Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ένας φίλος έχει 2 SSD 60 ή 64GB σε RAID αλλά του έχουν γεμίσει και θέλει να σβήσει πράγματα. Δυστηχώς δεν έχει μέσα αρχεία του στυλ φωτογραφίες ή videos ή games και δεν ξέρει τι να σβήσει. Δεν έιναι λίγο περίεργο που τα windows του πιάνουν το 74%?

550a9479f4119b.jpg

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τα windows default καταλαμβάνουν χώρο όση η RAM x 1.5 για pagefile. Αν ο φίλος λοιπόν έχει πολλή RAM ας ξεκινήσει σετάροντας manual το pagefile στο 1 GB (και πάλι πολύ είναι, αλλά ας υπάρχει για μερικές δύστροπες εφαρμογές)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το πρόβλημα που αναφέρει ο Βασίλης είναι δικό μου. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση και εύχομαι να βρεθεί λύση διότι δεν μου μένει καθόλου χρόνος για format.

Ξεκινάμε λοιπόν.

Hiberfil.sys και pagefile.sys είναι απενεργοποιημένα;

Έχει Windows 7 με SP1;

Αν ναι, το service pack το έβαλε μετά ή το είχε ενσωματωμένο η εγκατάσταση;

Windows 7 Professional 64bit γνήσια από το 2010. Το SP1 μπήκε μετά την αρχική εγκατάσταση.

Δες και πόσο πιάνει ο φάκελος winsxs..και ΜΗΝ σβήσεις τπτ απο μεσα..

Για αυτο που λεει ο ζαχ..

Remove Windows 7 SP1 Backups To Free Up Disk Space

Ο φάκελος winsxs καταλαμβάνει το 66% από το 74% που δείχνει το printscreen παραπάνω! Όπως με έχεις συμβουλέψει δεν έχω σβήσει τίποτα... προς το παρόν.

Προσπάθησα να κάνω την διαδικασία για τον καθαρισμό των backups χωρίς επιτυχία. Μου έβγαλε σφάλμα και ότι ήταν ανεπιτυχής η διαδικασία.

Τα windows default καταλαμβάνουν χώρο όση η RAM x 1.5 για pagefile. Αν ο φίλος λοιπόν έχει πολλή RAM ας ξεκινήσει σετάροντας manual το pagefile στο 1 GB (και πάλι πολύ είναι, αλλά ας υπάρχει για μερικές δύστροπες εφαρμογές)

Έγινε και το παραπάνω χωρίς να δω κάποιο αποτέλεσμα.

Καλά ας κοιτάξει μην έχει μαζέψει τη Σάρα και τη Μάρα στα temp και μετά κάνει και τα υπόλοιπα..

Ο φάκελος temp είναι άδειος. Μόνο 2%.

Επίσης να προσθέσω πως στα windows γίνεται περίπου καθημερινά καθαρισμός με ccleaner και λοιπά εργαλεία. NOD32 γνήσιο και δεν κατεβάζω καθόλου torrent κτλ. Τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα. Χώρος 0 και δεν με αφήνει να ανοίξω ούτε φώτος!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

windows key --> disk cleanup --> καθάρισε ό,τι δε χρειάζεσαι

Επίσης:

How to Alleviate Disk Space Pressure Caused By a Large Windows Component Store (WinSxS) Directory

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gdp77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα windows default καταλαμβάνουν χώρο όση η RAM x 1.5 για pagefile. Αν ο φίλος λοιπόν έχει πολλή RAM ας ξεκινήσει σετάροντας manual το pagefile στο 1 GB (και πάλι πολύ είναι, αλλά ας υπάρχει για μερικές δύστροπες εφαρμογές)

Έγινε και το παραπάνω χωρίς να δω κάποιο αποτέλεσμα.

Πόση μνήμη έχεις και πόσο είναι το pagefile σου τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

windows key --> disk cleanup --> καθάρισε ό,τι δε χρειάζεσαι

Δεν δείχνει να κέρδισα κάτι.

Πόση μνήμη έχεις και πόσο είναι το pagefile σου τώρα ;

Έχω 4gb στο pc. Το pagefile το ρύθμισα manual στο 1gb όπως με συμβουλέψατε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πριν κάνεις την εκκαθάριση δε σου έλεγε πόσα ΜΒ/GB θα έσβηνε;

Έχω κάνει εκκαθάριση δίσκου πάνω από 20 φορές από εχθές. Πάντα μου δείχνει 640mb ότι έχει να καθαρίσει σε αρχεία που αφορούν παλαιά αντίγραφα ασφαλείας. Τρέχω την εκκαθάριση και πάλι μου βγάζει το ίδιο όταν ανοίγω πάλι το tool.

windows key --> disk cleanup --> cleanup system files --> και επίλεξε μεταξύ άλλων το "service pack back up files"

+ από το more options όλα τα system restore πλην του τελευταίου.

Αυτή την επιλογή δεν την βρήκα πουθενά στην "εκκαθάριση δίσκου". Μήπως τρέχω άλλο tool? Δεν νομίζω. Μετά από τόσες εκκαθαρίσεις εξακολουθεί να είναι γεμάτο.

Να πάρω τον φάκελο winsxs σε κάποιο άλλο δίσκο να τελειώνουμε ή θα κάνω πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την επιλογή δεν την βρήκα πουθενά στην "εκκαθάριση δίσκου". Μήπως τρέχω άλλο tool? Δεν νομίζω. Μετά από τόσες εκκαθαρίσεις εξακολουθεί να είναι γεμάτο.

Δες συνημμένα thumbnails

Να πάρω τον φάκελο winsxs σε κάποιο άλλο δίσκο να τελειώνουμε ή θα κάνω πατάτα.

Όχι, θα έχεις θέμα.

1.jpg

2.jpg

1.jpg

2.jpg

1.jpg

2.jpg

1.jpg.63974a7ec941bd4a4351062785c3d6df.j

2.jpg.18ede29ce9ebf9c826feacf4ebc416d4.j

Link to comment
Share on other sites

There have been several blogs and even some “underground” tools that tell you itʼs ok to delete the WinSxS directory, and itʼs certainly true that after installation, you can remove it from the system and it will appear that the system boots and runs fine. But as described above, this is a very bad practice, as youʼre removing the ability to reliably service, all operating system components and the ability to update or configure optional components on your system.

Ο φακελος αυτος ειναι μεγάλη ιστορια.

Επειδη παλιοτερα ειχα ασχοληθει με το κόψιμο των Windows 7 ειχε τυχει να κανω εγκατασταση και ο Winsxs να ειναι απο 4-8 GB Stock. Δεν ηταν ποτε σταθερο.

Θα ακουσες πολλες αποψεις.Εχουνε βγαλλει tool/εντολες για καθαρισμα κτλ.

2 επιλογες εχεις.

1)Κανεις Backup κ αρχιζεις και πειραματιζεσαι για να τον μικρινεις.ΟΧΙ με Shift+del.μπορει να οδηγηθεις σε ασταθες συστημα.

It's a pity more research wasn't done into the use of DISM, for those people running a 64-bit operating system get with

C:\Windows\System32\DISM /online /Cleanup-Image /SpSuperseded

the messages:

Error: 11

You cannot service a running 64-bit operating system with a 32-bit version of DISM.

Please use the version of DISM that corresponds to your computerʼs architecture.

The trick is to use the 64-bit version of DISM, via

C:\Windows\sysnative\DISM /online /Cleanup-Image /SpSuperseded

My WinSXS folder went from 12,800 MB to 7.802 MB, in about 10 minutes.

2)Κανεις νεα εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι το καθάρισμα του winsxs γίνεται και από το cleanup disk , που κάνει την ίδια δουλειά με την παραπάνω εντολη.

Από ms support :

To remove the Service Pack files from a Windows installation use the following in-box utilities:

Windows Vista Service Pack 1 installed: VSP1CLN.EXE

Windows Vista Service Pack 2 or Windows Server 2008 Service Pack 2 installed: Compcln.exe

Windows 7 Service Pack 1 or Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 installed: DISM /online /Cleanup-Image /SpSuperseded or Disk Cleanup Wizard (cleanmgr.exe)

Link to comment
Share on other sites

1) Τώρα παρατηρώ ότι στο αρχικό σου post φαίνεται το windows folder να καταλαμβάνει 21,2 GB, ενώ αναφέρεται δίπλα το ποσοστό 74% στα 111GB συνολικής χωρητικότητας. Κάτι δεν πάει καλά... Ή το ένα ή το άλλο νούμερο είναι λάθος...

2) Αν αθροίσεις τις χωρητικότητες του αρχικού post, δεν προκύπτουν 111GB. Πώς λοιπόν το 100% του δίσκου είναι γεμάτο;

3) Ανέφερες ότι το winsxs είναι το 66% του 74% της χωρητικότητας. Δηλαδή το winsxs είναι 111 * 0,74 * 0,66 = 54GB ???? Τόσο είναι;

Γενικά τα νούμερα δε μου βγαίνουν και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι (όπως λες) δεν κάνει δουλειά το cleanup, συμπεραίνω ότι κάτι δεν πάει καλά... Μήπως κάποιο hidden partition / file, κάποια περίεργη εφαρμογή που δε θυμάσαι να εγκατέστησες, κάποιο malware, κάτι παίζει... δεν μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now