barfastic

Εγκατασταση Windows Home Server 2011 σε ssd 60gb...

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!

Χθες καθησα μεχρι της 02:00 και προσπαθουσα να κναω εγκατασταση τα WHS11, διχως αποτελεσμα.

Με το που επιλεγω τον δισκο που θελω να κανω εγκατασταση, και παταω next κανει fail.

Αποσα διαβασα στο νετ, δεν μπορεις να κανεις εγκατασταση σε δισκο μικροτερο τον 200gb. Στην συνεχεια βρηκα εναν οδηγο που εξηγουσε πως μπορουσε να γινει.

Εκανα format με cmd prompt, και τον εκανα active και bootable. περασα τα αρχεια, εφτιαξα και ενα αρχειο cfg.ini οπως ελεγε στον οδηγο, αλλα δεν καταφερα τιποτα!

Ξερει κανεις καποιον τροπο να το κανω να δουλεψει?

Η αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο OS για χρηση ως storage + print server?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε προλαβα.. το μοναδικο που σκεφτηκα (χωρις να ξερω αν θα δουλεψει) ειναι να κανεις εγκατασταση σε μηχανικο δισκο και μετα να κανεις clone στον SSD...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα μωρε.... 20gb περιπου + 5-6gb τα προγραμματα που του εβαλα (motherboard utilities, word, intel RST, teamviewer κτλ) δεν τον εχω ανοιχτο τωρα, αλλα καπου εκει μετα απο τα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

offtopic μεν αλλά σχετικό με το λειτουργικό.

τι σημαίνει ότι υποστηρίζει μέχρι 10 χρήστες;

δηλαδή σε ένα δίκτυο, ένα ενδέκατο pc δεν θα βλέπει αρχεία; είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν θα μπορέσεις να το βάλεις στο domain, όχι στο δίκτυο. To licence καλύπτει σύνδεση μέχρι και 10 pc στον κυρίως server, μετά πρέπει να κάνεις επέκταση για να είσαι καλλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

η σκέψη μου είναι πως εάν δεν στήσουμε active directory, το domain είναι κάπως περιττό.

Δηλαδή μόνο για να κάνουν log in με τον χρήστη του server δεν έχει νόημα.

Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now