Diasgod

INTEL 3930K + Asrock Fatal1ty X79 Professional ή INTEL 3820 + MSI MSI Big Bang XPower

Recommended Posts

Απ'ότι βλέπεις απο πάνω - τα οποία τα έχω πάρει απο εδώ και το έδωσα και στο προηγούμενο σου θέμα αλλά δεν τον διάβασες ποτέ - ο μικρός 3570Κ που έιναι φυσικά πιο αδύναμος απο τον 3770Κ που σου λέμε να πάρεις, ρίχνει σε στοκ σε όλα τα αποτελέσματα στα games στον 3930K.

Παρ'όλα αυτά, το "ρίχνει" πάει στα απόλυτα νούμερα γιατι οι διαφορές είναι τόσο μικρές που με το μάτι δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν υπαρχει διαφορα, ειναι αμελητεα. Μην με παρεξηγεις. Εσυ καλα κανεις και μου προτεινεις τον 3770Κ αλλα οπως ειχα πει βασιλη αν και γνωριζω απο υπολογιστες εαν ειναι να πειραξω ρευματα και να δω τελικα θα μου κανει bsod και αν ναι ποτε κτλπ κτλπ βλεπω και κρινω οτι ο 3820 σε stock ειναι μια χαρα σε τιμη και σε αποδοση.

Best Processors November - 2012

Σας ευχαριστω για την γνωμη σας.

Για αυτο ειπα Nickk να παω για τον 3820.

Κατι τελευταιο θα πω και τελος.....εκεινος που ενδιαφερεται να παρει τα πραγματα μου 2 ερωτησεις μου εκανε. 1ον εαν εχουν ακομη εγγυηση και 2ον εαν τον εχω κανει overclocking. Επομενως γνωμη μου για να εχουν αξια μεταπωλησης για να μπορεις να αναβαθμιζεσαι ή δεν κανεις o/c ή αν κανεις βλεπεις που κλειδωνουν για γνωση και μετα δουλευεις στα default. Υπαρχουν βεβαια μερικοι που εχουν ανεση οικονομικη και σου λενε εγω θα τους τσιταρω και οταν ψοφησουν παω για αλλα. Και αυτο σεβαστο.

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Δία, η λίστα που συνέχεια δίνεις link απο την FM δεν πάιζει και πολύ ρόλο γιατι είναι based επάνω στα αποτελέσματα που έχουν γινει submit στην FM τις τελευταίες 30 ημέρες και δεν έιναι στοκ τα CPU (βασικά δεν ξέρουμε σε τι συχνότητες είναι) και επίσης η βαθμολογία πάει στα Physics Score τα οποία δεν έιναι αντιπροσωπευτικά στο everyday gaming καθώς υπάρχουν και tweaks που δεν είναι δυνατόν να τα χρησιμοποιείς σε every day PC.

Συνεπώς, θα πρότεινα να μην το κοιτάς γιατι δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.

Επίσης, θα ήθελα να σου πω πως είτε κάνω OC είτε οχι, εσύ δεν μπορεις να το καταλάβεις όταν τα αγοράσεις.

Και εάν σου πω ότι δεν έχω κάνει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να απαοδείξεις εάν έκανα OC ή εάν δεν έκανα.

Με πιάνεις τι θέλω να πώ?

@zpaf ενδιαφέρον το κομμάτι σου!!! Τι batch έιναι? Μήπως πάιζει και 50x100 με 1.20V? :P

Link to comment
Share on other sites

@zpaf ενδιαφέρον το κομμάτι σου!!! Τι batch έιναι? Μήπως πάιζει και 50x100 με 1.20V? :P

dscn11382.jpg

@Diasgod Αν εισαι με μια οθονη στα 1080p οι 7970 σου θελουν 4500+ σε sandy/ivy για να loadαρουν στο BF3.

Μπορεις βεβαια να παιξεις τα αγαπημενα σου παιχνιδια και με μαμα τον επεξεργαστη αλλα αρκετες φορες το προβληματικο loading στις καρτεςς γραφικων φερνει μαζι και stuttering.

Οπου και να καταληξεις το πιο σημαντικο για μενα ειναι να βρεις μητρικη που να εξασφαλιζει ενα κενο αναμεσα στις καρτουλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δία θέλεις να το πάμε ανάποδα?

1. Πές το υπόλοιπο σύστημα σου.

2. Χρήση μας είπες πιο πολύ games.

3. Πόσα ??? είναι διαθέσιμα?

Καλά εκεί στον Όλυμπο δεν έχετε υπέυθυνο μηχανογράφησης να σας λύνει τέτοιες απορίες? Τι σκ@τ# Θεοί είστε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxa Καλο Βασιλη αλλα λογω κρισης τους απολυσαμε ολους και τωρα αν και θεοι τα κανουμε ολα μονοι μας.....και συμεφερει. Ναι τις 2 XFX 7970 σε μονιτορ ASUS 24'' 1080P. Ξερω τι θα μου πειτε.....θελει αναλυση και διαγωνιο εξωφρενικη. Μολις τωρα πραγματοποιηθηκε η πωληση, εφυγε ο 980Χ......στα 600?.....θα μου πεις εχεις τωρα χρονο με οικογενεια υποχρεωσεις κτλπ. Το σκεφτομαι γιατι τελικα η ηδονη δεν ειναι μονο τα υψηλα frames ειναι οτι εχω οπως ολοι το μικροβιο να δοκιμαζουμε νεες τεχνολογιες. Επομενως αν θα το αποφασισω και στα 600? αντε να προσθεσω και αλλα 150 + το Φ.Π.Α. Αρα το Budget ειναι στα 922,5?......

Σας ακουω ειμαι ολος αυτια.....

Τι εχω τωρα....

Κουτι HAF 922, Psu 1000Watt, 60gb ssd corsair, 4 sata 2 hard disks, 2 optika, 1 X-fi karta ixou PCI-E, ASUS 24'' full hd, 2 XFX 7970 be......αυτα

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

μα αν ρίξεις μια ματιά προς τα πάνω θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς εκτός αν ψάχνεις να επιβεβαιώσεις αυτό που σου έχει καρφωθεί από την αρχή και ανακυκλώνουμε πάλι την κουβεντα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην με ρωτησε ο φιλος ο Βασιλης κατι και του απαντησα, δηλαδη το budget και τα υπολοιπα parts.......

Arka δηλαδη παιρνουμε τον 3770 και εκ θαυματος απο τα 3,5GHZ παει στα 4,5GHZ και αν ναι με μαμα ψυκτρα χωρις να πειραξουμε ρευματα με 2 κινησεις στο bios και σε normal θερμοκρασεις. Αληθεια ολα αυτα ......και το τροφοδοτικο? μηπως....λεω μηπως θα επρεπε να του προσθεσουμε αλλα 200watt.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι υποσταθμό της ΔΕΗ, μην φοβάσαι, αλλά και ο 3770 δεν πάει 4,5 με την αρχική ψύκτρα. Αλλά αφού θα δώσεις 900 μονόευρα ε δώσε άλλα 30-40 για μια καλή ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Θεε μια ετσι μια γιουβετση.Δεν ειπες εισαι κατα του oc?τωρα θες να κανεις oc και μαλιστα εναν cpu none καπα.

Να σου απαντησω ευθεως απο το συστημα που προτεινεις εσυ δεν εγκρινω τιποτα.

Οπως εισαι χτυπας εναν 3770κ και ενα καλο ζ77 και τελειωνει η υποθεση.

Μια χαρα θα εισαι και απο επιδοσεις και απο ολα.Και σε σχεση με το συστημα που προτεινες εσυ ναι θα εχεις καλητερες επιδοσεις με τον 3770κ.Μην το κουραζεις λοιπον αλλο το θεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Case: HAF 922

PSU: 1000W

SSD: 60GB Corsair

HDDs: 4 Sata 2

ODD: 2

Sound Card: X-fi PCI-E

Monitor: ASUS 24'' full HD

VGAs: 2x XFX 7970 BE CrossFire

Πάρε 3770K από 311? και όχι απλό 3770

για 30? λιγότερα γιατι σε κάποια φάση θα θές και άλλη δύναμη και θα ξαναγυρίσεις να ρωτήσεις για OC :P. 30? είναι η διαφορά όχι 200?.

Πάρε μια μητρική Gigabyte UP4 από ~205? που έχει κενό μεταξύ

των δύο PCI-e αλλά έχει και άλλη μία απο κάτω για την X-Fi σου.

Έχουμε φτάσει στα ~515 ήδη!

Βάζεις και 8GB DDR3 2133MHz από ~50? (θα στα βάλω 75?)

πάς στα 600?.

PSU δεν χρειάζεσαι ωρέ!

O SSD τι μοντέλο είναι? Εγώ θα κοιτόυσα αφού έχεις και 4 δίσκους να βάλω 2 SSD σε RAID!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.

Βασιλη σε ευχαριστω που δειχνεις τετοιο ενδιαφερον.....εκατσα και διαβασα φιλε τους πινακες με τις μετρησεις των CPU'S στα games αλλα και στο 3D MARK Vantage και 2011.

Οντως ο 3770Κ ειναι αξιολογος για τα λεφτα του. Στα games τα παει καλα οπως ολοι...οι διαφορες οπως αναφερεις ειναι αμελητεες. Στο 3D MARK 2011 ομως που θεωρω οτι ειναι οτι πιο συγχρονο φαινεται ξεκαθαρα η υπεροχη του 3930Κ.

http://www.hwbox.gr/reviews/16498-intel-ivy-bridge-core-i5-3570k-review-16.html#content_start

Εχω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Tο 3DMark 11 είναι ένα Benchmark που εξαρτάται κυρίως από την κάρτα γραφικών. Ένα κομμάτι όμως του 3DMark 11 είναι αμιγώς εξαρτώμενο από τον επεξεργαστή. Μιλάμε για το Physics Test. Όπως θα παρατηρήσετε οι διαφορές στο Overall Score είναι ελάχιστες μεταξύ Stock, OC1 και OC2 Settings. Παρατηρήστε όμως τις διαφορές στο Physics Test. Εκεί ο Ivy Bridge μένει αρκετά πίσω. Καμία σημασία όμως δεν έχει γιατί το Overall Score είναι παραπλήσιο. Ακόμα ένα Benchmark που "κατακτηθεί" από τους Ivy Bridge στο hwbot.org. Οι συχνότητες που "πιάνουν" οι Ivy Bridge στο άζωτο είναι αρκετά υψηλές και έτσι υπερκαλύπτουν το χαμένο έδαφος απέναντι στους Sandy Bridge-E

Δεν έχει να κάνει ότι έιναι σύγχρονο ή όχι. Έχει να κάνει με ότι λέει παραπάνω.

Άλλα benchmarks είναι CPU Depended, άλλα VGA, άλλα θέλουν πυρήνες πολλούς και άλλα πάνε με 1 πυρήνα.

Το συγκεκριμένο που κοιτάμε αγαπάει τα CPU και τους πυρήνες! Γι'άυτό πάνε τόσο καλά εκέι οι S2011.

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι αλλο πολυ σημαντικο...το socket 2011 που δεχεται τον 3930Κ ή τον 3820 θα μπορεσει να δεχτει τους μελλοντικους ivy bridge-E. Αυτο ρε παιδια δεν ειναι ενα πλεονεκτημα?

Μολις βγουν αργοτερα οι ivy-e βαζεις πανω στο motherboard εναν απο αυτους και εισαι καλυμμενος οσον αφορα τα παιχνιδια ή οτι αλλο κανεις τελος παντων για αρκετα χρονια ακομα...!! Κακα τα ψεματα η Χ79 πλατφορμα εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο. Απλα δειτε και συστηματα με το γερικο Χ58 που ειχα πως "ντροπιαζουν" σημερινα συστηματα.

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πολύ σημαντικό έιναι να μην κάνεις πολλά ποστ το ένα κάτω απο το άλλο αλλά να κάνεις Edit και να προσθέτεις πράγματα επειδή έχω βαρεθέι να σου κάνω merge 2πλά και 3πλά μνμτα! :P

Τι εννοείς ντροπιάζουν? Τα συστήματα των σημερινών 200? εννοέις? :hehe: Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Μάρτιο Απρίλιο θα βγούν Z87 chipset, νέα CPU και τέλος 2014 περιμένουμε DDR4 με basic speed

μάλλον πάνω απο τα 3GHz για αρχή!

Για το έαν θα υποστηρίζουν τους μελλοντικούς επεξεργαστές, δεν ξέρω.

Σίγουρα θα βγεί και X89 ή κάτι παρόμοιο σε 5-7 μήνες.

Haswell μάλλον όμως δεν θα υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Kαι μια διευκρίνηση οι gigabyte ud4-ud5-up4-up5 δεν τα πάνε και πολύ καλά με 2 7970 και σίγουρα δεν παίζουν καθόλου αν επιλέξεις gen3 από bios. Για την up7 δεν ξέρω ακόμη δεν την έχω δοκιμάσει με 2 7970 αλλά με μια και gen3 πάλι δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοέις να κάνεις τις PCI-E να πάιξουν σε Gen.3 mode?

Εγώ με μια κάρτα που δοκίμαζα έπαιζε κανονικά, άσχετα που δεν υπήρχε διαφορά στα marks.

Με δύο δεν έχω δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Εννοέις να κάνεις τις PCI-E να πάιξουν σε Gen.3 mode?

Εγώ με μια κάρτα που δοκίμαζα έπαιζε κανονικά, άσχετα που δεν υπήρχε διαφορά στα marks.

Με δύο δεν έχω δοκιμάσει!

Με 2 είναι το πρόβλημα και στην UP7 με gen3 δεν μπουτάριζε καθόλου ενώ στις ASUS παίζουν όλα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Μολις βγουν αργοτερα οι ivy-e βαζεις πανω στο motherboard εναν απο αυτους και εισαι καλυμμενος οσον αφορα τα παιχνιδια ή οτι αλλο κανεις τελος παντων για αρκετα χρονια ακομα...!!

Πανηγυρικό Άκυρο..ακόμα και να υποστηρίζει το x79 κάποιους νέους επεξεργαστές δεν θα μπορεί να τους εκμεταλλευτεί πλήρως οπότε πάλι θα θέλεις νέα μητρική γι αυτούς..Τόσα χρόνια δεν έγινε αυτό δεν θα γίνει ούτε τώρα, δεν συμφέρει ούτε την intel ούτε τους κατασκευαστές μητρικών.:)

Δεν διαθέτεις και κάνα τρελό ποσό ρε θεε οπότε συμβιβάσου και επένδυσε σωστά τα χρήματα σου..είναι πολύ σημαντικότερο ένα raid 0 με 2 top ssd από οποιοδήποτε x79 στην καθημερινότητα!

Εφόσον το pc είναι για gaming πάνω από τον 3770k και το z77 είναι απλά πεταμένα λεφτά!:cool:

Ο 3770k μου είναι 4.6ghz με μια h100 που προφανώς δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά για ψήκτρα! μπορείς και με αερόψυξη με πολύ λιγότερα χρήματα! Ο ποιο άσχετος του κόσμου να είσαι με 2-3 οδηγίες θα τα καταφέρεις.:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now