babistt

Αναβάθμιση κάρτας γραφικών

Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών.

Έχω ένα PC με 4πύρηνο AMD Phenom 9950 2.6Hz, μητρική Gigabyte GA-MA790X-DS4 και κάρτα γραφικών ATI RADEON HD4850 512MB και 4 GB RAM.

Η μητρική υποστηρίζει crossfire.

Αν θέλω να βάλω και δεύτερη κάρτα πρέπει να είναι πάλι ΑΤΙ RADEON 4850 512ΜΒ ή και μεγαλύτερη?

Αξίζει αυτό ή καλύτερα να μπει μια μεγαλύτερη και αν ναι τι μπορεί να υποστηρίξει η μητρική?

Κάποιος μου είπε οτι θα έχω μεγαλύτερη κατανάλωση με 2η κάρτα κα΄τι που ακούγεται λογικό.

Επίσης επειδή την θέλω για παιχνίδια μπορεί να υποστηρίξει Directx 11 ή όχι?

Κάρτα γραφικών:

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM2+ - GA-MA790X-DS4 (rev. 1.x)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, η 4850 δεν υποστηρίζει DirectX 11. Με μία δεύτερη 4850 θα δεις διαφορά στις επιδόσεις, αλλά τι τροφοδοτικό έχεις? Θα τις σηκώσει τις δύο κάρτες?

Μία καλή εναλλακτική λύση είναι να κοιτάξεις κάτι σε 6850 για παράδειγμα. Ή σε καινούργιες κάρτες σε AMD HD7770 / NVidia GTX650.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, η 4850 δεν υποστηρίζει DirectX 11. Με μία δεύτερη 4850 θα δεις διαφορά στις επιδόσεις, αλλά τι τροφοδοτικό έχεις? Θα τις σηκώσει τις δύο κάρτες?

Μία καλή εναλλακτική λύση είναι να κοιτάξεις κάτι σε 6850 για παράδειγμα. Ή σε καινούργιες κάρτες σε AMD HD7770 / NVidia GTX650.

Ναι το θέμα τροφοδοτικού το είχα ξεχάσει.

Έχω ένα Thermaltake TR2 QFAN 500W.

Απλά για άλλες κάρτες που λες πως θα δω οτι ταιριάζει στην μητρική?

Γιατί αυτά με τα chipset Και τις συμβατότητες δεν τα ξέρω καλά

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου υποστηρίζει όλες τις κάρτες γραφικών με σύνδεση PCI-E.

Είτε αυτές έιναι PCI-E 1.0 είτε 2.0 είτε 3.0.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο?

Σε τι οθόνη και ανάλυση πάιζεις?

Και τι παιχνίδια ας πούμε (πές 4-5 που πάιζεις συνήθως)?

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου υποστηρίζει όλες τις κάρτες γραφικών με σύνδεση PCI-E.

Είτε αυτές έιναι PCI-E 1.0 είτε 2.0 είτε 3.0.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο?

Σε τι οθόνη και ανάλυση πάιζεις?

Και τι παιχνίδια ας πούμε (πές 4-5 που πάιζεις συνήθως)?

Βασιλη έχω μια 17'' παλιά Samsung.

Ανάλυση 1280 x 768.

Παιχνίδια Max Payne 3, Crysis, Call of Duty, Battlefield 3 κλπ.

Απλά παρατηρώ οτι στα καινούρια παιχνίδια δεν παίζουν σωστά τα γραφικά λόγω κάρτας μάλλον.

Έχει σημασία αν ο τύπος μνήμης της κάρτας είναι DDR5 ενώ εμένα ειναι DDR3?

Link to comment
Share on other sites

H ανάλυση και η οθόνη έιναι πολύ μικρές, οπότε 2x 4850 νομίζω θα έιναι overkill!

Τα settings τα βάζεις στα Ultra ή τα αφήνεις όπως έιναι στο auto?

Όταν λές δεν παίζουν σωστά εννοείς πως έχει κάποιο lag ή κάτι άλλο?

Ο τύπος της μνήμης της κάρτας πάιζει ρόλο αλλά λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί πως κολλάνε..

Χαμήλωσε απλά τα γραφικά στο medium-low μέσα στα παιχνίδια και θα παίξουν όλα μια χαρά..

Σε τέτοια ανάλυση που παίζεις μου φαίνεται περίεργο να σου κολλάνε, εκτός αν πας και τα βάζεις όλα high!

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς επιδόσεων οι 2 x 4850 είναι στα επίπεδα μίας 6850 αν δεν κάνω λάθος. Τα 500W του τροφοδοτικού όμως είναι οριακά για το crossfire αυτών των καρτών

αν βάλει μια σχετικά πιο καινούργια κάρτα όπως η 6850 δεν θα έχει bottleneck με τον AMD Phenom 9950?

Έχεις δίκιο σε αυτό. Και με το crossfire θα ισχύει το ίδιο. Μια πιο σωστή προσέγγιση είναι κάτι σε 6770/6790 ή το πολύ GTX550ti για να μπορούν να παίξουν DX11.

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς επιδόσεων οι 2 x 4850 είναι στα επίπεδα μίας 6850 αν δεν κάνω λάθος. Τα 500W του τροφοδοτικού όμως είναι οριακά για το crossfire αυτών των καρτών

Έχεις δίκιο σε αυτό. Και με το crossfire θα ισχύει το ίδιο. Μια πιο σωστή προσέγγιση είναι κάτι σε 6770/6790 ή το πολύ GTX550ti για να μπορούν να παίξουν DX11.

Tις συγκεκριμένες πάντως δύσκολα τις βρίσκεις πλέον απ'οτι βλέπω, αν εξαιρέσεις την 6770.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now