icsd_sap

AMD A10 5800K @ 7,86 GHz: Νέο ρεκόρ συχνότητας με μητρική GIGABYTE

Recommended Posts

ατιμα κουφια ghz τι κανετε.... αχαχαχαχα

μια παροιμια λεει οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.... ταιριαζει ταμαμ....

και θα συμπληρώσω ότι πληρώνεις παίρνεις!ας έκανε καλύτερα cpu η amd να είχαμε όλοι από έναν και να μην μας έπιανε κορόιδα η intel αλλά δυστυχώς δεν το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

και θα συμπληρώσω ότι πληρώνεις παίρνεις!ας έκανε καλύτερα cpu η amd να είχαμε όλοι από έναν και να μην μας έπιανε κορόιδα η intel αλλά δυστυχώς δεν το κάνει!

Καλα, αυτο δεν ισχυει παντου και παντα.. Ας θυμηθουμε και τους atom potatoes που ετρωγαν σκονη απο τους neo ενω και οι i3 δεν ειναι και κατι σπουδαιο. Υπαρχει ενα μεγαλο ερωτημα σε σχεση με τα ποσοστα. πως καταφερε η amd να χασει ενα ποσοστο γυρω στο 30% - 35%? Ας μην ξεχναμε οτι ειχε το 50% της αγορας στην εποχη των athlon κλπ. Ενταξει οι core2duo μπορει να ηταν μπροστα για την εποχη, αλλα δικαιολογειται τοσο μεγαλη αποκληση?

Link to comment
Share on other sites

50%???Υπάρχει χρόνος που πούλησε η amd όσο την intel???

Τα πράγματα είναι απλά..ο καθένας μας έχεις τις προτεραιότητες του..ο άλλος μπορεί να συμβιβάζεται με ένα χρέπι σε ένα μικρό κουτάκι συνδεδεμένο στην τηλεόραση του για να παίζει κάνα παιχνιδάκι που κ που κ να βλέπει καμιά ταινιούλα, ε τι να κάνουμε δεν γίνεται όλοι ούτε να συμβιβαζόμαστε ούτε να θέλουμε τα ίδια πράγματα..;)

Ε αυτό το παραπάνω στα πάντα παντού και πάντα στο δίνει η Intel, ας μπορούσε να το κάνει η amd.Αφου δεν μπορεί λοιπόν να την φτάσει επέλεξε να κάνει την κίνηση της στα χαμηλότερα επίπεδα και ζητάει λιγότερα. :)

Γραφήματα επί γραφημάτων και θεωρίες κουραφέξαλα! Κάτσε μισή ώρα σε έναν 3770k oced και μετά ξαναδές το γράφημα γιατί ζητάει 300 ευρώ.:harhar:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι υποστηρικτής της amd γιατί έχει μείνει σαφώς πίσω στους επεξεργαστές εν αντιθέσει βέβαια με τις κάρτες γραφικών.

Πάντως με τον Trinity στοχεύοντας σε ένα φτηνό σύστημα με πολύ καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κάτι έκανε.

Αν υπολογίσει κανείς ένα σχεδόν πλήρες σύστημα με κόστος γύρω στα 260? με την καλύτερη μητρική τον μεγάλο επεξεργαστή της σειράς και αξιόλογη ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σαφώς καλύτερη από την αντίστοιχη υλοποίηση της INTEL τότε μάλλον έκανε καλή δουλειά.

Απλά είναι ένα φτηνό και τίμιο σύστημα.

Ας μην ήμαστε αρνητικοί σε όλα.

Και σε ότι αφορά το overclocking εγώ προσωπικά δεν το κρίνω μόνο με τις κορυφαίες επιδόσεις αλλά με την ικανοποίηση του να προσπαθείς να υπερχρονίσεις το κάθε σύστημα στα όρια του και ακόμη παραπάνω.

Edited by aristidis
Link to comment
Share on other sites

Το να καθησει οποιοσδηποτε μπροστα σε εναν 3770k o/c ή οποιονδηποτε amd cpu δεν πολυενδιαφερει την επιτροπη ανταγωνισμου των ΗΠΑ. Ριξε μια ματια στο παρελθον να καταλαβεις τι εννοω.( OEM.gr - Η Intel πληρώνει, η AMD λαμβάνει, η NVidia ξεσπαθώνει...)

Link to comment
Share on other sites

Μπλα μπλαλολογίες...ιστορίες και άλλα..στοιχεία που να δείχνουν ότι η amd κάποτε στην ιστορία πούλησε όσο η intel υπάρχει?Όντως την επιτροπή ανταγωνισμού μπορεί να μην την ενδιαφέρει αλλά σίγουρα η διαφορά την καταλαβαίνεις πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως την πλησίασε όταν βγήκαν οι A64 και η Intel τότε έιχε τους μονοπύρηνους της σειρά 6 όπως 630/640/660/670 και δεν την έπιανε με τίποτα (σχεδόν τίποτα γιατί οι A64 βρήκαν μπροστά τους performance wise τους Dothan σε Desktop υλοποιήσεις, αλλά δεν ήταν ποτέ εμπορικοί καθώς ήταν για Notebooks και όχι για Desktops) αλλά ποτέ δεν την πέρασε επειδή στην τελική η Intel έιχε τα λεφτά να κάνει "marketing" (ο νοών νοείτω) ενώ η AMD όχι. Όλους τους ενδιαφέρει το κέρδος, όχι να πουλάνε το καλύτερο ή το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως την πλησίασε όταν βγήκαν οι A64 και η Intel τότε έιχε τους μονοπύρηνους της σειρά 6 όπως 630/640/660/670 και δεν την έπιανε με τίποτα (σχεδόν τίποτα γιατί οι A64 βρήκαν μπροστά τους performance wise τους Dothan σε Desktop υλοποιήσεις, αλλά δεν ήταν ποτέ εμπορικοί καθώς ήταν για Notebooks και όχι για Desktops) αλλά ποτέ δεν την πέρασε επειδή στην τελική η Intel έιχε τα λεφτά να κάνει "marketing" (ο νοών νοείτω) ενώ η AMD όχι. Όλους τους ενδιαφέρει το κέρδος, όχι να πουλάνε το καλύτερο ή το χειρότερο.

Ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα. Νομιζω οτι η amd πηγε να φερει μια διαφορετικη αρχιτεκτονικη(bulldozer) - μαλλον πιο μπροστα απο την intel - προερχομενη απο servers αλλα ακριβως εκει τη πατησε, ειδικα στις light - load εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, αυτο δεν ισχυει παντου και παντα.. Ας θυμηθουμε και τους atom potatoes που ετρωγαν σκονη απο τους neo ενω και οι i3 δεν ειναι και κατι σπουδαιο. Υπαρχει ενα μεγαλο ερωτημα σε σχεση με τα ποσοστα. πως καταφερε η amd να χασει ενα ποσοστο γυρω στο 30% - 35%? Ας μην ξεχναμε οτι ειχε το 50% της αγορας στην εποχη των athlon κλπ. Ενταξει οι core2duo μπορει να ηταν μπροστα για την εποχη, αλλα δικαιολογειται τοσο μεγαλη αποκληση?

γιατι γυρνας στο παρελθον παντα?εμας το σημερα μας νοιαζει.απο οσους υπολογιστες εχω φτιαξει σε γνωστους οταν το budget με εφτανε για intel πιγαινα εκει , σε οσους δεν μου εφτανε πιγαινα ειτε σε fx ειτε σε Llano.αλλα δεν μπορω να βλεπω να λενε οτι οι intel μας πιανει κοροιδα γιατι ο ι5 ειναι ποιο ακριβος απο τον fx8150 , οχι ειναι γιατι απλα ειναι καλυτερος γιαυτο και ειπα οτι πληρωνεις παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τα 100 ευρώ παραπάνω που σου ζητάει η intel για να σε καλύψει μια 3ετία, που κρατάει ένας μέσος χρήστης το pc του, στα δίνει πίσω και με το παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τα 100 ευρώ παραπάνω που σου ζητάει η intel για να σε καλύψει μια 3ετία, που κρατάει ένας μέσος χρήστης το pc του, στα δίνει πίσω και με το παραπάνω. :)

βασικα ο athlon xp 1.7 με καλυψε μια πενταετια και τωρα ο e6750 επισης μια και συνεχιζει. απλα τοτε αλλαξα τον athlon για κατι νεοτερο.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο athlon xp 1.7 με καλυψε μια πενταετια και τωρα ο e6750 επισης μια και συνεχιζει. απλα τοτε αλλαξα τον athlon για κατι νεοτερο.

Δεν σου λέω ότι δεν κάνεις την δουλειά σου αλλά αυτό έχει να κάνει με το πόση υπομονή έχεις να γίνει κάτι στον υπολογιστή σου..εγώ δεν έχω, εσύ μπορεί να έχεις..είπαμε διαφορετικές προτεραιότητες!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, έγραψα αποδείξεις γιατί το προηγούμενο σου λινκ δεν αποδεικνύει τίποτα λόγο του ότι τα αποτελέσματα δεν έχουν να κάνουν με πωλήσεις αλλά με το πόσοι επεξεργαστές έτρεξαν το passmark και έκαναν submit.

Δηλαδή σου λέω πως έψαξες και μας πέταξες το πρώτο λινκ απο το google που έβγαζε κατα κάποιον τρόπο την AMD στην Intel. Από την άλλη μεριά, υπάρχουν εκατομμύρια λινκς που δείχνουν το αντίθετο. Οπότε πάει αυτό.

Το λινκ που δίνεις τώρα, μόνο στον τίτλο λέει outsell. Εάν μπείς στην πραγματική πηγή που έιναι αυτή AMD grabs Intel market share in desktop arena ? The Register λέει μέσα αυτό

AMD is increasingly out-selling Intel in the US desktop PC retail arena

Και εάν δεις το γράφημα καλύτερα έχει την AMD να έχει περισσότερες πωλήσεις απο την Intel σε ένα διάστημα 8 μηνών, μόλις 6 φορές. Και από κάτω συνεχίζει

It's important to point out that the numbers refer to desktop sales

Όταν οι εταιρίες που διεξάγουν έρευνες λένε desktop, εννοούν ολόκληρο desktop, όχι μόνο CPU.

Με το μυαλό μου τώρα και επειδή η Intel πάντα ήταν πιο εμπορική και επειδή η διαφορές υπέρ της AMD είναι μικρές, σκέφτομαι πως η Intel στην πραγματικότητα δεν βρέθηκε πίσω απο την AMD καμία φορά, απλά έζησε μερικές φορές το momentum της όταν έκανε καλά deals με μεγάλους oemάδες του στύλ HP & Dell και έτσαι το γράφημα έδειξε αυτά που βλέπουμε μόνο για τις USA.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο athlon xp 1.7 με καλυψε μια πενταετια και τωρα ο e6750 επισης μια και συνεχιζει. απλα τοτε αλλαξα τον athlon για κατι νεοτερο.

Είναι ανάλογα την δουλειά που κάνεις και πως έχεις συνηθίσει.

Και εγώ εδώ και μερικά χρόνια έχω Q8400/8GB Ram/P45 της κακιάς ώρας και Raptorια με 18.1" οθόνη.

Φέτος έβαλα 24" και SSD σε άλλο PC και μετά δεν μπορουσα να ξανακάτσω στο δικό μου. Συνήθισα βλέπεις.

Δεν πάιζω παιχνίδια.

Αυτό που λέει ο venisk :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου λέω ότι δεν κάνεις την δουλειά σου αλλά αυτό έχει να κάνει με το πόση υπομονή έχεις να γίνει κάτι στον υπολογιστή σου..εγώ δεν έχω, εσύ μπορεί να έχεις..είπαμε διαφορετικές προτεραιότητες!

φυσικα και δεν ειπα οτι ο i5 δεν ειναι πολυ καλος επεξεργαστης. πολυ καλος ειναι. o καθενας επιλεγει διαφορετικα. απλα δεν ειμαι επαγγελματιας, οποτε κρινω οτι τα περισοτερα λεφτα που θα δωσω μαλλον δε θα πιασουν τοπο. αναφερομαι και στις δυο πλατφορμες. βασικα αφου μπορω να τρεχω ανετα καμια 10 tabs(να φορτωνει μουσικη ή βιντεο απο youtube), να ακουω ραδιοφωνο παραλληλα με World of tanks, ειμαι οκ. και ολα αυτα με 2 g geil 4-4-4-12 και win 7 64.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, έγραψα αποδείξεις γιατί το προηγούμενο σου λινκ δεν αποδεικνύει τίποτα λόγο του ότι τα αποτελέσματα δεν έχουν να κάνουν με πωλήσεις αλλά με το πόσοι επεξεργαστές έτρεξαν το passmark και έκαναν submit.

Δηλαδή σου λέω πως έψαξες και μας πέταξες το πρώτο λινκ απο το google που έβγαζε κατα κάποιον τρόπο την AMD στην Intel. Από την άλλη μεριά, υπάρχουν εκατομμύρια λινκς που δείχνουν το αντίθετο. Οπότε πάει αυτό.

Το λινκ που δίνεις τώρα, μόνο στον τίτλο λέει outsell. Εάν μπείς στην πραγματική πηγή που έιναι αυτή AMD grabs Intel market share in desktop arena ? The Register λέει μέσα αυτό

Και εάν δεις το γράφημα καλύτερα έχει την AMD να έχει περισσότερες πωλήσεις απο την Intel σε ένα διάστημα 8 μηνών, μόλις 6 φορές. Και από κάτω συνεχίζει

It's important to point out that the numbers refer to desktop sales

Όταν οι εταιρίες που διεξάγουν έρευνες λένε desktop, εννοούν ολόκληρο desktop, όχι μόνο CPU.

Με το μυαλό μου τώρα και επειδή η Intel πάντα ήταν πιο εμπορική και επειδή η διαφορές υπέρ της AMD είναι μικρές, σκέφτομαι πως η Intel στην πραγματικότητα δεν βρέθηκε πίσω απο την AMD καμία φορά, απλά έζησε μερικές φορές το momentum της όταν έκανε καλά deals με μεγάλους oemάδες του στύλ HP & Dell και έτσαι το γράφημα έδειξε αυτά που βλέπουμε μόνο για τις USA.

περιπου στο 50% ηταν οι πωλησεις, δεν ειπα οτι ηταν περισσοτερες υπαρχουν και αλλα γραφηματα,, επισης η αγορα των ΗΠΑ ειναι ο καταλληλος δεικτεις. τωρα στο γιατι πουλαει περισσοτερο η intel(που σιγουρα φτιαχνει πολυ καλους επεξεργαστες, μην τρελαθουμε) απαντησες μονος σου. marketing..... το θεμα ειναι πως αλλαξαν αυτα τα deals, με την dell ειδικοτερα.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now