Diasgod

INTEL 3930K + Asrock Fatal1ty X79 Professional ή INTEL 3820 + MSI MSI Big Bang XPower

Recommended Posts

Ο θεος ξαναχτυπα.......

παιδες μαλλον θα δωσω αυριο τον Intel 980x + gigabyte ga-x58a-ud5 + g-skill gb ddr3 1600 και εφυγα για αναβαθμιση...........

με γνωμονα

α) τις επιδοσεις στα παιχνιδια,

β) την υποστηριξη PCI-E 3.0,

γ) την μεγαλυτερη αποσταση μεταξυ των 2 xfx 7970 που ηδη εχω για χαμηλοτερες θερμοκρασιες και θορυβους

τι θα επιλεγατε εσεις?

INTEL 3930K + Asrock Fatal1ty X79 Professional + Corsair Dominator GT 8GB 2133MHz= 920?

ή

INTEL 3820 + MSI Χ79 Big Bang XPower ΙΙ + Corsair Dominator GT 8GB 2133MHz= 799?

Φιλικα Στελιος.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε edit το πόστ σου και σβήσε όλα τα κεφαλάια :/ .

Πρώτα απ'όλα τι έιναι PCI-E 3.0 τι 2.0 διαφορές δεν θα δείς.

Μετά αφού θέλεις να τα σκάσεις για επιδόσεις πάρε τα παρακάτω:

1. Gigabyte Z77X-UP7

2. Intel 3770K και πήγαινε τον στα 4.5Ghz

3. 16GB DDR3 2400MHz

PS1. Επιδόσεις επάνω σε τι πράγμα θέλεις? Γενικά και αόριστα λές ή σε κάτι ειδικά?

PS2. Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δεν νομίζω να δεςι τραγικές διαφορές στις θερμοκρασίες ακόμα και αν "ξεκολλήσουν" μεταξύ τους οι κάρτες!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη επιδοσεις για gaming καθαρα. Τελικα το Χ79 ειναι καλυτερο σε επιδοσεις ή το Ζ77? Οταν τωρα οι καρτες μου σχεδον ακουμπανε ή μια την αλλη δεν θα υπαρξει εστω και μια διαφορα 5 βαθμων? Επισης τον 3770Κ με μαμα ψυκτρα στα 4,5? και αν ναι οι ρυθμισεις στο bios ειναι ευκολες ή θα μου βγαλει το στανιο και ποιος μου εγγυαται οτι θα δουλεψει normal?

Link to comment
Share on other sites

Οι πραγματικές διαφορές μεταξύ Χ79 και Ζ77 στο gaming θα έλεγα πραγματικά πως είναι μηδενικές.

Καμία από τις δυο πλατφόρμες δεν θα αποτελέσει bottleneck στην κάρτα γραφικών. Οπότε...?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ουτε και ο 980χ δεν θα ειχε bottleneck.... πραγματικα αυτη η αναβαθμιση για μενα ειναι πολυ fail.O 980x με λιγο oc 4.2-4.5 :whistling: θα πηγαινε τα μαλιοκεφαλα του με τις 7970.

Τελος παντον.......

Link to comment
Share on other sites

O 3770Κ φτάνει τα 5Ghz σταθερά με αερόψυξη; Εδώ δεν λέγαμε οτι είναι πολύ ζόρι να τον ανεβάσεις πάνω από 4,7 γιατί οι θερμοκρασίες αρχίζουν και πλησιάζουν τα καζάνια της κόλασης; :P

Επίσης το ότι το Ζ77 δεν δίνει αληθινά 2Χ16 pci-e lanes δεν έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

2χ16 με πλχ είναι η ταχύτητα που επικινωνουν οι κάρτες μεταξει τους,στον επεξεργαστή

παραμένει ίδια 2χ8.

Βασίλη είσαι σίγουρος οι 980χ δεν περνούν οc?εμένα παίζει βανταζ 4.7 4.8 σε νερό.σε αέρα

με μια σάπια α50 το καλοκαίρι έπαιζα crysis στα 4.6 για πλακα.δεν ξέρω αλλά αυτό το CPU δεν το αλλαζω με τίποτα μόνο όταν ψωφισει.

Link to comment
Share on other sites

Οι 3770Κ πάνε 5Ghz με καλή αερόψυκτρα Γιάννη. Οι 980X που πανε? :P

Καλά κάνεις όμως εσύ και τον υποστηρίζεις.

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :P

Βασίλη δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά 5g 3770 με αέρα και για καθημερινή χρήση μάλλον μιλάμε για επιλεγμένα κομμάτια.

Για να πεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να χρειάζεται ρεύμα max 1.30 και με 8 thread από κει και πάνω οι θερμοκρασίες και η σταθερότητα ξεφεύγει. Πόσοι επεξεργαστές μπορούν να το κάνουν αυτό. 3 που δοκίμασα τελευταία ήθελαν 1.48+ V μόνο για να μπουτάρουν στα 5G δεν μιλάω και για 3D εκεί μάλλον είναι αδύνατον να παίξουν. Η πιο ασφαλής συχνότητα είναι γύρω στα 4.5G και πάλι επιλεκτικά με αέρα και καθημερινή χρήση.

Άμα μου βρεις ένα με 1.30 και 8 threads σταθερό για 3d στα 5G τον θέλω τώρα.:D

Link to comment
Share on other sites

Δια δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός αυτή την εποχή για gaming από 3770κ στα 4.6ghz με μια καλή z77. ούτε από άποψη χρημάτων ούτε από θέμα επιδόσεων.;) πάει για πλάκα!

Μια καλή ψυκτρα είναι απαραίτητη γι αυτο,η ψυκτρα της ιντελ είναι τέλεια για στοκ ρυθμίσεις..επίσης το pci x 3 αυτή την εποχή είναι άχρηστο γιατί δεν υπάρχουν κάρτες που να τερμαρουν το 2 πρακτικά.

Η διάφορα στις θερμοκρασίες των καρτών θα υπάρξει αν ξεκολλησουν άλλα δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να είναι αυτός ο λόγος της αναβάθμισης.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

@John-X δεν έιπα ότι δεν πάιρνουν αλλά ότι ανεβαίνουν πιο δύσκολα απο τους 3770Κ και σίγουρα έιναι πιο ακριβοί.

Δεν είχα στο μυαλό μου πως είχες υδρόψυξη! Αλλά σίγουρα αυξάνει το κόστος και άλλο!

@Sofos + Aristidis πάρτε μαι υδρόψυξη καλέ! Τι κλοκάδες είστε εσείς? :hehe:

Εντάξει, ο Μ.Ο. δεν έιναι στα 5G αλλά το 4.5G νομίζω έιναι πραγματικά εύκολο ακόμα και για τους πιο άσχετους!

Δία πόσο έχεις μπερδευτεί για τον εάν πρέπει να το δώσεις ή όχι? :P

Πάρε έναν 3770K, μια μητρική Z77 που σε καλύπτει και 16GB Ram και είσαι πραγματικά Θεός μετά :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

παντως εισαστε :P ...... οταν ειχα φτιαξει το θεμα για να τα δωσω ολοι σας λεγατε και που να παει ο 980Χ που δεν λεει μια μπροστα στους 3820, 3930Κ και δωστον τσαμπα για να φυγει κτλπ εαν εσεις εισασταν στν θεση μου και σας εδιναν ακατεβατα 600€ και επισης ειχατε την δυνατοτητα να γλυτωσετε το Φ.Π.Α. θα τα δινατε ή οχι για να παρετε νεα πλατφορμα? Εαν τελικα αποφασισω να διαλεξω μια απο τις 2 λυσεις που παραθετω......θα εχω μεγαλυτερα frames στα παιχνιδια απο τι ειμαι τωρα με τον 980Χ ή οχι? Αυτο για μενα εχει σημασια και παντα σε default ρολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και ο Αριστειδης που δινει εναν 3930Κ με μνημες και MSI BING BANG POWER XII, αλλα το σκεφτομαι σοβαρα ακομη και αν δινει εγγυηση γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα εχει φτασει στα ορια τους και εγω απλα θελω να παιζω τα παιχνιδια μου σε υψηλα frames χωρις πειραματισμους.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και ο Αριστειδης που δινει εναν 3930Κ με μνημες και MSI BING BANG POWER XII, αλλα το σκεφτομαι σοβαρα ακομη και αν δινει εγγυηση γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα εχει φτασει στα ορια τους και εγω απλα θελω να παιζω τα παιχνιδια μου σε υψηλα frames χωρις πειραματισμους.

Πάρε PS3 να ηρεμήσεις γιατί βλέπω πως πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπερ του oc και γιατι να το κανω? Υπαρχει λογος? Δεν παιζω ανετα τα παιχνιδια μου? Επισης επειδη ακουσα καποιος να λεει γιατι να αναβαθμιστεις? Μια χαρα εισαι.....Το γνωριζουν πλεον ολοι οτι η αναβαθμιση ειναι μεσα στο προγραμμα ειναι ηδη δουλεμενα...λιγο? πολυ? ειναι ομως και ποσο μαλλον οταν πεφτουν ετσι οι τιμες. Εχω αλλους 7 μηνες εγγυησης εαν δεν το εκμεταλευτω τωρα κατα τα Χριστουγεννα δεν θα φευγουν ουτε 300?.

Μια γνωμη θελω απο εσας φιλοι μου.

Εχω 980Χ και θα παρω μια απο τις 2 συνθεσεις. Ειναι πιο γρηγορες αυτες οι 2 συνθεσεις απο εκεινη που ηδη εχω?????? και αν ναι ποια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

παντως εισαστε :P ...... οταν ειχα φτιαξει το θεμα για να τα δωσω ολοι σας λεγατε και που να παει ο 980Χ που δεν λεει μια μπροστα στους 3820, 3930Κ και δωστον τσαμπα για να φυγει κτλπ εαν εσεις εισασταν στν θεση μου και σας εδιναν ακατεβατα 600? και επισης ειχατε την δυνατοτητα να γλυτωσετε το Φ.Π.Α. θα τα δινατε ή οχι για να παρετε νεα πλατφορμα? Εαν τελικα αποφασισω να διαλεξω μια απο τις 2 λυσεις που παραθετω......θα εχω μεγαλυτερα frames στα παιχνιδια απο τι ειμαι τωρα με τον 980Χ ή οχι? Αυτο για μενα εχει σημασια και παντα σε default ρολογια.

Από εδώ τα πάς, απο εκέι τα πας πάλι στην αγγελία σου θα φτάσουμε. Ρε φίλε, είναι παλιά όπως και να τα κάνεις και δεν αξίζουν 600?. Πως αλλιώς να στο πούμε?

Τι εννοείς πάλι να γλυτώσουμε το ΦΠΑ?

Δεν αξίζουν ?600 γιατι πλέον με τόσα ??? φτιάχνεις καλύτερο σύστημα και με καινούρια πράγματα.

Το ότι σε μπερδέυουμε γίνεται όπως γίνεται πάντα και όπως έιναι λογικό επειδή ο καθένας υποστηρίζει την μεριά του.

Όπως και να το κάνεις ο 980X είναι πίσω απο τον 3770K. Είναι το μέλλον. Είναι 2 γενιές μπροστά (ο 3770Κ). Εγώ τον 3770Κ θα έπαιρνα πάντως.

Συγνώμη να σε ρωτήσω κάτι? Σε τι οθόνη πάιζεις?

Bill τα 16gb ram τι θα τα κάνει;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Αφού λέει ότι παιζει....και θέλει να ξοδέψει χρήμα :P

Απλά να έχει μια παραπάνω ελευθερία.

Ειναι και ο Αριστειδης που δινει εναν 3930Κ με μνημες και MSI BING BANG POWER XII, αλλα το σκεφτομαι σοβαρα ακομη και αν δινει εγγυηση γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα εχει φτασει στα ορια τους και εγω απλα θελω να παιζω τα παιχνιδια μου σε υψηλα frames χωρις πειραματισμους.

So what? Μην μου πεις ότι περιμένεις να στα δώσει και σε χαμηλότερη τιμή επειδή τα έχει κλοκάρει!!!

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ θέλεις να πάρεις ένα σύστημα και να πάιζεις στοκ και στα στοκ του απλά να έιναι ο καλύτερο δυνατός?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Arkas xaxaxaxa ετσι ειμαστε εμεις οι PC USERS. Μην μου ξαναμιλησεις για κονσολα.....:P

Βασιλη φιλε μου....αστην αγγελια μου εγω δεν ασχολουμε με αυτο ειμαι ξεκαθαρος. Το ξαναλεω με ποια συνθεση απο τις 2 θα ειμαι καλυτερος. Αυτο ειναι το νοημα του θεματος που εβαλα. Κανενα αλλο. Μαλλον δεν καταλαβες αλλα α 600? τα εχω στην τσεπη.........

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

- DiRT 3

Το DiRT 3 αποτελεί την τρίτη προσθήκη στην επιτυχημένη σειρά Dirt της Colin McRae Rally series, ανεπτυγμένη από την Codemaster. Διαθέτει 100 άγριες διαδρομές και επικές πίστες, νέο career mode, μοντέρνα και κλασικά αμάξια, super buggies, RAID φορτηγά και περισσότερους πραγματικούς σπόνσορες και αστέρες του αθλήματος. Επιπλέον, περιλαμβάνει δυναμικά καιρικά φαινόμενα, ακραίες συνθήκες όπως χιόνι και πάγο, split-screen, party modes, open-world περιοχή και δυνατότητα για uploads στο YouTube. Μην αμελήσουμε να αναφέρουμε και το GymKhana mode όπου δάσκαλός σας θα είναι ο μετρ του sport, Ken Block.

[img_alt=Intel Ivy Bridge: Core i5 3570K Review]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e99f80cba38a.png[/img_alt]

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f92804bd80c6.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f9281d49cf72.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

- F1 2011

F1 2011 - ακόμα ένας επιτυχημένος τίτλος της Codemasters. Αφού η εταιρεία ήθρε σε συμφωνία με τους υπεύθυνους του Formula 1 World Championship, πρόκειται για το πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι σχετικά με το κορυφαίο άθλημα του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Όλοι οι οδηγοί είναι εδώ - 12 ομάδες, 24 πιλότοι. 19 διαθέσιμες πίστες, in-game αλλαγή από μέρα σε νύχτα. Αναβαθμισμένο multiplayer mode με υποστήριξη έως 16 παιχτών και δυνατότητα split screen για "κόντρες" δύο ατόμων. Ρεαλιστικές συνθήκες αγώνα, safety car σε περίπτωση ατυχήματος και δυνατότητα πλήρους παραμετροποίησης του μονοθέσιου για να επιτύχετε καλύτερους χρόνους.

[img_alt=Intel Ivy Bridge: Core i5 3570K Review]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e99fb1aa10d9.png[/img_alt]

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f9284a204dfa.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f928367182e7.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

- World in Conflict

Δεν είναι λίγοι αυτοί που αναρωτήθηκαν τι θα συνέβαινε αν όντως οι Σοβιετικοί είχαν πραγματοποιήσει μια επίθεση στις Η.Π.Α., με εισβολή από αέρα και έδαφος. Αρκετοί, όταν σκέφτονται ένα τέτοιο σενάριο μιλάνε για ρίψη χιλιάδων πυρηνικών κεφαλών, οι οποίες θα βύθιζαν τον πλανήτη σε ένα πυρηνικό χειμώνα άνευ προηγουμένου. Το World in Conflict όμως, έχει άλλη άποψη για το πως θα μπορούσε να εξελιχθεί η ιστορία.

Έτσι, οι Σοβιέτ το 1989 έχοντας χάσει σημαντική πολιτική, κοινωνική και οικονομική δύναμη, αποφάσισαν να κάνουν μια μαζική επίθεση στις Η.Π.Α., αναζητώντας την ανάσταση της Σοβιετικής Αυτοκρατορίας μέσω της κατάκτησης του μισητότερου τότε αντιπάλου τους. Ο σκοπός δεν ήταν λοιπόν η εξολόθρευση των Ηνωμένων Πολιτειών με τη χρήση των άπειρων πυρηνικών που διέθετε το Σοβιετικό έθνος, αλλά η αναδιαμόρφωση της Αμερικής σε μια Κομμουνιστική ήπειρο, με σκοπό την παγκόσμια επικράτηση του Κομμουνισμού.

Το World in Conflict λοιπόν, μας μεταφέρει σε αυτό το φανταστικό σενάριο, δίνοντάς μας την ευκαιρία να πολεμήσουμε σε ένα Real Time Strategy game, όχι μόνο με τους Αμερικάνους που προσπαθούν να αποτρέψουν την εισβολή, αλλά και ως τις δυνάμεις του τότε ΝΑΤΟ στο Multiplayer, δίνοντας μια άλλη διάσταση στον τρόπο που ένα παιχνίδι στρατηγικής μας επιτρέπει να ζήσουμε σύγχρονες μάχες. Ο ρεαλισμός είναι άφθονος, τα γραφικά υπέροχα και η δράση ατελείωτη. Ένας από τους καλύτερους τίτλους του 2007, ο οποίος πρόσφατα μάλιστα απέκτησε και το expansion με τον τίτλο Soviet Assault.

[img_alt=Intel Ivy Bridge: Core i5 3570K Review]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e9a03ae19d05.jpg[/img_alt]

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f9286365cc39.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f92874d74b28.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

- Far Cry 2

Θυμηθείτε 5 χρόνια πριν, όταν το 2004 μαζί με το Half-Life 2 και ένα χρόνο μετά την έκδοση του Doom III, ένα παιχνίδι με το παράξενο όνομα Far Cry από την άγνωστη τότε Γερμανική Crytek κατάφερε να κάνει το "μπαμ", φέρνοντας τη γραφική επανάσταση στα ανοιχτά περιβάλλοντα, κατορθώνοντας να ενθουσιάσει τους PC Gamers ανά τον κόσμο. Όλοι μας θυμόμαστε να περιπλανόμαστε στις παραλίες και στη ζούγκλα των νησιών του Far Cry με κεντρικό ήρωα τον Jack Carver, ο οποίος μας μετέφερε σε εξωτικά μέρη, γεμάτα και με μεταλλαγμένα πειράματα από έναν ανορθόδοξο επιστήμονα.

Αυτά πλέον με το Far Cry 2 αποτελούν παρελθόν. Ο νέος τίτλος της σειράς, φτιαγμένος όχι από την Crytek αλλά από την ίδια τη Ubisoft, χρησιμοποιώντας το καμάρι της που ακούει στο όνομα Dunia Engine (και όχι CryEngine όπως το πρώτο), μας μεταφέρει στις σαβάνες και τα αφιλόξενα περιβάλλοντα της Αφρικής, σε έναν πολύ πιο εξελιγμένο τίτλο από το πρώτο παιχνίδι. Όχι πλέον είναι εντελώς Free Roaming, αλλά η Dunia (η λέξη "κόσμος" στα Αραβικά) στην ουσία έδωσε στους δημιουργούς του παιχνιδιού τη δυνατότητα να φτιάξουν ένα "Grand Theft Auto" στην Αφρική - χωρίς αυτή τη φορά να κυνηγάμε μεταλλαγμένους ή εξωγήινους, αλλά μπαίνοντας στο σώμα διαφορετικών κάθε φορά χαρακτήρων που ο σκοπός τους είναι ένας - να σκοτώσουν τον "Jackal", έναν μεγαλέμπορο όπλων, ο οποίος παίζει σημαντικότατο ρόλο στον εμφύλιο πόλεμο μέσα στον οποίο βρίσκει ο παίχτης τον εαυτό του εμπλεκόμενο.

Μια ίσως και ρεαλιστική άποψη της σημερινής Αφρικής, με το ΑΚ-47 να είναι σύμβολο και τα ματωμένα διαμάντια το νόμισμα - αυτό είναι το Far Cry 2.

[img_alt=Intel Ivy Bridge: Core i5 3570K Review]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e9a072b7270c.jpg[/img_alt]

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f928b66a3cfa.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

[flash=http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7714f928985da3e9.swf]align="middle" quality=high width=800 height=600 parameter=parameter_value

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now