khris

Gaming Pc - Aναβαθμιση ή στησιμο απο την αρχη ?

Recommended Posts

Καταρχην γεια σας παιδια . Με λενε Χρηστο ειμαι 18 παρα κατι και εχω το ιδιο μικροβιο που εχετε ολοι εδω μεσα . Λογω της ηλικιας και λογω πανελληνιων φετος δεν εχω πολυ χρονο να ασχοληθω με τα pc αλλα και τα games που ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες . Πρωτα απο ολα να αναφερω οτι αυτη τη στιγμη το pc που θα βαλω παρακατω τα spec του δεν το λειτουργω γιατι εχει καει ο σκληρος του και δεν θελω να δωσω ξεχωριστα λεφτα για σκληρο αφου προκειται να κανω αναβαθμιση (?) και ειπα να τα δωσω ολα τα λεφτα κατα το πασχα ωστε οταν τελειωσω με τις πανελληνιες να εχουνε ερθει ολα τα κομματια , αν τα εχω παραγγειλει απεξω . Ειμαι με το λαπτοπ τις υπογραφης που εχει σπασμενη οθονη και τα νευρα μου εχουνε σπασει εδω και κατι μερες γιατι ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ :@@@

Το pc ειναι αυτο :

Intel Core i7 920@ 2.66 GHz /

Galaxy GeForce 9600 GT

Intel DX58S0

DEER DR-8600BTX 600W

3 GB RAM

Tι θα ηθελα απο το καινουριο pc ?

CPU : Αν ειναι εφικτο να μεινω με τον 920 για ακομα 1μιση -2 χρονια για να μην αυξηθει πολυ η τιμη και οταν βγουνε τα νεα μοντελα της intel τσιμπαω εναν

Μobo : Aυτη παει πακετο με τον CPU oποτε και εδω ισχυουν τα ιδια . Εκτος αμα παιζει καποιο θεμα με την καρτα γραφικων (οποια επιλεξω τελικα)

Ram : Επειδη δεν το κατεχω το θεμα τις Ram το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να πεσω κατω απο τα 8 αλλα τα παραπανω δεν ξερω αν θα μου χρειαστουν ειτε για τα games (μαλλον οχι στο συντομο μελλον) ειτε για την σχολη αν τελικα περασω (ΗΜΜΥ) (δεν ξερω αν χρησιμοποιουν καποια βαρια εφαρμογη στη σχολη)

SSD : Και εδω δεν εχω ασχοληθει ποτε με SSD αλλα θα ηθελα εναν οχι πανω απο 124 GB ωστε να βαλω τα windows εκει .

GPU : Εδω τα πραγματα ειναι μπερδεμενα . Αρκετοι μου λενε να παρω σε GTX 660 Ti , εγω σκεφτομαι την GTX 670 και αν αξιζει την διαφορα . ΑΛΛΑ σημερα το e-shop παρατηρησα οτι εχει αυτη σε προσφορα και δεν ξερω : ASUS HD7850-DC2-2GD5-V2 2GB στα 219.90 ? το σκεφτομαι για να γλιτωσω καποια χρηματα τα οποια θα μοιραστουν αλλου .

Case: Εδω τα πραγματα ειναι ακομα πιο μπερδεμενα καθως εχω ενα (θα βαλω φωτο παρακατω ) Αλλα πραγματικα γινεται χαμος με τα καλωδια γιατι δεν εχει τροπο να τα συμαζεψω . Σκεφτομαι οταν μπει ο καινουριος επεξεργαστης να ασχοληθω με την υδροψυξη και δεν ξερω αν θα χωρεσουν μεσα σε αυτο το τοσα πραγματα . Μου αρεσει το ασπρο παντως αν θελετε να προτεινεται καποιο κουτι αλλα παιζει και αυτη η προσφορα (παλι του e-shop) : THERMALTAKE VN700M1W2N OVERSEER RX-I . Θελω να κανω μοντες γενικα στο κουτι και να ασχοληθω μαζι του . Δεν θελω να δωσω πανω απο 150E .

Εχω σκοπο να μπω και στον κοσμο του overclocking τωρα που θα εχω ελευθερο χρονο (αληθεια ειναι αργα να αρχισω σε τετοια ηλικια?) οποτε εχετε και αυτο υποψιν σας . Ειχα σκοπο να διαθεσω κοντα στα 800Ε για τα pc για να το αναβαθμισω και για ενα λαπτοπ (Δεν θελω κανενα θηριο δεν με νοιαζει αν θα παιζει games μονο για ιντερνετ θα το εχω μονο για οταν φευγω απο εκει που θα σπουδαζω) .

Παρτε και το κουτακι :

dsc0247tfz.jpg

dsc0244yu.jpg

Eχει πανω πολυ χωρο ανεκμεταλευτο παντως ειναι υπερυψομενο και εχει κατι σαν λαβη :

dsc0249vo.jpg

Τι γνωμη εχετε για το κουτι που εχω ? Θα τα χωρεσει η να το πασαρω στον μικρο αδερφο ??

Συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο και καλος ηρθα στην παρεα σας !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Χρήστο !

Γραψε αν θελεις τι παιχνίδια θα παίξεις και πόσα λεφτά μπόρεις να διαθέσεις σύνολο για αναβάθμιση

Γεια σου φιλε .

500--600Ε αλλα αν ειναι λιγα η πολλα μπορω να κοψω καποιο αλλο εξοδο και να μεγαλωσει το ποσο .

Παιζω τα παντα απο games και οχι λολ και τετοια ελαφρια ..

Προς το παρον σε αναλυση 1680χ1050 αλλα το συνδεω και με Full HD TV συχνα .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θελεις να φτιάξεις το ήδη υπάρχον ή θέλεις να παραγγύλεις νέα κομμάτια το Πάσχα ... δεν καταλαβα :/

Γιατι αν θες να το φτιαξεις οπως είναι για gaming (κρατοντας δλδ CPU-MOBO-PSU-CASE)

πιστεύω πως με 350-400? για RAM-GPU-SSD θα είσαι κομπλέ

Αν θέλεις να πας σε τελέιως καινούριο προσωπική μου αποψη είναι πως πρέπει να πας και σε new MOBO

Όσο για το case σου... εγω είμαι υπέρ των case που έχουν την θέση του PSU στο πάνω μέρος... με λίγα tire-ups και μεράκι πιστεύω μπορείς να σημαζέψεις τον "χαμό" από καλώδια :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θελεις να φτιάξεις το ήδη υπάρχον ή θέλεις να παραγγύλεις νέα κομμάτια το Πάσχα ... δεν καταλαβα :/

Γιατι αν θες να το φτιαξεις οπως είναι για gaming (κρατοντας δλδ CPU-MOBO-PSU-CASE)

πιστεύω πως με 350-400? για RAM-GPU-SSD θα είσαι κομπλέ

Αν θέλεις να πας σε τελέιως καινούριο προσωπική μου αποψη είναι πως πρέπει να πας και σε new MOBO

Όσο για το case σου... εγω είμαι υπέρ των case που έχουν την θέση του PSU στο πάνω μέρος... με λίγα tire-ups και μεράκι πιστεύω μπορείς να σημαζέψεις τον "χαμό" από καλώδια :)

Ουτε εγω εχω καταληξει για αυτο εγραψα περιμενω να ακουσω γνωμες απο πολλους ! Αν αλλαξω mobo o 920 δεν θα εχει θεμα ? Ο i7 με τους καινουριους i7 intel εχει τεραστια διαφορα ? Θελω να πω αξιζει η αναβαθμιση η να περιμενω ακομα κανενα χρονο για να αλλαξω CPU ?

Σε GPU τι προτεινεις ?

Για το case σκεφτομαι οτι αν μπει και μεγαλυτερη gpu θα γινει ακομα πιο πολυ χαμος μεσα :loveliness:.. Τεσπα για το case το δοκιμαζω να το κρατησω αρχικα και αν δω οτι δεν χωρανε ή εχω αλλο προβλημα αλλαζω ενα .

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να κρατήσεις κουτί, μητρική, επεξεργαστή. βάλε μία καλή ψύξη στον επεξεργαστή, ανέβασέ τον στα 3,6-4 μιας και θεωρητικά πάει άνετα, πέτα επάνω 12g ram τώρα που οι τιμές τους είναι στα τάρταρα (3 χ 4 ), βάλε έναν ssd 120άρι και βρες και βάλε μία 580 ή 660 nvidia ή 7890/ 7950 και για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είσαι καλυμμένος για τα περισσότερα παιχνίδια. και για όλα αυτά μιλάμε: 60? ψύκτρα, 60? μνήμες, 100? ssd, 250-300? κάρτα γραφικών, 20-30? tireups, θερμαπαγωγικές πάστες και κανέναν ανεμιστήρα έξτρα εάν θες.

Link to comment
Share on other sites

Καμια καλη ψυχτρα για τον 920 ξερουμε ? Max 60-80E

Επισης καρτα γραφικων ποια να παρω ? Δειτε μια απο αυτες :

1) ASUS GTX660 TI-DC2-2GD5 2GB

2) POWERCOLOR HD7950 BOOST STATE EDITION 3GBD5-2DHV4 3GB DDR5

3) MSI GTX660 POWER EDITION TWIN FROZR IV N660TI-PE-2GD5/OC 2GB

4) PALIT GEFORCE GTX660 2GB GDDR5

Και καμια προταση για σετ μνημες και ssd ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρότινα να αλλάξεις μητρική για τον λόγο ότι δεν θα αποδόσει τα 6 G/s o SSD που σίγουρα θα πάρεις γιατί όπως είπες ο δικός σου είναι καμένος

Γενικά αφού θα τα παραγκύλεις το Πάσχα κάνε ένα thread τότε ... γιατί θα έχουν αλλάξει οι τιμές ... τώρα ας πούμε θα σου λεγα να πάρεις αυτήν εδώ που έχει και -70 ? προσφορά ASUS GTX660 TI-DC2-2GD5 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

... Ως το Πάσχα δεν ξέρεις τι θα παίζει... Μπορεί μια τότε προσφορά σε CPU ας πούμε στα Crazy Sundays να σου αλλάξει όλη την δομή :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρότινα να αλλάξεις μητρική για τον λόγο ότι δεν θα αποδόσει τα 6 G/s o SSD που σίγουρα θα πάρεις γιατί όπως είπες ο δικός σου είναι καμένος

Γενικά αφού θα τα παραγκύλεις το Πάσχα κάνε ένα thread τότε ... γιατί θα έχουν αλλάξει οι τιμές ... τώρα ας πούμε θα σου λεγα να πάρεις αυτήν εδώ που έχει και -70 ? προσφορά ASUS GTX660 TI-DC2-2GD5 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

... Ως το Πάσχα δεν ξέρεις τι θα παίζει... Μπορεί μια τότε προσφορά σε CPU ας πούμε στα Crazy Sundays να σου αλλάξει όλη την δομή :)

Οκ φιλε ευχαριστω ! Θα το συνεχισω τοτε το θεμα :righton:

Link to comment
Share on other sites

Πανελλήνιες ε?

Αν θέλεις απλά για να μην σου σπάει τα νεύρα το laptop ένα μηχάνημα, βασικά καλύτερα να στα σπάει μέχρι να ξεμπερδέψεις με τις εξετάσεις, πάρε απλά έναν δίσκο που θα σε καλύπτει και μελλοντικά. Αν αποφασίσεις να αναβαθμίσεις πλήρως πουλάς τα πάντα εκτός από τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Πανελλήνιες ε?

Αν θέλεις απλά για να μην σου σπάει τα νεύρα το laptop ένα μηχάνημα, βασικά καλύτερα να στα σπάει μέχρι να ξεμπερδέψεις με τις εξετάσεις, πάρε απλά έναν δίσκο που θα σε καλύπτει και μελλοντικά. Αν αποφασίσεις να αναβαθμίσεις πλήρως πουλάς τα πάντα εκτός από τον δίσκο.

Μαλλον ειναι καλυτερα να εχω το λαπτοπ που μου σπαει τα νευρα γιατι με το pc θα εμπαινα σε πειρασμο να λιωσω κανενα game . Αλλα ειναι πραγματικα αθλιο το λαπτοπ ταινεια 1080p παω να δω και το mpc τα παιζει .

Το να τα πουλησω εδω που μενω μυτιληνη ειναι δυσκολο καθως δεν ασχολουνται πολλα ατομα και ειναι δυσκολο να πετυχω καποιον να θελει αυτα που εχω . Μαλλον στον αδερφο θα πανε ..

Πανελληνιες = Η ποιο σκατα περιοδος της ζωης μου σιγουρα . Περιμενω την μερα που θα δωσω το τελευταιο μαθημα και θα βγω εξω απο την αιθουσα να ζησω την ζωη μου :)...

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τις ρυθμίσεις του mpc στο Options>output να δεις που στρεσάρει λιγότερο τον επεξεργαστή. Κάποιες ρυθμίσεις κάθονται καλύτερα σε Nvidia και κάποιες άλλες σε AMD.

Υ.Γ. Υπάρχει και το 720p

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τις ρυθμίσεις του mpc στο Options>output να δεις που στρεσάρει λιγότερο τον επεξεργαστή. Κάποιες ρυθμίσεις κάθονται καλύτερα σε Nvidia και κάποιες άλλες σε AMD.

Υ.Γ. Υπάρχει και το 720p

Thnx φιλε θα το ψαξω το βραδυ ! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now