WebHunter

Σε τι μπορεί να χρησιμεύσει η συγκεκριμένη κάρτα ήχου?

Recommended Posts

Τελευταία έπεσε στα χέρια μου μια κάρτα ήχου Creative Sound Blaster Live 5.1 , την οποία δεν έχω ιδέα πως μπορώ να εκμεταλευτώ. Στη παρούσα φάση, έχω 3 υπολογιστές σταθερούς, όπου οι 2 έχουν built-in 7.1 σύστημα ήχου (Asus P5Q Deluxe και ECS A780GM-A), ενώ το τελευταίο παίζει τον ρόλο file server κυρίως, και δεν χρειάζεται κάρτα ήχου μιας και λειτουργεί μόνο με το καλώδιο δικτύου και της πρίζας.

Σκέφτομαι σε λίγο χρονικό διάστημα να στήσω ένα htpc (σχετικά οικονομικό) και αναρωτιέμαι αν θα μου χρειαστεί εκεί. Υπόψιν, πως έχω ήδη πολυκάναλο ενισχυτή 5,1, και για μητρική πάλι θα έχω κάποιοα με built-in 7.1. Αν βάλω την κάρτα (που είναι 5.1) θα παίζει καλύτερα από την onboard? Θα χρησιμοποιηθεί λειτουργικό xp media center (οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα με drivers).

Τώρα που το σκέφτομαι, ήχος και εικόνα θα παιρνάνε από την κάρτα γραφικών, ati 3650, οπότε μήπως είναι γενικότερα άχρηστη η κάρτα?

Κάποια άλλη χρήση της που έχετε να προτείνετε? Ίσως λύσεις με embedded 2 κάρτες ήχου (γιατί κάπου πρέπει να έχει μείνει μια ίδια στο πατάρι) για dj station σε pc?

Αν είμαι σε λάθος ενότητα, παρακαλώ κάποιον mod ή admin να μεταφέρει το μήνυμα στην σωστή κατηγορία.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, κάνε μια δοκιμή μεταξύ αυτής και της onboard - ίσως εκπλαγείς. Μερικές onboard δεν αξίζουν τόσο πολύ, γενικά δεν έχω καλή εμπειρία με καμία τους.

Βέβαια οι καλές κάρτες ήχου είναι άλλες, όχι η SB Live! 5.1, αλλά και πάλι θυμάμαι πως όταν την είχα, ήταν αρκετά δυνατή.

Κάνε ένα τεστάκι πρώτα, τα αυτιά σου θα κρίνουν ποια είναι η καλύτερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω! Βέβαια, δεν περιμένω να δω διαφορά, μιας και το σήμα περνάει από μίχτη με προενισχυτή και equalizer και μετά πάει σε στερεοφωνικό. Μακάρι να φανούν χρήσιμες, γιατί είναι κρίμα να κάθονται.

Link to comment
Share on other sites

1)Την βαζεις στο htpc.Χωνεις μεσα MAME32 , πας στο Πλαισιο και παιρνεις

ενα joystick σαν τα παλια που ειχανε οι κασες με τα 20αρικα.Ειχανε παλια

τωρα δεν ξερω ισως βρεις κανενα ξεχασμενο.Το καρφωνεις στην ντεμεκ και καλα

σειριακη που εχει , control panel joystick ελεγκτες παιχνιδιων πως λεγεται (ξεχασα εχω vista :P) και κανεις εγκατασταση εκεινο που λεει 3 αξονων 5 κουμπιων.

Το κανεις δοκιμη με την μια (δεν ηθελε reboot) πας στα MAME32 τα λες οτι εχεις

joystick και βουαλα ! Καιγεσαι ολη την ημερα με cabal,black tiger, wonder boy etc etc. Α να μην ξεχασω κολλα και τις βεντουζες στο επιπλο για καλυτερο feeling :D

2) Βαζεις ενα dvdrom κλασικο ide.Αυτα βγαζανε digital out αν θυμαμαι καλα.

Συνδεεις το digital out απο το dvd στο πρωτο με τις 2 επαφες που εχει η σουμπλαστρα.(δεν θυμαμαι τι ακριβως λεει)

Μιας και θα βαλεις οδηγους βαζεις και το media center της creative.Οταν πας να κανεις mp3 κανεις με το creative center

εχει και καποιες επιλογες ,δεν τις θυμαμαι τωρα (επαψα να εχω τετοια καρτα και ξεχασα)και πλεον οταν κανεις mp3

χρησιμοποεις τον cpu της καρτας και οχι του μηχανηματος.Αποτελεσμα? Κανει mp3 εν ριπη οφθαλμου(καλα πλεον με τους

νεους cpu γινονται ηδη θα με πεις) εχεις μαματη ποιοτητα και το μηχανημα δεν δουλευει καθολου τον cpu και δεν καταλαβαινεις τιποτα.Και αν θες να φτιαχτεις ακομα περισσοτερο βαζεις και LAME και εφυγες.

Mια ηταν αυτη (dvdrom sounblaster) και μια ηταν scsi συσκευες ωστε να κανεις τα καλυτερα mp3.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now