khetzal

Αγορα pc ~1000Ε

Recommended Posts

καλησπερα κ καλες γιορτες σ ολους μας!!

Εφτασε ο καιρος να φτιαξω pc οχι γι'αλλους αλλα πλεων για μενα!(μετα απο 8 ολακερα χρονια WIN WIN!!!)

να σας δωσω μια γενικη ιδεα για το τι ψαχνω και θελω εχω κανει ηδη ενα setup στα 910Ε μονο tower χωρις dvd k HDD γιατι θα μπουν απο το παλιο το pc(τουλαχιστων μεχρι να βρω λευτα για αλλον HDD).

To pc θα λειτουργει για πανω απο 4-5 ωρες σχεδον καθημερινα, η χρηση του θα ειναι internet,videos-music-movies,πολυ διαβασμα κ γραψιμο και τελευταιο κ κυριοτερο GAMES!! :)...

εδω ειναι και το setup που εκανα

CASE : AeroCool Strike-X One (Midi-Tower, Black) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

MOBO : MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Z77 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

CPU : PROCESSOR :: Intel Core i5 3570K 3.4 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637I53570K) - Visionstudio.gr

VGA : VGA :: nVidia GeForce GTX 660 OC DirectCU II 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (GTX660-DC2O-2GD5) - Visionstudio.gr

RAM : MEMORY :: G.Skill Ripjaws 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (F3-12800CL9D-8GBRL) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

SSD : HDD :: OCZ 128GB Agility IV AGT4-25SAT3-128G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

PSU : Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified (CMPSU-650TXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

θα ηθελα την γνωμη σας για ολα! ξεκινοντας για το case,ειναι αρκετα μεγαλο για την VGA,mobo αλλα και

αν θα εχω θεμα με τα καλωδια.Cpu δεν εχω σκοπο ν αλλαξω(ειχα στο νου 3470 αλλα και fx8350) αλλα αν καποιος εχει κατι να προτεινει θα τον ακουσω,οπως και για την mobo.VGA...εδω ειμαι σιγουρος θα γινει χαμος!! απλα θα πω οτι ημουν αναμεσα σε gtx 660 k 7870 και αυτο που καταλαβα ειναι οτι μεγαλες διαφορες δεν υπαρχουν,απλα η καθε μια εχει προβαδισμα σε συγκεκριμένα Games.Οσο για power consumption k heat οι διαφορες ειναι 1-2watt και 1-2 βαθμους.Ο λογος που διαλεξα 660 ειναι για το physx,cuda αλλα και το καλυτερο driver support.RAM εδω οι διαφορες σε καλυτερες μνημες ειναι κατι που δεν θα το καταλαβω ποτε αλλα αν καποιος εχει να προτεινει κατι ας το κανει.SSD ημουν αναμεσα σε samsung 840pro κ σ΄αυτον.και εδω απ οτι ειδα και διαβασα οι διαφορες τους ειναι πιο πολυ για τα bench παρα για για το ματι μας.PSU εδω σιγουρα θα πεσουν πολλες προτασεις και για αυτο θα ηθελα να βοηθισω για το τι ψαχνω...λοιπον οσο πιο μεγαλη εγγυηση τοσο καλυτερα,αξιοπιστια εταιριας 550-650Watt και μεχρη 100Ε.

Τελος στο μελλον θα αγοραστει και οθωνη και εκει ειμαι 99% ετοιμος για την DELL S2440L με AMVA panel αλλα κ εδω ειμαι ανοιχτος σε προτασεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.εφοσων το πισι από ότι καταλαβαίνω δεν το θες για καμία συγκεκριμένη δουλειά άλλα για άπλα πράγματα και παιχνίδια τότε άποψή μου είναι ότι θα μπορούσες να πας σε amd 8320 που ειναι πιο φτηνός και να πάρεις μια καλύτερη Κάρτα γραφικών.εάν ενδιαφερεσε για πιο αναλυτικά μπορώ να σου παραθέσω μια λίστα που για μένα θα είσαι κομπλε

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις ορεξη θα ηθελα ενα setup δικο σου με 8320 στα ~1000Ε! δεν ειμαι fun boy καμια εταιριας σε θεμα cpu k vga απλα η αλη8εια ειναι οτι για mid-high end πας πιο πολυ σε intel.

EDIT: το pc θελω να το κρατησω οσο το δυνατον περισοτερο με upgrades.Δυσκολο μεν γιατι μετα τν ανακοινωση τις intel για all in one pc.

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο 2500K τότε θεωρώ σαν καλύτερη επιλογή.

Και γενικότερα μεταχειρισμένο cpu και κάρτα γραφικών με εγγύηση ίσως σε συμφέρει καλύτερα από να ψαχτείς σε κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

cpu:ok

mobo:δν εχει pci-e 3.0 + οτι αυτη που ανεβασα στν ιδια τιμι εχει 2χpci-e 3.0 sta 8x8 σε sli/cf

ram: αυτες ειχα ως 1η επιλογη αλλα τσιγκουνευτικα τα 2Ε κ πιγα σε g.skill διαφορες μεταξη τους δεν εχουν περαν τις τιμης

psu:ok

ssd:δεν εχω δει πολλα review απ αυτον αλλα θυμαμε να τον πρωτεινουν σε top 3 ssd απο 99-200Ε νομιζω.οποτε οκ

vga:αν τελικα παω σε amd λεω να την παρω απο πλαισιο γιατι εχει δωρο και game.ok και εδω

και αυτα τα 120-40για κουτι = 80 οποτε καπου θα τα βολεψω tnx για το setup!

Link to comment
Share on other sites

Οι mobo που είναι για amd δεν έχουν pci 3.0.άλλα αυτό μην σε ανησυχεί γιατί οι τωρινές κάρτες δεν μπορουν να εκμεταλευτουν ούτε την ταχύτητα του pci 2.0

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οι mobo που είναι για amd δεν έχουν pci 3.0.άλλα αυτό μην σε ανησυχεί γιατί οι τωρινές κάρτες δεν μπορουν να εκμεταλευτουν ούτε την ταχύτητα του pci 2.0

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ωραίο το σύστημα του dimosxania μου άρεσε! Οικονομικό, καιροί που είναι.

Όσο για της Pci-e 2 και 3 μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει θέμα ;).

Θα ήθελα να κάνω όμως μια αλλαγή, αντί για HD7950 θα μπορούσε να πάρει μια HD7850 και να γλυτώσει ακόμα πιο πολλά λεφτά, εγώ μια τέτοια που πήρα νομίζω θα μου παίζει τα παιχνίδια full για τα επόμενα 2-3 χρονιά τουλάχιστον, και στο μέλλον που θα έχουν πέσει και οι τιμές πας και κάνεις upgrade σε μια HD7970 με την μια :).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια αμα ειναι να παω σε 7950 οπου και να δω online ειναι πισω απο την 660 Τι οχι μονο σ επιδωσεις αλλα και σε watt,θερμοκρασιες.Δεν ειμαι fun boy απλα για ενα gaming pc που 8α κανω και θα τρεχει σε 1920x1080 η 660Τι κανει την διαφορα εστω και με 3-6fps + οτι ειναι πιο μικρη λιγοτερα watt,καλυτερες θερμοκρασιες.Οσο για bottleneck που εχουν πει καποιοι αυτο δεν υφισταται σε 1080p!

Τελος ο μονος λογος που θα μ εκανε να παω στν 7950 η σε καποια αλλη 7χχχ θα ηταν το δωρο game...εκτως αν κανω πια τοσο λαθος.Μπορει καποιος να μου εξηγηση γιατι 7χχχ και οχι 660 η 660Τι?

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιδόσεις τα πράγματα έχουν ως εξής.

660 < 660 ti = 7870 < 7950

Γιατί οι κόκκινες έχουν καλύτερο memory bandwidth και καλύτερα αποτελέσματα στις

υψηλές αναλύσεις, σχετικά η διαφορά αυτή δεν είναι μεγάλη άρα από performance και οι δύο

τρέχουν το ίδιο. Τώρα αυτό που ουσιαστικά θα σε κάνει να αποφασίσεις το τι θα πάρεις είναι

τα extra features.

Από nvidia έχουμε CUDA και physx το πρώτο είναι για 3d design (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

και το δεύτερο κάνει τα γραφικά σου πιο ρεαλιστικά (τίποτα φιλαράκια τίποτα πετρουλες καμιά λίμνη) σε κάποια παιχνίδια που έχει σκάσει φράγκα η πράσινη εταιρεία.

Από radeon έχεις eyefinity ενταξει όχι τίποτα σπουδαίο αλλά άμα έχεις πολλές οθόνες

χρησιμεύει.

Εγώ στη θέση σου θα διάλεγα radeon. Οι απόψεις μου είναι άκρως υποκειμενικες δεν θέλω

να φανατισω κανένα με καμιά εταιρεία.

Διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θελα να ρωτήσω ποσά λεφτά μπορείς να διαθέσεις σε μια κάρτα γραφικών , πιστεύω θα μας διευκόλυνες όλους μας στο να σε βοηθήσουμε :)

250-300 το πολυ!

Σαν επιδόσεις τα πράγματα έχουν ως εξής.

660 < 660 ti = 7870 < 7950

Γιατί οι κόκκινες έχουν καλύτερο memory bandwidth και καλύτερα αποτελέσματα στις

υψηλές αναλύσεις, σχετικά η διαφορά αυτή δεν είναι μεγάλη άρα από performance και οι δύο

τρέχουν το ίδιο. Τώρα αυτό που ουσιαστικά θα σε κάνει να αποφασίσεις το τι θα πάρεις είναι

τα extra features.

Από nvidia έχουμε CUDA και physx το πρώτο είναι για 3d design (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

και το δεύτερο κάνει τα γραφικά σου πιο ρεαλιστικά (τίποτα φιλαράκια τίποτα πετρουλες καμιά λίμνη) σε κάποια παιχνίδια που έχει σκάσει φράγκα η πράσινη εταιρεία.

Από radeon έχεις eyefinity ενταξει όχι τίποτα σπουδαίο αλλά άμα έχεις πολλές οθόνες

χρησιμεύει.

Εγώ στη θέση σου θα διάλεγα radeon. Οι απόψεις μου είναι άκρως υποκειμενικες δεν θέλω

να φανατισω κανένα με καμιά εταιρεία.

Διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει.

660 < 660 ti = 7870 < 7950 για 1080p αυτο δεν ισχυει + οτι το memory bandwidth εχει νοημα οταν πας σε μεγαλητερες αναλυσεις και πολλα monitor οπως ειπες με το eyefinity.

#conroe αμα δεν βαριεσε μπορεις να ποσταρεις μερικα psu που εχεισ κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

250-300 το πολυ!

Εγώ αγόρασα αυτό το τερατάκι VGA :: ATI Radeon HD7850 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11200-14-20G) - Visionstudio.gr 220? τα έχει όλα! Δεν του λείπει τίποτα και με πολύ καλές κριτικές, από τιμή τι να λεμέ τώρα αστό. Αν δεν σε πείθω διάβασε εδώ http://www.hwbox.gr/reviews/16344-sapphire-hd-7850-oc-7870-ghz-oc-edition-review-top-gaming-gear.html είναι ένα review του Αsta αφιερωμένο μόνο για πάρτη της 7850 και για το λίγο μεγαλύτερο αδελφάκι της 7870 αναλυτικότατο!!!

Και μην παλαβώνεις όταν βλέπεις 7970 και 680 και τα λοιπά, ας χαλαρώσουμε λίγο, είτε gtx680 πάρεις είτε 7850 τα παιχνίδια θα τα παίζεις στο φουλ, δηλαδή δεν χρειάζεται ένα καρό λεφτά για να είσαι υπερκομπλέ :)

Και σου μένουν 80 εύρο από τα 300 να πας να κεράσεις την παρέα σου για το καινούργιο σου pc :D hehe!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα αυτό το τερατάκι VGA :: ATI Radeon HD7850 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11200-14-20G) - Visionstudio.gr 220? τα έχει όλα! Δεν του λείπει τίποτα και με πολύ καλές κριτικές, από τιμή τι να λεμέ τώρα αστό. Αν δεν σε πείθω διάβασε εδώ http://www.hwbox.gr/reviews/16344-sapphire-hd-7850-oc-7870-ghz-oc-edition-review-top-gaming-gear.html είναι ένα review του Αsta αφιερωμένο μόνο για πάρτη της 7850 και για το λίγο μεγαλύτερο αδελφάκι της 7870 αναλυτικότατο!!!

Και μην παλαβώνεις όταν βλέπεις 7970 και 680 και τα λοιπά, ας χαλαρώσουμε λίγο, είτε gtx680 πάρεις είτε 7850 τα παιχνίδια θα τα παίζεις στο φουλ, δηλαδή δεν χρειάζεται ένα καρό λεφτά για να είσαι υπερκομπλέ :)

Και σου μένουν 80 εύρο από τα 300 να πας να κεράσεις την παρέα σου για το καινούργιο σου pc :D hehe!!!

εισαι αρχοντας!! αρχιζω το διαβασμα ισως αργησω να επανελθω,απλα θελω και μια απαντηση για psu αν και νομιζω με το αρχικο που ποσταρα θα ειμαι καλυμμενος

Link to comment
Share on other sites

:) Καλό διάβασμα!!!

Όσο για το τροφοδοτικό εγώ έχω βάλει στο σύστημα μου αυτό PSU :: Corsair Power Supply 700W ATX 24 pin GS CP-9020013-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr 86? GS series 700watt (έχει και 3 διαφορετικά χρώματα στα φωτάκια άμα γουστάρεις να είσαι και μουράτος hehe) ! Τίγκα είσαι νομίζω με τα 700 watt.

Εκτός και αν σκεφτείς να κάνεις στο μέλλον κανένα Crossfire ή κάνα SLI που εκεί πραγματικά μην σου πω και ψέματα δεν έχω ιδέα αν χρειάζεσαι κάτι πιο μεγάλο, αν και 700watt νομίζω 2xHD7850 τις αντέχει άλλα δεν περνώ και όρκο, σε αυτό θα ήθελα και εγώ να μας δώσει τα φωτά του κάποιος πιο διαβασμένος.

Link to comment
Share on other sites

έχε κατα νου οτι το πολύ μεγαλύτερο, σε σχέση με τις απαιτήσεις ,τροφοδοτικό δεν είναι σωστό επειδη αναγκάζεται να δουλεύει για πολύ σε χαμηλό φορτίο. το πολύ ψηλό φορτίο κ το πολύ χαμηλό είναι αυτά που ζορίζουν το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα στο ματι αυτο PSU :: Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin TX CP-9020003-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

ειναι και modular. ετσι πιστευω και εγω οτι και σε μελλοντικο cf με 700-750W δεν θα εχω καποιο προβλημα...(συνεχιζω το μαματο review που μ εστειλες!!)

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα στο ματι αυτο PSU :: Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin TX CP-9020003-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

ειναι και modular. ετσι πιστευω και εγω οτι και σε μελλοντικο cf με 700-750W δεν θα εχω καποιο προβλημα...(συνεχιζω το μαματο review που μ εστειλες!!)

Μμ δεν ξέρω τι διαφορά έχει στα +50watt και κάνει +30? :\ και δεν έχει και φωτάκια αχαχούχα!!!

Όλα τα reviews του Asta είναι γ@μ@τα ;) όρεξη να έχεις και πολύ καφέ! Δεν τα βαριέσαι ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

έχε κατα νου οτι το πολύ μεγαλύτερο, σε σχέση με τις απαιτήσεις ,τροφοδοτικό δεν είναι σωστό επειδη αναγκάζεται να δουλεύει για πολύ σε χαμηλό φορτίο. το πολύ ψηλό φορίο κ το πολύ χαμηλό είναι αυτά που ζορίζουν το τροφοδοτικό.

για single vga πιστευεις οτι με το πρωτο psu που ποσταρα στα 650 ειμαι υπερκαλημενος? Αν παω σε cf δεν θα πρεπει να παω σε 700-750?

Μμ δεν ξέρω τι διαφορά έχει στα +50watt και κάνει +30? :\ και δεν έχει και φωτάκια αχαχούχα!!!

Όλα τα reviews του Asta είναι γ@μ@τα ;) όρεξη να έχεις και πολύ καφέ! Δεν τα βαριέσαι ποτέ!

η διαφορες ειναι οτι εχει 2χρονια λιγοτερο εγγυηση (3 το ενα και 5 το αλλο),τα 50W :P και οτι το δικο μου ειναι οπως ειπα modular

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικα εχω να προτινω αυτα. Enermax Triathlor FC 700w '80 Plus Bronze' Modular Power Supply (ETA750AWT-M) [ETA700AWT-M]

Seasonic M12II 750W '80 Plus Bronze' Modular Power Supply [sS-750AM]

Seasonic X-Series 650w '80 Plus Gold' Modular Power Supply [sS-650KM3]

το XFX το φτιαχνει η seasonic, για το corsair διαβασα καλες κριτικες επισης. εννοειται οτι για τα watt κανονιζεις εσυ τι θα παρεις, απλα ενδεικτικα εβαλα εγω καποια. εξαρτατε παντα απο τις αναγκες, sli κλπ. εγω που εχω παλιο συστημα με 9600 gt και c2d E6750 εχω ενα 500αρι enermax liberty πανω και περισσευει κιολας. εχει καμια 20.000 ωρες λειτουργιας στην πενταετια.

εδω και μετρηση για το seasonic x series http://www.hardwaresecrets.com/article/Seasonic-X-Series-KM3-650-W-Power-Supply-Review/1690/9

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικα εχω να προτινω αυτα. Enermax Triathlor FC 700w '80 Plus Bronze' Modular Power Supply (ETA750AWT-M) [ETA700AWT-M]

Seasonic M12II 750W '80 Plus Bronze' Modular Power Supply [sS-750AM]

Seasonic X-Series 650w '80 Plus Gold' Modular Power Supply [sS-650KM3]

το XFX το φτιαχνει η seasonic, για το corsair διαβασα καλες κριτικες επισης. εννοειται οτι για τα watt κανονιζεις εσυ τι θα παρεις, απλα ενδεικτικα εβαλα εγω καποια. εξαρτατε παντα απο τις αναγκες, sli κλπ. εγω που εχω παλιο συστημα με 9600 gt και c2d E6750 εχω ενα 500αρι enermax liberty πανω και περισσευει κιολας. εχει καμια 20.000 ωρες λειτουργιας στην πενταετια.

εδω και μετρηση για το seasonic x series Seasonic X-Series KM3 650 W Power Supply Review | Hardware Secrets

Eneremax,seasonic k XFX εχω ακουσει τα καλητερα! Απλα seasonic δεν εχει στο vision studio και xfx k enermax εχουν μονο 3 χρονια εγγυηση :/

θα κοιταξω ξανα να δω τι παιζει αν βρω τπτ απο αλλο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now