ArMeD

Σύνθεση Gaming PC

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε εάν το παρακάτω σύστημα είναι καλό για gaming και πόσο μπορεί να αντέξει στο χρόνο.

Κουτι: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: Aerocool Strike-X One Black EN58360 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Τροφοδοτικό: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Τροφοδοτικά :: Corsair Builder Series CX600 V2 600W 12cm Fan 80+ Bronze CP-9020048-EU - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Μητρική: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Gigabyte B75M-D3H - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Επεξεργαστής: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Επεξεργαστές :: Intel Core i3-3220 3.30GHz 3MB BX80637I33220 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

RAM: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Κάρτα Γραφικών: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κάρτες Γραφικών :: Gigabyte Radeon HD 7770 1GB GDDR5 GV-R777OC-1GD - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Σκληρός Δίσκος: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Σκληροί Δίσκοι :: Seagate Barracuda 500GB Sata3 16MB ST500DM002 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

DVD: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Optical & Tape Drives :: Samsung DVD-RW SH-224BB/BEBE Bulk - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Οθόνη: Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Samsung S22B150N 21.5" LED Monitor - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις σου. π.χ. με αυτό το σύστημα δεν μπορείς να ζητήσεις πολλά από παιχνίδια στα 1920 x 1080p.

Ένα pc για μένα δεν κρατάει ποτέ πάνω από 3 χρόνια,και δεν μιλάω για να τρέχεις office chrome και να ακούς μουσική, μιλάω για gaming, η τεχνολογία αλλάζει με τρελούς ρυθμούς όπως και οι απαιτήσεις των games.

Τι παιχνίδια παίζεις?

Ποιο είναι το μέγιστο ποσό που μπορείς να διαθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος της οθόνης και του λειτουργικού αναγκαστικά ρίχνουν το budget και δεν μπορώ να δώσω παραπάνω από +50-60?. Μόνο στην 650Ti μπορώ να πάω αλλά από ψάξιμο είδα ότι δεν αξίζει ... Θα ήθελα όμως και τη δική σου γνώμη. Όχι μόνο για την κάρτα γραφικών αλλά και για τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το σύστημα σου :) είναι κάλο, λίγο ο επεξεργαστής δεν μου αρέσει.

Αλλά τι θα έλεγες να πας σε AMD? Imo FX > i3 και επίσης είναι και πιο φτηνός και το μονό που θα χρειαστεί είναι να αλλάξεις μια μητρική πράγμα που δεν θα επηρεάσει το budget σου. Τι λες λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τα πάντα φίλε !

Ένα άλλο σύστημα που είχα φτιάξει ήταν αυτό:

Κουτι: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: Aerocool Strike-X One Black EN58360 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Τροφοδοτικό: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Τροφοδοτικά :: Corsair Builder Series CX600 V2 600W 12cm Fan 80+ Bronze CP-9020048-EU - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Μητρική: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Gigabyte 970A-DS3 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Επεξεργαστής: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Επεξεργαστές :: AMD FX 4100 X4 3.6GHz Black Edition (FD4100WMGUSBX) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

RAM: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Κάρτα Γραφικών:Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κάρτες Γραφικών :: Gigabyte GeForce GTX 650 Ti 1GB GDDR5 GV-N65TOC-1GI - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Σκληρός Δίσκος: http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=43955

DVD: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Optical & Tape Drives :: Samsung DVD-RW SH-224BB/BEBE Bulk - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Οθόνη: Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Samsung S22B150N 21.5" LED Monitor - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Κάρτα γραφικών εδώ την 650Ti

Link to comment
Share on other sites

*** Παιχνίδια που παίζω είναι τα γνωστά Call of Duty κλπ. και DOTA & League of Legends

*** Η οθόνη είναι FULL HD και αυτό με απασχολεί ....

*** Βλέπω ότι η 650Ti δεν αξίζει τη διαφορά από την 7770

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά που διαθέτεις αυτά τα +50 - 60 ευρώ θα τα κάνεις έναν ωραίο ssd που θα κάνει το λειτουργικό να πετάει κυριολεκτικά.

Samsung 830 Series 64GB από egate ώστε να σου βγουν όλα από εκεί..

Είναι ένα καλό σύστημα αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις και δεν μπορείς να διαθέσεις άλλα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το youtube βλέπω ότι το σύστημα είναι ΟΚ.

Έχει καλή απόδοση κι εγώ έχω βάλει τον 3220 αντί του 2120 που είναι ελαφρά καλύτερος. Απλά δεν ξέρω πόσο θα αντέξει γιατί είναι 2/4 πυρήνες. Ξέρω ότι τώρα τα παιχνίδια ειναι οκ με 2. Δεν υπάρχει υποστήριξη για παραπάνω. Σε 4 χρόνια όμως θα μπορώ να παίξω ; Έστω όχι σε ultra. Σε high ? Ας μην είναι τέλειο δηλαδή. Άλλωστε δεν θα το "λιώσω¨" το σύστημα ....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το youtube βλέπω ότι το σύστημα είναι ΟΚ.

Έχει καλή απόδοση κι εγώ έχω βάλει τον 3220 αντί του 2120 που είναι ελαφρά καλύτερος. Απλά δεν ξέρω πόσο θα αντέξει γιατί είναι 2/4 πυρήνες. Ξέρω ότι τώρα τα παιχνίδια ειναι οκ με 2. Δεν υπάρχει υποστήριξη για παραπάνω. Σε 4 χρόνια όμως θα μπορώ να παίξω ; Έστω όχι σε ultra. Σε high ? Ας μην είναι τέλειο δηλαδή. Άλλωστε δεν θα το "λιώσω¨" το σύστημα ....

Πιστεύω είναι καλύτερο από το σύστημα της AMD από της Intel αλλά αντί για την επιλογή της GeForce που έβαλες προτιμώ την 7770 και είσαι Power αγορίνα!

Και όσο για τα παιχνίδια που λες επειδή παίζω Dota 2 στο laptop ενός φίλου μου, που έχει κάρτα γραφικών Intel HD 3000, το Render Quality το έχουμε μόνιμα στο 80% και δεν έχει ούτε ένα ίχνος lag/spikes/freeze!!! Φαντάσου με μια 7770 τι θα κάνεις :)...

Επίσης στο λέω επειδή θα πάρω και εγώ μια 7770 και θα παίζω τα ιδία παιχνίδια που είπες ότι θα παίζεις και εσύ, και εγώ Mid-High gaming θα κάνω με FX και 990FX mobo σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε ! Τα 2 τελευταία τα ανέφερα στο τέλος γιατί ξέρω ότι είναι λιγότερο απαιτητικά. Εσύ δηλαδή προτείνεις το AMD με αλλαγή στην κάρτα γραφικών ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε ! Τα 2 τελευταία τα ανέφερα στο τέλος γιατί ξέρω ότι είναι λιγότερο απαιτητικά. Εσύ δηλαδή προτείνεις το AMD με αλλαγή στην κάρτα γραφικών ;

Ναι!!!

FX>i3! Σου λέω και εγώ το ίδιο πράγμα θα κάνω απλά θα πάρω FX6300 ή FX8320 ανάλογος το budget μου, κάρτα γραφικών θα έχουμε την ιδία HD7770, θα παίζουμε και τα ιδία παιχνίδια, σου λέω έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις, για τα ακριβώς ιδία παιχνίδια, απλά εγώ έχω άλλη μητρική Asus Sabertooth 990FX που πραγματικά αυτό δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο ρολό στο gaming.

Δες το και αλλιώς αγαπητέ, αγοράζοντας ένα low budget AMD σύστημα γύρο στα 550-600 ευρώ (επειδή είναι Low budget μην σε κάνει να νομίζεις ότι είναι για πέταμα!), όχι μονό κερδίζεις σε επιδόσεις το αντίστοιχο σύστημα που έκανες με i3, αλλά ταυτόχρονα έχεις στην κατοχή σου και ένα πάρα πολύ ωραίο upgradable σύστημα που στο μέλλον μπορεί να θελήσεις να αλλάξεις τον FX4170 με έναν FX8350 έχοντας μια διάφορα γύρο στα 80-90 ευρώ, η μια μητρική Gigabyte 970A-UD3 τον 95 ευρώ με μια Gigabyte 990FXA-UD3 τον 140, η διάφορα είναι μόλις στα 45 ευρώ. Γελοίο? Και όμως έτσι είναι! :)...

Από ότι βλέπεις τίποτα δεν ξεπερνά σε αναβάθμιση του hardware τα 100 ευρώ!!!

Έκτος και αν θέλεις ένα High-end σύστημα που οκ εκεί οι διαφορές ευρώ πάνε ψηλά :P

Edited by ChameZX
Θελω να γραψω λιγα ακομα πραγματα για να μην κανω double post.
Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάω σε AMD. Καταναλώνουν και περισσότερο και γενικά είχα κάποιες επιφυλάξεις. Ακόμα και τώρα πιστεύω ότι ένα Intel είναι πιο αναβαθμίσιμο λόγω socket 1155 ....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου μεγάλε Mekos70! Από όλο το θέμα δηλαδή εσύ το διάβασες και το συμπέρασμα που έβγαλες ήταν αυτό? Ότι ο ChameZX δουλέυει για την AMD?

Δεν βλέπεις πως ότι προτείνει το δικαιολογεί? Μήπως να έκανες και εσύ το ίδιο αντί να λές άντα ντάλα της Παρασκευής το γάλα?

Επίσης, έχεις σύνολο 24 ποστ, τα 10 στα έχω κάνει απο greeklish εγώ προσωπικά με ελληνικούς χαρακτήρες

και σου έχω κάνει και άλλες 10 αρχικά παρακλήσεις και μετά μετά παρατηρήσεις να γράφεις ελληνικά!

Αρχικά 2 εβδομάδες Ban έιναι οκ και μπας και ξαναδιαβάσεις όλα μου τα ποστ για να μάθεις να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Καλό ΣουΚου!

Link to comment
Share on other sites

cHAMEz polus AMD fanmboysmos... se ola ta thread sou genikos... mhpos douleueis gia AMD ?

Ούτε καν τα πράγματα μέσα στο κουτί δεν έχω κουμπώσει καλά καλά, απλά υποστηρίζω την AMD με επιχειρήματα όπως βλέπεις μιας και θα μπει στο σύστημα μου και δεύτερον ποτέ δεν είπα κακές κουβέντες για την Intel , απλά συγκρίνουμε την τσέπη μας με τις επιδώσεις μας, το ένα και το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν για εμένα το σύστημα, αλλά για φίλη , αγόρασε τελικά υπολογιστή.

Επειδή δεν μπορώ να γράψω στις αγγελίες, ψάχνω μια full hd οθόνη για το pc μου. Θα ήθελα να μου πειτε αν μπορώ να ελπίζω να βρω καμιά μεταχειρισμένη όχι πάνω από 80?. (να έχει όμως ψηφιακό σήμα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει αυτό τόσο. Τώρα έχω μικρότερη. Ήταν λύση ανάγκης όταν πήρα το pc για να επενδύσω στο hardware του. Αλλά με 1360*768 στα παιχνίδια έχω ένα θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή και εγώ έφτιαξα πρόσφατο pc αν μπορείς ποιο είναι ακριβώς το budget σου για να προτείνουμε αναλόγως..

Έχει ήδη αγοραστεί το σύστημα. Σε γενικές γραμμές ακολούθησα τις συμβουλές του thread. Ευχαριστώ πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now