PinwmpireS

[ The Bench Τable Thread ]

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι !

Θα ήθελα όσοι χρησιμοποιείτε bench tables να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με το τι "ζητάτε" από ένα bench table.

Ψάχνετε για ποιότητα κατασκευής , για εργονομία , για design ..?

Τι πιστεύετε ότι λείπει από τα bench tables που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην αγορά?

Θα σας άρεσε να έχετε την δυνατότητα να διαλέξετε το χρώμα της επιλογής σας ή ακόμα και διχρωμία για το δικό σας bench table?

Θα σας ενδιέφερε να υπάρχουν brackets για πολύμετρο/θερμόμετρο πάνω στο bench table σας ώστε να τα έχετε όλα οργανωμένα πάνω του?

Χρησιμοποιείτε υδρόψυξη στο bench table σας? Θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει θέση για Radiator? Αν ναι, θα σας άρεσε η ιδέα ενός bench table με ειδική θέση για tank και αντλία?

Ποιο bench table έχετε στην κατοχή σας και τι σας έκανε να διαλέξετε το συγκεκριμένο?

Σας ευχαριστώ πολύ! Περιμένω το feedback σας!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνετε για ποιότητα κατασκευής , για εργονομία , για design ..?

Εργονομία, στιβαρή κατασκευή και να είναι οπτικά όμορφο.

Τι πιστεύετε ότι λείπει από τα bench tables που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην αγορά?

Του dimas είναι το πιο πλήρες...Αυτό έχει τα πάντα.

Θα σας άρεσε να έχετε την δυνατότητα να διαλέξετε το χρώμα της επιλογής σας ή ακόμα και διχρωμία για το δικό σας bench table?

Φυσικά, απαραίτητο πλέον αυτό

Θα σας ενδιέφερε να υπάρχουν brackets για πολύμετρο/θερμόμετρο πάνω στο bench table σας ώστε να τα έχετε όλα οργανωμένα πάνω του?

Θα βολευε πολύ...Καλή ιδέα

Χρησιμοποιείτε υδρόψυξη στο bench table σας? Θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει θέση για Radiator? Αν ναι, θα σας άρεσε η ιδέα ενός bench table με ειδική θέση για tank και αντλία?

Όχι, μ@λ@κι@

Ποιο bench table έχετε στην κατοχή σας και τι σας έκανε να διαλέξετε το συγκεκριμένο?

CC benchtable made by me + Jason

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ένα DimasTech Bench/Test Table Mini v1.0, στην ουσία είναι μια μικρογραφία του κλασικού table της εταιρείας με πολύ πιο μικρές διαστάσεις απλά ψιλογινεται πανικός στα καλώδια από κάτω αλλά με το θετικό ότι οι μητρικές πλέον μπαίνουν κουμπωτές χωρίς βίδες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο κατηγορίες για έμενα, μία για αυτούς που Benchάρουν, και μια κατηγορία πιο Light.

Για αυτούς που Benchάρουν είναι, η καλή στήριξη της μητρικής , το ύψος λόγο μονώσεων, και η καλή στήριξη των καρτών. Επίσης απαραίτητη είναι και δυο ανεμιστήρες (το λιγότερο) Θέμα με τροφοδοτικά σκληρούς και ντράιβ, είναι δευτερεύων για έμενα.

Για την πιο Light κατηγορία που θα το έχουν και για καθημερινό, μπορεί να είναι απαραίτητα τα ψυγεία – τροφοδοτικό – δίσκοι –ντράιβ να έχουν της βάσεις που θα βιδώνουν.

Το πιο δημοφιλές είναι του Dimas.

Για όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς είμαι κ εγώ περίεργος να ακούσω τι θα πουν η υπόλοιπη.

Edited by Dinos111
Edit
Link to comment
Share on other sites

Dimas κι εδώ...

Με τριπλό χοντρό ψυγείο πάνω του για τους SLI & Crossfire συνδυασμούς...

Στο κάτω μέρος του γίνεται χαμός με καλώδια, αντλίες, δίσκους, ανεμιστήρες κτλ. αλλα γενικά απο τότε που το πήρα το γραφείο μου ήρθε σε μια σειρά...

Πραγματικά για τα θερμόμετρα θα χρειαζόμουν ενα bracket να τα βιδώνω πάνω με την σειρά και την γωνία κλισης που θέλω και σκοπεύω να κάνω ένα πατεντάδικο δικό μου στο μέλλον.

Τανκ για την υδροψυξη χρησιμοποιώ ένα δικό μου πέντε λίτρων οπότε εκ των πραγμάτων δεν θα χωρούσε σε κανένα benchtable αλλα για εκείνους που χρησιμοποιούν μικρά του εμπορίου καλό θα ήταν να υπάρχει θέση στο ψηλότερο σημείο του benchtable ειδική θέση για να προσαρμόζεται...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το feedback ρε παίδες! :D

Βλέπω σχεδόν όλοι αναφέρατε ότι γίνετε χαμός από καλώδια στο κάτω διαμέρισμα του bench table. Θα σας ενδιέφερε να υπάρχει κάποιο σύστημα cable managment ενσωματωμένο στο κάτω διαμέρισμα ώστε να μπορείτε εύκολα να συμμαζεύετε τα καλώδια σας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο... τα καλώδια φεύγουν απο το τροφοδοτικό και πρέπει να φτάσουν απο κάτω - πάνω στις διάφορες τροφοδοσίες (που σε κάθε σύστημα είναι διαφορετικές) αλλά και σε κάρτες γραφικών που κι αυτές βρίσκονται ακόμα πιο πάνω και αριστερά όπως το κοιτάμε... καμιά φορά τα καλώδια δυσκολεύονται να φτάσουν την τρίτη/τέταρτη κάρτα αν το βύσμα τροφοδοσίας ειδικά βρίσκεται απο την πάνω πλευρά. Cable managment σημαίνει μακρύτερα καλώδια ακόμα... I think not possible then :(

Αν γινόταν όμως θα έπρεπε να "τρέχουν" με κάποιο τρόπο στην οροφή του κάτω μέρους... ίσως λοιπόν με την τοποθέτηση του τροφοδοτικού στην οροφή του πάνω μέρους και κάπως κεντρικά; ???

Link to comment
Share on other sites

Για σκέψου όμως ένα bench table που θα μπορείς να το χτίσεις όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το θέλεις.. Για σκέψου ένα Bench Table που δεν θα υπάρχει "στάνταρ" θέση για τίποτα..

Τι εννοώ.. Φαντάσου ένα bench table με διάτρητο πάτο.. σαν μια βάση Lego..

Θα έχεις στα χέρια σου ειδικά clips με τα οποία θα μπορείς να στερεώσεις ότι θέλεις - όπου το θέλεις.. Δεν θα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο layout στο κάτω διαμέρισμα του bench table.. θα το "χτίζεις" όπως το θέλεις εσύ..

θα μπορείς να έχεις 2 τροφοδοτικά και 5 δίσκους

ή 15 δίσκους και 1 τροφοδοτικό..

ή κανένα τροφοδοτικό και 30 δίσκους

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ξεκινάς ένα bench session με Χ setup και τα καλώδια σου φτάνουν όλα κανονικά εκεί που τα θέλεις.. αποφασίζεις όμως μετά να παίξεις με 3 VGA και τα καλώδια σου δεν φτάνουν στην κάτω κάτω VGA, θα μπορείς ξεκουμπώνοντας 4 clip να μετακινήσεις το τροφοδοτικό σου ( πιο κάτω ή πάνω, ανάλογα το που σε βολεύει καλύτερα ) για να φτάνουν όλα τα καλώδια εκεί που τα θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

Και του dimas διάτρητο είναι απο κάτω... και μπορείς να μετακινήσεις δίσκους σε περιορισμένες θέσεις βέβαια αλλα γίνεται... μπορείς εύκολα να ανοίξεις και τρύπες όπου θέλεις - όπου εσυ αποφασίσεις ότι χρειάζεται... ΑΛΛΑ... ο χώρος στο κάτω μέρος είναι σχετικά περιορισμένος... άρα το τροφοδοτικό θα μπορούσε κινηθεί σε μια περιοχή 15εκ χ 10εκ το πολύ εξαρτάται απο το τι έχεις απο κάτω... π.χ. σε μένα δεν θα μπορούσε με μετακινηθεί παραπάνω απο 8εκ χ 5εκ... Αν μεγαλώσεις πάλι το benchtable ώστε να έχεις μεγαλύτερο χώρο απο κάτω τότε θα χάσεις την "φορητότητά" του πράγμα νομίζω σημαντικό... Ίσως το κάτω μέρος θα έπρεπε να χωρίζεται σε δύο επίπεδα ώστε το τροφοδοτικό να είναι στο μεσαίο... έτσι νομίζω τα καλώδιά του θα έφταναν παντού και θα ήταν πιο συμμαζεμένα...

Πάντως η modular εκδοχή που προτείνεις δεν είναι κακή ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να μεγαλώσεις το bench table σε μήκος ή πλάτος.. μπορείς να το κάνεις λίγο πιο ψηλό και να χωράει το τροφοδοτικό ξαπλωμένο στην στενή του πλευρά. Έτσι το τροφοδοτικό θα σου πιάνει πολύ λιγότερη επιφάνεια.. Νομίζω, χωρίς να έχω την απαραίτητη εμπειρία.. ότι ο χώρος που έχει το Dimas κάτω είναι αρκετός για να σου δώσει το περιθώριο να κινηθείς.. χωρίς όμως να ξέρω τι έχει ο κάθε ένας πάνω στο bench table του.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια ιδέα του χώρου λοιπόν... ένα θηριώδες τροφοδοτικό που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι πιάνει το 1/4 περίπου του χώρου του κάτω μέρους... Το rack με τους σκληρούς δίσκους/οπτικό δίσκο το υπόλοιπο 1/4... την μέσα/πίσω πλευρά μετά δύσκολα την φτάνεις... γι αυτό εγώ το έβαλα σε τραπεζάκι με ροδάκια για να φτάνω εύκολα γυρίζοντας το τραπεζάκι όλες τις πλευρές του, ειδικά την πίσω... Το ψυγείο πιάνει μετά το άλλο 1/4 και μένει χώρος για αντλία και καλώδια... Αν δεν έχεις ενσωματωμένη υδρόψυξη τότε θα έχεις την πίσω πλευρά ελεύθερη μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. οπότε ο χώρος είναι όντως περιορισμένος! Πως θα σου φαινόταν η ιδέα αντί για rack για HDD/SSD να είχες hot swaps κάτω από το κάτω διαμέρισμα..? Τον έναν δίπλα στον άλλον σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θα ήθελα να έχω απο κάτω δίσκους όσους και τα λειτουργικά χρησιμοποιώ για bench... δηλ. επτά (7) το σύνολο... δεν θα ανέβαζε το κόστος το hot swap? δεν ξέρω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο το κόστος του hot swap, αλλά ακόμα και αν σε κάποιον φαίνεται ακριβό.. μπορεί το hot swap να είναι προσθήκη, αν θέλει το βάζει αν δεν θέλει δεν το βάζει. Αυτή είναι η όλη ιστορία, ότι στα bench tables που υπάρχουν, είναι λίγα τα πράγματα που μπορείς να διαμορφώσεις.. Χρώμα, fan brackets, hdd racks.. μέχρι εκεί! Θέλω να φτιάξω κάτι που θα μπορεί ο κάθε ένας να το διαμορφώσει ακριβώς στα μέτρα του, μέχρι και την τελευταία πιο ασήμαντη λεπτομέρεια θα μπορεί να την διαμορφώσει.

Αλήθεια χρειάζεσαι 7 δίσκους..? Πιστεύεις ότι αυτός είναι ο κανόνας ή είναι απλά για δικιά σου διευκόλυνση? Οι δίσκοι που λες, είναι όλοι HDD ή έχεις και SSD μέσα σε αυτούς τους 7?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα,που ασχολουμαι αποκλειστικα με το extreme overclocking,ειχα αρχικα αυτο:

2650eb1f41843df.jpg

αλλα τελικα κατελιξα σε αυτο:

2650eb1f41960f4.jpg

Ο βασικοτερος λογος ειναι πως το επιπλεον υψος δεν βολευει οταν κρατας το θερμος με το αζωτο πανω απο το/τα κανιστρα της/των καρτων γραφικων με τις ωρες.

Ενας αλλος σημαντικος λογος ειναι πως το χαμηλο ειναι πολυ πιο ευκολο στη μεταφορα οταν θες να πας σε καποιο event,η απλα να benchαρεις στο σπιτι ενως φιλου.

Επισεις σε καποιες περιπτωσεις,θες το τροφοδοτικο να"φαινεται".

Η υδροψυξη για μενα προτιμω να ειναι αυτονομη και να μεταφερεται ξεχωριστα.

Τους δισκους τους θελω χυμα ωστε να μπορω να τους μεταφερω πιο ευκολα σε αλλο χωρο η σε αλλο pc.

Αυτα απο εμενα.Ελπιζω να σε καλυψα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρα υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που δεν θέλουν μια κατασκευή να στεγάζει όλο το hardware, απο όσο κατάλαβα, κυρίως για λόγους φορητότητας αλλα και για το μειωμένο ύψος της όλης κατασκευής.

Phill, στην κορυφη του table , αυτο το Π με την μακριά ντίζα και την πεταλούδα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ίδια περίπτωση με τον phil. Είχα αγοράσει το μεγάλο γιατί νόμιζα θα με βολέψει αλλά τελικά κατέληξα στο μικρό. Επειδή αλλάζω συνέχεια hw ακόμα και δίσκους και psus και ανεμιστήρες στο μεγάλο ήταν κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Η ντίζα "πιέζει" το κάνιστρο στην θέση του ώστε να μην χρειάζεται άλλες βίδες για την στήριξή του... έξυπνο και πρακτικό...

Δίσκους ναι... χρειάζομαι 7 αφενός γιατί περνάω όλα τα λειτουργικά μια φορά και περνάω απο το ένα στο άλλο άμεσα απο boot σε boot , αλλα και όταν θα χρειαστεί να κάνω raid βάζω 6 σε σειρά και ένα δίσκο για το λειτουργικό... γι αυτό σου είπα "ιδανικά" 7... με βολεύει... και σιγα σιγα άλλαζω όλους τους μηχανικούς με SSD...

Τώρα για να ρυθμίσω το ύψος, κόντυνα το τραπέζι του benchtable όπως είπα ώστε το σύστημα ήρθε ακριβώς στο ύψος που το ήθελα... και με ροδάκια ώστε να γυρνάει μέσα στο δωμάτιο όπου & όπως με βολεύει ώστε να αλλάξω εύκολα hw.

Ο καθε ένας απο εμάς έχει διαφορετικές ανάγκες σίγουρα... Το δικό μου benchtable μεταφέρεται μεν αλλα σίγουρα δεν είναι ανάλαφρο και σίγουρα δεν βολεύει ώστε να πηγαίνεις απο το ένα σπίτι στο άλλο... Δεν είχα όμως τίποτα τέτοιο στο μυαλό μου όταν το έστησα & ούτε βλέπω να αλλάζει αυτό στο μέλλον. Ήθελα να είναι όλα τα βασικά συγκεντρωμένα κάπου κι εγω να άλλαζω μόνο μητρική και να είμαι ready to go again... Ακριβώς τo πρώτο που ποστάρισε κι ο Φιλιππας έχω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται Γιάννη από το πόσο διαθέσιμο χώρο έχεις στο γραφείο

αν είναι αρκετά μεγάλο σε διαστάσεις πας σε κάτι σαν του Φίλιππα αλλιώς θέλεις να τα φιλοξενεί όλα classic DimasTech με το μειονέκτημα ότι θα γίνεται χαμός από καλώδια από κάτω

Link to comment
Share on other sites

12/7/2007 στο 4ο review του hwbox είχα ένα Dimas μεγάλο σαν αυτό που λέει ο Phil.

Το πούλησα μετά και φέτος το ξαναπήρα (επειδή το βρήκα φτηνό) και επειδή ήθελα ένα.

Καταλήγω στο ότι όπως θέλω εγώ να κάνω τις δοκιμές δηλαδή καθιστός στο γραφείο μου σε καρέκλα και όχι πάνω από το γραφείο μου,

το benchtable είναι πολύ ψηλό για άζωτο (για να είσαι συνέχεια απο πάνω) και μάλλον ακόμα και δοκιμές να θέλεις να κάνεις με αερόψυκτρα,

θα πρέπει να έχεις μεγάλο γραφείο για να είναι δίπλα από την οθόνη το benchtable.

Προσωπικά θα με βόλευε ένα που να χωρούσε και PSU μαζί για να μπορώ να τα έχω όλα απο κάτω στημένα

και να βιδώνω/ξεβιδώνω μόνο μητρική.

Το να χωράει δύο τροφοδοτικά δεν με απασχολή αφού 2 τροφοδοτικά χρειάζονται σπανίως!

Εάν σκέφτεσαι Hot Swap, κάνε τους κάθετους έτσω ώστε να μπάινουν και να βγαίνουν απο πάνω για περισσότερη άνεση.

Όσον αφορά τα καλώδια είναι το σπαστικό κομμάτι του όλου θέμματος. Η πρώτη λύση έιναι να βρεις καλή θέση για το PSU

για να βγαίνουν τα καλώδια όμορφα προς τα πάνω. Κάτι που δεν έχει κάνει κανεις έιναι να ανοίξει "παράθυρο" στο επάνω μέρος

του benchtable έτσι ώστε να βγαίνει όλη η μούρη του τροφοδοτικού έτοιμη στο απο πάνω level (εάν υπάρχει χώρος και έιναι μεγάλο)

έτσι ώστε να τραβάμε τα καλώδια χωρίς να περνάνε απο 1002 τρύπες.

Ένα άλλο πολύ απλό σύστημα για να "κοντένεις" τα καλώδια έιναι να κολλήσεις κατα σειρά στο benchtable μια σειρά από "παλούκια" (άντε

να το πούμε βίδες για να το καταλάβεις :P) και επάνω σε αυτές που θα έιναι 5-6 θα μπορει ο χρήστης να κάνει τα καλώδια του "οχτάρια"

έτσι ώστε να τα μαζέυει ή να τα χαλαρώνει ανάλογα τις ανάγκες του και να μην ξέχουν πάντα.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ?

Αυτό εν τω μεταξύ μπορει να γίνει και απο πάνω για ευκολία αλλά και να κολλήσουν ανάποδα στο ταβάνι του κάτω ορόφου για

εξοικονόμηση χώρου!

Κάτι άλλο. Έχεις σκεφτεί benchtable με "μεντεσέδες"?

Φαντάσου ένα τετράγωνο κομμένο στα 4.

Τα 2 πίσω κομμάτια έιναι πάντα ενωμένα.

Τα 2 μπροστά ανοίγουν με μεντεσέδες για ευκολία τακτοποίησης ή πρόσθεσης/αφαίρεσης hardware.

Πχ. Το ένα κομμάτι που ανοίγει μπορεί να είναι αυτό με τους δίσκους και αντι να μην χωράνε τα χέρια σου να βιδώσεις/ξεβιδώσεις

ή να πρέπει να ξεβιδώσεις πρώτα το HDD Holder και μετά να το βγάλεις για να βγάλεις τους δίσκους.....το ένα αυτό κομμάτι

μπορει να είναι το HDD Holder. Το άλλο απο αριστερά ξέρω γώ μπορει να είναι ντουλάπι :P για να αποθηκέυεις μόνωση, θερμοαγώγιμη,

καλάι και δεν ξέρω τι άλλο! Τώρα που το γράφω, πλάκα θα έιχε να έιχε και τρύπες το benchtable για να μπορουσες

να βάλεις και μερικά εργαλέια ή εξωτερικό ραφάκι για να τα πέταγες όλα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και μένα με βολεύει το μικρό... η μητρική έχει κουμπιά measuring points κλπ που γίνονται δυσκολότερα να τα βρεις αν είναι ψηλό το benchtable... μου αρέσει να έχει κουμπιά μπροστά το benchtabe γιατί πλέον η κάθε μητρική τα έχει και σε διαφορετικό σημείο... θέλω να στηρίζει καλά τις κάρτες και να μπορώ να στηρίξω και κανα 2 ανεμιστήρες... να έχουν ύψος οι αποστάτες για να μπορώ να μονώνω εύκολα... αυτά

ααααα και να είναι και μπάνικο εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Τους περισσότερους δηλαδή, σας βολεύει το bench table να είναι κοντό και ας μην τα παίρνει όλα μέσα..

Ωραία η ιδέα με του αποθηκευτικούς χώρους Βασίλη αλλά όλοι λέτε ότι σας βολεύει το μικρό bench table.. στο μικρό δεν έχεις καθόλου χώρο..!

Η καλύτερη λύση με αυτά που μου λέτε είναι ένα bench table που θα είναι 2 σε 1.. να είναι δηλαδή σαν το Easy του Dimas αλλά το πάνω διαμέρισμα να είναι αφαιρούμενο, να βγαίνει και να μένει το κάτω διαμέρισμα ( με ssd/hdd trays, psu mount κτλπ ) μόνο του.

Αν θέλεις κάτι σαν το Hard του Dimas θα μπορείς να πάρεις το πάνω διαμέρισμα μόνο του ( το οποίο θα είναι τελείως αυτόνομο ) αλλά μελλοντικά θα μπορείς να πάρεις το κάτω διαμέρισμα, να τα "παντρέψεις" και να το κάνεις σαν το Easy του Dimas.

Crusty, όταν λες ότι θέλεις καλή στήριξη στις VGA, θέλεις κάτι παραπάνω από το πίσω bracket που φαίνεται στην φωτογραφία?

ldpcv4benchtableblack.jpg

Mike θα ξεκινήσω να φτιάχνω δικά μου bench tables, είμαι σε πολύ αρχικό στάδιο ακόμα αλλά πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα έχει φτιαχτεί το πρωτότυπο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now