Recommended Posts

Γεια χαρα επειδη θελω κι εγω να ασχοληθω με το xoμπυ θα ηθελα να μου δωσετε καποιες βασικες πληροφοριες,μπορω να εφαρμοσω κατι στο υπαρχον συστημα που εχω η πρεπει να παρω καποιον cpu σε Κ???? χρειαζομαι τροφοδοτικο με αρκετα watt??? εκτος απο αεροψυξη και υδροψυξη υπαρχει κατι αλλο πιο αποτελεσματικο για να φτασουμε σε θερμοκρασιες υπο του μηδενος??? γι αρχη αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την Υδροψυξη πως τη εγκαθιστω?? το ανεμιστηρακι μπαινει εξω απο το κουτι??? υπαρχει καποιο σημειο που τοποθετειται πανω στο κουτι??? για υγρο τι βαζουμε??? κατι ακουσα για απιονισμενο νερο,ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

για αρχη.

Καμια αεροψυξη η υδροψυξη δεν πετυχαινει θερμοκρασιες

που να σκεφτονται να πλησιασουν υπο του μηδενος.

ειπα εκτος απο αυτα,δεν καταλαβες την ερωτηση μου..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε extreme clocking κυριολεκτούμε; Αν ναι, η καλύτερη "εισαγωγική" αγορά θα είναι ένα single stage για να πέσεις στους ~-30C και να αρχίσεις τα πειράματα και τα scores με τον 760 και ίσως με κάποιο 875k αργότερα.

Τα νερά και οι αέρηδες, σε above ambient θερμοκρασίες θα σε περιορίσουν, οπότε οτιδήποτε extreme αποκλείεται ούτως ή άλλως. Αλλά αν θες την συμβουλή μου, ξεκίνα αγοράζοντας μια τερατοψύκτρα και 3-4 Delta και ξεκίνα να μαθαίνεις tweaking ώστε να βγάλει μερικά γερά score και να μάθει τα κατατόπια με το hw σου. Μετά, όταν δεις ότι μπορεί να γίνει με αέρα, έχει γίνει, θα έχεις αποκτήσει τόση εμπειρία από το ψάξιμο που αφενός και θα ξέρεις τι να αγοράσεις αλλά και αφετέρου θα ξέρεις αν θέλεις να το αγοράσεις και να ασχοληθείς :)

Link to comment
Share on other sites

Τιο πιο απλό είναι να αγοράσεις ένα Single Stage που συχνά βλέπεις γραμμένο και ως SS/Phase Change/μονοβάθμιο

το οποιό το κουμπώνεις στο CPU (φυσικά μετά απο μόνωση γύρω γύρω απο το socket με γόμα για κάρβουνο που θα βρείς

στο Πλάισιο στα είδη ζωγραφικής και με αυτοκόλλητο armalfex απο πίσω το οποίο θα βάλεις πάνω απο μονωτική ταινία

γιατι αμα κολλήσει το armaflex στο PCB πρέπει να καθαρίζεις για 2 χρόνια για να φύγει :P)

Αυτό το βάζεις μπρος και δουλέυει ασταμάτητα!

Μετά περνάς στον ξηρό πάγο ο οποίος έιναι φτηνός και πάει ~-80C αλλά δεν λειτουργεί ασταμάτητα.

Όταν σου τελειώσει ο ξηρός πάγος, τελειώνει και το bench session. Εξατμίζεται ο φουκαριάρης.

Ο τρόπος της μόνωσης παραμένει πάντα ίδιος, απλά με το DI(Dry ICe) όπως και με το LN2 (υγρό άζωτο)

χρειάζεται να αγοράσεις κάνιστρο το οποίο έιναι αυτό το πράγμα που μοιάζει με οβίδα και το βιδώνεις πάνω στο CPU.

Μετά πας σε Cascade που μάλλον έχεις διαβάσει και ως Dual Stage/Διβάθμιο το οποίο ουσιαστικά έιναι ένα ψυκτικό

μηχάνιμα όπως το Phase Change αλλά με 2 μοτέρ, με διαφορετικά αέρια σε κάθε φάση και γενικά τα έχει σχεδόν όλα διπλά.

Αυτό κατεβάζεις ας πούμε μέχρι και ~100C, ανάλογα πάντα και τι μοτέρια φοράει και πόσα αέρια μπλέκεις και πόσες φάσεις έχει (:P)

Aυτό το βάζεις επίσης στην μπρίζα και πάιζει. Απλά πριν το κάνεις πέρνα απο την ΔΕΗ της περιοχής σου να σου κάνουν μια εικόνα

σαν τον τοπικό Άγιο τους με τα λεφτά που θα σκάς ή τράβα στα κεντρικά τους να δείς αν ο Διευθυντής παντρευει την κόρη του :hehe:

Μετά πάμε σε LN2, γνωστά -192C κτλ κτλ κτλ!

Μετά σε υγρό ήλιο...Not In Greece though!

Με αερόψυξη και υδρόψυξη δεν θα φτάσεις ποτέ υπό το μηδέν!

Στην καλύτερη να ρίξεις παγάκια ή DI στο tank της υδρόψυξης και να πλησιάσεις το μηδεν (πάντα με παραφλού μέσα).

Όπως σου είπε και ο Caution, το Overclocking πέρα απο τα της συχνότητας, χρειάζεται και το tweaking.

Κάθε benchmark έχει τα δικά του. Συνήθως οι καλύτεροι κρίνονται απο το efficinecy τους καθώς πολλές φορές

αυτό έιναι που δίνει το boost, το κάτι παραπάνω εάν προτιμάς.

Βέβαια, το tweking θέλει ψάξιμο, ώρες και σπαζοκεφάλιασμα! Ρώτα τα παιδιά τα δικά μας να σου πουν!

Τέλος, πρέπει να ρίξεις λίγο research και μόνος σου γιατί ακόμα και προφορικά δεν μας φτάνουν ούτε 24 ώρες να μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειδα καποιες εικονες και βιντεακια στο νετ,ειναι προχωρημενο το επιπεδο,πριν παω σε κατι τετοιο να δοκιμαζα να εγκαταστησω ενα συστημα υδροψυξης τοσο για cpu οσο και για vga,θα μπορεσω να κατεβω 15-20 βαθμους min πιο κατω και στα δυο?? σε μνημες μπορει να εφαρμοστει????

Link to comment
Share on other sites

Σε μνήμες μπορεί αλλά δεν αξίζει γιατί δεν δίνει κάτι :)

Σίγουρα η υδρόψυξη θα σου δώσει χαμηλότερους βαθμούς, για το πόσο όμως σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα δεν ξέρω!

Τι temps βλέπεις τώρα?

Θές για CPU/Chipset/VGA ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σε μνήμες μπορεί αλλά δεν αξίζει γιατί δεν δίνει κάτι :)

Σίγουρα η υδρόψυξη θα σου δώσει χαμηλότερους βαθμούς, για το πόσο όμως σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα δεν ξέρω!

Τι temps βλέπεις τώρα?

Θές για CPU/Chipset/VGA ή κάτι άλλο?

Τωρα που το σκεφτομαι δεν υπαρχει λογος,ασε που στην προκειμενη περιπτωση εχω και μια ψυκτρα kingston για τις μνημες αλλα δεν την χρησιμοποιησα διοτι η noctua μου κανει και τις δυο δουλειες..για θερμοκρασιες δες εδω http://www.hwbox.gr/general-overclocking-faq-support/18603-i5-760-o-c.html στο τριτο μηνυμα....απ'οτι ειδα στο e-shop εχει καποιες αλλα ειναι μονο για cpu για να ψυξω και τη VGA η π.χ δυο καρτες εαν εχεις sli-crossfire τι κανουμε?? υπαρχει υποδοχη και για αλλα σωληνακια η υπαρχει ειδικο radiator γι αυτη τη δουλεια??? στο checkmate απο οτι ειδα μπορεις να αγορασεις ξεχωριστα το καθε μερος του συστηματος..

Για P55 chipset , δε βρισκω νοημα για υδροψυξη .

Ειναι περιττη??? βασικα για δοκιμη πριν παρω κατι καλυτερο την ανοιξη οταν βγουν οι νεοι haswell...

Link to comment
Share on other sites

κατι που ξεχασα...γκοριλακο chipset εννοεις το northbridge και το southbridge η το κεντρικο τσιπακι π.χ p55 της μητρικης που ειναι καλυμενο με παθητικη ψυκτρα??? τι μπορει να κανει η υδροψυξη???

Link to comment
Share on other sites

Την παθητική ψύκτρα εννοούσα...αλλά αφού είπε ο Στέλιος πως το P55 δεν έχει ανάγκη από υδρόψυξη, ο λόγος του σε αυτά τα θέμματα είναι πάνω απο τον δικό μου προφανώς επειδή ξέρει πολλά περισσότερα. Για να καταλάβεις, εάν θέλεις απλά να κλοκάρεις, ένα fan να το φυσσάει έιναι παραπάνω απο ok.

Εσύ θέλεις να ασχοληθείς εντατικά με το overclocking ή απλά να τον ανεβάσεις μια φορά και να τον αφήσεις εκεί? :)

Link to comment
Share on other sites

Περιττη για το northbridge & southbridge . Εαν βαλεις , βαλε σε CPU & GPU .

Οκ μαλλον αυτο θα κανω...

Την παθητική ψύκτρα εννοούσα...αλλά αφού είπε ο Στέλιος πως το P55 δεν έχει ανάγκη από υδρόψυξη, ο λόγος του σε αυτά τα θέμματα είναι πάνω απο τον δικό μου προφανώς επειδή ξέρει πολλά περισσότερα. Για να καταλάβεις, εάν θέλεις απλά να κλοκάρεις, ένα fan να το φυσσάει έιναι παραπάνω απο ok.

Εσύ θέλεις να ασχοληθείς εντατικά με το overclocking ή απλά να τον ανεβάσεις μια φορά και να τον αφήσεις εκεί? :)

Απο δω και περα πιο εντατικα,δε θα ειμαι και μια ζωη με τον 760,τον πηγα μεχρι 4ghz δεν επιχειρησα παραπανω και τον κατεβασα στα 3,6ghz για να ειμαι πιο σταθερα αλλα εαν με την υδροψυξη μπορω να καταφερω χαμηλοτερες θερμοκρασιες για να τον ανεβασω κι αλλο γιατι να μην το επιχειρησω???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now