venisk

3570k + p8z77v lx overclocking

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Αναβάθμισα το pc φίλου 3570k + p8z77v lx +τις μνήμες που κέρδισα εδώ τις kingston 1866.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το ρεύμα στο επεξεργαστή, του έχω δώσει 1.25, 1.27, και 1.3 για τα 4.5ghz ανοίγει βγάζει linx χωρίς προβλήματα και με τις 3 τάσεις αλλά αν τον αφήσω ανοιχτό αρκετή ώρα κάνει restart μοναχός του..

Δεν ανεβάζει θερμοκρασία δουλέυει 30-40c και στο linx ανέβασε μέχρι 67c με μια megahalems reb b πάνω.

Έχω κλέισει και τα 4 c του επεξεργαστή c1, c3 και τα άλλα +και το intel speedstep έχω αφήσει ανοιχτό μόνο το turbo που το βάζω manual στο 45 οι μνήμες τρέχουν με 1.65 στα 1866..δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο.

Υπάρχει κάποια λύση, έχω κάνει ακριβώς τα ίδια και στον 3770k μου και δουλέυει, η απλά του κατεβάζω ταχύτητα?

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου πάνω σε asrock oc formula θέλει 1.33v για παίξει στα 4.5 και 1.35v 4.7 με χαμηλές όμως θερμοκρασίες ( prime & linx 64-71 μαξ )

απ'ότι έχω καταλάβει παίζουν δύο κατηγορίες ας το πούμε έτσι

1η κατηγορία οι 3570k που ανεβαίνουν με λίγο ρεύμα αλλά ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες

2η κατηγορία οι 3570k που ανεβαίνουν με πολύ παραπάνω ρεύμα αλλά κρατάνε τις θερμοκρασίες χαμηλότερες από την 1η κατηγορία

ο δικός μου ανήκει στην 2η όπως φαίνεται και ο δικός σου αλλά προτιμώ να έχω καλύτερες θερμοκρασίες στα load παρά λιγότερο ρεύμα

αν έχεις enable και το C1E είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

μη κολλάς με το c1e δεν πάυει να τρέχει χειρότερα ή να κάνει χειρότερο o/c ο cpu,δεν το είπα μόνο για θερμοκρασίες

άποψη μου είναι,φυσικά και δεν θέλω να σου αλλάξω τον τρόπο που λειτουργείς,αλλά δεν είναι ανάγκη να τρώει συνέχεια ρέυμα όταν απλά διαβάζω ένα κείμενο στο word ή βλέπω κάποια σελίδα στο internet ή ακούω μουσική και διάφορα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now