Recommended Posts

Ωραίο πρώτο review Chris. Σιδεροκέφαλος.

@IntelUser2525.

Διαφωνώ. Υπάρχει αγορά σίγουρα. Αυτός που δεν έχει λεφτά να πληρώσει ολόκληρο σύστημα, μπορεί εύκολα να κουμπώσει έναν i3 μαζί με μία Z77 και μετά να αλλάξει CPU και VGA. Κάτι που στο FM1-FM2 δεν μπορείς να κάνεις με τους μεγάλους 8120-8150-8350.

Επίσης το μέγαλο μερίδιο της αγοράς, σίγουρα, δεν είμαστε εμείς οι απλοί χρήστες αλλά οι μεγάλες εταιρείες, βλέπε DELL, HP κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πρώτο review Chris. Σιδεροκέφαλος.

@IntelUser2525.

Διαφωνώ. Υπάρχει αγορά σίγουρα. Αυτός που δεν έχει λεφτά να πληρώσει ολόκληρο σύστημα, μπορεί εύκολα να κουμπώσει έναν i3 μαζί με μία Z77 και μετά να αλλάξει CPU και VGA. Κάτι που στο FM1-FM2 δεν μπορείς να κάνεις με τους μεγάλους 8120-8150-8350.

Επίσης το μέγαλο μερίδιο της αγοράς, σίγουρα, δεν είμαστε εμείς οι απλοί χρήστες αλλά οι μεγάλες εταιρείες, βλέπε DELL, HP κτλ.

Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν. Ανάμεσα στους ξεκλείδωτους A10/A8 με μια A55 FM2 μητρική για budget office/gaming μηχάνημα και στον ξεκλείδωτο FX 4300 με μια AM3+ μητρική και discreet GPU με μελλοντική αναβάθμιση στον FX 8350 των 200 ευρώ, ο Core i3 κονιορτοποιείτε και γίνεται σκόνη, δεν έχει λόγο ύπαρξης. Sorry αλλά την κατηγορία 100 έως 200 ευρώ την κατέκτησε πλήρως η AMD. Μέτρα Α8-Α10-FX4300-FX6300-FX8320-FX8350, μιλάμε για πολιορκία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν. Ανάμεσα στους ξεκλείδωτους A10/A8 με μια A55 FM2 μητρική για budget office/gaming μηχάνημα και στον ξεκλείδωτο FX 4300 με μια AM3+ μητρική και discreet GPU με μελλοντική αναβάθμιση στον FX 8350 των 200 ευρώ, ο Core i3 κονιορτοποιείτε και γίνεται σκόνη, δεν έχει λόγο ύπαρξης. Sorry αλλά την κατηγορία 100 έως 200 ευρώ την κατέκτησε πλήρως η AMD. Μέτρα Α8-Α10-FX4300-FX6300-FX8320-FX8350, μιλάμε για πολιορκία.

Απλά θεωρώ πως είναι θέμα των προτεραιοτήτων του καθενός. Σαν επεξεργαστής ο 3220 είναι απίστευτο value for money και νομίζω (θα το μάθουμε σύντομα από τον George :)) πως είναι καλύτερος και από τον A10 και πάνω κάτω ισάξιος με τον FX 4300. Βέβαια, σε gaming σύστημα απλά δεν προχωράει η HD 2500 και αυτό φαίνεται από τα FPS που δίνει. Συνεπώς, ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και επιλέγει ανάλογα.

Εγώ πάντως που δεν είμαι gamer, δεν θα είχα κόλλημα στο να πάρω έναν i3 καθώς σαν CPU είναι κάπως καλύτερο από τα αντίστοιχα της Amd. Για την αναβάθμιση, όπως λέει και ο Ζάχος, βάζεις ένα Z77 με 40 ευρώ παραπάνω και μπορείς να αναβαθμίσεις σε ότι θέλεις.

Για το lineup της Amd δεν διαφωνώ πως είναι πιο πλούσιο, όμως σίγουρα θα υπάρξει μερίδιο αγοράς και για τους i3.

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Το trinity σε κάποια πράγματα είναι μπροστά, σε πολλά άλλα όμως είναι πίσω. Θετικό δε είναι το ότι την παλεύει σχετικά στο encoding (overclocked πάντα), οπότε η Intel πρέπει να κάνει κάτι παραπάνω για να αποκτήσει πάλι την μεγάλη διαφορά που είχε :P Δεν έχει μα και μου, αφού overclockάρονται τα Trinity, τι να κάνουμε δηλαδή :P

Εκεί που αφήνει τα Intel έτη φωτός πίσω είναι στα παιχνίδια παίδες... Θα τρίβετε τα μάτια σας.

Το μουγκώνω τώρα πάλι και σας αφήνω να συνεχίσετε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν. Ανάμεσα στους ξεκλείδωτους A10/A8 με μια A55 FM2 μητρική για budget office/gaming μηχάνημα και στον ξεκλείδωτο FX 4300 με μια AM3+ μητρική και discreet GPU με μελλοντική αναβάθμιση στον FX 8350 των 200 ευρώ, ο Core i3 κονιορτοποιείτε και γίνεται σκόνη, δεν έχει λόγο ύπαρξης. Sorry αλλά την κατηγορία 100 έως 200 ευρώ την κατέκτησε πλήρως η AMD. Μέτρα Α8-Α10-FX4300-FX6300-FX8320-FX8350, μιλάμε για πολιορκία.

Δεν αντιλέγω στο ότι η AMD έχει πιο ολοκληρωμένη πλατφόρμα. Άλλωστε κι εγώ στο HTPC, FM1 έχω και σε FM2 θα πάω. Απλά εμείς, οι απλοί χρήστες, δεν αποτελούμε σημαντικό μερίδιο της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Χρήστο! 1st Blood και καλή αρχή στα reviews :T: Σε πετάξαμε στα βαθιά με την μία με αυτό :)

Εγώ ασπάζομαι την απάντηση του IntelUser στο post #4. Και την ασπάζομαι, γιατι ποιος θα πάρει Z77 με CPU 120? και μετά θα το πουλήσει και θα δώσει 250-300? να πάρει άλλα καθώς και CPU?

Το λέμε πολύ απλά αλλά δεν ξερω πολλούς τέτοιους με τον ρυθμο που προχωραέι η τεχνολογία και με τα λεφτά που δεν μας μένουν :P

Εκτός και αν το εννοούμε να πάρει άλλο CPU σε 1-2 χρόνια...που έτσι και αλλιώς, θα έιναι αργά εκείνη την εποχή :P

Πιάνετε το σκεπτικό μου ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, η θεματολογία του συγκεκριμένου Review ήταν αναφορικά με τα CPU και την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών τους. Συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να βάλουμε κάποια άλλη κάρτα γραφικών γιατί τότε θα είχαμε να κάνουμε με ένα GPU Review.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή, πολύ αναλυτικό review σε τέτοιο σημείο που προσπέρασα πολλά πράγματα στα γρήγορα :hehe: δεν θα επαναληφθεί

περιμένω και εγώ να δω την κατευθείαν αντιπαράθεση με τον A10-5800K και σε oc mode αφού το έχει γιατί να μην το χρησιμοποιήσει? απλά δεν ξέρω για κάποιον που δεν είναι καθόλου gamer σαν και εμένα τελικά τι αξίζει? i3 και μετά σε μεταχειρισμένο i5 ή i7 όταν σταματήσει το LGA1155 ήηηηηη Trinity γιατί είναι πιο καινούργιοι για να κορεστεί η ψύχη ότι πήρες κάτι που μόλις βγήκε στην αγορά και υπάρχουν περιθώρια για overclocking? Μεγάλο δίλημμα, αν και γέρνω προς το δεύτερο.

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτικό το review και τα συγχαρητήριά μου. Σε καμία περίπτωση δεν θα καταλάβαινα ότι είναι το πρώτο αν δεν το διάβαζα μετά στα σχόλια.

Διαφωνώ ριζικά με κάποιες εισαγωγικές απόψεις που όπως είναι λογικό βαραίνουν και στα συμπεράσματα. Κατα τη γνώμη μου:

-O i3 δεν είναι low end επεξεργαστής. Aυτοί είναι οι celeron-pentium sandy bridge που μοσχοπουλάνε ακόμα. Τα ίδια και στην amd με τους athlon X2.

-Ως εκ τούτου δεν θα τον συνδύαζα με το H61, ειδικά όταν υπάρχει το B75 που δίνει και sata3 και usb3 και με ελάχιστα παραπάνω το H77.

-Όποιος θέλει να παίξει σοβαρά παιχνίδια δεν θα βασιστεί ούτε στην ενσωματωμένη του i3 αλλά ούτε και του trinity. Ο i3 ως επεξεργαστής μπορεί να οδηγήσει ισχυρότατες κάρτες γραφικών όπου ξεπερνάει ακόμα και την high end σειρά της amd.

-Το overclocking ήταν πραγματικά φιλότιμη προσπάθεια αλλά στους sandy-ivy το να πειράζεις το bclk είναι σκότωμα. Όχι μόνο για τον επεξεργαστή.

-Οι θερμοκρασίες που πήρες ήταν πολύ καλες. Δεν κατάλαβα τι σε έκανε να τις χαρακτηρίσεις μεγάλες.

Γενικά πιστεύω παρολο που οι τιμές ομοιάζουν με τους trinity, η πραγματική σύγκριση είναι με τον phenom II 965 και με τον FX 4300.

Και πάλι συγχαρητήρια, τώρα που το ξαναδιαβάζω ίσως φαίνεται επικριτικό το ύφος μου, αλλά δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου, απλά προσπάθησα να κατηγοριοποιήσω λίγο τις ενστάσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δεινόσαυρε,

Να σου απαντήσω εγώ κάποια πράγματα επειδή τα ξέρω αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπέυω τον Chris που μπορεί

να σου απαντήσει διαφορετικά, απλά έιναι γενική αλήθεια και θα στα πω :P

1. Οι i3 έιναι οι lowest end ivy bridge επεξεργαστές. Σίγουρα δεν είναι όλης της Intel όπως λές.

2. Αφενός η πραγματικότητα είναι πως δεν έιχαμε B75, αφετέρου η λογική σου μαζί με το απο πάνω "δένουν".

Εάν δεις όμως τα charts θα καταλάβεις πως σε απόδοση μαζί με αυτά CPU τόσο το H61 όσο και το Z77 έχουν παραπλήσιες

επίδοσεις, οπότε και το H77 και το B75. Απο θέμα επιδόσεων νομίζω απάντησα. Απο θέμα τιμής, απλά στον επίλογο θα

άλλαζε το σύνολο ενός intel συστήματος και φυσικά θα προσθέτονταν USB3.0 και Sata 6Gb/s όπως έιπες!

3. Ο Chris έχει γράψει "moderate gaming". Προφανώς και έχεις δίκιο και δεν αντιλέγει κανείς σε αυτό που λές για σοβαρό Gaming.

Ίσως θα έπρεπε να γράψει 1-2-3 τίτλους τι εννοεί moderate gaming (Sims?) Αλλά ότι μπορεί να οδηγήσει "ισχυρότατες" κάρτες γραφικών,

νομίζω πως απλά τους κάνει bottlenech(HD 7950 είναι ισχυρότατη ή είχες στο μυαλό σου κάποια άλλη?)

4. Σκότωμα το bclk ώς πρός τι?

5. Δεν έχω απάντηση γι'αυτό. Ίσως έχει ο Chris όταν το δεί :T:

Σε καμία περίπτωση δεν βλέπουμε το ύφος σου ως επικριτικό.

Ίσα ίσα ότι μας γράφουν/παρατηρούν τα μέλη μας σε διάφορα reviews, μας κάνουν να δοκιμάζουμε παραπάνω πράγματα, να προσέχουμε περισσότερο σε επόμενα reviews

και να δοκιμάζουμε περισσότερα σε επόμενα reviews :T:

So, keep it up! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα man, :)

Αν και ο Βασίλης κάλυψε το μεγαλύτερο μέρος των ερωτήσεων θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την άποψη μου για τα θέματα του gaming αλλά και των θερμοκρασιών.

Το moderate gaming, εάν δεν κάνω λάθος, είχε αναφερθεί στο τέλος χωρίς να προτείνουμε κάποιον i3 για τον συγκεκριμένο σκοπό. Και όταν λέω moderate εννοώ αναλύσεις 1366x768, 1680x1050, με medium settings. Σε αυτά τα settings εάν πάρεις κάποιο από τα μεγαλύτερα Llano, θα έχεις πάνω κάτω FPS μεγαλύτερα των 30, οπότε το game είναι playable. Αναφορικά με τους i3 και τις μεγαλύτερες κάρτες γραφικών θα ήθελα να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου για κάρτες ανώτερες από μία GTX 650 πχ, ιδίως σε games που εκμεταλλεύονται πολυπύρηνους επεξεργαστές. Εκεί, το πιο πιθανό είναι πως θα υπήρχε bottleneck. Για σοβαρό gaming δεν το συζητάμε καν :)

Σχετικά με τις θερμοκρασίες. Αρχικά να υπενθυμίσω πως τα λεγόμενά μου αναφερόταν στο Stock Cooler της Intel και όχι στην NH-D14, όπου όντως οι θερμοκρασίες ήταν καλές. Ακόμη, ας βγάλουμε από την εξίσωση τον 3240T, ο οποίος έχει 35W TDP και όντως δεν είχε άσχημες θερμοκρασίες με την Stock. Για τους άλλους δύο λοιπόν συνέβησαν δύο πράγματα που με οδήγησαν στο να αποκαλέσω τις θερμοκρασίες μεγάλες. Από την μία, ο 3220 σε o/c είχε κολλήματα, με συνέπεια αφού μπήκε μία φορά στα windows, μετά το σύστημα να μην μπορεί να κάνει boot. Όλα αυτά, με overclocks τα οποία έγιναν με πολύ χαμηλή τάση. Εφόσον, λοιπόν, στα ίδια settings με την NH-D14 έβγαλε με άνεση όλα το benchmark suite, θεωρώ πως αυτό που συνέβει ήταν πρόβλημα θερμοκρασιών. Έχοντας, ταυτόχρονα, υπ' όψιν πως ο 3240 έβγαλε το stress test σε oc με 67 βαθμούς κελσίου ενώ χωρίς o/c με 65, συμπέρανα πως η θερμοκρασία που είχε προβλήματα ο 3220 ήταν αρκετά κοντά στα όρια του επεξεργαστή (κρίνοντας από τον μεγαλύτερο αδερφό του), οπότε είναι υψηλή. Από την άλλη, ο δεύτερος παράγοντας που έλαβα υπ' όψιν μου ήταν οι θερμοκρασίες ενός Phenom II X4 955. Αυτός ο επεξεργαστής των 125 W (σε σχέση με τα 55 των i3) έδωσε θερμοκρασίες παραπλήσιες με τους 3220 και 3240 σε συνθήκες χωρίς o/c, και μάλιστα μέσα σε Case. Συνεπώς, με βάση τα δύο παραπάνω, δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τις θερμοκρασίες των 3220 και 3240 ικανοποιητικές.

Όσο για το ύφος του κειμένου σου, σίγουρα δεν ήταν επικριτικό. Θέλουμε να ακούμε διάφορες απόψεις για να γινόμαστε όλο και καλύτεροι :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

1. Έτσι όπως το θέτεις συμφωνώ.

2. Ομοίως.

3. Eίχα υπόψιν μου αυτά τα benchmarks Picking A Sub-$200 Gaming CPU: FX, An APU, Or A Pentium? : Can FX, APUs, And Pentium Processors All Game? όπου ο προηγούμενος i3 στέκεται ένα κλικ κάτω από τoυς i5 και οι μετρήσεις έχουν γίνει με 7970. Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να πάρει i3 με 7970 αλλά με βάση τη δικιά μου ανάγνωση των αποτελεσμάτων -και στο βαθμό που αυτά είναι αξιόπιστα- σοβαρό bottleneck δεν υπάρχει ούτε με την 7970. Προφανώς όταν φτάνεις σε τέτοιες κάρτες ο i5 είναι μονόδρομος αλλά και ο i3 δεν είναι σίγουρα underdog. Eιδικά αν κριθεί σαν low end θα έλεγα ότι είναι μέχρι και εντυπωσιακός.

4. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι το o/c μέσω bclk στους sandy/ivy μπορεί να επιφέρει πολλά προβλήματα (σκασμένα sata και usb κτλ) και πως οτιδήποτε πάνω από 105MHz δεν είναι ασφαλές. Δεν κατέχω πάντως το αντικείμενο οπότε μπορεί να μην ισχύουν τα παραπάνω.

5. Συνεχίζω να τις βλέπω καλές, ειδικά για τέτοιο φόρτωμα που είναι εν πολλοις τεχνητο δλδ δεν συμβαίνει στην καθημερινή χρήση του επεξεργαστή.

@chris γράφαμε ταυτόχρονα :)

Το 72 αν δεν κάνω λάθος που δίνει η intel δεν είναι το όριο θερμοκρασίας του επεξεργαστή που παίρνουμε απο τα cores. Αυτό είναι γύρω στο 90+. Για το bottleneck ανέφερα παραπάνω. Ενστάσεις για 7950, 7970 μπορεί όντως να υπάρχουν αλλά με μια 650 η κάρτα θα κάνει το bottleneck στον επεξεργαστή.

Δες το skyrim που είναι cpu intensice παιχνίδι με μια 570 (πολύ ανώτερη της 650)

Cpu bottleneck.png

Cpu bottleneck.png

Cpu bottleneck.png

57fd082e0ced0_Cpubottleneck.png.42d5e43a

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ για όριο που αναφέρεις. Αυτό που εννοούσα είναι κοντά σε όριο που εμφανίζει προβλήματα.

Σίγουρα αυτό το σενάριο είναι τεχνητό και δεν συμβαίνει συχνά στην πραγματικότητα, με εξαίρεση ορισμένες χρήσεις του επεξεργαστή. Ακόμη και έτσι όμως, όταν βγάζει θερμοκρασίες που είναι κοντά σε κολλήματα (και χωρίς case), δεν θα μπορούσα να τις χαρακτηρίσω καλές. Πόσο μάλλον όταν με 70 W λιγότερα TDP, δίνει σαν επεξεργαστής θερμοκρασίες παρόμοιες του 955. Το ξέρω ότι παίζουν και πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο, αλλά δεν παύει να είναι ένα minus. Βέβαια, ο καθένας έχει την άποψή του και αυτό είναι σεβαστό. Εγώ απλά προσπαθώ να σας μεταφέρω τις εμπειρίες που είχα όσο τα CPU ήταν στα χέρια μου. :)

Για το bottleneck, εφόσον δεν έχουμε δοκιμάσει την 7970 σε i3 και i5 απλώς εικάζουμε (τουλάχιστον εγώ). Σύμφωνα, λοιπόν, με το άρθρο σου underdog δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά μην ξεχνάμε πως έχει τον Core i5 2400 σαν σύγκριση. Εάν ανέβεις σε επεξεργαστές (που είναι πολύ πιθανό για σύστημα με 7970), τότε σίγουρα το bottleneck θα είναι μεγαλύτερο. :)

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα πράγματα έχουν ήδη φύγει απο τον Χρήστο για να πάνε στην Intel πάλι πίσω...θα τους ρωτήσω αν μπορουν να μας τα ξαναδώσουν να δούμε για το bottleneck.

Ποια παιχνίδια θέλεις να βάλουμε (σε παρακαλώ μην μου γράψεις λίστα με 40 games :P) και ιδανικά ποια κάρτα (σε ενημερώνω απο τώρα πως δεν έχω πρόσβαση σε όλες).

Λάβε υπόψιν σου πως μερικά δεν έχουν in game benchmark και έιναι λίγο δύσκολο να κόψουμε και να ράψουμε δικά μας. Μάλλον για να στο πω αλλιώς, δεν έιναι δύσκολο,

αλλά επειδή κάθε site έχει κόψει και ράψει τις δικές του σκηνές, κάθε site βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα που ως προς τις μετρήσεις των διαφόρων site έχουν διαφορετικά

αποτελέσματα, αλλά ως προς τα δικά τους εσωτερικά αποτελέσματα έιναι οκ.

Τα εύκολα έιναι αυτά που βάζουμε και στα reviews καρτών γραφικών!

Επίσης, έχω 24άρα οπότε μπορώ να φτάσω σε 1920x1200.

Τέλος, "νομίζω" :P μέχρι τέλος της εβδομάδας θα έχει ανέβει review και για Trinity, οπότε θα έχουμε άμεση σύγκριση!

Στην χειρότερη τα ξαναστέλνω Θεσ/νίκη στον Χρήστο πάλι να βγάλει τα μάτια του για λίγο ακόμα :P

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

@Chris. Αν δεις έχει και τον i3, όχι μόνο τον i5 2400.

@GoriLLakos. Mια ιδέα: Θα μπορούσατε όταν θα έχετε τη δυνατότητα να δοκιμάσετε επεξεργαστές με την 7970 και την 680 σε

skyrim

batllefield 3

witcher 2

starcraft 2

football manager 2013

Borderland 2

Πέρα από τα χρήσιμα νουμερα που θα προκύψουν θα ανοίξει παραπλεύρως και το θέμα του ρόλου του cpu στο gaming που -κατα τη γνώμη μου- είναι εξαιρετικά υπερτιμημένος.

Για τα site που παραθέτω benchmarks να πω ότι δεν θα παιρνω πάντα τοις μετρητοίς αλλά θεωρώ ότι ακομα και όταν έχουν σφείς προτιμήσεις, θα αποτελέσματα είναι έστω ενδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει man :) Απλά λέω πως σε ένα σύστημα με 7970 θα βάλεις και i7 ή i5 3570. Τότε νομίζω πως το bottleneck θα είναι μεγαλύτερο από τα 10 Frames που έχει με τον i5 2400.

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now