golfaki

Pencil Mod..

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Πιστευα και εγω πως έκανα μοντιφες.. Αλλα τελικά έχω πολά να μάθω ακόμα.. Οπως λεει και ενα σοφο ρητό.. "Οσο ζείς μαθαίνεις.." Πιστευω οτι ήρθε η ώρα μου λοιπόν να μάθω τι είναι το pencil mod :o

Τι είναι - πως γίνετε - τι κερδίζεις - γιατι να το κάνεις?

Είμαι όλος αυτια ή μάλλον στην προκειμένη όλο μάτια..

Link to comment
Share on other sites

Με το pencil mod στην ουσία μειώνεις την τιμή της αντίστασης πάνω στην οποία τρίβεις το μολύβι. Δηλαδή ο γραφίτης που προστίθεται πάνω στην αντίσταση ενώνει τα 2 άκρα της.

Συνήθως αυτό γίνεται για την αύξηση τάση (συνηθέστερη περίπτωση στην ASUS για Vdroop).

Link to comment
Share on other sites

Το πιο στραβό που μπορεί να γίνει στο pencil mod είναι απλά να μην πετύχει. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μη βάλεις περισσότερο μολύβι από όσο θα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αντι για να βάλουμε ένα resistor στο circuit board κάνουμε την ίδια δουλειά με τον γραφίτη του μολυβιού μεγαλώνοντας την αντισταση με αποτέλεσμα μεγαλήτερες τάσεις, αν γίνει σωστά. Για να καταλάβουμε αν το κάνουμε σωστα χρειαζόμαστε ένα βολτόμετρο ώστε να μετρήσουμε την τάση σε κάθε μολυβιά. 2-3 μολυβιές της περισσοτερες φορές είναι η σωστή ποσότητα γραφίτη. Επίσης χρησιμοποιήτε HB μολύβια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αντι για να βάλουμε ένα resistor στο circuit board κάνουμε την ίδια δουλειά με τον γραφίτη του μολυβιού μεγαλώνοντας την αντισταση με αποτέλεσμα μεγαλήτερες τάσεις, αν γίνει σωστά. Για να καταλάβουμε αν το κάνουμε σωστα χρειαζόμαστε ένα βολτόμετρο ώστε να μετρήσουμε την τάση σε κάθε μολυβιά. 2-3 μολυβιές της περισσοτερες φορές είναι η σωστή ποσότητα γραφίτη. Επίσης χρησιμοποιήτε HB μολύβια.

Με το pencil mod αν δεν κάνω λάθος η αντίσταση μικραίνει ... Λογικό μου φαίνεται γιατί όταν μικραίνεις την αντίσταση, δύναται να περάσει περισσότερο ρεύμα ... αυτό που θέλουμε δηλαδή ;) Επίσης προτιμάτε τα μολύβια 2Β, τα προτείνει ο Peter :P Και ναι 2 - 3 γραμμούλες είναι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

αλλά τα ΗΒ ειναι καλύτερα εδς δεν ακούω λεξη

Πάω πάσο, γιατί για το μολύβι δεν ξέρω, ότι είδα στο vr-zone είπα ... Έχω κάνει κάμποσες φορές pencil mod, τώρα για ποιο λόγο να επιλέξω ΗΒ ή 2Β, ούτε που ασχολήθηκα :P Εγώ ήξερα ότι με stock ψύξη είχα 635/545 AM3 με την X1650 μου, και μετά το pencil mod και με μία Zalman ψύξη έφτασα τα 682/563 ;)

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν έχω καταλάβει. πχ. έχουμε μια μητρική και θέλουμε να κάνουμε pencil mod.Σε ποιο μέρος την μουτζουρώνουμε? Και βασικά πως ξέρουμε ότι είναι αυτό το σημείο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now