από 1-1.5 χρόνο θα κάνω αναβάθμιση τον CPU ???

Θα είμαι ΟΚ με τον 955 3.6 και την HD 7850 στα 1100 ???

Επίσης έχω δει και για την GTX 660 εσύ που λες να πάω σε αυτήν ή στην HD 7850 ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να πάρω την HD 7850 2GB και να την ανεβάσω στα 1100-1200 όπως είπα ...

Μετά από 1-1.5 χρόνο θα κάνω αναβάθμιση στον CPU

Επίσης είδα και την GTX 660 σαν επιλογή εσύ ποία προτείνεις να πάρω αυτήν ή την HD 7850 2GB ???

Link to comment
Share on other sites

H 660 (όχι Τi) είναι περίπου 12% ταχύτερη ΑΛΛΑ:

την 7850 μπορείς ευκολότερα να την βρεις και μεταχειρισμένη σε σκοτωμένη τιμή, συν ότι ακόμα και καινούργια η τιμή είναι καλύτερη. Επιπλέον η 7850 θα είναι πιο άνετη με το psu σου και clockάρει και καλά. Γενικά νομίζω ότι είναι πιο ταιριαστή επιλογή, για το σύστημά σου η AMD. Και αν θέλεις την άποψή μου, κυνήγησε μία used με εγγύηση - κατά προτίμηση το μοντέλο που σου έδειξα στο link. Αν καταφέρεις να πάρεις μία τέτοια κάρτα στα 130-140 ευρώ, σίγουρα δεν πρόκειτε να το μετανιώσεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα SkillGamer

Δυστυχώς ο επεξεργαστής σου δεν σηκώνει πολλά, δλδ και 2gb να είναι η κάρτα δεν νομίζω πως θα μπορέσει ποτέ να τα αξιοποιήσει οπότε τσάμπα λευτά.

Αυτή που σου πρότεινε ο caution έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης και θα σηκώσει o/c

Η φτηνότερη 7850 με 2gb έχει 30 ευρώ παραπάνω και χειρότερο σύστημα ψύξης.

Σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις 2gb αλλά πρέπει ν έχεις και την δύναμη (επεξεργαστή) να τα εκμεταλλευτείς, τώρα απλά θα τα αγοράσεις για να λες έχω 2gb..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now