billcrack

o/c σε i5 3570κ

Recommended Posts

καταρχήν καλησπέρα και από μένα είμαι καινούργιος και στο forum και στο ο/c

καταρχήν θέλω την γνωμισας για το τη ψήκτρα να βάλω στον επεξεργαστή ? αέρα η νερό μέχρι 100 ευρώ ! στα 4.6ghz φτάνει στους 80 c.

Επισης θα ήθελα να μάθω ποσό μπορεί να παι ακόμα σε ένα safe επιπεδο (Ghz)

και μια τελευτα ερώτηση όταν τρέχω καπια τεστ cpu μου βγάζει error που λέει

"core#1 over maximum value!" τι είναι αυτό ? επίσης την πρωτη φορα δοκιμασα να κανω overclocking με το easy tone 6 ενω ξεκινήσαμε καλα κόπια στιγμή έσβησαν τα windows και εβγαλε μια μπλε οθονη με το μηνιμα (....to proteck system) αν θημαμε καλά

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

* στη μητρική πως κάνω cl.cmos exei tesera πινάκια και λέει να ακουμπισης τα 2 με μεταλλικό κατσαβίδι πια δυο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο άνετα με νερά του 100άρικου βρε Χάρη;

Θα μας δείξεις μερικές linxάτες θερμοκρασίες, γιατί περίεργα μου φαίνονται αυτά που λες... :)

@billcrack αν έχεις "κοντές" μνήμες κάτι σε Noctua NH-D14 ή σε Phanteks από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο άνετα με νερά του 100άρικου βρε Χάρη;

Θα μας δείξεις μερικές linxάτες θερμοκρασίες, γιατί περίεργα μου φαίνονται αυτά που λες... :)

@billcrack αν έχεις "κοντές" μνήμες κάτι σε Noctua NH-D14 ή σε Phanteks από εμένα.

Μιλάω για custom του 200αρικου(διπλό ψυγείο). Οκ πήγε άνετα αλλά από θερμοκρασίες ναι δεν ήταν και οι καλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λοιπόν άκου πως έχει το πράγμα. Στα 5GHz πάνε πάνω κάτω σχεδόν όλοι οι 3570K και οι 3770K.

Τα τσιπάκια όμως δεν έιναι ίδια! Άλλοι πάνε σταθεροί με 4 πυρήνες στα 5GHz με 1.20GHz(στην καλύτερη των περιπτώσεων)

και άλλοι θέλουν 1.55+ (στην χειρότερη των περιπτώσεων).

Καταλαβαίνεις πώς όσο τάση "φάει" τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία θα γράψει το κοντέρ.

Αρχικά κλείσε και διέγραψε το easy tune :P

Αρχικά για να φτάσεις πλέον στα 5GHz πρέπει να βάλει μόνο τον multiplier στα 50 και το BCLK βάλε το στον manual

και δώσε 100(100 είναι και ο στοκ, απλά κάνε το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο). Όλα αυτά στο BIOS θα τα κάνεις.

Αυτό δεν θα το κάνεις εάν έχεις την στοκ ψύκτρα. Στο λέω γιατί έιδα να γράφεις 4.6GHz με 80C και πατάτες στον φούρνο :P

Αρχικά μπορείς να βάλεις 45x100, να κλέισεις όλα τα Power Saving Settings από το BIOS (C1,C6,Turbo κτλ).

Άφησε το VCore στο auto να δεις από το CPU-Z(δεξιά έιναι το link για download)

τι τάση θέλει. Αν και νομίζω πως με ένα κλικ επάνω από την στοκ τάση θα πάιζει στα 4.5Ghz.

Κατέβασε το SuperPI και τρέξε ένα 32M. Εκεί θα δείς θερμοκρασίες και να μας πεις.

Όπου κολλήσεις έλα πίσω και ρώτα :T:

Link to comment
Share on other sites

μετά από μια fast επίσκεψη στο bios έχω της εξής απορίες.¨

1 multiplier=cpu clock ratio ?? δεν βρήκα κατή άλλο? και βρήκα το system memory multiplier ??

2 επίσης στα Power Saving Settings βρήκα μονό c3/c6 οχι c1 και να κλισω και τω turbo power limit watts/amps η οχι ?

3 τα κατέβασα και τα 2 τα προγράμματα α) στο ψπθ-ζ που λεει ποσα volt χρηαζετε δεν το βρήκα πουθενά ? και το πι το έτρεψα αλλα και παλι δεν ιδα θερμοκρασια πουθενα

το ξέρω ότι σας ζάλισα με της ερωτησης !

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μετά από μια fast επίσκεψη στο bios έχω της εξής απορίες.¨

1 multiplier=cpu clock ratio ?? δεν βρήκα κατή άλλο? και βρήκα το system memory multiplier ??

2 επίσης στα Power Saving Settings βρήκα μονό c3/c6 οχι c1 και να κλισω και τω turbo power limit watts/amps η οχι ?

3 τα κατέβασα και τα 2 τα προγράμματα α) στο ψπθ-ζ που λεει ποσα volt χρηαζετε δεν το βρήκα πουθενά ? και το πι το έτρεψα αλλα και παλι δεν ιδα θερμοκρασια πουθενα

το ξέρω ότι σας ζάλισα με της ερωτησης !

ευχαριστω

1 Ναι, multiplier=cpu clock ratio. Αν δεν το έχεις πειράξει θα είναι στο 34.

2 Εδώ πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος με Gigabite δεν γνωρίζω εγώ.

3 Δες την εικόνα. Θερμοκρασίες στο SuperPi δεν έχει, κατέβασε κάποιο πρόγραμμα τύπου "core temp". Επίσης όταν "τρέχεις" διάφορα τέτοια προγράμματα(που ελέγχουν σταθερότητα cpu κλπ) από δίπλα έχε ανοιχτά το cpu z και ένα πρόγραμμα για θερμοκρασίες(core temp).

3570k-load.png

3570k-load.png

3570k-load.png

3570k-load.png.6d7f6fa5f2c3e9c1198797552

Link to comment
Share on other sites

ναι αλά γιατί όταν βάζω 1μ τρέχει για 9 δευτερόλεπτα?

Το SuperPi είναι ένα πρόγραμμα που υπολογίζει τα δεκαδικά ψηφία του "π"(3,14), τα ψηφία δηλαδή μετά την υποδιαστολή. Εσύ διαλέγεις από 16 χιλιάδες ψηφία μέχρι 32 εκατομμύρια ψηφία. Προφανώς χρειάζεται λιγότερο χρόνο για να υπολογίσει 1 εκατομμύριο ψηφία από τα 32!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα η όχι.

χωρίς να έχω πιραξη τίποτα στη μητρική oλλά default τσεκαρα

το cpuid και το core temp και λενε συχνότητα 4549.15 mhz (103.47χ44.0)

δηλαδη 4,5 ghz? θερμοκρασιες ολα οκ 42c αμεσως πηγα στο bios να τσεκαρω

και ειδα οτι ειναι ολα οκ? 3.80ghz ακριβος ? τι να κανω εκανα αρκετα restart . και load default settings στη μητρικη .

το ξερω οτι σας ζαλισα με της ερωτησης:call:..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε το thread και μετέφερε το μήνυμα στο αρχικό σου thread ή περίμενε να σε μεταφέρει κάποιος administrator ή μην κανείς τίποτα.

Όσο για το πρόβλημά σου(που δεν το βλέπω σαν πρόβλημα :P ) δοκίμασε clear cmos. Αλλά πίστευα ότι ήθελες να κάνεις overclock.....

Link to comment
Share on other sites

ναι ηθελα και ακομα θελω !!! μονο ποθ αυτο δεν ειναι πραγματικο !! δειχνει αυτα τα νουμερα αλλα δεν ειναι πραγματικα εκανα τεστ και λεει 3.80 ghz πως κανω clear cmos exei 4 pin σε πια 2 απο τα τεσερα ακουμπαω το μεταλικο αντικειμενω ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now