Nickzzz

Foremay SSD: Ο πρώτος SSD 2,5 ιντσών στον κόσμο με χωρητικότητα 2TB !!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Foremay SSD: Ο πρώτος SSD 2,5 ιντσών στον κόσμο με χωρητικότητα 2TB !!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b7eea4ceb174.jpg[/NEWS_IMG]H Foremay, Inc που αποτελεί μία από τις πρωτοπόρες εταιρίες στους solid state δίσκους και παράλληλα είναι μία από τις μεγαλύτερες OEM εταιρίες στην κατασκευή SSD, ανακοίνωσε σήμερα την κυκλοφορία του πρώτου SSD δίσκου με χωρητικότητα 2TB στις διαστάσεις των 2,5 ιντσών και πάχους μόλις 9,5 χιλιοστών. Οι νέοι δίσκοι θα προσφέρονται σε δύο εκδόσεις, την Foremay SC199 για mission-critical applications και την TC166 για terminal computing εφαρμογές. Παράλληλα με τις τεχνολογίες για έλεγχο του δίσκου όπως το S.M.A.R.T., Advanced Power Management (APM) και αλγόριθμους advanced error correction ο Foremay 2TB SSD προσφέρει δυνατότητες όπως fast erase, military secure erase και hardware based encryption.

Ο Jack Winters, Foremay CTO & συνιδρυτής αναφέρει:

Με την χρήση των νέων τεχνολογιών της Foremay είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε τους πρώτους SSD δίσκους στα 2TB στις κλασσικές διαστάσεις των 2,5 ιντσών. Ελπίζουμε η μεγάλη αξιοπιστία των δίσκων αυτών να βρει χρήση σε mission-critical και enterprise εφαρμογές.

[img_ALT=Foremay SSD: Ο πρώτος SSD 2,5 ιντσών στον κόσμο με χωρητικότητα 2TB !!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/465150f6c5b2e04ea.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει κάτι με τον HDD μπορείς να πάρεις κάτι.. αλλά θα πάρεις? Το κόστος είναι τόσο μεγάλο που ο μόνος που θα πάει να πληρώσει για Data Recovery είναι εταιρίες.. δεν νομίζω ότι ο απλός χρήστης μπορεί να αντέξει οικονομικά το κόστος του Recovery! Άρα.. ναι μεν μπορείς να πάρεις δεδομένα από τον χαλασμένο HDD το κόστος όμως είναι αποτρεπτικό.. Από την άλλη μεριά οι SSD είναι πιο αξιόπιστοι σε τέτοια θέματα, άρα ναι μεν δεν μπορείς να κάνεις Recovery τα χαμένα δεδομένα σου, αλλά οι πιθανότητες να χρειαστείς Data Recovery σε SSD είναι πολύ χαμηλότερες!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς..πήγα να πάρω δεδομένα φίλου απο 2.5 hdd laptop μετά απο πτώση και μου παν ένα αστρονομικό ποσό 900 αν θυμάμαι καλά..δεν υπάρχει καμία περίπτωση για καμια φωτογραφία να δώσω τόσα λεφτά!!!

Αφήνω τώρα λίγο το hdd και πάω να βάλω ένα κομμάτι γρουτσου γρούτσου σαν να γυρνάω 10 χρόνια πριν!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή στην λένε, αφού καθίσεις στον καναπέ, ε; :)

Εγω παλι δεν ξερω, αλλα, για εναν περιεργο λογο απο την αρχη που ειδα τον τιτλο

- και ειδικα το ssd και 2Tb - την εταιρεια αντι για Foremay, την διαβαζα συνεχεια ως

Farmacy... Τωρα πως μου κολλησε δε ξερω πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι φωτογραφίες έχεις!

:hehe:

Την τιμή στην λένε, αφού καθίσεις στον καναπέ, ε;

Μπα το ίδιο κάνει..η ζαλάδα σου έρχεται όπως κ να χει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now