Achaian

Eπιλογη νεας GPU!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα αν ειναι δυνατον την βοηθεια σας για να επιλεξω μια νεα GPU.

το συστημα μου αυτη την στιγμη ειναι ως εξης.

ASUS P5E

intel 2.4 GHz core 2 quad 6600

4 Gb ram 800mhz

Sapphire 3870 512mb

windows 7 pro

το θεμα μου ειναι το εξης. μετα απο 10 και πλεον χρονια κι ενω ειχα αρχισει να πεφτω στην ληθη της σταδιακης πτωσης της ορεξης για gaming, ηλθε στο φως το

Mechwarrior Online.

Περιττο να πω οτι περιμενα εναν τετοιο τιτλο πολλαααααα χρονια και μου ειναι αδιανοητο το να μην το τιμησω με το δεον λιωσιμο.

επειδη συμμετεχω στο παιχνιδι απο την closed beta, εχω τρομερο προβλημα με το gameplay προφανως λογω καρτας.

το παιχνιδι ειναι βασισμενο στο cryengine3 (crysis 2) οποτε μπορειτε να αντιλειφθητε περιπου τις απαιτησεις.

το θεμα ειναι παω σε μια λυση τυπου 6870, μιας και το μηχανημα μου ειναι σχετικα παλιο, ωστε να μην ανεβω σε χρηματα, ή να επενδυσω σε μια 7850 για να πετυχω τις καλυτερες επιδοσεις.

θα εχω φαινομενο bottleneck?

αξιζει απο αποψη διαφορας επιδοσεων τα περιπου 100 ευρω εξτρα?

γενικα ειμαι πιεσμενος οικονομικα οπως ολοι μας αυτη την περιοδο, οποτε θα εκτιμησω προκαταβολικα οποιαδηποτε βοηθεια.

Κωστας!

Link to comment
Share on other sites

Οποία κάρτα και να πάρεις εκεί γύρω θα έχεις bottleneck. Να καταλάβεις, πριν πάρω τον i7 είχα έναν Q8400 στα 3.6Ghz και σε ορισμένα παιχνίδια η κάρτα δούλευε το πολύ 70-75%. Ακόμα και έτσι όμως θα δεις διαφορά στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να παω στην λυση της 6870?

ακομα και με το bottleneck, θα εχουν διαφορα οι 2 καρτες μεταξυ τους σε επιδοσεις η θα ειναι σχετικα αμελητεα η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά θα δεις, αλλά αν κατάλαβα καλά ο tasos9 μιλάει για τον επεξεργαστή. Αν μπορείς (και αν ξέρεις) να δοκιμάσεις να τον πας προς τα 2.8-3.0GHz θα είχες ένα κάποιο κέρδος με την 3870. Αυτό το κέρδος θα είναι και μεγαλύτερο στην περίπτωση μιας καινούριας κάρτας γραφικών η οποία θα φρενάρεται από τoν 6600 στα 2.4GHz.

Link to comment
Share on other sites

overclocking στην cpu ε? μαλλον ειμαι στο καταλληλο φορουμ!

δεν εχω ξανακανει, αλλα θα το ψαξω. προσπαθησα να το κανω στηνν 3870, και κατι εκανα, αλλα δεν ειδα διαφορα αισθητη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now